فهرست بهترین کتاب های اف اسکات فیتزجرالد

0

فرانسیس اسکات کی فیتزجرالد، زاده ی ۲۴ سپتامبر ۱۸۹۶ و درگذشته ی ۲۱ دسامبر ۱۹۴۰، نویسنده ی آمریکایی رمان و داستان های کوتاه بود. آثار فیتزجرالد نمایانگر عصر جاز در آمریکا است. او به عنوان یکی از نویسندگان بزرگ سده ی بیستم میلادی شناخته می شود. شناخته شده ترین اثر او رمان گتسبی بزرگ است که اولین بار در سال ۱۹۲۵ منتشر شد.وی در سینت پال مینه سوتا در خانواده ای کاتولیک و ایرلندی از طبقه‎ی متوسط دیده به جهان گشود.از ۱۸۹۸ میلادی تا ۱۹۰۱ میلادی را در سیراکیوز، نیویورک و پس از آن در سال های ۱۹۰۳ میلادی تا ۱۹۰۸ میلادی را در بوفالو واقع در نیویورک گذراند و در همان جا وارد آکادمی ناردین شد. هنگامی که پدرش از کمپانی پروکتر اند گمبل اخراج شد، خانواده اش به مینسوتا بازگشت و اسکات وارد آکادمی سنت پاول شد.هنگامی که ۱۳ ساله بود نخستین رمان کارآگاهی خود را در روزنامه ی مدرسه به چاپ رساند. در ۱۶ سالگی برای کوتاهی در درس خواندن از آکادمی سنت پاول اخراج شد. سپس به مدرسه ی نیومن رفت و در سال ۱۹۱۳ میلادی وارد دانشگاه پرینستون شد.فیتزجرالد سال ۱۹۳۷ پس از بستن قراردادی با کمپانی رسانه ای «ام جی ام» به لس آنجلس مهاجرت می کند. وقتی فیتزجرالد داستان کوتاه «دمای هوا» را در سال ۱۹۳۸ نوشت در مجله ی «اسکوایر» فیلم نامه و داستان کوتاه می نوشت و روی رمان تمام نشده اش به نام «عشق آخرین تایکون» کار می کرد.اسکات فیتزجرالد ۲۱ دسامبر ۱۹۴۰ درگذشت و روزنامه ی نیویورک تایمز در خبر درگذشت او نوشت: «آینده ی حرفه ای درخشان او آن طور که باید، هیچ وقت تحقق نیافت.»

کتاب گتسبی بزرگ

گتسبی بزرگ، نام رمانی است که نویسنده ی شهیر آمریکایی، اف. اسکات فیتزجرالد در سال 1925 به رشته ی تحریر درآورد. کتاب گتسبی بزرگ، داستان شخصیت هایی را روایت می کند که در شهری خیالی به نام «وست اگ» در تابستان سال 1922 زندگی می کنند. داستان عمدتا، به میلیونری جوان و اسرارآمیز به نام جی گتسبی و عشق آرمانی و بی حد و حصر او به دختری زیبا به نام دیزی بوکانن می پردازد. گتسبی بزرگ که مهم ترین اثر به جای مانده از فیتزجرالد به حساب می آید، به موضوعاتی چون زوال، آرمان گرایی، مقاومت در برابر تغییر، تحول اجتماعی، افراط و تفریط پرداخته و دوره ای تاریخی و مهم در تاریخ آمریکا موسوم به «عصر جاز» را به تصویر می کشد. فیتزجرالد، ایده ی داستان را از مهمانی هایی به دست آورد که در خلال بازدید از ساحل شمالی لانگ آیلند در آن ها شرکت کرده بود. او در سال 1923 طرح داستانی کتاب را شروع کرد و درباره ی این رمان گفته است: «می خواستم چیزی جدید خلق کنم؛ چیزی خارق العاده، زیبا، ساده و با طرحی منسجم.»
کتاب گتسبی بزرگ

ویژگی های کتاب گتسبی بزرگ
جزو فهرست ۱۰۰ کتاب قرن لوموند
جزو لیست برترین رمان های انگلیسی گاردین
2 فیلم با همین عنوان، بر اساس این کتاب در سال های 1974 و 2013 ساخته شده است.

