کابوس‌های دیستوپیایی: ۱۰ فناوری ترسناک آینده

10

هر فناوری جدید نکات منفی خود را نیز به همراه دارد، اما برخی از عوارض جانبی خطرناک‌تر از بقیه هستند. در بیشتر موارد عوارض جانبی که اکنون با آن‌ها مواجه می‌شویم تنها ناراحت‌کننده هستند، اما در آینده ممکن است کشنده باشند.

Cover

فناوری‌های پیشرفته هر روز بیش از پیش از داستان‌های تخیلی بیرون آمده و در زندگی روزمره ما جای می‌گیرند. ما امروزه می‌توانیم کارهایی را انجام دهیم که نسل پیش از ما تنها رویای آن‌ها را می‌دیدند. نکته‌ای که برای ما تاسف‌برانگیز خواهد بود این است که نه تنها رویاها که کابوس‌های آن‌ها نیز برای ما به واقعیت خواهد پیوست. به نظر شما کدام فناوری‌ها هستند که در آینده عوارض جانبی‌شان ما را غافلگیر خواهد کرد؟ در ادامه به ۱۰ مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

چاپ اندام‌های بدن

به گفته استوارت ویلیامز (Stuart Williams) ‌از انستیتوی نوآوری کاردیوواسکولار، قلب مصنوعی که با پرینترهای سه‌بعدی چاپ شده باشد، کمتر از ده سال دیگر در دسترس خواهد بود. همان‌طور که پیش از این نیز درباره چاپ اندام‌های مصنوعی در ۱پزشک نوشته‌ایم(+و+)، فواید چاپ اندام‌های مصنوعی کاملا آشکار است. مثلا بدن شما دیگر اندامی را که با سلول‌های خودتان روی قالبی چاپ‌شده رویانده شده باشد پس نخواهد زد. حتی انتظار برای اهداکننده عضو نیز بی‌معنی خواهد شد. اما عوارض جانبی آن هم قابل توجه و حتی ترسناک است. آیا با تکیه بر این واقعیت که می‌توانیم اعضا و جوارح یدکی برای خودمان چاپ کنیم، زندگی پرخطرتری را پیش نخواهیم گرفت؟ چه زمانی طول خواهد کشید تا تصمیم بگیریم که کل بدن انسان را از نو اختراع کنیم؟

لینک: چاپ سه‌بعدی جان یک کودک را نجات داد!

01-OrganPrinting

گوشت مصنوعی

خوردن زیاد گوشت برای بدن مضر است، برای محیط زیست زیان‌آور است و میلیون‌ها حیوان را نیز به کشتن خواهد داد. شرکت Modern Meadow از جمله گروه‌هایی است که راه‌حلی برای این مشکل دارد: گوشتی که ساخته می‌شود نه این‌که از ذبح حیوانی به دست بیاید.

این فناوری از همان بافت‌ها و مصالحی استفاده می‌کند که در کاربردهای پزشکی هم به کار برده می‌شوند، اما این‌بار از آن‌ها گوشت تولید می‌شود. ممکن است نگرانی‌هایی بابت سلامت غذایی این محصولات وجود داشته باشد، اما مساله اصلی این است که آیا مصرف‌کنندگان ایده گوشت مصنوعی را آن‌قدر ترسناک خواهد یافت که به آن فکر هم نکنند؟

لینک: آیا شما یک همبرگر 210 هزار پوندی مصنوعی را می‌خورید؟

02-SyntheticMeat

انسان‌های قابل هک شدن

در اکتبر سال گذشته، یکی از محققین همکار مک‌آفی با مهندسی معکوس یک فرستنده پیس‌میکر (ضربان‌ساز قلب) توانست به شیوه‌ای دست یابد که به کمک آن می‌توانست شوک الکتریکی کشنده‌ای را به پیس‌میکری که در فاصله ۳۰ فوتی (۹ متری) قرار داشت ارسال کند.

او به این دلیل توانست چنین کاری را انجام دهد که غالب ایمپلنت‌های امروزی قابل ارتقا هستند، به همین شکل فرم‌ویرهای پیس‌میکرها را هم می‌شد از راه دور فلش کرده و از نو برنامه‌ریزی کرد.

این موضوع هنگامی که ایمپلنت یا پروتز شما توسط افراد خوب به روز شود بسیار عالی خواهد بود، اما به این معنی هم هست که سخت‌افزارهای انسانی را می‌توان برای انجام قتل‌ آن هم به صورت ناشناس و از راه دور هک کرد.

