آیا امیدی به تولید انسولین استنشاقی وجود دارد؟

خبر تایید استفاده از انسولین استنشاقی در آمریکا در روزهای اخیر خیلی سر و صدا کرده.خبر را به نقل از بی‌بی‌سی فارسی در اینجا می‌آورم:
“اداره نظارت بر مواد غذایی و دارویی ایالات متحده به دولت توصیه کرده است نوع جدیدی از انسولین را برای استفاده مبتلایان به مرض قند (دیابت) تایید کند.
نوع جدید انسولین که با نام تجاری اگزوبرا Exubera و توسط شرکت دارویی فایزر Pfizer Inc تولید و برای بررسی در اختیار اداره نظارت بر مواد غذایی و دارویی قرار گرفته بود به جای تزریق از طریق استنشاق وارد بدن می شود و در نتیجه، نیاز بیماران به تزریق روزانه را از میان می برد یا لااقل تقلیل می دهد.
هنوز این نوع از انسولین روانه بازار نشده است اما با کسب مجوز دولتی، انتظار می رود میلیون ها نفر از مبتلایان به بیماری قند در آمریکا و سایر کشورها به استفاده از آن روی آورند و کارشناسان دارویی فروش سالانه بیش از دو میلیارد دلار از این دارو را تنها در آمریکا پیش بینی کرده اند.
این دارو با همکاری فایزر و دو شرکت فرانسوی تهیه می شود که تحقیقات یکی از آنها منجر به کشف فرمول جدیدی برای انسولین شد که از طریق بافت های ریوی قابل جذب است و می توان آن را استنشاق کرد.
در عین حال، نوع جدید انسولین که زمان تاثیر آن کوتاه مدت تر از نوع تزریقی است، لااقل در حال حاضر به طور کامل جایگزین انسولین تزریقی نمی شود.
به گفته کارشناسان، مبتلایان به بیماری قند می توانند از این نوع انسولین قبل از صرف غذا استفاده کنند اما احتمالا اکثر بیماران همچنان به نوع تزریقی، با تاثیر بلند مدت تر هم نیاز خواهند داشت.
انسولین به طور طبیعی در لوزالمعده افراد سالم تولید و ترشح می شود و از انسولین دارویی برای نخستین بار در سال ۱۹۲۱ برای مقابله با عوارض بیماری قند استفاده شد.”


 
ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.