تاکید دوباره پزشکان: دراز و نشست روزانه، چربی شکم شما را آب نمی‌کند!

0

در اینستاگرام گردش می‌کنید و پیج‌های ورزشی را می‌بینید که در آن حرکاتی آموزش می‌دهند تا به صورت موضوعی چربی قسمت خاصی از بدن مانند شکم، باسن یا بازو را آب کنید. آیا این مفهوم درست است؟ آیا می‌توان بدون کاهش کلی وزن، فقط موضعی لاغر شد؟ آیا گاهی در مورد اشخاص منتخب گریزی از شیوه‌های تهاجمی مانند لیپوساکشن نیست؟

حتی گاهی قرص‌ها و مکمل‌هایی تبلیغ می‌شوند که ادعا می‌شود که موضعی لاغر می‌کنند و با نشان دادن عکس‌های قبل و بعد، سعی می‌کنند باورپذیر به نظر برسند.

متأسفانه کاهش موضعی وزن یکی از افسانه های کاهش وزن است و هدف قرار دادن محل از دست دادن چربی به سادگی امکان پذیر نیست. اما چرا؟

۱- برای درک اینکه چرا کاهش موضعی چربی یک افسانه است، مهم است که بدانید چربی بدن چگونه ذخیره و استفاده می شود.

چربی ذخیره شده در بدن ما به شکل تری گلیسیرید است که نوعی لیپید یا مولکول چربی است که می‌توانیم برای ذخیره انرژی استفاده کنیم. حدود 95 درصد از چربی‌های غذایی که ما مصرف می کنیم تری گلیسیرید هستند و وقتی می‌خوریم، بدن ما انرژی مصرف نشده را نیز به تری گلیسیرید تبدیل می کند. تری گلیسیریدها در سلول‌های چربی خاصی به نام سلول‌های چربی ذخیره می‌شوند.

این چربی بدن در سراسر بدن ما یافت می‌شود، اما در درجه اول به صورت چربی زیر پوستی در زیر پوست و به صورت چربی احشایی در اطراف اندام‌های داخلی ما ذخیره می‌شود.

این ذخایر چربی به عنوان یک ذخیره انرژی حیاتی عمل می‌کنند. زمانی که رژیم می‌گیریم و یا روزه می‌گیریم، از این ذخایر استفاده می‌شود.

با این حال، برخلاف تصور بسیاری از تبلیغات کاهش موضعی وزم، ماهیچه‌های ما نمی‌توانند مستقیماً به ذخایر چربی خاصی دسترسی داشته باشند و در هنگام ورزش آن را بسوزانند.

بدن ما از فرآیندی به نام لیپولیز برای تبدیل تری گلیسیرید به اسیدهای چرب آزاد و ترکیبی به نام گلیسرول استفاده می‌کنند که سپس از طریق جریان خون به عضلات ما می‌رسد. یعنی این طوری نیست که ماهیچه چربی نزدیک به خودش را برای دسترسی به انرژی بسوزاند و کل چربی بدن درگیر می‌شود.

یک کارآزمایی بالینی تصادفی 12 هفته‌ای برای مقایسه گروهی که فقط رژیم غذایی داشتند و کسانی که تمرین‌های مقاومتی عضلات شکمی را علاوه بر تغییر در رژیم غذایی انجام دادند، تفاوتی مشاهده نکرد.

علاوه بر این، یک متاآنالیز در سال 2021 که نتایج 13 مطالعه را جمع‌بندی می‌کرد، به نتیجه مشابه رسید. در بیش از 1100 شرکت‌کننده ورزش عضلات موضعی هیچ تأثیری بر رسوبات چربی موضعی نداشت. یعنی ورزش قسمت خاصی از بدن باعث کاهش چربی آن قسمت از بدن نشد.

۲- مطلب مهم بعدی این است که بدن ما تصمیم می‌گیرد که ابتدا چربی را کجا ذخیره کنیم و کجا از دست بدهیم.

عوامل خارج از کنترل ما بر نواحی و ترتیبی که بدن ما چربی را ذخیره می‌کند و از دست می ‌هد تأثیر می گذارد، از جمله:

ژن‌های همان طور که مشخص می‌کنند کوتاه قد یا بلند قد باشیم، نقش مهمی در نحوه مدیریت ذخایر چربی ما دارند. تحقیقات نشان می‌دهد که ژن‌های ما می‌توانند 60 درصد در تعیین محل توزیع چربی نقش داشته باشند. بنابراین، اگر مادر شما بیشتر از ناحیه صورت چاق می‌شود، شما هم احتمال دارد چاقی صورت در وهله اول داشته باشید.

جنسیت ما هم در نوع توزیع چربی نقش دارد، کلا زنان دارای توده چربی بیشتری نسبت به مردان هستند. این در درجه اول به این دلیل است که بدن زن برای نگهداری ذخایر چربی برای پشتیبانی از بارداری و شیردهی آنها طراحی شده،

همچنین سن ما هم در نوع ذخیره چربی موثر است. فرآیند پیری باعث ایجاد تغییراتی در توده عضلانی، متابولیسم و سطوح هورمون‌ها می‌شود که می‌تواند بر مکان و سرعت از دست رفتن چربی تأثیر بگذارد. زنان یائسه و مردان میانسال، چربی احشایی را در وسط بدن ذخیره میٰ‌کنند و آب کردن این چربی برایشان دشوار می‌شود.

3. قرص ها و مکمل های بدون نسخه نمی‌توانند به طور موثر باعث کاهش چربی شوند

ادعای اکثر تبلیغات برای این قرص‌ها و مکمل‌های غذایی – از جمله محصولاتی که ادعا می‌کنند “بهترین راه برای از بین بردن چربی شکم” هستند، توسط مطالعات مستقل تایید و اثبات نشده‌اند.

