خود را برای گوگل‌نت آماده کنید

شاید گوگل در نظر داشته باشد، دسترسی به اینترنت(با امواج وای- فای) را در آمریکا برای همگان مقدور سازد، این احتمال هم می‌رود که دارای نوعی از فناوری با قابلیت روانه کردن آگهیهای بازرگانی به منطقه سکونت کاربر باشد.
این نگهبان دنیای اطلاعات می‌تواند به یکی از بزرگترین آی‌اس‌پی‌ها و همچنین یکی از از بزرگترین فروشندگان آگهی در سراسر جهان تبدیل شود. این کار دور از ذهن به نظر می‌رسد ، اما گوگل چگونه به آن خواهد پرداخت؟ اول از همه، در آمریکا یک شبکه ملی باند پهن ایجاد خواهد کرد که می‌توانیم آن را گوگل نت بنامیم.با این کار گوگل می‌تواند به رقیبی جدی برای بزرگترین تهیه‌کنندگان سرویسهای اینترنتی در ایالات متحده تبدیل شود.
یکی از کارکنان شرکت تله‌کام، به بیزینس ۲ خبر داده است که گوگل در حال حاضر مشغول ایجاد چنین شبکه‌ای است. گوگل در سال گذشته به‌آهستگی هزاران مایل کابل نوری در آمریکا را از عمده‌فروشانی مانند اباونت خریداری نموده است. همچنین شرکتهایی با قدرت اتصال بسیار سریع را نیز به خدمت گرفته است. چنین خریدهای بزرگی در میان شرکتهای اینترنتی بی‌سابقه بوده است.
دلیل قانع‌کننده دیگر در مورد این حرکت گوگل، این است که قصد دارد شبکه‌ای برای خود راه‌اندازی کند تا از این طریق در هر ماه، میلیونها دلار صرفه‌جویی نماید.توجیه این امر به این صورت است:هر وقت که یک کاربر ، یک جستجو را روی گوگل انجام می‌دهد، داده‌ها را از یک شبکه- که متعلق به تهیه‌کننده سرویسهای اینترنتی مانند کام‌کست است- منتقل می‌شود که این شبکه با سرورهای گوگل از طریق شرکتی مانند اباونت فاصله میان پیوند برقرار می‌کند. هنگامی که اباونت فاصله بین گوگل و کام‌کست را می‌پوشاند، گوگل باید بابت هر هر مگابایت ۶۰ دلار پرداخت کند.
با راه‌اندازی سرویسهای باند پهن، این هزینه‌ها افزایش می‌یابند. شبکه‌های بزرگ مانند ای‌تی اند تی، این هزینه‌ها انتقال را کاهش می‌دهند. گوگل با حذف واسطه‌هایی همچون اباونت می‌تواند در جهت کاهش هزینه‌ها ، ترافیک را مستقیما با تهیه‌کنندگان سرویسهای اینترنتی تقسیم کند.
با این اوصاف فکر می‌کنید به محض راه‌اندازی گوگل‌نت مصرف‌کنندگان چگونه به‌صورت رایگان اتصال برقرار خواهند نمود؟ یکی از ارزانترین راهها برای گوگل ، پوشش دادن شهرهای بزرگ با امواج وای- فای است.شواهد به‌دست آنده توسط بیزینس ۲ حاکی از آن است که این شرکت دقیقا در نظر دارد چنین کاری انجام دهد.

با پشتیبانی مالی گوگل و همکاری شرکنی به نام”فیوا”، در ماه آوریل یک شبکع وای۰فای در منطقه‌ای از سان‌فرانسیسکو راه‌اندازی شد.شرکت فیوا در ایلت‌های کالیفرنیا، فلوریدا، نیویورک و واشنگتن نیز شبکه‌های مشابهی را به‌صورت رایگان تاسیس نموده است. نیتین شاه(مدیر عامل این شرکت) همکاری فیوا را با گوگل تصدیق می کند، ولی از دادن اطلاعات بیشتر خودداری می‌نماید.
علاقه گوگل به این شرکت، از فناوری ویژه آن سرچشمه می‌گیرد.فناوری شرکت مذکور ،قادر به تشخیص مکان هر یک از کاربران وای-فای است و این امر به گوگل اجازه می‌دهد تا آگهیها و نقشه‌های خود را به نحو بهتری عرضه نماید.
با این تفاسیر ،آیا گوگل دسترسی رایگان را به اینترنت برای همگان مهیا خواهد کرد؟
البته این شرکت همیشه در مورد اهداف خود سیاست پنهان‌کاری را در پیش می‌گیرد. نیت تیلور(سخنگوی گوگل) می‌گوید:”ما به خاطر اینکه فیوا در تلاش است تا در سان‌فرانسیسکو وای-فای رایگان راه‌اندازی نماید، از آن پشتیبانی می‌نماییم.این با اهداف گوگل در سامان بخشی به اطلاعات موجود در جهان، و در دسترس گذاشتن آنها، در یک راستا قرار دارد.” او سپس می‌گوید:گدر حال حاضر برنامه جانبی خاصی برای آینده نداریم.”
که برداشت ما این است: امروز سان‌فرانسیسکو، فردا تمام جهان.
منبع: هفته‌نامه عصر ارتباط

