پایان عصر تلگراف

عصر ایمیل ، پیام‌رسانهای فوری و تلفنهای اینترنتی به دوران ۱۵۰ ساله تلگراف در آمریکا پایان داد. هفته قبل شرکت Western Union که برای یک قرن و نیم اخبار شادی و غم و پیروزی را منتقل می‌کرد به طور کامل سرویسش را متوقف کرد.

این تصمیم ، تصمیم دشواری برای شرکتی بود که پیامها را از یک سوی اقیانوس به سوی دیگر آن ، از زمان جنگهای داخلی آمریکا منتقل کمی‌کرد و زمانی ۱۴ هزار پستچی داشت که سوار بر دوچرخه یا پیاده ، نامه‌ها را متقل می‌کردند.

سخنگوی این شرکت می‌گوید:” این تصمیم ، تصمیم دشواری برای ما بود چرا که از میراثمان کاملا آگاه بودیم.”

ساموئل مورس ، مخترع کدهای مورس ، در سال ۱۸۴۴ یا یک خط آزمایشی نخستین پیام تلگرافی را از واشنگتن به بالتیمور مخابره کرد.

متن نخستین تلگراف ساموئل مورس این بود :

WHAT HATH GOD WROUGHT?

در دهه‌های بعد از آن تلگراف انقلابی در ارتباطات راه دور ایجاد کرد. تلگراف بیشترین محبوبیت خود را در دهه ۲۰ و ۳۰ میلادی پیدا کرد ، یعنی زمانی که از تماس تلفنی ارزانتر بود. بیشتر شرکتهای تلگراف نرخ خدمات خود را بر اساس تعداد کلمات می‌سنجیدند که باعث می‌شد مردم به مختصرنویسی روی آورند.پیروزی در نخستین پرواز انسان و آغاز جنگ جهانی دوم از خبرهای مهمی بودند که به وسیله تلگراف انتشار یافتند.

تلگراف ارویل رایت در سال ۱۹۰۳ که خبر از پیروزی آنها در نخستین پروازشان می‌داد.روی عکس کلیک کنید.

شرکت Western Union اولین خط بین قاره‌ای خود را در سال ۱۸۶۱ بنا نهاد. در آن زمان ایجاد این خط اهمیتی به اندازه اختراع رایانه داشت.

در سال ۲۰۰۵ شرکت Western Union تنها ۲۰ هزار تلگراف را مخابره کرد. زمان برای توقف کار فرا رسیده بود. اما توقف فعالیت این شرکت بزرگ در زمینه تلگراف ، به معنی مرگ کامل تلگراف نیست ، هنوز در اروپا شرکتهایی هستند که در زمینه تلگراف فعالند.

منبع : اخبار بی‌‌بی‌سی

 

نظرات بسته شده است.