RSS

اگر به دنبال وب‌سایتهای معتبری هستید که خدمات RSS ارائه می‌دهند،رفتن به این صفحه به شما کمک خواهد کرد.انبوهی از سایتهای جستجوکننده RSS و سایتهای گردآورنده فید در این صفحه گردآوری شده‌اند.من در میان سایتهای گردآورنده فید یا feed aggregator ،سایت bloglines را ترجیح می دهم،برای جستجو هم از feedster استفاده می‌کنم.

در مورد اهمیت جستجو در feed ها و تفاوت اساسی آن با جستجو در موتورهای عمومی جستجو،قبلا هم مطلب نوشته بودم.یکی از دوستانIT نویس،صحبت جالبی در یکی از کامنتهای وبلاگم کرده بود و نوشته بود که کافی نیست که در یک یا دو پست از RSS بگوییم و بگذریم.در آماری که یکی از سایتهای خارجی از کاربران اینترنت آمریکا ارئه داده بود،آمده بود که ۶۰ درصد مردم آمریکا با rss آشنا نیستند.این مطلب به منزله آن است که ۴۰ درصد مردم در آمریکا،با این پدیده آشنا هستند.

پس مختصری در مورد جستجو در فیدها می نویسم:

مزیت عمده جستجو در فیدها،توانایی آنها برای ارائه محتویات تازه وب است.فرض کنید از رخ دادن حادثه‌ای تنها چند ساعت گذشته،و شما می‌خواهید انعکاس آن واقعه را در وبلاگستان به طور خاص و وب به طور عام بررسی کنید،آیا با جستجو در گوگل موفق به چنین کاری می‌شوید؟

مطمئنا،نه!گوگل تنها بر حسب تطابق کلیدواژه‌های شما و page rank صفحات وب،نتایجی به شما می‌دهد.اما وقتی در موتورهای جستجوی فید،جستجو می‌کنید،تازه‌ترین محتوای منتشر شده در وب را می‌توانید پیدا کنید،مطالبی که شاید تنها چند دقیقه از انتشارشان گذشته باشد.

مثلا فرض کنید که صبح بلند شده‌اید و دیده‌اید،بلاگ‌رولینگ فیلتر شده، با جستجو در فیدها بلافاصله چند وبلاگ را پیدا می‌کنید که در اینباره نوشته‌اند،یا فرض کنید می خواهید مطالبی که وبلاگ‌نویسان در سال مرگ شاملو نوشته‌اند،پیدا کنید و یا در فصل انتخابات مطالب تازه و آخرین نوشته‌های وبلاگها را بخوانید،باز جستجو در فیدها به شما کمک می‌کند.

نظرات

 1. درود بر پزشک خوب بلاگستان.
  من لینک شما را در ۲۱مهر وارد خواهم کرد.
  تا درودی دگر بدرود.

 2. آقا جان تبریک عرض مینماییم وبلاگتان را… امیدواریم که در کارتان موفق باشید… مبارکا باشه… .

 3. تبریک عرض مینماییم… .

 4. علیرضا ی عزیز تبریک. اون پس زمینه پشت لوگوی وبلاگت رو عوض کنی بهتره ها! یک پس زمینه ساده + یک لوگوی ساده غیر حاشیه دار زیباتر خواهد شد.

 5. علیرضا جان تبریکات فراوان! خیلی عال شد…

 6. آقا چشم تون روشن باشه…می بینم که به سلامتی دات کام شدین؟…آینه قرآن لب تاقچه نمی بینم؟

 7. سلام، خانه نو مبارک. لینک شما هم اصلاح شد. اسد

 8. می گن چراغی که به خانه رواست…..من باید اول وبلاگ خودمو درست کتم….خونه نو مبارک البته من مطالبو می خونم شدیدا هم دوست می دارم

 9. اولا ورودت رو به ام‌تی خوش‌آمد می‌گم. ثانیا” لینکت درست شد. ثالثا” قالبت چند تا چیزش خیلی جالب نیست. یکی اون بنر بالا. بقیه هم کادر روزنوشت و مطالبت که اندازه هم نیستن. سوما در آرشیو تکی‌ات ستون سمت راست می‌ره پایین قرار می‌گیره. بک‌گراندت هم چندان قشنگ نیست. رابعا” من مثل بعضی‌ها الکی اه ایول گفتن و به به چه چه کردن نیستم حقیقت رو دوستانه بهت گفتم. موفق باشی.

 10. مبارکتون باشه .با روز پزشک به فال نیک میگیریم و هردورو تبریک میگیم.
  لینک هم چشم در اولین فرصت.

 11. علی‌رضای عزیز سلام. خانه‌ی نو مبارک. خوشحالم که از اجاره نشینی وبلاگی خارج شدی و خودت صاحب خانه شدی.
  راجع به مطلبت درباره‌ی RSS هم باید بگویم امیدوارم که این شروع شما باعث یک استارت کلی بین وبلاگ خوانان و وبلاگ‌نویسان و کلا اینترنتیان ایرانی برای استفاده و بهره‌وری بیشتر از RSS و کلا Feed بشه.
  شاد و موفق باشید.

 12. salam .tabrik migam bara in keh .com shodi .

 13. با سلام و احترام. تبریک می گویم اما ای کاش از وردپرس استفاده می کردید. مطالب وردپرس به خاطر ساختار لینک قوی که دارد در گوگل بهتر ایندکس می شوند. لینک شما را هم اصلاح کردم.

 14. سلام
  مبارکه خیلی عالی شوده
  من لینکتو اصلاح کردم

  در ضمن چرا آپدیت وبلاگ من در سایت شما به صورت یک ماه قبل نشون داده میشه در حالی که من هر روز آپدیت می کنم

 15. سلام
  هزاران تبریک…. سورپرایز شدیم… ایلام می رم لینکت رو تغییر می دم!
  فقط یک چیز ..اونم اینکه یه کم از پهنای صفحه کم کن تا هی سمت چپ و راست نرخ (نکته بود).

 16. سلام . خوشحال شدم دات کامی شدی . اصلاح لینک میکنم . سرفراز باشی

 17. راستی اون بالا بنر”یک پزشک” زیاد تو دل برو نیس ! میدونم خودت فکرشو کردی ! و عوضش میکنی گفتم بگم و برم

 18. سلام دوست من !
  اول از همه چیز باید از پس زمینه ی وبلاگت تعریف کنم که رنگ قشنگی ست به قول “زبان مادری”:چه کسی می گوید “رنگ”اسم ذات نیست ،از رنگ رز ها بپرسید.
  پزشک عزیز !مطلب طرف راست وبلاگ که لینکدونی و … درش هست اصلا از شفافیت برخوردار نیست و حتی چشم را اذیت می کند منتها قسمت پست ها شفافیت خوبی دارد .
  در انتظار مطالب جدید و سودمندتان هستم
  شهروند

 19. سلام دوست پزشک !
  با حرفهای که صد سال تنهایی در مورد وب شما برام گفتن ترغیب شدم که لینکتون کنم .
  لینکتون کردم .
  فعلا

دیدگاه بسته است.