لینک: حتی بدون اندام‌های مصنوعی هم فناوری فیزیک بدنی ما را تغییر می‌دهد. گزارش TechRadar در مورد افزایش هک‌های بدن انسان.

03-HackableHumans

حشرات الکترونیکی

اگر حشرات واقعی برای شما مزاحم محسوب می‌شوند، نظرتان درباره سوءاستفاده از droneهایی در ابعاد و اندازه حشرات چیست؟ این جانوارن الکترونیکی به کمک میکروفون و دوربین‌های‌شان می‌توانند شما را پاییده، ردگیری کرده و حتی نمونه‌هایی از DNA شما را استخراج کنند. البته فراموش نکنید که این ابزارها چندان هم از تبدیل شدن به واقعیت دور نیستند.

لینک:  PW Singer‌ با ما در مورد انقلاب‌های صورت گرفته در علم نبرد صحبت می‌کند.

04-ElectronicInsects

تشخیص چهره

گوگل همین حالا هم اپ‌های تشخیص چهره را برای گوگل گلس (حداقل تا زمانی که راه‌حل‌های محافظتی معقولی پیدا شوند) ممنوع کرده است، اما این تنها یک قطره از دریا است. فناوری اسکن کرد جمعیت (آن هم به صورت بی‌درنگ) پیش از این نیز وجود داشته است. این فناوری روز به روز هوشمندتر، سریع‌تر و قدرتمندتر می‌شود.

سیستم‌هایی نظیر BioSurveillance NEXT برای مکان‌های شلوغی نظیر فرودگاه‌ها، مراکز خرید و استادیوم‌ها طراحی شده‌اند و با پیشرفت فناوری‌های مورد استفاده در دوربین‌ها چنین سیستم‌هایی دقیق‌تر شده و کاربردهای بیشتری می‌یابند.

لینک: آیا سرقت و جعل هویت می‌تواند جامعه را به نابودی بکشاند؟ به نظر مایکل مارشال بله!

05-FacialRecognition

تبلیغات هوشمند تهاجمی

تبلیغات هوشمند و مزاحم فیلم گزارش اقلیت از چیزی که فکر می‌کنید به ما نزدیک‌تر هستند. فناوری‌هایی نظیر SignEye دوربینی را به یک بیلبورد متصل کرده و با استفاده از فناوری‌های تشخیص چهره موارد کلی نظیر رده سنی و جنسیت شما را مشخص می‌کنند. به این ترتیب می‌توانند تبلیغاتی درست مناسب شما پخش کنند و پرتوهای صوتی هولوسونیک (Holosonic) می‌هوانند پیام‌های گفتاری و موزیکال را بدون ایجاد مزاحمت برای بقیه به سمت گوش‌های شما ارسال کنند. تصور کنید چنین فناوری‌ای با مثلا اطلاعات گوگل پلاس یا فیسبوک ترکیب شده یا با پایشگرهای سلامت شما (که احتمالا پوشیدنی خواهند بود) ارتباط برقرار کند!

لینک: گوگل می‌گوید به حریم شخصی شما احترام می‌گذارد، اما شما که باور نمی‌کنید؟

06-IntelligentAds

اسکنر عنبیه آی‌فون

سایت The Verge در مقاله‌ای درباره AOptix می‌پرسد: «زمانی که تشخیص و اثبات هویت به سادگی گرفتن یک عکس باشد، دنیا چگونه جایی خواهد بود؟» این گجت درواقع قابی برای آی‌فون است که یک اسکنر عنبیه را نیز در خود دارد. اسکنری که ممکن است در فواصل 60 فوتی (18 متری) نیز کار کند! فهمیدن این که چنین فناوری را می‌پسندیم یا نه تنها به اندکی زمان نیاز دارد.

از این سیستم‌های تشخیص هویت بیومتریک می‌توان برای ردگیری افراد در گروه‌های زیاد استفاده کرده و عملا جامعه را به یک ایست و بازرسی بزرگ تبدیل کرد. اگر از ایده کارت‌های شناسایی ملی واهمه دارید، نظرتان درباره چنین فناوری‌هایی چیست؟

لینک: آیا می‌توانید دوباره کنترل داده‌های شخصی‌تان را بازپس بگیرید؟

07-iPhoneIrisScanner

پاک‌کننده‌های مغز

احتمالا شما هم فیلم‌های مردان سیاه‌پوش و درخشش ابدی یک ذهن پاک را دیده‌اید. آن ایده‌ها در حال تبدیل شدن به واقعیت هستند: پاک‌کننده‌های مغز می‌توانند خاطرات بد، ناراحت‌کننده و یا مطالب سیاسی نامناسب را از ذهن شما پاک کنند.

