مرگبارترین روز در تاریخ، چه روزی بود و چطور رخ داد؟

0

انسان‌های راه‌های زیادی برای کشتن هم در طول تاریخ ابداع کرده‌اند: سلاح‌های هسته‌ای و زیستی ، بمب‌های آتش‌زا، گلوله‌ها، سرنیزه‌ها، ایجاد قحطی عمدی و …

کاملا قطعی نیست، اما طبق بسیاری از روایت‌ها مرگبارترین روز در تاریخ بشر در واقع نتیجه یک فاجعه طبیعی بود. در صبح روز 23 ژانویه 1556، زمین لرزه‌ای عظیم استان شانژی چین را که در آن زمان “مهد تمدن چین” به شمار می‌رفت، لرزاند.

این زمین لرزه تنها چند ثانیه به طول انجامید، اما تخمین‌زده می‌شود که به طور مستقیم 100 هزار  نفر را به کام مرگ کشانده است. حوادث پی در پی‌ای که متعاقب آن رخ داد مثل رانش زمین، فروچاله‌ها، آتش سوزی‌ها، مهاجرت و قحطی هم 830،000 نفر را کشت!

البته، این رقم به اندازه کل تلفات حوادث مهمی مانند جنگ جهانی اول و جنگ جهانی اول، یا حتی بیماری‌های همه گیر، قحطی، یا سیل‌ها نیست.

اما وقتی یک روز ویرانگری را در نظر می‌گیریم، زلزله شانشی – که به زمین لرزه جیاجینگ نیز معروف است، مرگ‌بارترین روز می‌تواند لقب بگیرد.

این زلزله در زمان سلطنت امپراتور جیاجینگ سلسله مینگ رخ داد و همچنین مرگبارترین زمین لرزه ثبت شده در تاریخ ثبت شده است.

تصور می‌شود که شدت این زمین‌لرزه 8.0 تا 8.3 بوده است. زمین لرزه‌های قوی‌تری هم قبل و هم بعد از آن رخ داده‌اند. اما به دلیل زمین‌شناسی خاص و طراحی شهری منطقه در آن زمان، باعث تخریب شدیدی گسترده در شهر‌های اطراف Huaxian، Weinan و Huayin شد.

در این زمین‌لرزه کوه‌ها و رودخانه‌ها مکان خود را تغییر داده‌اند.

«در بعضی جا‌ها ناگهان زمین بالا آمد و تپه‌های جدیدی به وجود آمد یا ناگهان فرو رفت شد و به دره‌های جدیدی تبدیل شد. در مناطق دیگر در یک لحظه نهر آب فوران کرد یا زمین شکست و خندق‌های جدید ظاهر شد. کلبه‌ها، خانه‌ها، معابد و دیوار‌های شهر به یکباره فرو ریختند.»

ثبت شده است که شکاف‌هایی در زمین باز شد که بیش از 18 متر ژرفا داشتند.

در هواکسیان، بنا بر گزارش‌ها، تک تک ساختمان‌ها فروریخت و نزدیک به مرکز زمین لرزه، حدود 60 درصد از جمعیت کشته شدند.

واقعا به جز اینها چه چیزی باعث شد که زلزله اینقدر مرگبار باشد؟

مرکز زمین لرزه در دره رودخانه وی بود که از نظر زمین‌شناسی منحصر به فرد است زیرا از فلات لس در شمال مرکزی چین می‌گذرد. این فلات که در زیر صحرای گوبی قرار دارد، از لس loess تشکیل شده است: رسوبی مانند گل و لای که از تجمع گرد و غبار ناشی از باد که از بیابان فرسایش یافته، تشکیل شده است.

این فلات به داشتن رانش‌های منظم و مرگبار معروف است. اما در آن زمان، بسیاری از خانه‌ها مستقیماً در صخره‌های نرم لسی و غار‌های مصنوعی به نام یائودونگ ساخته شدند.

هنگامی که زلزله در ساعات اولیه رخ داد، بسیاری از آن یائودونگ‌ها فرو ریختند، آن‌هایی که در داخل این محوطه بودند مدفون شدند.

این فقط یائودونگ‌ها نبودند که نابود شدند، بلکه بسیاری از ساختمان‌های شهر‌ها که در آن زمان از سنگ‌ ساخته شده بودند هم فروریختند.

