رتبه برترهای کنکور از شهرستان های کم امکانات: تعجب سازمان سنجش از درصدهاشون

0

قبولی کنکور رویایی است که بسیاری از افراد پس‌از ورود به مدرسه در سر دارند و هرچه به پایان دوره دبیرستان نزدیک‌تر می‌شوند اضطراب و نگرانی آن‌ها برای رسیدن به این رویا افزایش پیدا می‌کند. سوالی که برای بسیاری از متقاضیان کنکور پیش‌ می‌آید این است که امکانات تا چه حد روی موفقیت آن‌ها تاثیر می‌گذارد؟

شما در هر زمینه‌ای که بخواهید فعالیت کنید نیاز به امکانات حداقلی دارید و این مورد در کنکور نیز صدق می‌کند. پس نمی‌توان از تاثیر امکانات در افزایش میزان موفقیت غافل شد. دراین‌بین افرادی نیز هستند که توانستند معادلات را بهم بریزند تا حدی که نرم افزارهای تخمین رتبه هم از میزان پیشرفت اونها متعجب شدن. آشنایی با این افراد می‌تواند به شما انگیزه بیشتری برای کسب رتبه قبولی بدهد.

تاثیر امکانات بر کسب رتبه قبولی کنکور

با توجه به اینکه انواع مدارس در ایران وجود دارد می‌دانیم که امکانات و حتی در بسیاری از موارد شیوه تدریس در این مدرسه‌ها یکسان نیست. این موضوع به‌صورت مستقیم روی میزان یادگیری دانش‌آموزان و حتی انگیزه آن‌ها برای ورود به دانشگاه تاثیر می‌گذارد.

با این حساب باید گفت امکانات به‌صورت مستقیم روی کسب رتبه قبولی کنکور تاثیر می‌گذارند. اگر نگاهی به لیست قبول‌شدگان آزمون سراسری در بازه‌های زمانی مختلف بیندازید متوجه می‌شوید که به‌خصوص طی سال‌های اخیر بیشترین درصد قبولی کنکور متعلق به افرادی است که در شهرها و مدارس پیشرفته درس خوانده‌اند.

امکانات یک مدرسه و میزان تجربه یا مهارت کادر آموزشی آن باعث می‌شود دانش‌آموز راحت‌تر مباحث درسی را یاد بگیرد و بتواند خود را برای شرکت در آزمون سراسری آماده کند. بهره‌مندی از این شرایط در شهرهای بزرگ به‌راحتی امکان‌پذیر است اما دراین‌بین تکلیف دانش‌آموزان مناطق محروم یا شهرهای کوچک چه می‌شود؟ چه عوامل دیگری در کسب رتبه تاثیر دارند؟ این موارد را بررسی می‌کنیم.

 

عوامل موثر در کسب رتبه قبولی کنکور

همان‌طور که گفتیم بهره‌مندی از امکانات و تحصیل در مدارس پیشرفته از مهم‌ترین عواملی به‌شمار می‌آیند که به دانش‌آموز کمک می‌کنند رتبه خوبی در آزمون سراسری به‌دست بیاورد. در واقع بسیاری از رتبه‌های برتر کنکور توسط افرادی کسب می‌شوند که امکانات مناسبی در اختیار داشتند.

البته امکانات تنها عامل تاثیرگذار بر افزایش احتمال قبولی کنکور نیست بلکه افراد باید تلاش مستمر داشته باشند تا بتوانند در این آزمون سرنوشت‌ساز رتبه خوبی کسب و در بهترین دانشگاه‌های کشور تحصیل کنند.

دراین‌خصوص همچنین باید گفت میزان یادگیری افراد به‌صورت مستقیم روی رتبه آن‌ها تاثیر دارد. دانش‌آموزانی که بتوانند مهارت یادگیری خود را تقویت کنند به‌مرور سرعت درس خواندن آن‌ها نیز بیشتر می‌شود و با این کار می‌توانند در کنکور به سوالات بیشتری جواب بدهند. این مورد احتمال کسب رتبه‌ بهتر را افزایش می‌دهد.

یادگیری مهارتی است که به ذهن افراد و همچنین میزان تمرکز آن‌ها برمی‌گردد. برخی دانش‌آموزان بدون تلاش خاصی قدرت یادگیری بالایی دارند اما این موضوع نباید دل‌سردی شما را به‌دنبال داشته باشد بلکه باید باعث افزایش تلاشتان شود.

