آیا ایمپلنت دندان برای افراد دیابتی ضرر دارد؟

0
رپورتاژ

ایمپلنت دندان بهترین روش برای پر کردن فضای خالی دندان های از دست رفته به شمار می رود، اما همانند سایر عمل های جراحی، ایمپلنت نیز ممکن است عوارض و خطراتی را به همراه داشته باشد. این عوارض می توانند در صورت داشتن برخی از بیماری ها مانند دیابت، تشدید شوند و باید مراقبت های ایمپلنت دندان برای افراد دارای این نوع از بیماری ها، بیش از افراد سالم جدی گرفته شود.

چرا ایمپلنت دندان برای بیماران دیابتی خطر دارد؟

دیابت ممکن است منجر به مشکلاتی در جریان خون، ترمیم زخم و سیستم ایمنی بدن شود و این موارد می توانند احتمال خطر عفونت در قسمت های جراحی شده و زخم ها را افزایش دهند.

افراد دیابتی به دلیل احتمال ضعف سیستم ایمنی، در معرض خطر بیشتری برای عفونت پس از ایمپلنت دندان هستند. همچنین به دلیل احتمال آسیب عصبی و عروقی ناشی از عمل ایمپلنت، این احتمال وجود دارد که بیماران دیابتی بهبودی کند تری را در مقایسه با افراد سالم تجربه کنند.

البته موارد ذکر شده بدان معنا نیستند که بیماران دیابتی نمی توانند جایگزینی مناسب برای دندان های از دست رفته خود داشته باشند، بلکه روش های متنوعی برای جایگزین کردن دندان ها در بیماران دیابتی وجود دارد که در ادامه آن ها را بیان خواهیم کرد.

1. روش مینی ایمپلنت

روش مینی ایمپلنت (Mini Implants) یک روش جراحی ایمپلنت است که توسط برخی از دندانپزشکان به بیماران دیابتی توصیه می شود. در این روش از پایه های کوچکتر ایمپلنت با قطر و طول کوتاه تر نسبت به ایمپلنت‌ های معمولی استفاده می شود. این ایمپلنت ‌ها معمولا دارای قطر کمتر از 3 میلیمتر و طول کمتر از 10 میلیمتر هستند.

با توجه به کوچکتر بودن پایه در روش مینی ایمپلنت، این روش یک درمان دائمی محسوب نمی شود و نیاز به ترمیم و تعویض دوره‌ای دارد. همچنین این روش برای پر کردن تنها یک جای خالی دندان مناسب است و اگر تعداد از دندان های از دست رفته بیشتر باشد، می توان از روش شماره 2 استفاده کرد.

به طور کلی این روش برای همه بیماران دیابتی توصیه نمی شود زیرا عملیات تعویض و تعمیر ایمپلنت ممکن است به خودی خود موجب ایجاد عفونت در لثه شود. بنابراین تصمیم گرفتن در مورد این که مینی ایمپلنت برای یک بیمار دیابتی مناسب است یا خیر، باید توسط متخصص و براساس شرایط بیمار اتخاذ شود.

مینی ایمپلنت ‌ها مانند ایمپلنت های معمولی، از جنس تیتانیوم ساخته می شوند و به صورت مستقیم در استخوان فک، بدون نیاز به جراحی پیچیده و زمان ‌بر قرار می گیرند. مزایا ایمپلنت مینی عبارت اند از:

  • جراحی سریعتر و ساده تر نسبت به ایمپلنت‌ های معمولی.
  • نیاز کمتر به استخراج استخوان.
  • کاهش زمان بهبودی.
  • قیمت کمتر نسبت به ایمپلنت ‌های معمولی.

2. روش همه روی چهار یا all on four

تکنیک all on four یکی روش جراحی ایمپلنت است که برای بازسازی تمامی دندان های فک بالا یا پایین استفاده می شود.

All-on-4 به معنای استفاده از چهار ایمپلنت در هر فک برای نصب پروتز کامل دندان است. در این تکنیک، دو یاپه ایمپلنت در جلوی فک و دو پایه دیگر در قسمت پشتی فک نصب می شوند. مانند روش معمولی، این پایه ‌ها در استخوان فک جایگزین ریشه های دندان های طبیعی می شوند.