کتاب سبزیجات
یا از رئیس جمهوری به پستچی

از میان آثار منتشــرشدهٔ فیتـزجرالد سبـزیجــات اثـری نـاب محسـوب می شود. نویسنده قصد کرده در نمایشنامه نویسی نیز تبحر خود را به بوتهٔ آزمایش بگذارد و به خوبی نیز از پس آن برآمده است. هر چند دست سـرنوشـت و عمـر کـوتاه وی باعـث شده سبزیـجـات یـگانه نمایشـنامهٔ او باقی بماند.
نمایشنامهٔ سبزیجات یک هجویهٔ سیاسی است در بارهٔ کارمند سادهٔ راه آهنی که در آستانهٔ انتخابات ریاست جمهوری به ناگاه خود و خانواده اش را در کاخ سفید می بیند. سبزیجات در دوران حیات نویسنده کم تر مورد توجه قرار گرفت اما پس از مرگ وی در دسترس عموم قرار گرفت و بـه دلیــل استـقبــال دانشـجـویـان تصمیـم بـر آن شـد که ضمیـمـه ها و یادداشت هایش هم بدان اضافه شود.

کتاب دزد ساحلی

این مجموعه در بردارنده ی برخی از بهترین آثار داستانی کوتاه اسکات فیتزجرالد می شود. این کتاب شامل مشهورترین داستانهای او، از جمله “الماس به بزرگی ریتز” است. ‫کتاب حاضر ترجمه‌ داستانی با عنوان ” Flappers and philosophers ” از کتاب “Classic works” است.

کتاب ماجرای عجیب بنجامین باتن

کتاب حاضر، مشتمل بر داستان‌های کوتاه اجتماعی و تخیلی و از نویسندگان مختلف و با عنوان‌های «ماجراهای عجیب بنجامین باتن»، «بادبادک»، «عقده ادیپ من»، «شیوه‌ای که اکنون زندگی می‌کنیم»، «نام واقعی توتی تاکتیانی واقعا همین بود: توتی تاکیتانی» و «جزیره‌ها» است. در خلاصه داستان «ماجرای عجیب بنجامین باتن» آمده است: خانواده «راجر باتن» در سال 1860 موقعیت اجتماعی و مالی رشک‌انگیزی در «انتیبولوم بالتیمور» داشتند. خانم باتن با موافقت راجر، تصمیم گرفته که بچه‌اش را در بیمارستان به دنیا آورد. بچّه تازه متولد شده «بنجامین باتن» با تولدش همگان را به وحشت و تعجب انداخت. او پیرمردی هفتاد، هشتاد ساله بود که در ظاهر نوزاد بود، وقتی راجر او را برخلاف میل خود به خانه برد بنجامین رشد معکوس و رو به پائین و به سمت نوزادی را طی کرد و در این مسیر درگیر ماجراهای عجیبی شد.

کتاب آخرین قارون

«آخرین قارون»، نوشته‌ی اف. اسکات فیتزجرالد، آخرین رمان این نویسنده‌ی مشهور آمریکایی است که به صورت ناتمام باقی ماند و پس از مرگ او در سال 1941 منتشر شد. این اثر نیمه‌تمام به خاطر بررسی عمیق و تلخی‌زدایانه‌ی هالیوود و صنعت سینما در دهه‌ی 1930 شهرت دارد و به عنوان یکی از معتبرترین آثار در مورد دنیای سینما شناخته می‌شود. «آخرین قارون» داستان مونرو استار، یک تهیه‌کننده‌ی جوان و بااستعداد در هالیوود است که به سرعت به قله‌های موفقیت در صنعت سینما صعود می‌کند. استار، که الهام‌بخش شخصیت‌های واقعی در هالیوود است، نماینده‌ی نسل جدیدی از سازندگان فیلم است که با دنیای پیچیده‌ی تجارت سینما و چالش‌های اخلاقی و شخصی خود دست و پنجه نرم می‌کند. فیتزجرالد در «آخرین قارون» با استفاده از زبانی زیبا و تصاویر بصری قوی، به تصویر کشیدن جو هالیوود و روابط پیچیده‌ی درون آن را به نحوی موثر انجام می‌دهد. او با توصیفات دقیق و روان از محیط‌ها و شخصیت‌ها، داستانی جذاب و در عین حال تفکربرانگیز خلق کرده است. رمان به موضوعاتی چون قدرت، شهرت، فساد اخلاقی، روابط عاطفی و مسائل مربوط به هویت و خودشناسی می‌پردازد. “آخرین قارون” به بررسی تأثیرات قدرت و شهرت بر شخصیت‌ها می‌پردازد و نشان می‌دهد که چگونه این عوامل می‌توانند به تغییرات عمیق در افراد و روابط آن‌ها منجر شوند.
«آخرین قارون» به دلیل نگاه بی‌پرده و انتقادی به دنیای هالیوود و به تصویر کشیدن واقعیت‌های پنهان صنعت سینما، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این رمان نه تنها به عنوان یک داستان دراماتیک و جذاب، بلکه به عنوان یک اثر ادبی عمیق و فکری، مورد توجه قرار گرفته است. «آخرین قارون»، هرچند ناتمام، به عنوان یکی از آثار مهم فیتزجرالد و یکی از برجسته‌ترین نگاه‌ها به پشت صحنه‌ی هالیوود، جایگاه خود را در میان آثار کلاسیک ادبیات آمریکا حفظ کرده است. این کتاب برای علاقه‌مندان به داستان‌هایی با موضوعات اجتماعی و انتقادی، به ویژه دنیای سینما و هالیوود، انتخابی ایده‌آل است.