داشتن هدف و برنامه‌ریزی درست برای آن از دیگر عوامل موثر بر افزایش احتمال قبولی در کنکور هستند و در واقع بدون توجه به این موارد حتی اگر در بهترین مدرسه کشور تحصیل کنید باز هم امکان کسب رتبه برتر برای شما فراهم نمی‌شود.

آیا بدون امکانات می توان به قبولی کنکور امیدوار بود؟

امکانات همواره جایگاه مهم خود را درزمینه افزایش احتمال قبولی در کنکور دارند. در واقع افرادی که از شرایط و امکانات خوبی بهره‌مند هستند مسیر آسان‌تری برای رسیدن به رتبه برتر طی می‌کنند و لازم نیست با چالش‌های زیادی روبه‌رو شوند.

اما این سوال پیش می‌آید که آیا تنها دانش‌آموزان محصل در مدارس پیشرفته می‌توانند در بهترین دانشگاه‌های کشور تحصیل کند؟ دراین‌بین تکلیف افرادی که در مناطق محروم کشور درس می‌خوانند چه می‌شود؟ آیا این دانش‌آموزان نباید امیدی برای ادامه تحصیل خود در شرایطی مناسب و رشته‌ای خوب داشته باشند؟

در سال‌های گذشته بسیاری از افراد نداشتن امکانات را دلیل عدم موفقیت خود می‌دانستند اما جالب است بدانید برخی دانش‌آموزان با وجود تحصیل در مناطق محروم توانستند به بهترین رتبه‌های کشوری دست پیدا کنند. با شناخت این افراد قطعا انگیزه متقاضیانی که امکانات را سد موفقیت خود می‌دانند افزایش می‌یابد.

کدام افراد بدون امکانات رتبه برتر کنکور شدند؟

کسب رتبه قبولی کنکور را می‌توان یکی از مهم‌ترین اهداف بسیاری از دانش‌آموزان در سراسر کشور دانست. بااین‌حال افرادی که در شهرهای پیشرفته درس می‌خوانند به‌دلیل برخورداری از شرایطی مطلوب و همچنین امکانات مناسب شانس بیشتری برای قبولی دارند.

همه ما با این موضوع آشنا هستیم و آن را باور داریم اما جالب است بدانیم افرادی هستند که بدون توجه به کمبود امکانات تمام تلاش خود را برای کسب رتبه برتر به‌کار گرفتند و در این مسیر به موفقیت دست پیدا کردند. در ادامه به معرفی برخی از این افراد می‌پردازیم.

رستگار رحمانی تنها رتبه 1 کنکور تجربی و زبان 1388 از شهرستان جوانرود

رستگار رحمانی رتبه یک کنکور تجربی و زبان کنکور 1388

رستگار رحمانی را می‌توان تاثیرگذارترین فردی دانست که به ما نشان داد موفقیت در کنکور همیشه به امکانات وابسته نیست و گاهی افراد باید برای رسیدن به هدف تلاش خود را چند برابر کنند و موقعیت را در نظر نداشته باشند.

این فرد در شهر مرزی جوانرود و در یک خانواده پرجمعیت متولد شد. زندگی در شهرهای مرزی خود به‌خوبی نشان‌دهده سطح پایین خدمات و امکانات است حال اگر خانواده پرجمعیت نیز باشد قطعا والدین نمی‌توانند به‌خوبی امکانات را برای تمام فرزندان خود فراهم کنند.

با تمام این تفاسیر رستگار رحمانی توانست با تلاش و پشتکار زیاد تمام معادلات را بهم بزند و نشان دهد که گاهی انگیزه و تلاش بیشتر از امکانات باعث موفقیت و رشد افراد می‌شود.

رستگار رحمانی اولین‌بار در سال 1385 کنکور می دهد اما به‌دلایل شخصی از ثبت‌نام در دانشگاه خودداری می‌کند و به‌جای آن به‌مدت 2 سال عازم خدمت سربازی می‌شود.

زمانی که آقای رحمانی خدمت خود را به پایان می‌رساند حدودا 4 ماه تا کنکور فرصت داشتند برای اینکه مباحث مختلف را یاد بگیرند و در آن‌ها مسلط شوند. رستگار رحمانی توانست در سال 1388 و در این زمان کوتاه رتبه یک کنکور تجربی و زبان را به‌دست بیاورد.