   

پستهای اخیر

زیبایی و شکوه فروشگاه جدید اپل در لس آنجلس: مرمت و بازگشایی هوشمندانه سالن قدیمی نمایش فیلم

معماری خوب، ساختمان‌های قدیمی خاطره‌انگیز باشکوه و ساختمان‌های مدرن، بی‌شک بخشی جدانشدنی از تمدن هستند. منتها در کشور ما زمانی چنین شکوه و جلالی، منتسب به چیزهای فانی می‌شدند و طبعا بازتاب اهمیت آنها، بیهوده و پوج تلقی می‌شد. دیروز اپل…

ویندوز ۱۱ و اجرای اپلیکیشن‌های اندروید – شما کدام اپلیکیشن‌های اندروید را دوست دارید در ویندوز…

مایکروسافت دیروز ویندوز 11 را رونمایی کرد. در میان ویژگی‌های جدید، یک ویژگی خیلی برجسته و مهم امکان نصب و اجرای اپلیکیشن‌های اندروید بود. جالب است که چنین چیز مهمی به یاری خود فروشگاه گوگل، ممکن نشده و کاربران از طریق فروشگاه مایکروسافت…

ساتیا نادلا: ویندوز آماده پذیرش iMessage در ویندوز و اصلا هر اپلیکیشن سطح اولی از پلتفرم‌های دیگر…

بیشتر از چند ساعت از رونمایی مایکروسافت از ویندوز 11 و معرفی آن به آن جهان در یک همایش مجازی نمی‌گذرد. به همین مناسبت رئیس مایکروسافت -ساتیا نادلا- در گفتگویی با وال استریت ژورنال به مطالب جالبی در مورد ویندوز و تاثیر آن بر کاربران اشاره…

ویندوز ۱۱ معرفی شد: زیباتر، تجربه کاربری بهتر، امن‌تر با ویژگی‌های جدیدی برای گیمینگ و مالتی‌تسکینگ

مایکروسافت از جدیدترین نسخه سیستم‌عامل ویندوز خود رونمایی کرد. ویندوز ۱۱ یک رابط کاربری گرافیکی کاملا جدید و بازطراحی شده نسبت به ویندوز ۱۰ دارد و از آیکون‌ها، سایه‌ها، ترنسپرنسی‌ها، پوسته‌ها و نحوه تعامل جدیدی برخوردار است.…

پیکر بی‌جان جان مک‌آفی -خالق آنتی‌ویروس McAfee -در زندانی در اسپانیا پیدا شد – آیا او واقعا…

جان مک آفی، خالق نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس McAfee و یکی از کارآفرینان مشهور دهه‌های پیشین و نیز یکی از فعال رمزارزها، ساعاتی پس از قرار  استرادش به امریکا، در یکی از زندان‌های اسپانیا خودکشی کرد. روز چهارشنبه، جسد مرده وی در سلول زندانش…

۱۲ کشور دارای بیشترین جمعیت تحصیل کرده در جهان

آموزش موفقیت آینده یک کشور را تعیین می‌کند. همه کشورها به اهمیت نقش آموزش و پرورش پی بردند اما در رشد افراد تحصیل‌کرده دچار افت و خیز یا پیشرفت و پسرفت هستند. گزارش سال ۲۰۱۷ یونسکو نشان می‌دهد تعداد دانشجویان در حال تحصیل در سراسر جهان…

نظرات بسته شده است.