ژاپن پنجمین کشوری شد که توانسته با موفقیت کاوشگرهایش را روی ماه فرود آورد

0

دیروز، 19 ژانویه، آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن (JAXA) تاریخ ساز شد، آن هم نه فقط برای ژاپن، بلکه برای کل جهان. ژاپن توانست کاوشگر فضایی هوشمند برای بررسی ماه (SLIM) را با موفقیت بر روی ماه فرود آورد.

تفاوت این ماموریت با ماموریت پیشین این بود که عملیات فرود خیلی دقیق انجام شد و قرار بود که ضریب خطا از نظر نقطه فرود، تنها 100 متر باشد. پیش از این هرگز انسان‌ها چنین دقتی را در فرود یک کاوشگر بر سطح سیارات دیگر دیگر نداشتند. حالا به نظر می‌رسد که ژاپن به این هدف دست یافته است، اما هفته جاری به صورت قطعی این موفقیت تایید خواهد شد.

با فرود SLIM، ژاپن پنجمین کشوری شد که تا به حال بر روی ماه فرود آمده، و سومین کشوری است که در قرن 21 این کار را انجام داده است. دو کشور آسیایی دیگر – چین و هند – نیز این کار دشوار نه چندان آسان را انجام دادند و به جمع ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی سابق پیسوند که از دهه 1960 و 1970 این کار ا انجام داده بودند.

SLIM از تجربیات ماموریت دیگر مانند JAXA، SELENE  استفاده کرد تا دقیقاً مکان فرود در سطح ماه را شناسایی کند و درست به منطقه مورد نظر حرکت کند.

در مقام مقایسه، محل فرود مورد انتظار برای آپولو 11 یک بیضی به ابعاد 20 کیلومتر در 5 کیلومتر بود. نقطه‌زنی در سطح ماه واقعا یک کار دشوار بود.

با این حال، همه چیز به خوبی پیش نرفته است. پس از کنفرانس مطبوعاتی مورد انتظار، JAXA تأیید کرد که سلول‌های خورشیدی SLIM شارژ نمی‌شوند و برق تولید نمی‌کنند، بنابراین در حال حاضر فقط از باتری‌های خود استفاده می‌کند. اگر SLIM نتواند خود را شارژ کند، عمر ماموریت آن می‌تواند فقط چند ساعت باشد. این احتمال وجود دارد که وقتی جهت خورشید تغییر می‌کند، به سلول‌های خورشیدی برخورد کند و آن‌ها شروع به شارژ کنند، اما در حال حاضر JAXA بخشی از فضاپیما را برای صرفه‌جویی در انرژی خاموش کرده است و دانلود داده‌های فرود و عکس‌های گرفته شده را در اولویت قرار داده است. با این حال، این ماموریت تاکنون دستاورد‌های زیادی داشته است، از جمله فرود دقیق و رهاسازی دو سطح‌گرد آن، که هر دو با زمین در ارتباط هستند.

هر دو سطح‌گرد چند طرح آزمایشی جالب باید انجام بدهند: اولی با استفاده از مکانیزم پرش حرکت می‌کند و مجهز به دوربین و چند محموله علمی است. دومی، یک سطح‌گرد بسیار سبک با وزن تنها 250 گرم است و یک دستگاه یک تغییر شکل‌دهنده است که می‌تواند شکل خود را تغییر دهد تا به بهترین وجه با شرایط مختلفی که ممکن است در سطح ماه با آن مواجه شود، سازگار شود.

با وجود فرود انسان بر ماه و چندین ماموریت شوروی در دهه‌های گذشته، رسیدن و فرود بر ماه هنوز دشواری فنی دارد. ژاپن قبلا شکست خورده است. در نوامبر 2022، فرودگر OMOTENASHI JAXA قبل از رسیدن به ماه گم شد،  سرنوشت مشابهی در‌آوریل 2023 برای یک استارت آپ ژاپنی که تلاش می‌کرد به اولین شرکت خصوصی تبدیل شود که روی ماه فرود آمد، پیش آمد.

در آگوست سال گذشته، روسیه بازگشت وعده داده شده خود به ماه را انجام داد. این ماموریت نیز با سقوط فضاپیما بر روی سطح و ایجاد یک دهانه که توسط ناسا تصویربرداری شد، پایان ضعیفی داشت. همین دیروز، مأموریت خصوصی ایالات متحده Peregrine One نیز نتوانست به ماه برسدو با سقوط دوباره در جو زمین همه چیز سوخت و از میان رفت.

با وجود تعداد زیادی ماموریت در ماه که برای امسال برنامه‌ریزی شده است، موفقیت تضمین نشده است، یعنی 50 سال پس از راه رفتن انسان‌ها بر سطح ماه، هنوز هم هیچ ماموریتی مطمئن نیست. در حال حاضر، ژاپن امروز به یک نقطه عطف بزرگ دست یافته است و ما را یک گام دیگر به جلو در اکتشاف ماه می‌برد.

توجه: عکس اول پست تزئینی است.

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.