این کار به ابزارهای نورانی یا ماشین‌های عظیم احتیاجی ندارد، در عوض بوسیله ترکیبی شیمیایی انجام می‌شود که پروتئین‌های خاصی را بدن هدف گرفته و باعث شکستن پیوندهایی می‌شود که ما را قادر به یادآوری موارد خاص می‌کند.

البته شاید خبرهای خوبی هم داشته باشیم. تاد ساکتور (Todd Sacktor) که یک نورولوژیست است به وایرد گفته است: «کارهای دیستوپیایی زیادی وجود دارد که می‌توان با این داروها انجام داد، اما پاک‌کننده‌های حافظه فعلا فقط به مغز موش‌ها محدود هستند.

لینک: فناوری درست به همان شکل که حافظه انسان را شبیه‌سازی می‌کند، می‌تواند آن را پاک کند. ببینید که کامپیوترها چگونه برای کپی کردن مغز ما طراحی شده‌اند.

08-BrainEraser

لیزرهای کوچک

مشکل اسلحه‌های لیزری حجم بزرگ آن‌ها است و این کارایی‌شان را کم می‌کند. شما به سختی می‌توانید یک ناو جنگی را به داخل یک شهر بیاورید یا یک ۷۴۷ را مانند یک هواپیمای جنگنده برانید. این‌جا است که DARPA وارد می‌شود. یکی از پروژه‌های تحقیقاتی این سازمان Excalibur نام دارد که هدف آن کوچک و کوچک‌تر کردن اسلحه‌های لیزری تا اندازه‌ای است که بتوان آن‌ها را روی یک هواپیمای جنگنده، یک drone یا یک وسیله نقلیه کوچک نصب کرد.

این فناوری امکان استفاده عملی از لیزرهای توان بالا را روی طیف وسیعی از پلتفرم‌های نظامی فراهم کرده و امکان شلیک با دقت بسیار بالا به اهداف زمینی و هوایی را نیز فراهم می‌کند.

لینک: زپپپپ! ارتش ایالات متحده هم‌اکنون هم از سلاح‌های لیزری استفاده می‌کند.

09-SmallLaser

اسلحه‌های زیستی

اسلحه‌های زیستی از دوران باستان و استفاده از پیکان‌های زهرآلود مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند، اما نمونه‌های امروزی به شدت کشنده‌تر هستند. ترتیب‌دهی و ترکیب DNA دانشمندان را قادر ساخته است تا ویروس‌های کشنده‌ای را که مدت‌ها پیش از میان رفته‌اند دوباره بازسازی کنند. به عنوان مثال ویروس آنفولانزای سال 1918 در سال 2004 بازسازی شد و همان‌طور که هیلاری کلینتون می‌گوید: «با استفاده از یک نمونه بسیار کوچک از هر یک از پاتوژن‌های موجود که به سادگی هم در دسترس هستند، وسایل ارزان‌قیمت و دانش شیمی و بیولوژی در حد دانشجویان کالج، می‌توان یک سلاح تروریستی زمخت اما به شدت کارآمد ساخت.»

لینک: برای تقویت افکار پارانویایی‌تان به دلایل بیشتری نیاز دارید؟ این مطلب را ببینید!

10-BioWeaponsمنبع (+)

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عکس‌هایی که جادوی پرسپکتیو را نشان می‌دهند

عکاسی به نام هوگو سوئیساس، یک عکاس خلاق مستقر در لیسبون پرتغال است. او از دوربین و مغزش برای فریب چشم بینندگان عکس‌هایش استفاده می‌کند. او کاملاً خودآموخته، اشیاء روزمره را در صحنه‌هایی که به نظر نمی‌رسد متعلق به آن‌ها هستند، قرار می‌دهد، و…

آیا چهره‌های مشهور، فرازمینی و بیگانه هستند؟! چرا چنین چیزهایی در شبکه‌های اجتماعی رواج می‌یابد +…

امروز صبح دوست گرانقدری ویدئویی از آنجلینا جولی را از یک صفحه اینستاگرام برای من فرستاد. در این ویدیو که ظاهرا از یک مصاحبه او انتخاب شده بود، روی چشم‌های او زوم می‌شد و این نکته القا می‌شد که چشمان او غیرطبیعی هستند و قرنیه و عنبیه او…