این موضوع به‌حدی عجیب بود که سازمان سنجش نتوانست آن را قبول کند و گمان بر تقلب بردند. بنابراین مجدد از ایشان آزمون گرفت. اما آقای رحمانی در دور دوم نیز موفق به قبولی کنکور و کسب رتبه اول شد تا ثابت کند افراد در محدودیت‌ها نیز می‌توانند ستاره شوند.

 

محمدرضا پناهلو رتبه 340 تجربی و 97 زبان

محمدرضا پناهلو از دانش‌آموزان شهرستان ابهر است که با کسب رتبه 340 در رشته تجربی توانست موفق به تحصیل پزشکی در دانشگاه شهید بهشتی تهران شود. این دانش‌آموز می‌تواند برای افرادی که امکانات شهر کوچک خود را بهانه‌ای برای عدم کسب رتبه برتر در کنکور قرار داده‌اند الگوی مناسبی باشد و به آن‌ها انگیزه دهد.

محمدرضا پناهلو تمام دروس کنکور را به‌طور کامل مطالعه می‌کرد و این موضوع باعث قبولی کنکور او شد. اگر شما نیز به‌دنبال کسب تراز هستید علاوه‌بر دروس تخصصی باید وقت زیادی را به مطالعه کتاب‌های عمومی اختصاص دهید.

محمدرضا پناهلو علاوه‌بر قدرت یادگیری همواره در کارگاه‌های آموزشی شرکت می‌کرد تا بتواند دانش و مهارت خود را افزایش دهد و همچنین با نحوه تحلیل سوال‌ها در کنکور آشنا شود. شما نیز برای موفقیت لازم است با این تکنیک‌ها آشنا شوید. معمولا در این مسیر استفاده از خدمات مشاوره کنکور کمک زیادی می‌کند.

پویا آزادبخش رتبه81  کنکور تجربی 1402

کسب رتبه 81 تجربی برای دانش‌آموزی که در شهری کوچک و با امکاناتی قطعا کم‌تر از پایتخت زندگی می‌کند دیگر یک رویا نیست چراکه پویا آزادبخش با تلاش و پشتکار خود توانست در کنکور 1402 به آن برسد.

پویا آزادبخش رتبه 81 کنکور تجربی 1402 در کنار مشاور کنکورش محمدحسین جدیدی نژاد

پویا آزادبخش با اینکه در کلان‌شهرها تحصیل نمی‌کرد اما با کمک مشاوره تخصصی و شرکت در کارگاه‌های آموزشی توانست مهارت‌های تحلیل خود را افزایش دهد. تا حدی که توانست درس زیست شناسی را در کنکور 91.2% بزند. و این موارد زمینه را برای کسب رتبه برتر توسط او فراهم کردند. آقای آزادبخش اکنون در دانشگاه تهران مشغول به تحصیل در رشته پزشکی است.

علیرضا مهندسی  رتبه 5 کنکور ریاضی

علیرضا مهندسی دیگر دانش‌آموزی است که از شهر ساوه و با امکانات محدود توانست رتبه 5 منطقه را در رشته ریاضی به‌دست بیاورد. علیرضا مهندس از دوران دبیرستان همواره درصدد کسب موفقیت و قبولی کنکور بود تا اینکه در آزمون سال 1402 به هدف خود دست پیدا کرد.

علیرضا مهندس نیز یکی از نمونه‌های بارز دانش‌آموزان پرتلاش است که بدون زندگی در شهر پیشرفته‌ای مانند تهران توانست رتبه برتر آزمون سراسری را به‌دست بیاورد. درصد فیزیک 94.29% او بیانگر میزان تاثیر تلاش، پشتکار و نحوه درس خواندن این دانش‌آموز است.

کارنامه کنکور علیرضا مهندسی رتبه 5 کنکور ریاضی از شهرستان ساوه

عماد جمالزهی رتبه تجربی

عماد جمالزهی 2 سال متوالی پشت کنکور ماند و در سال دوم رتبه لازم برای تحصیل در رشته پزشکی را به‌دست آورد. عماد دوران تحصیل خود را در شهرستان ایرانشهر واقع در سیستان و بلوچستان گذرانده بود. از دانش‌آموزان پرتلاشی بود که همیشه رویای کسب رتبه برتر و قبولی کنکور را در سر داشت. این دانش‌آموز با تغییر در روش مطالعه و همچنین تلاش برای افزایش مهارت در یادگیری توانست به این رویا دست پیدا کند.

