مرد تانکی، مرد ناشناسی مشهورترین عکس ثبت شده از درگیری‌های میدان تیانان‌من چه کسی بود؟

«مرد تانکی» یا «شورشی ناشناس»، لقب یک مرد ناشناس چینی است، مردی که ویدئو و عکس‌هایی که در جریان درگیری‌های میدان تیانان‌من  Tiananmen در 5 ژوئن سال 1989 از وی گرفته شود، او را در سراسر جهان مشهور کرد.

این فرد ناشناس با ایستادن در جلوی ستونی از تانک‌های تی 59 چینی، جلوی پیشروی آنها را گرفت.

چندین عکس از این صحنه گرفته شده است، عکسی که بیشتر تکثیر و منتشر شده است به وسیله «جف وایدنر» از خبرگزاری رویترز گرفته شده است. این فتوژورنالیست این عکس را از طبقه ششم هتل پکن از فاصله حدودا 800 متری با استفاده از یک لنز 400 میلیمتری گرفت. عکس دقیقا در خیابان چانگان که به شهر ممنوعه منتهی می‌شود، گرفته شده است. این عکس یک روز بعد از سرکوب خشونت‌آمیز گردهمایی دانشجویان چینی گرفته شد.

نسخه دیگر عکس را استوارت فرانکلین از آژانس عکاسی ماگنوم گرفت. این عکس میدان دید بیشتری دارد و تانک‌های بیشتری را در جلوی مرد چینی نشان می‌دهد.

فرانکلین بعدها به خاطر این عکس برنده جایزه عکس خبری سال شد. در سال 2003، مجله لایف این عکس را جزو 100 عکسی قرار داد که انتشارشان دنیا را تغییر داده است.

عکس جف وایدنر از مرد ناشناس چینی
جف وایدنر

سایت جف وایدنر

عکس استوارت فرانکلین

سایت شخصی استوارت فرانکلین

اما در فیلمی که از این صحنه گرفته شده است، چیزهای بیشتری می‌توان دید. مرد ناشناس چینی که در هریک از دستهایش بسته‌ای را جمل می‌کند، بعد از قرار گرفتن در مسیر تانک‌ها، مصمم در جای خود ایستاد. تانک جلویی تغییر مسیر داد، اما هم‌زمان، مرد حرکت کرد و مجددا در جلوی تانک ایستاد. این کار چند بار تکرار شد.

سپس مرد چینی از تانک بالا رفت و حرف‌هایی به زبان آورد که به درستی معلوم نیست، چه هستند. بعد از مدتی چند نفر ناشناس که به نظر می‌رسد از تظاهرکنندگان بودند و یکی از آنها سوار بر دوچرخه بودند به مرد چینی نزدیک شدند و او را از صحنه دور کردند.

شب بعد از گرفته شدن عکس و ویدئوی این مرد در جهان پخش شد و مبدل به خبر اصلی صدها روزنامه و مجله معتبر شد.

در آوریل 1998، مجله تایم، «مرد شورشی ناشناس» را در لیست صد شخصیتی مؤثر جهان در قرن بیستم قرار داد.

این مرد چه کسی است؟

هنوز کسی نتوانسته به درستی به این سؤال پاسخ بدهد. مدت زمان کوتاهی بعد از وقوع حافظه نشریه زرد معروف انگلیسی‌ها یعنی ساندی اکسپرس نام او را «وانگ ویلین»، یک دانشجوی 19 ساله اعلام کرد ولی این ادعا را نتوانست اثبات کند.

شایعاتی در مورد سرنوشت این مرد وجود دارد. برخی می‌گویند او 14 روز بعد از حادثه اعدام شده است، عده دیگری می‌گویند او چند ماه بعد به جوخه آتش
سپرده شد. حتی بعضی‌ها معتقدند او زنده است و جایی در سرزمین پهناور چین، پنهان شده است.

یک عکاس که شاهد عینی ماجرا بود،‌می‌گوید که توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده است. اما منشی «ژیانگ زمین» ، در مصاحبه‌ای در سال 90 گفت که او کشته نشده است. روزنامه هنگ‌کنگی Apple Daily هم ادعا می‌کند که او هم‌اکنون ساکن تایوان است.