بهترین سریال های هندی | 49 سریال هندی تماشایی به همراه توضیحات

محتوای شرقی به صورت عام و فیلم‌ها و سریال‌های هندی به صورت خاص طرفداران خاص خودشان را دارند. به خصوص با توجه به کم‌مایه شدن سینما و تلویزیون آمریکا روز به روز افراد بیشتری رو به سریال‌های کره‌ای یا سینمای مستقل‌تر کشورهایی مثل اسپانیا و…

اگر سیمپسون‌ها در دنیا وستروس بودند! گالری عکس

وستروس یک سرزمین یا قاره تخیلی و یکی از مکان‌های اصلی مجموعه رمان‌های فانتزی «آواز یخ و آتش» نوشته جورج آر آر مارتین است. ا نکاتی در مورد وستروس جغرافیا: وستروس در غرب قاره اسوس قرار دارد و با دریای باریکی که به نام دریای باریک شناخته…

کهن‌ترین درختان جهان

" بث مون " عکاسی است که در سانفرانسیسکو زندگی می کند و بیش از 14 سال از عمرش را صرف شناسایی و عکاسی از قدیمی ترین درختان جهان کرده است. او به کشورها و سرزمین های دورافتاده سفر می کند تا از درختان قطور قدیمی تصاویر زیبایی را ثبت کند. او می…

روجلدهای قدیمی مجله‌های کیهان بچه‌ها

کیهان بچه‌ها مجله‌ای بود که در دوران کودکی می‌خریدیم. برای من کیهان بچه‌ها بوی نان می‌دهد! چون پدرم همیشه بعد از رفتن نانوایی؛ نان‌ها را لای مجله می‌گذاشت و وقتی به خانه می‌آمد من دوان دوان می‌رفتم و مجله را از او می‌گرفتم. منابع…

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / تصفیه فاضلاب / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / کمربند پلاتینر / کلینیک درمان دیابت / اسپیدکس / چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / خرید عسل طبیعی / زانوبند زاپیامکس / خرید ویلا در سیسنگان / زانوبند زاپیامکس / کلینیک زیبایی دکتر امانی رشت / کفپوش تاتامی / خرید جم فری فایر / شیشه اتومبیل / ساید چنل / کلاه کاسکت / درمانکده / ثبت برند / خرید سرور مجازی / حمل بار دریایی از چین / سایت نوید / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز / قیمت جاروبرقی وینسنت / تور اروپا ارزان / پزشک زنان سعادت آباد / محصولات زناشویی / لیوان حرارتی / ایمپلنت دندان / خرید گوشی با حکمت کارت / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور - متخصص زنان / خرید خودنویس / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / سریال ایرانی کول دانلود / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / فروشگاه اینترنتی زنبیل / خرید ساعت دیواری / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / چاپ لیوان / خرید از آمازون / بهترین سریال های ایرانی / چاپ کلاه / کاشت مو / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / داروخانه آنلاین تینا /

10 نظرات
 1. محمد می گوید

  احمد جان نفس تو سینمو مو به تنم سیخ شد!
  چاره ی فردا رو فردا میکنیم امروز و بچسب بزار دلمون خوش باشه!

 2. پیمان می گوید

  تا سال ۲۰۲۰ اتفاقاتی قراره بیافته که غیر قابل باوره! کافیه کتاب اقتصاد سیاسی مناقشات اتمی نوشته محسن رنانی استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان که به صورت رایگان و در فضای مجازی منتشر شده رو دانلود و بخونید تا بفهمید چی میگم.
  در بخشی از کتاب می گه سرعت رشد فناوری نسبت به سال ۱۹۴۸ انقدر زیاد شده که اگر با همان کیفیت و سرعت رشد فناوری ها در آن سال می خواستیم به الان و این تکنولوژی ها برسیم ۴۸۰۰۰ سال طول می کشید. در واقع دنیا وارد مرحله ای شده که نمی توان حتی تا سال بعد رو پیش بینی کرد که مثلا فلان تکنولوژی به عرصه تجاری شدن خواهد رسید یا نه!
  در واقع همین پست اسپری بزن و بپوش 1پزشک رو اگه مطالعه کرده باشید ابعاد نظرات من رو درک خواهید کرد. من به عنوان یک پزشک هنوز هم ابعاد کاربرد چنین اسپری رو غیر قابل درک میبینم. برای مثال کاربردش رو فقط در پانسمان کردن ها نگاه کنید تا ببینید چقدر کیفیت و سرعت خدمات رو افزایش میده
  دنیا وارد مرحله تکینگی ( بخونید: تکینه گی ) شده و به صورت نمایی رشد می کنه و غیر قابل پیش بینی، پس اگر مطلبی در ۱پزشک یا هر جای دیگه خوندید که به تصورتون باید مال ۳۰ سال دیگه باشه تعجب نکنید چون ما عقبیم و تنها راه، وفق دادن خودمونه.

