فایرفاکس چرا «فایرفاکس» نامیده شد؟!

فایرفاکس یکی از محبوب‌ترین مرورگرهای وب است. شاید برای هر کسی این سؤال پیش آمده باشد که وجه تسمیه فایرفاکس چیست. در صفحه FAQ شرکت موزیلا به این سؤال به طور مشروح پاسخ داده شده است.

فایرفاکس قبل از اینکه «فایرفاکس» شود ، نام‌های دیگری داشت. در سپتامبر ۲۰۰۲ ، Phoenix نامیده می‌شد و در ۱۴ آوریل ۲۰۰۳ به فایربرد FireBird تغییر نام پیدا کرد. زمانی هم به آن موزیلا فایربرد می‌گفتند ، سرانجام در ۹ فوریه ۲۰۰۴ ، نام فایرفاکس برای این مرورگر انتخاب شد.

دلیل این تغییر نام‌ها چه بود؟ دلیل اصلی این تغییر نام‌ها ، این بود که هر بار اسمی برای این برنامه انتخاب می‌شد ، متوجه می‌شدند قبلا آن اسم ثبت شده است ، غالبا به وسیله برنامه‌های کدباز دیگر.

اما چرا نام‌های این برنامه همیشه حول و حوش حیوانات حرکت می‌کرد؟ به نظر می‌رسد در میان توسعه‌دهندگان برنامه‌ها انتخاب اسم حیوانات یک سرگرمی محبوب باشد.

چرا فایرفاکس؟ این نام شبیه «فایربرد» نام اول این برنامه است ، بعلاوه این نام خوش‌وزن است ، آسان به خاطر سپرده می‌شود و منحصر به فرد است.

فایرفاکس واقعا چطور حیوانی است؟! اگر فایرفاکس را کلمه به کلمه ترجمه کنیم ، می‌شود ، روباه آتشین. اگر به لوگوی برنامه دقت کنیم ، باز هم تصویر یک روباه را می‌بینیم که بر کره زمین چنبره زده است.

اما ، همانطور که در صفحه FAQ موزیلا توضیح داده شده است ، فایرفاکس نام دیگر «پاندای قرمز» است. در اینجا می‌توانید اطلاعات کاملی درباره این پاندای قرمز را ببینید. البته این حیوان بر خلاف نامش از لحاظ جانور شناسی به خاواده راکون‌ها تعلق دارد و نه پانداها.

داستان لوگوی فایرفاکس:

لوگوی فایرفاکس اول اینطوری بود:

اما به تدریج شکایتهای کاربران از طراحی ضعیف آیکون و رابط گرافیکی ضعیف برنامه بیشتر شد ، تا جایی که در اکتبر ۲۰۰۳ یک طراح حرفه‌ای رابط گرافیکی برنامه‌ها به نام استیون گریتی Steven Garrity ، مقاله‌ای نوشت و در آن به نفطه ضعفهای گرافیکی برنامه اشاره کرد. به فاصله کوتاهی آقای گریتی به شرکت موزیلا برای طراحی گرافیکی برنامه دعوت شد.

این هم طراحی اولیه لوگوی فایرفاکس :

فایرفاکس

و سرانجام طراحی اصلی و اصلاح‌شده فایرفاکس :

منابع : صفحه FAQ موزیلا ، ویکی‌پدیا و وبلاگ hoskinator

 
3 نظرات
 1. سوسك بي همتا می گوید

  سلام دکتر جان!
  ما رو باش فکر می کردیم شما مایکروسافتی هستی این قدر از بیلی جون می نویسی! 😀 پس شما هم جزو دشمنان بودی و ما نمی دونستیم؟
  در قسمت موضوعات یک کتگوری هم برای مایکروسافت بزن ما رو شاد کن دیگه! 😀 دلت میاد دل جوانان اسلام رو بشکنی؟
  موفق باشی و پیروز.

 2. Pro Mechanical Engineer می گوید

  واقعا عالی بود دکتر جان چیزی که دوست داشتیم دربارش بیشتر بدونیم بود

  مرسی

 3. کریم می گوید

  در کتاب تورات و در باب دشمنی ها و جنگ های فلسطینیان و یهودیان ، داستان شمشون و آتش زدن دم ۳۰۰ روباه و رها کردن آنها در مزارع فلسطینیان و ازبین بردن محصول مردم فلسطین آمده است .
  با توجه به طرح لوگو و آتش دم روباه ، شما فکر نمی کنید که اشاره ای به آن داستان وجود داشته باشد؟
  می دانید که بزرگترین مؤسسه های آمریکایی متعلق به یهودیان است و …

نظرات بسته شده است.