چگونه افراد بدون امکانات در کنکور موفق می شوند؟

مهم‌ترین دلیلی که می‌تواند باعث موفقیت افراد و کسب رتبه قبولی کنکور شود تلاش و پشتکار آن‌ها است. اگر شما نیز بتوانید به‌جای تمرکز روی عدم امکانات، انرژی خود را برای یادگیری بهتر صرف کنید می‌توانید به کسب موفقیت امیدوار باشید.

یادگیری در برخی افراد ذاتی است اما شما نیز با روش‌های درست می‌توانید این مهارت را کسب کنید. علاوه‌بر یادگیری درست مطالب باید با نحوه تحلیل سوال‌ها و پیدا کردن پاسخ آن‌ها در کوتاه‌ترین زمان آشنا شوید. افرادی که از این مهارت برخوردار باشند شانس بیشتری در کسب رتبه برتر کنکور دارند حتی اگر ساعت‌های کم‌تری را به مطالعه اختصاص داده باشند.

هوش عامل دیگری است که تا حدودی روی کسب نمره قبولی کنکور تاثیر دارد. البته باید بدانید افراد کمی هستند که تنها به‌دلیل هوش بسیار زیاد خود در موارد مختلف مانند کسب رتبه برتر در کنکور موفق می‌شوند. پس نباید با تصور اینکه هوش شما خیلی زیاد نیست خود را از مسیر موفقیت دور کنید.

در کنار تلاش و هوش نحوه درس خواندن نیز بسیار مهم است. در واقع افرادی که ساعت‌های طولانی مطالعه می‌کنند اما از روش صحیح درس خواندن به‌گونه‌ای که بتوانند تست‌ها را در کوتاه‌ترین زمان جواب دهند آگاه نیستند نمی‌توانند رتبه خوبی نیز کسب کنند.

مطالعه اصولی، آگاهی از چگونگی تحلیل سوال‌ها، شناخت نقاط ضعف و تقویت‌ آن‌ها ازجمله مواردی هستند که در مسیر موفقیت در کنکور به افراد کمک می‌کنند. اما چگونه می‌توان اطلاعات خود را در این زمنیه افزایش داد؟

 

چگونه روش صحیح درس خواندن برای کنکور را بیاموزیم؟

چه فردی باشید که به امکانات زیاد دسترسی دارید چه از دسته‌ دانش‌آموزانی باشید که در مناطق محروم تحصیل می‌کنید باید روش درست مطالعه را بشناسید تا با رعایت نکات مهم قبولی کنکور را به‌دست بیاورید.

درخصوص روش مطالعه دروس کنکور نمی‌توان یک راه‌کار کلی برای همه متقاضیان بیان کرد چراکه افراد هرکدام روش به‌خصوصی برای یادگیری بهتر مسائل دارند و این موضوع حتی در ساعتی که برای مطالعه انتخاب می‌کنند مشخص است.

لازم است بگوییم با توجه به امکان دریافت مشاوره آنلاین و همچنین شرکت در کلاس‌های کنکور به‌صورت غیرحضوری توسط بهترین استادهای کشور مانند ماز، کلاسینو، تاملند، مرکز مشاوره کنکور جدیدی نژاد و… دیگر لازم نیست نگران عدم بهره‌مندی شهر خود از امکانات آموزشی باشید. در واقع کلاس و مشاوره های آنلاین توانستد مانعی به نام عدم دسترسی به اساتید و امکانات را از سر راه دانش‌آموزان سراسر کشور بردارند.

با تمام این تفاسیر باید گفت در هر شهر و منطقه‌ای که زندگی می‌کنید می‌توانید به قبولی کنکور، قبولی فرهنگیان و… امیدوار باشید.

 

جمع‌بندی

اگر دغدغه قبولی کنکور و کسب رتبه برتر دارید اما به‌دلیل زندگی در شهری کوچک یا منطقه‌ای محروم به این موضوع فکر می‌کنید که توانایی رقابت با متقاضیان شهرهای بزرگ را ندارید باید به شما بگوییم در طی سال‌های اخیر افراد زیادی توانستند از شهرهای کوچک و حتی محروم به موفقیت در این آزمون دست پیدا کنند.

یکی از مهم‌ترین متقاضیانی که تعجب سازمان سنجش را برانگیخت رستگار رحمانی بود که رتبه یک تجربی و زبان را کسب کرد. از دیگر افرادی که با کم‌ترین امکانات به موفقیت رسیدند باید به پویا آزادبخش، علیرضا مهندسی، عماد جمالزهی و محمدرضا پناهلو اشاره کرد.

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / داروخانه آنلاین / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / درمان سرد مزاجی بانوان / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.