تصور واقعیت دگرگون به کمک میدجرنی – گالری عکس

0

تاریخ دگرگون یک ژانر جذاب است که به بررسی چگونگی تغییر مسیر تاریخ در صورت رخ دادن برخی رویداد‌های کلیدی به گونه‌ای متفاوت می‌پردازد.

یک تغییر جزئی یا یک واگرایی عمده می‌تواند تخیل ما را به کار بیندازد تا آینده‌ای کاملا متفاوت که الان جزو تاریخ فرضی شده، خلق کنیم.

مثلا:

سناریوی تاریخ دگرگون: انقلاب صنعتی اولیه

در این مورد، انقلاب صنعتی خیلی زودتر از قرن هجدهم آغاز شد. مثلا به دلیل ترکیبی از اکتشافات علمی و تغییرات اجتماعی، جهان شاهد افزایش سریع پیشرفت‌های فناوری در طول قرن پانزدهم می‌شد.

تغییرات کلیدی:

  1. قدرت بخار اولیه: در دهه 1450، یک مهندس مبتکر از قدرت بخار برای کاربرد‌های عملی استفاده کرد. این موتور بخار اولیه برای نیرو دادن به ماشین آلات، حمل و نقل و حتی کشتی‌ها استفاده می‌شود. در نتیجه، در اوایل قرن شانزدهم، کارخانجات و لوکوموتیو‌هایی که با نیروی بخار کار می‌کنند، مناظر رایج در سراسر اروپا می‌شدند.
  2. ناوبری و اکتشاف: با کشتی‌های بخاری موجود تا دهه 1500، اکتشاف دریایی ابعاد جدیدی به خود می‌گیرد. قاره آمریکا چندین دهه قبل کشف و مستعمره می‌شد که منجر به یک چشم انداز ژئوپلیتیکی بسیار متفاوت می‌شد. مبادلات فرهنگی بین دنیای قدیم و دنیای جدید شتاب می‌گرفت و جوامع و فناوری‌های منحصر به فردی را شکل می‌دهد.
  3. شهرنشینی و تغییرات اجتماعی: پیشرفت سریع فناوری شهرنشینی را سرعت می‌بخشید، زیرا مردم برای کار در کارخانه‌ها و صنایع به شهر‌ها‌ می‌رفتند این منجر به تحولات اولیه در برنامه‌ریزی شهری، بهداشت و اصلاحات اجتماعی می‌شد.
  4. انقلاب علمی: در دسترس بودن زودهنگام نیروی بخار منجر به تسریع تحقیقات علمی می‌شود. نظریه‌های پیشگامانه اسحاق نیوتن در اواسط قرن شانزدهم، قرن‌ها جلوتر از زمان خود ظاهر شدند. جامعه علمی شکوفا می‌شود و منجر به پیشرفت‌های تکنولوژیکی سریع‌تر می‌شود.
  5. تغییرات سیاسی و اقتصادی: ظهور کشور‌های صنعتی قدرتمند، توازن قدرت جهانی را تغییر می‌دهد. ائتلاف‌ها و رقابت‌های سیاسی جدید شکل می‌گرفتند، زیرا کشور‌ها بر سر منابع و برتری فناوری رقابت می‌کنند. استعمار و امپریالیسم به دلیل در دسترس بودن فناوری پیشرفته، اشکال مختلفی به خود می‌گیرند.

عواقب:

همین تغییر منجر به جهانی می‌شود که به طور قابل توجهی با دنیای ما متفاوت است. در قرن هجدهم، جوامعبه طور قابل توجهی صنعتی شده بودند، با فناوری‌هایی مشابه پیشرفت‌های قرن 19 و 20 ما. سیر هنر، ادبیات و فرهنگ نیز متاثر از چشم انداز اولیه تکنولوژیک متفاوت می‌شد. گسترش سریع ایده‌ها، همراه با تماس اولیه بین دنیای قدیم و جدید، منجر به مجموعه‌ای غنی از فرهنگ‌ها و نوآوری‌ها می‌شود.


