آی‌پاد و پزشکی – ۲

در یکی از پستهای قبلی وبلاگم برایتان نوشتم ، چگونه پزشکی از پادکست و آی‌پاد برای افزایش دانش پزشکی بیمارانش استفاده می‌کند. در این پست به کاربرد تازه دیگر آی‌پاد در پزشکی می‌پردازم.

دیگر آی‌پاد فقط برای گوش دادن به موسیقی نیست. رادیولوژیستهای دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس و همکارانشان در اروپا و استرالیا ، از آی‌پاد برای ذخیره کردن تصاویر پزشکی استفاده می‌کنند.

عثمان رتیب استاد و نایب رئیس سرویس رادیولوژی دانشگاه کالیفرنیا و دکتر آنتونی رست Antoine Rosset ، رادیولوژیستی در ژنو سوئیس ، نرم‌افزاری بر پایه مکینتاش به نام OsiriX برای نمایش و ویرایش تصاویر پیچیده پزشکی ، نوشته‌اند.

دکتر رتیب می‌گوید :” ما مکینتاش را برای عملکرد گرافیکی بالایش انتخاب کردیم. هدفمان این بود که بتوانیم به یاری این نرم‌افزار به سرعت و به صورت تعاملی تصاویر چند بعدی پزشکی را دستکاری و ویرایش کنیم.”

ولی چرا این پژوهشگران از آی‌پاد برای مقصود خود استفاده کردند. هدف آنها این بود که از وسیله‌ای استفاده کنند که در دسترس همگی باشد تا مجبور نباشند برای ذخیره تصاویر پزشکی ، وسیله جدیدی را تهیه کنند.

دکتر رتیب می‌گوید :” رادیولوژیستها همواره با حجم بزرگی از اطلاعات به صورت تصویری سر و کار دارند. من در دیسکم هیچ وقت فضای کافی نداشتم ، مهم نبود دیسکم چقدر فضا داشته باشد ، من همواره به فضای بیشتری احتیاج داشتم. یک روز من ناگهان به فکرم رسید که آی‌پادی دارم که ۴۰ گیگابایت فضای قابل استفاده دارد. این فضا دو برابر فضای هارد دیسک لپ‌تاپم بود و من تنها از ۱۰ درصد آن برای ذخیره موسیقی استفاده می‌کردم ، برای چه از این فضا برای ذخیره تصاویر پزشکی استفاده نکنم؟”

دکتر “رست” نرم‌افزار OsiriX را برای شناسایی و جستجوی تصاویر ذخیره شده در آی‌پاد نوشت.

همانگونه که نرم‌افزار iTune ، فایلهای صوتی ذخیره شده در آی‌پاد را نشان می‌دهد ، نرم‌افزار OsiriX هم ، تصاویر پزشکی ذخیره‌شده را نمایش می‌دهد.

نرم‌افزار OsiriX بسیار انعطاف‌پذیر است و کاربر را قادر می‌سازد به راحتی تصاویر را آپلود و دانلود کند. این نرم‌افزار از پیام‌رسان فوری iChat پشتیبانی می‌کند که با سیستم پیام‌رسان فوری AOL سازگار است. این ویژگی به کاربر امکان می‌دهد در کنفرانسهای ویدئویی شرکت کند ، ولی به جای نشان داده شدن چهره کاربر در وب ‌کم ، تصویری از صفحه نمایش آی‌پاد و تصاویر پزشکی در این کنفرانس قابل نشان دادن به دیگر کاربران است. در واقع این روش یک روش بسیار آسان teleradiology است.

نرم‌افزار OsiriX ، رایگان و کدباز است و کاربرانی در همه جهان یافته است. در ماه اول انتشار ، این نرم‌افزار یک هزار بار دانلود شد. دکتر رتیب تخمین میِ‌زند که کاربران این نرم‌افزار چند برابر این عدد باشد.

آمار نشان می‌دهد که یک چهارم کاربران OsiriX رادیولوژیست و نیمی از آنها پزشکان بیمارستانهای دانشگاهی هستند. ۴۱ درصد کاربران این نرم‌افزار را به صورت روزانه و ۴۶ درصد آن را به صورت هفتگی استفاده می‌کنند.

نرم‌افزار OsiriX را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.

عثمان رتیب و آنتونی رست در حال مرور تصاویر ذخیره شده در آی‌پادشان

یک کنفرانس ویدئویی پزشکی به کمک نرم‌افزار iChat

منبع : radiological society of north America

 

نظرات بسته شده است.