چه چیزی باعث زلزله شد؟

یک تجزیه و تحلیل زمین‌شناسی در سال 1998 از زمین لرزه 1556 به این نتیجه رسید که گسل هواشان شمالی نقش مهمی در این رویداد ایفا کرده بود.

محققان دانشگاه پکن در پایان می‌گویند: «ما باید پتانسیل گسل‌های فعال را در نظر بگیریم و برای یک زلزله بزرگ احتمالی دیگر در منطقه آماده شویم، زیرا گسل‌ها در حال حاضر فعال هستند».

زلزله شانژی در واقع الهام بخش جستجو برای علل زلزله و راه‌هایی برای به حداقل رساندن آسیب‌های بعدی ناشی از چنین بلایایی بود و از آن پس ساختمان‌های سنگی با مواد نرم‌تر و مقاوم‌تر در برابر زلزله، مانند بامبو و چوب جایگزین معماری قبلی شدند.

علیرغم همه این تجارب و نکات مسلم، متاسفانه هنوز در بسیاری از کشورها به گسل‌هایی پیرامون شهرهای بزرگ که مانند فنری در حال ذخیره انرژی برای رهاسازی در روزی شوم هستند، توجهی نمی‌شود.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

10 عکس بسیار زیبا از درخت – انتخاب شده از عکاسان خلاق

درخت‌ها زندگی‌بخش زمین و مایه زیبایی آن هستند. انسان‌ها هزاران سال است که آنها بهره می‌برند و تا توانسته‌اند پهنه زمین برخوردار از زیبایی‌شان را کمتر و کمتر کرده‌اند. درختان متنوع با شکل و آرایش متفاوت ریشه، تنه، شاخه‌ها و برگ‌ها، چشم‌نواز…

نمونه‌هایی از تغییر دکوراسیون‌های زیبا و اقتصادی

بعضی از تغییر دکوراسیون‌ها بسیار زمان‌بر و پرهزینه هستند، اما برخی هم بسیار اقتصادی و مختصیر و مفید هستند، با این همه تغییر زیادی در روحیه ما و زیبایی خانه‌مان ایجاد می‌کنند.این تغییر دکوراسیون‌ها ممکن است برایتان جالب باشند:…

مجموعه‌ای از تصاویر هراس‌آور، عجیب با به اصطلاح نفرین‌شده!

برای قسمتی از شگفتی یا ترس خودمان از پیرامون یا عکس‌ها نمی‌شود توضیح صریح ارائه کرد. احتمالا منشا این ترس‌ها به تدریج در سیناپس‌های مغزی ما از هزاران سال پیش یه یادگار گذاشته شده.آدم فکر می‌کند اگر قرار باشد برنامه هوش مصنوعی ایجاد شود…

این هنرمند با خلاقیت‌های خوب خیابان‌های پر از کسالت و یکنواختی را زیبا کرده و یک لحظه لبخند بر لب…

خیابان‌های پر از سر و صدا و چهره‌های خمو، خیابان‌هایی با تزئینات و پیام‌های فوق‌العاده تکراری، خیابان‌هایی که زحمت با شادی‌های اندک مردم شریک می‌شوند و مردم را یک آن با هم می‌کنند. این است توصیف شاید بدبینانه خیابان‌های ما.ما واقعیت این…

ایده‌های خوب و خلاقانه برای دکوراسیون و منظره‌سازی فضای بیرونی خانه‌های و مجتمع‌های مسکونی و اداری

آیا تا به حال به دنبال الهام گرفتن برای دکوراسیون و منظره‌سازی فضاهای بیرونی منزل خود بوده‌اید. آیا دوست داشته‌اید بتوانید به نوعی طبیعت را در فضاهای کوچک حیاط آپارتمان یا خانه ییلاقی خود ادغام کنید.در این صورت مجموعه این پست می‌تواند…

چگونه از نشخوار فکری یعنی زیاد فکر کردن به چیزی تنش‌زا، رهایی پیدا کنیم؟

بعضی‌ها درگیر یک نوع نشخوار فکری می‌شوند. مثلا خاطرات بد گذشته، از دوران کودکی یا رابطه بد با شریک زندگی سابقشان را مرتب ناخواسته به هر بهانه‌ای مرور می‌کنند یا در مورد یک کار جزئی که می‌دانند انجام دادنش سخت نیست و از عهده‌اش برمی‌آیند،…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.