کتاب زیبا و ملعون

یکی دیگر از آثار نویسنده معروف کتاب گتسبی بزرگ با نام زیبا و ملعون این بار داستان تجربه اندوختن جوان های رمانتیک و خام آمریکایی را در بستر جامعه این کشور پهناور بیان می کند. زیبا و ملعون همانند دیگر آثار «فیتز جرالد» در واقع سوگ نامه ای است برای پایان دوران رمانتیک و شروع دورانی که فقط واقعیت های سرکوبگر دارد. در واقع نویسنده در این کتاب از جوانان به نوعی توهم زدایی می کند.
«سال١٩١٣ وقتی «آنتونی پچ» بیست و پنج ساله بود، از زمانی که بازی سرنوشت یا روح القدس بیست و پنج سالگی، دست کم به لحاظ نظری، بر سرش خراب شده بود دو سال می گذشت. این بازی سرنوشت کار را تمام کرد، تلنگر آخر، نوعی نهیب فکری، اما در آغاز این داستان، تازه به خود آمده و از مرحله آگاهی جلوتر نرفته است. اولین بار او را در دوره ای می بیند که مدام از خود می پرسد عزت و عقل درست و حسابی دارد یا نه! نازکایی شرم آور و زشت که چون لایه نفت روی آب زلال برکه بر سطح جهان می درخشد، البته این شرایط با مواقعی که خودش را مردی جوان و استثنایی، با فرهنگ و فرهیخته، سازگار با محیط و یک سروگردن بالاتر از همه آشنایانش می بیند، کاملا فرق دارند.»

کتاب مدل موی تازه برنیس

این کتاب در زمره داستان های ۱۹۲۰ فیتز جرالد قرار می گیرد یعنی داستان های معروفی که در عصر جاز نوشته بود. این داستان فیتز جرالد نیز مثل رمان های «گتسبی بزرگ» و «لطیف است شب» او برای مخاطبان جذاب است.

کتاب دیدار دوباره از بابل

این کتاب مشتمل بر یک داستان کوتاه دو زبانه (فارسی – انگلیسی) از «اسکات فیتز جرالد» با عنوان «دیدار دوباره از بابل» است. چارلی ویلز، مردی 35 ساله است و در امریکا زندگی می‌کند اما برای انجام کاری به پراگ می‌رود و آن دیدن دختر کوچکش «هونوریا» است. «ماریون» همسر اوست، اما هیچ اشتیاقی به دیدن چارلی ندارد و بیزاری از لحن صدایش مشخص است…

کتاب لطیف است شب

رمان لطیف است شب، در منطقه ی ریویرای فرانسه در اواخر دهه ی 1920 میلادی می گذرد و به رابطه ی تراژیک بازیگری جوان به نام رزماری هیت با زوجی آمریکایی با نام های دیک و نیکول دایور می پردازد. دیک که در زمان ازدواج، روانپزشک درخشان و موفقی بوده، هم همسر و هم دکتر معالج نیکول است. ثروت نیکول، مسیر زندگی دیک را به سوی دیگری می کشاند و قدرت روزافزونش، در نهایت باعث سقوط و ویرانی زندگی شوهرش می شود. لطیف است شب، پژوهشی ژرف درباره ی مفهوم شخصیت و رمانی پراحساس و تفکربرانگیز است که نام فیتزجرالد را بار دیگر به عنوان یکی از برترین نویسندگان قرن بیستم بر روی زبان ها انداخت.