پس از قرارگیری پایه ها، یک پروتز دندان شامل تمام دندان های فک بالا یا پایین روی پایه ها قرار می گیرد. این پروتز معمولا از موادی مانند پروسلین یا پلاستیک سخت تهیه می شوند که ظاهری مشابه به دندان های طبیعی دارند.

از آنجا که در این روش برای جایگزینی تمام دندان های یک فک تنها از 4 پایه ایمپلنت استفاده می شود، میزان نیاز به شکافتن لثه و سطحی که دچار جراحت می شود بسیار کمتر است. به همین دلیل این روش یکی از روش هایی است که توسط متخصصان به افراد دیابتی پیشنهاد می شود. سایر مزایا ایمپلنت با تکنیک All-on-4 به شرح زیر است:

  • کاهش زمان درمان: استفاده از چهار ایمپلنت به جای 6 تا 8 ایمپلنت در تمام فک، زمان درمان را کاهش می دهد.
  • کاهش قیمت ایمپلنت دندان: به دلیل این که این روش تعداد پایه های ایمپلنت کمتری دارد، قیمت ایمپلنت دندان با این روش از روش معمولی کمتر است.
  • کاهش نیاز به جراحی: با استفاده از دو ایمپلنت در جلوی فک و دو ایمپلنت در قسمت پشتی، نیاز به جراحی در مقایسه با روش معمولی کمتر می شود.

توجه داشته باشید که برای انتخاب هریک از این روش ها، باید با دندانپزشکی با تجربه و ماهر مانند دکتر شهرام اسعدی مشورت کنید. برای گرفتن نوبت از دکتر شهرام اسعدی، می توانید از طریق وب سایت drshahram.com اقدام کنید.

3. استفاده از بریج دندان (پل دندان)

بریج دندان (Dental Bridge) یک روش درمانی است که برای جایگزینی دندان ‌های از دست رفته استفاده می شود. بریج دندان، یک سازه ثابت است که به دندان‌ های مجاور فضای خالی مربوط به دندان از دست رفته متصل می شود و بدین وسیله یک دندان مصنوعی یا پروتز را در آن فضای خالی، قرار می‌ دهد.

توجه کنید که بریج نیز روش درمان دائمی محسوب نمی شود، اما از آنجا که در این روش نیازی به شکافتن لثه و جراحی نیست، از روش هایی محسوب می شود که بیماران دیابتی بجای ایمپلنت دندان پیشنهاد می شود.

4. استفاده از لیزر برای ایمپلنت بیماران دیابتی

یکی از مواردی که می تواند عوارض ایمپلنت دندان را برای افراد دیابتی تا حد زیادی کاهش دهد، استفاده از لیزر است. استفاده از لیزر در ناحیه ایمپلنت، خون رسانی را افزایش داده و احتمال ایجاد عفونت را به طور چشم گیری کاهش می دهد.

همچنین لیزر با خاصیت ضد میکروبی خود، می تواند به کاهش احتمال عفونت کردن محل ایمپلنت کمک کند. از دیگر مزایا استفاده از لیزر برای ایمپلنت بیماران دیابتی، می توان به کاهش مدت مورد نیاز برای بهبودی اشاره نمود.

فراموش نکنید که تمامی روش های ذکر شده، باید به صلاح دید پزشک متخصص انتخاب شوند. درصورتی که فرد دارای دیابت قصد انجام ایمپلنت را دارد، جای هیچگونه نگرانی نیست؛ زیرا با مشورت گرفتن از یک دندانپزشک با تجربه و متخصص، می توان بهترین پیشنهادات و راه حل ها را دریافت کرد. یکی از مراکز معتبر و قابل اطمینان برای انجام ایمپلنت دندان، کلینیک دکتر شهرام اسعدی واقع در خیابان شریعتی تهران است.

شما در این مرکز می توانید در مورد تمامی روش های ایمپلنت، از یکی از بهترین دندانپزشکان ایران مشاوره بگیرید و عمل ایمپلنت خود را با اطمینان خاطر انجام دهید. همچنین در کلینیک دکتر شهرام اسعدی، می توانید از دستگاه لیزر جهت کاهش عوارض ایمپلنت دندان بهره مند شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت، می توانید از وب سایت drshahram.com استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.