مستند دیدنی The Tank Man اما دلیل نوشتن این پست بیشتر معرفی مستند دیدنی The Tank Man شبکه pbs بود که در سال 2006 ساخته شده است.

این مستند خوشبختانه در 8 قسمت در یوتیوب قابل دیدن است و می‌توانید آن را به راحتی دانلود کنید.قسمت‌ اول،
دوم،
سوم،
چهارم،
پنجم،
ششم،
هفتم و
هشتم

فیلم ظاهرا به دنبال یافتن ردپایی از مرد ناشناس چینی است. اما کاری بسیار ارزشمندتر انجام می‌دهد:
این مستند، نخست نقبی می‌زند به حادثه تیانان‌من. در مستند روزهای قبل از درگیری و سرکوب را می‌بنیم. صحنه صحبت مردم عادی با سربازان و سکوت آنها بسیار تأثیرگذار است:

بعد از بررسی سرکوب تیانان‌من، مستند جستجوی مرد ناشناس را متوقف می‌کند و چین امروز را نشان می‌دهد. مستند نشان می‌دهد که شتاب افسارگسیخته چین برای پیشرفت صنعتی، جامعه چین را به چین A و چینB‌ تقسیم کرده است. در چین A آسمانخراش‌های پر زرق و برق و سر به فلک‌کشیده را می‌بینیم و رویش قارچ‌گونه کارخانه‌های صنعتی را و در چین B شاهد زندگی مردم روستایی، با آموزش و بهداشت کم و روستاهایی هستیم که به علت مهاجرت خالی از جمعیت جوان شده‌اند.

مستندساز در اقدامی جالب سپس به میان چند دانشجوی دانشگاهی می‌رود که سال‌ها قبل کانون مناقاشات داشجویی بوده و عکس «شورشی ناشناس» را به آنها نشان می دهد، با گذشت چندین نسل، نسل امروز دانشجوی چین تصور درستی از آن مرد چینی و شرایطی که او اقدام به آن کار خارخ‌العاده کرد، ندارد.

در یکی دیگر از قسمت‌های این مستند، به محدودیت‌های اینترنت در چین پرداخته می‌شود و کمک شرکت‌های بزرگ اینترنتی مثل یاهو، گوگل و سیسکو برای
محدود کردن آزادی‌های اینترنتی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

نتایج جستجو در گوگل در چین، با نقاط دیگر دنیا تفاوت بسیار دارد!

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عکس‌های جالبی از ساخت و سازها و اقدامات معماری نافرجام

مجموعه زیر به ظاهر مفرح یا حتی خنده‌دار است اما هر یک گویای نبود نقشه، مغز طراح یا ذهنی است که به صورت ساده کار را در ذهن شبیه‌‌سازی کند.مشابه این جمله مشهور را که عیب برنامه، در حین انجام آن بیرون می‌آید را در عمرمان زیاد شنیده‌ایم و…

سلبریتی‌ها اگر کاری عادی داشتند – پاسخ‌های تصویری میدجرنی

چه می‌شد اگر یک هنرپیشه نامدار در سنی طلایی امکان جذب شدن در رشته بازیگری را پیدا نمی‌کرد یا بحرانی خانوادگی او را وادار به سال‌ها کار عادی می‌کرد. چه می‌شد اگر نخستین کسانی که تست بازیگری از او می‌گرفتند، به کلی مایوس و دلسردش می‌کردند.…

عکس‌هایی از آدم‌هایی که ناخواسته شبیه سلبریتی‌های مختلف شده‌اند، البته گاهی «کاریکاتور»گونه!

شبیه آدم‌های مشهور بودن خوب است یا بد؟ کوچک که بودیم عادت داشتیم خودمان را جای فوتبالیست‌ها یا هنرپیشه‌ها بگذاریم و نقش بازی کنیم. اما بزرگ‌تر که شدیم و بیشتر در عادات سلبریتی‌ها تحقیق کردیم، دیدیم خیلی‌هاشان آن حد کمالی که تصور می‌کردیمِ…