اما در اینجا به یاری میدجرنی کمی تاریخ دگرگون را تصور می‌کنیم. البته پیداست که تخیل سازنده تصاویر زیاد قوی نبوده و فقط مظاهر دنیای جدید را کمی با ظاهر واقعیت دگرگون تطبیق داده، وگرنه مسلم است که تغییرات ظاهری بسیار فراتر از اینها می‌شدند.

مثلا بد نیست کسی ژرمانیا – شهر رویایی نازی‌ها- را باز‌سازی کند. حوزه تخیل را می‌شود به جاهای نزدیک هم برد!

اگر اسپانیایی ها به مکزیکوسیتی حمله نکرده بودند

قاهره، مصر – اگر فرعون ها هنوز حکومت می‌کردند!

اگر بومیان آمریکا هنوز در قدرت بودند، نیویورک

سنگاپور اگر انگلیسی ها آن را مستعمره نمی کردند

پاریس – اگر نازی ها برنده جنگ جهانی دوم شده بودند

اگر رومیان هرگز لندن را ترک نمی‌کردند …

سیدنی اگر بومیان هنوز در قدرت بودند


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

باز هم نمونه‌هایی از معماری بد که آنقدر جلب توجه کرده‌اند که شهره اینترنت شده‌اند!

طراحی بد داریم تا طراحی بد. شاید پشت برخی از اینها اصلا طراحی‌ای هم در کار نبوده و همه چیز بداهه پیش رفته است یا حاصل اخنتلاف مهندس طراح داخلی و خارجی و کارفرمایی بوده که فکر می‌کرده همه چیز را می‌داند یا شاید هم دستور کارفرمایی بوده که…

با این تصاویر کارت پستال خیلی قدیمی در دهه ۱۹۰۰ آمریکایی‌ها، تصور خود از ۱۰۰ سال بعد را نشان داده…

مجموعه‌ای جذاب از کارت پستال‌های عجیب و غریب و در عین حال جذاب از استیون آر. شوک، دیدگاه‌هایی را ارائه می‌دهد که در دهه ۱۹۰۰ تصور شده است و نشان می‌دهند که چگونه شهر‌ها، شهرک‌ها و دهکده‌ها در سراسر ایالات متحده ممکن است طی ۱۰۰ سال آینده…

حداقل مجازات کسانی که این چیزها را طراحی کرده‌اند، زندان است!

طراحی خوب در هر عرصه‌ای چه فضای وب، معماری، وسایل خانگی و صنعتی و گجت‌ها مهم است. یک طراح باید بتواند خود را جای کاربران نهایی بگذارد و حدس بزند که در استفاده از وسیله یال محل چه مشکلاتی پیش خواهد آمد یا در شرایط مختلف و با گذشت زمان چه…

قسمت دیگری از عکس‌های تاریخی کمتر دیده شده: یک عکس ارزش هزار کلمه را دارد!

شاید این گفتار مشهور فرنگی‌ها که می‌گویند که یک عکس به اندازه هزار کلمه سخن می‌گوید، غلو باشد. گاهی در یک عکس فقط زیبایی می‌بینیم. گاهی هم داخل آن چیزی نیست. بدتر از همه، گاهی چون یک عکس برش محدودی از زمان و مکان است، به نوعی حاوی دروغ است…

همه چیز در مورد رمان رابینسون کروزوئه، نوشته دانیل دفو + روجلدهای خاطره‌انگیز این کتاب

رابینسون کروزوئه رمانی نوشته دانیل دفو است که اولین بار در سال 1719 منتشر شد. این رمان داستان مرد جوانی به نام رابینسون کروزوئه را روایت می‌کند که بر خلاف میل خانواده‌اش راهی دریا می‌شود و در جزیره‌ای متروک در سواحل آمریکای جنوبی غرق…

واقعیت دگرگون: اگر استالین یا تزارها به سبک هنر شوروری یا روس‌ها، ساختمان‌های مهم دنیا را می‌ساختند!

هنر شوروری و روس‌ها و البته خلاقیت‌ها و ظرافت‌ها و جزئیات خودش را دارد. اما در این بین ساختمان‌های زمخت عظیم زیادی هم توسط آنها ساخته شده که بیشتر ابهت و پیشتازی و قدرت را می‌خواستند بنمایانند.حالا تصور کنید که ساختمان‌های مهم دنیا را…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.