کتاب این سوی بهشت

« ایمری بلین » در سی سالگی با ثروتی که با مرگ دو برادر بزرگ ترش به او می رسد ، احساس می کند دنیا مال اوست . پدرش « استیفن بلین » مردی نالایق که به اشعار « لرد بایرون » شاعر انگلیسی علاقه زیادی داشت تزلزل و دودلی خاصی برای پسرش به ارث گذاشت که او را انسانی سست عنصر با صورتی که نصفش پشت موهای ابریشمی و عاری از حیاتش محو شده بود ، نشان می داد . « این سوی بهشت » داستان زندگی پسرکی است که تا قبل از ده سالگی مادرش به او آموزش های فراوان داد . او در یازده سالگی می توانست روان و راحت یا شاید با لحنی یادآور برامس و موتسارت و بتهوون حرف بزند . پسری که به گمان مادرش واقعا با فرهنگ و جذاب بود و در عین حال خیلی ظریف با زندگی در خانه ای که همیشه تشریفات خاص خودش را داشت . خانواده بلین به هیچ شهر خاصی وابسته نبودند . از « اسکات فیتز جرالد » نویسنده بزرگ آمریکایی قرن بیستم پیش از این رمان « گتسبی بزرگ » با ترجمه شادروان کریم امامی راهی بازار نشر شد و اینک رمانی دیگر از این نویسنده با نام « این سوی بهشت » منتشر شده است .

کتاب رویاهای زمستانی


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عکس‌های بسیار جالبی از روز‌های اولیه هوانوردی، دهه‌های 1890-1930

در اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20، جهان شاهد تغییر ژرفی در فناوری شد. رویاپردازانی مانند برادران رایت، اتو لیلینتال و آلبرتو سانتوس-دومونت که با میل سیری ناپذیر برای تسخیر قلمرو‌های ناشناخته پرواز می‌کوشیدند، با جسارت و عزم تزلزل ناپذیر داستان…

اگر نئاتدرتال‌ها بر انسان‌های به اصطلاح خردمند غلبه می‌کردند، شاید اینها ستاره‌های سینماهای آنها…

سوابق فسیلی نشان می‌دهد که نئاندرتال‌ها در حدود 40000 تا 30000 سال پیش از سوابق باستان‌شناسی ناپدید شدند، اگر در برخی مکان‌ها ممکن است تا حدود 28000 سال پیش  زنده مانده باشند.نئاندرتال‌ها گونه‌ای از انسان‌های باستانی بودند که تا زمان…

اگر نسخه پنجابی سریال بریکینگ بد ساخته می‌شد!

بریکینگ بد یک سریال تلویزیونی درام تلویزیونی بسیار محبوب آمریکایی است که از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ از شبکه AMC پخش می‌شد. این سریال توسط وینس گیلیگان ساخته شد و برایان کرانستون در نقش والتر وایت، معلم شیمی دبیرستانی که به سرطان ریه مبتلا است و…

صخره‌های عجیب فنلاندی موسوم به کوماکیوی – هزاران سال تعادل و مبارزه با جاذبه

کوماکیوی Kummakivi یک کلمه فنلاندی است که در انگلیسی به معنی "سنگ عجیب" است. این کلمه اغلب برای توصیف نوعی تشکیل سنگ که شکلی عجیب یا غیرعادی دارد استفاده می‌شود. این نوع سنگ‌ها در سرتاسر فنلاند یافت می‌شوند و به دلیل ظاهر منحصر به فردشان…

وقتی به رویدادهای تاریخی مهم و مکان‌های مشهور از زاویه دید متفاوتی بنگریم (گالری عکس)

همیشه زاویه دید خیلی مهم است. ما در مورد برخی از رخدادهای مهم تاریخ، همیشه یک یا چند عکس شاخص در ذهنمان است، در صورتی که همان عکس‌ها پشت صحنه‌های جالبی داشته‌اند که از آنها غافل شده‌ایم.به صورت مشابهی روتین‌ترین عکس‌های از بناهای مشهور،…

مجموعه‌ای از تصاویر عجیب و غریبی که در گوگل مپ و گوگل استریت دیده شده‌اند!

گوگل مپ بسیار کار راه‌انداز است و گوگل استریت اصلا اگر سرعت اینترنت اجازه بدهد، اجازه جهانگردی مجازی به ما می‌دهد.اما برخی اوقات اشخاص به صورت تصادفی و یا حین وب‌گردی‌های طولانی تصاویری در این سرویس‌های گوگل شکار کرده‌اند که بسیار بامزه…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.