پرتره خانواده‌های روتین از کشورهای مختلف به کمک هوش مصنوعی ایجاد شد

هوش مصنوعی مدتی است که ما را شگفت زده کرده است. اخیراً با قابلیت‌های هوش مصنوعی در ساخت متون و درک زبان طبیعی برای پاسخ به بسیاری از سؤالات میزان تعجب ما پیشتر شده است.س از ChatGPT،  مایکروسافت هوش مصنوعی خود را همراه با مرورگر Edge و…

مجموعه باور نکردنی از عکس‌های تاریخی که توسط عکاسان آنها امضا و حاشیه‌نویسی شده

عکس بالا عکس اتاق موقعیت اضطراری است که توسط جو بایدن امضا شده است . لحظات پرتنش عملیات نپتون نیزه را نشان می‌دهد که نیرو‌های دریایی ایالات متحده به محوطه اسامه بن لادن یورش بردند. امضا کرد: ایمان را حفظ کن!مجموعه‌ای از عکس‌هایی که…

چهره و شکل و شمایل یک شهروند کشورهای اسکاندیناوی یا منطقه نوردیک به چه صورت است؟

کشور‌های اسکاندیناوی که به عنوان کشورهای شمال اروپا یا منطقه نوردیک نیز شناخته می‌شوند، به گروهی از کشور‌های شمال اروپا اطلاق می‌شود. واژه نوردیک اغلب برای توصیف دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ و سوئد که اعضای اصلی شورای شمال اروپا هستند،…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران / کمربند طبی / زانوبند زاپیامکس / فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن / biniclinic.com / کمربند پلاتینر / مراقبت پوست / مهدکودک فلکه اول تهرانپارس / سایت نوید / روپوش پزشکی / سرور مجازی ایران /بای پپ / ویدیوهای دیدنی /بهترین فیزیوتراپی تهران /خرید سیفتی باکس / کمربند پلاتینر / محصولات پوستی بیوآکوا رو تا 60 درصد تخفیف از فروشگاه رومدباش بخر / ویکی درمان / عمل بینی /خرید پروتز مو /حرف آخر /کاندوم / خرید سرور مجازی / بهترین کلینیک زخم تهران /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی / مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /آموزش تزریق ژل و بوتاکس /چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم /شیشه اتومبیل /درمانکده / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /خرید خودنویس /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /سریال ایرانی کول دانلود /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش /فروشگاه اینترنتی زنبیل /خرید ساعت دیواری /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /چاپ کلاه /کاشت مو /کاشت مو /پزشکا /قیمت ساک پارچه ای /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /مجتمع فنی ونک /داروخانه آنلاین تینا /
6 نظرات
 1. طاها بذري می گوید

  فیلم ویدئویی ایستادن مرد در جلوی تانک را من اولین بار در کلیپ wind of changes گروه scorpions دیدم و یادم است که چه تاثیر زیبایی در آن زمان بر من گذاشت.

 2. سپهر می گوید

  جالب اینجاس که یه بار تلویزیون با رهبر شورشیان اون موقع که الان پناهندهء اروپا شده، مصاحبه کرد و پرسید که اگه شما در اون دوران موفق شده بودید، قصد داشتید که چه حکومتی رو بر روی کار بیاورید؟ طرف بدون هیچ مکثی گفت: هیچ برنامهء مشخصی نداشتیم! یعنی اینکه اون قضیه، با همهء جلوهء پرشکوهش، تنها یک شورش کور بود که اگر پیروز شده بود، معلوم نبود که چه بلایی بر سر چین اومده بود. گرچه الان هم شکاف طبقاتی در چین بالاست، اما پیشرفت هر روزهء اون میتونه کم کم رفاه رو برای همهء مردم به ارمغان بیاره.

 3. ehsan می گوید

  مرسی از مطلبتون
  میخواستم بدونم چطوری ویدئو های youTube رو دانلود کنم؟
  از سایت هایی مثل youtubecatcher.com استفاده کردم ولی با مشکل فیلترینگ لینک دانلود مواجه شدم.

 4. میرزا بنویس می گوید

  سلام
  نتایج گوگل در اروپا و آمریکا هم متفاوت است!

 5. mahsa می گوید

  و من اولین بار در شوی میکل جکسون که در زندان می خوند

 6. پژمان می گوید

  من به جای
  http://www.youtube
  مینویسم
  uk.youtube
  و جواب داده

نظرات بسته شده است.

••4 5