دو مطالعه اخیر توسط دانشگاه سیدنی که داده های بیش از 120 کارآزمایی کنترل شده با دارونما و نیز مکمل های گیاهی و رژیمی را مورد بررسی قرار داده، نشان داده هیچ یک از مکمل های مورد بررسی، کاهش معنی داری در وزن بدن در افراد دارای اضافه وزن یا چاق ایجاد نکرده است.

نتیجه‌گیری

کاهش موضعی وزن یک افسانه است. ما نمی‌توانیم کنترل کنیم که بدنمان از کجا چربی از دست بدهد. اما ما می‌توانیم کاهش کل وزن بدن، به نتایج مورد نظر در مناطق خاص دست یابیم.

در ضمن تمام فعالیت های بدنی به سوزاندن چربی بدن و حفظ توده عضلانی کمک می‌کند. این کار باعث تغییر در فرم بدن شما در طول زمان م‌ شود و همچنین به شما در مدیریت طولانی مدت وزن کمک می‌کند.

از آنجایی که عضله از نظر متابولیسمی (سوخت و ساز) فعا‌ تر از چربی است (به این معنی که انرژی بیشتری نسبت به چربی می سوزاند)، فردی که توده عضلانی بالاتری دارد نسبت به افرادی با وزن بدن مشابه با توده چربی بالاتر، سرعت سوخت و ساز سریع‌تری خواهد داشت.

همچنین تغییر سبک زندگی (رژیم غذایی، ورزش و خواب) برای اطمینان از کاهش وزن مهم است.

منبع: The Conversation

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

مجموعه عکس‌های چیزهای عجیب و ترسناکی که مو بر تن راست می‌کنند

چرا گاهی دوست داریم داستان‌ها یا فیلم‌های ترسناک را ببینیم؟ خود آزاری؟!در این پست که تعدادی عکس نستا ترسناک (بیشتر عحیب) خواهید دید، می‌خواهم نخست کمی در این مورد حرف بزنم.دلایل لذت بردن افراد از وحشت می‌تواند از فردی به فرد دیگر…

نحوه تماشای فیلم ها و سریال های تلویزیونی مارول به ترتیب درست – یک فهرست جالب

خب، اول اصلا باید پاسخ بدهیم که چرا ممکن است کسی از فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی مارول لذت ببرد و عاشق‌شان باشد.من خودم اصلا دوست‌دار این فیلم‌ها نیستم. ولی خب مگر من عاشق ژانرهایی از سای فای نیستم و از اینکه بقیه این دنیاها را درک…

زره نمادین فلزی پیچیده‌ برای گربه‌ها و موش‌ها – کار یک هنرمند باذوق!

دشمنی بین گربه‌ها و موش‌ها به قدمت تاریخ است. اگر قرار بود آنها مثل آدمیان در برابر هم صف‌آرایی کنند چه چیزهایی برای این نبرد می‌ساختند؟کار یک هنرمند کانادایی تقریباً در همین سمت و سو است. جف دی بوئر با الهام از فرهنگ‌های باستانی و…

عکس‌های قدیمی از یخ‌فروش‌های آمریکایی

یخ‌فروش‌ها در دوران قدیم اهمیت زیادی داشتند. قبل از رواج یخچال‌های مدرن، زندگی بدون آنها مختل می‌شد.عکس‌های این نوشته نگاهی اجمالی به دوران گذشته می‌اندازند، زمانی که صدای یخ‌فروش‌ها و شکستن بلوک‌های یخی در خیابان‌ها طنین‌انداز می‌شد.…

کشف خانه‌ای متروکه در فرانسه که پر از عروسک‌های به ظاهر شیطانی است!

برایان سانسیرو می‌نویسد که خانه‌ای متروک در فرانسه کشف کرده که به‌طور کامل توسط درختان انگور پوشانده شده  بود و گویی از دنیا پنهان بود. خود خانه عادی است، اما برخی آن را می‌توانند بدترین کابوس خود بدانند. اتاق‌ها مملو از چیزهای غیرعادی…

آیا چهره‌های مشهور، فرازمینی و بیگانه هستند؟! چرا چنین چیزهایی در شبکه‌های اجتماعی رواج می‌یابد +…

امروز صبح دوست گرانقدری ویدئویی از آنجلینا جولی را از یک صفحه اینستاگرام برای من فرستاد. در این ویدیو که ظاهرا از یک مصاحبه او انتخاب شده بود، روی چشم‌های او زوم می‌شد و این نکته القا می‌شد که چشمان او غیرطبیعی هستند و قرنیه و عنبیه او…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / خرید از چین / شیشه اتومبیل / زانوبند زاپیامکس / لیزر فوتونا / زانوبند زاپیامکس /بهترین مرکز لیزر ساری /داروخانه تینا /خرید مواد اولیه آرایشی در شیمی سنتر /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران / کمربند طبی / زانوبند زاپیامکس / فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن / biniclinic.com / کمربند پلاتینر / مراقبت پوست / مهدکودک فلکه اول تهرانپارس / سایت نوید / روپوش پزشکی / سرور مجازی ایران /بای پپ /خرید سیفتی باکس /ویکی درمان /خرید پروتز مو /حرف آخر /کاندوم / خرید سرور مجازی / بهترین کلینیک زخم تهران /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی / مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / لاغری فوری /درمانکده / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /خرید خودنویس /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /سریال ایرانی کول دانلود /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش /فروشگاه اینترنتی زنبیل /خرید ساعت دیواری /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /چاپ کلاه /کاشت مو /کاشت مو /پزشکا /قیمت ساک پارچه ای /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /مجتمع فنی ونک /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5