سپسیس چیست – علائم و درمان آن – روز جهانی سپسیس ۲۰۲۳ چه روزی است؟

0

هر سال (در آمریکا) روز جهانی سپسیس Sepsis ، در 13 سپتامبر گرامی داشته می‌شود. این روز به آموزش مردم در مورد یک بیماری تهدید کننده زندگی به نام سپسیس، علل، علائم، پیشگیری و درمان اختصاص داده می‌شود.

سپسیس پاسخ شدید سیستم ایمنی بدن به برخی عفونت‌ها است که در نهایت ممکن است منجر به آسیب اندام‌های بدن، نارسایی آنها و حتی مرگ شود.

سپسیس یک بیماری جدی است که در اثر عفونت های ویروسی، باکتریایی و قارچی در بدن ایجاد می‌تواند ایجاد شود و می‌تواند افراد را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد. انواع مختلف عفون‌ ها مانند عفونت ادراری، عفونت ریه، عفونت پوست و عفونت های دستگاه گوارش ممکن است منجر به سپسیس شود.

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، «حداقل 1.7 میلیون بزرگسال در آمریکا به سپسیس مبتلا می شوند. از هر سه نفرمبتلا، یک نفر به علت این بیماری فوت می‌کنند.»

سیستم ایمنی بدن معمولاً با ترشح مواد شیمیایی در جریان خون برای مقابله با عوامل بیمار‌ زا مهاجم به عفونت پاسخ می‌دهد. با این حال، در سپسیس، این پاسخ بیش از حد باعث التهاب گسترده در سراسر بدن می‌شود و پیامدهایی دارد:

اختلال عملکرد اندام‌ها: التهاب می‌تواند عملکرد اندام‌های حیاتی مانند قلب، ریه‌ها، کلیه ها، کبد و حتی مغز را مختل کند.

فشار خون پایین: سپسیس می تواند باعث افت فشار خون شود که می ‌واند منجر به جریان ناکافی خون در اندام ها شود و باعث نارسایی اندام شود.

لخته شدن خون: لخته شدن خون غیرطبیعی می تواند رخ دهد که منجر به کاهش جریان خون و آسیب بیشتر اندام می شود.

شوک سپتیک: در موارد شدید سپسیس، زمانی که فشار خون به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و اندام‌های متعددی از کار می‌افتند که به آن شوک سپتیک گفته می‌شود که یک اورژانس پزشکی است.

علائم شایع سپسیس شامل تب، افزایش ضربان قلب، تنفس سریع، گیجی، فشار خون پایین و ضعف عمومی باشد. سپسیس نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد و معمولاً در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان (ICU) درمان می‌شود.

درمان سپسیس

آنتی بیوتیک های وسیع الطیف: آنتی بیوتیک ها برای مبارزه با عفونت زمینه‌ای تجویز می شوند. در ابتدا تا زمانی که پاتوژن یا عامل بیماری‌زای خاصی که باعث عفونت می شود شناسایی شود، از آنتی بیوتیک‌های وسیع الطیف استفاده می شود.

مراقبت های حمایتی: بیماران مبتلا به سپسیس اغلب به اقدامات حمایتی مانند اکسیژن درمانی، مایعات داخل وریدی برای حفظ فشار خون و تهویه مکانیکی در موارد شدید نیاز دارند.

کنترل منبع عفونت: شناسایی و رسیدگی به منبع عفونت، مانند تخلیه آبسه یا برداشتن بافت عفونی، بسیار مهم است.

داروها: در برخی موارد، داروهایی برای تنظیم فشار خون و مدیریت ناهنجاری های لخته شدن ممکن است ضروری باشد.

تشخیص زودهنگام و درمان سریع برای بهبود درصد درمان افراد مبتلا به سپسیس بسیار مهم است.

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / علائم گرمازدگی / بهترین مودم 5G /خرید عطر و ادکلن /قهوه فوری گانودرما دکتر بیز /جراحی زیبایی /داروخانه آنلاین / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.