  1. همایون می گوید

   دورد بر شما دوست عزیز
   مطلبی که از کتاب دکتر رنانی نقل کردید درواقع مفهوم سینگولاریتی (Singularity) یا تکینگی هست.
   توصیه می‌کنم مطالب زیر رو دنبال کنید
   اول از همه اگه می‌خواید بیشتر با این بحث آشنا بشید پادکست شماره یک رادیو گیک رو گوش بدید. با موضوع سینگولاریتی که توی این سایت می‌تونید پیداش کنید jadi.net
   کسی که باهاش توی این پادکست مصاحبه شده آقای ناصر تقوی هستن که سایت فارسی http://singularityp.com رو راه اندازی کردن و البته توی گوگل پلاس و فیس بوک هم فعالیت دارن
   پیشنهاد بعدی من دو کتاب هست به اسم‌های Singularity is near یا سینگولاریتی نزدیک است که نوشته‌ی Rey Kurzweil هست که اگر بگردید نسخه‌ی فارسی اون رو شاید بتونید از روی اینترنت سفارش بدید، چون چاپ قدیم هست و کم گیر میاد
   و البته کتاب فراوانی abundance نوشته‌ی Peter Diamandis
   اگر بتونید فیلم‌های کنفرانس فراوانی که هر ساله برگذار می‌شه رو هم ببینید، اون هم می‌تونه دید اصلی کتاب رو به شما منتقل کنه.

   1. پیمان می گوید

    آقای همایون ممنونم! بنده فقط یک قسمت از کتاب رو که به نظرو به بحث ربط داشت رو به تفصیل برای توجیه حرفام آوردم
    آقای رنانی استاد خودم بودن در سال های 82 تا 84 همونطور که میدونین خود کتاب و شمای کلی کتاب همونطور که از اسمش پیداست مربوط به مسئله انرژی هسته ای و دادن یک راه حل برای حل بحران هسته ای هست.
    می تونین توضیحات بیشتر رو با مطالعه خود کتاب بدست بیارین.
    ممنون از معرفی لینک مطلب و کتاب و توجه شما به بحث و انشالا حتی الامکان مطالعه خواهم کرد.

  2. farzaneh می گوید

   چقدر ترسناک! خداییش گوگل گلس بایستی 2015 می اومد. خود ملت تو آمریکا هم حتی غافلگیر شده و هنوز از بازخورد ها درباره گوگل گلس می بینیم که نتونستن هضمش کنن و روشون نمی شه به چشمششون بزنن و مثلا تو خیابونا ازش استفاده کنن
   google x factor و امثالهم دارن مارو به آینده ای که آمادش نیستیم می برن!

 3. رضا می گوید

  دکتر عزیز …
  می دونم سیاست سایتت چیه؟
  اینو برات کامنت کردم چون از طرفداران سایت شما هستم و عقلانیتی که تو مطالب شما است همون عقلانیتی است…
  پیروز باشی.

 4. بهزاد می گوید

  فکر نکنم گوگل بتونه جلوی نصب برنامه های خاصی رو روی گوگل گلس بگیره
  روی هم رفته، توی این چند قرن فناوری، تا به حال چیز خیلی بدی اتفاق نیفتاده

 5. فرشاد می گوید

  تکنولوژی بیش از اونی که به بشر خدمت کنه داره تبدیل میشه به ابزار جاسوسی و تمامیت‌خواهی حکومت‌های توتالیتر. خدا رو شکر که…!
  و عجیبه که چرا پیشرفت‌های پزشکی مثل گجت‌ها انقدر ارزان و زود در دسترس عموم قرار نمیگیرند!

 6. دارکوب می گوید

  http://3dprinthq.com/thinkerthing-creating-3d-objects-with-your-mind/

  این رو هم ببینید ما دیگر در چارچوب ذهن هم رازی را نمیتوانیم نگه داریم

 7. فضول می گوید

  سلام

  دیستوپیا = دژستان (دژ(دش در دشمن، دشنام، دشوار و …) + ستان (= پسوند مکان‌نما مانند دهستان، شورستان))

  من باری دیگر هم این را نوشتم اما گویا گوش شنوا (چشم بینایی) بر آن نیست.

  این واژه را داریوش آشوری پیش‌نهاده است

  فضول

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5