تصاویر جدیدی از سدان مفهومی جدید جتکو و ایران خودرو که «سمند جدید» نامیده می‌شود

جتکو می‌خواهد اولین خودروی الکتریکی ایران را با امکانات پیشرفته و به‌روزی طراحی کند

0

مدت‌ها است شرکت جتکو با همکاری ایران خودرو مشغول طراحی و ساخت یک سدان جدید مفهومی است که «سمند جدید» نامیده می‌شود.

ابتدا، یک سال پیش و در بازدید برخی نمایندگان مجلس از گروه صنعتی ایران خودرو، ماکت اولیه خودروی مفهومی جتکو به نمایش در آمد. اکنون، سایت جتکو تصاویر جدیدی از این سدان مفهومی ایرانی منتشر کرده است.

در آن زمان گفته می‌شد این خودروی برقی متعلق به ایران خودرو است و توسط شرکت صنتعی جتکو توسعه داده می‌شود. گروه صنعتی ایران خودرو با برگزاری یک مناقصه، سه طرح پیشنهادی برای طراحی و ساخت سدان جدید دریافت می‌کند که در نهایت طراحی شرکت جتکو انتخاب می‌شود.

تصاویر جدید نشان می‌دهند جتکو به طور جدی مشغول کار روی اولین خودروی برقی ایرانی است و این پروژه متوقف نشده است.

این سدان جدید ایران خودرو که در نظر بسیاری از کارشناسان، نسل دوم سمند بیان می‌شود؛ از داخل کابین کاملا مدرن و به‌روزی برخوردار است و به نسبت یک خودروی برقی، امکانات لوکس و پیشرفته‌ای دارد.

خودروی سدان طراحی شده توسط شرکت جتکو، اصطلاحا یک سدان فست بک (Fast Back) است. یعنی طراحی خودرو به گونه‌ای است که سقف خودرو یک شیب ملایم به سمت عقب خودرو دارد و سقف و صندوق عقب دو بخش مجزا در این خودرو محسوب نمی‌شوند.

اولین خودروی برقی تجاری ایران

در داشبورد و داخل کابین سمند جتکو امکاناتی مانند نمایشگر لمسی، جلو آمپر دیجیتال، نورپردازی کابین، استارت دکمه‌ای، ترمز پارک برقی، اتوهلد، کروز کنترل و تهویه اتوماتیک دوکاناله مشاهده می‌شود.

در طراحی بدنه بیرونی نیز شاهد تغییراتی نسبت به نسخه اولیه سمند و دنا هستیم و باز می‌توان گفت یک طراحی به‌روز شده و بهبود یافته دارد. برخی از خطوط بدنه همانند خودروهای کره‌ای و شرقی است ولی نمی‌توان این خطوط و چراغ‌ها را نهایی دانست و ممکن است در روند توسعه و بازطراحی‌های چندین باره تا رسیدن به محصول نهایی، تغییراتی ایجاد شود.

برخی شایعات می‌گویند نسل دوم سمند براساس پلتفرم IKP1 ساخته شده که همان پلتفرم PF1 پژو ۳۰۱ است. مدیران ایران خودرو تصمیم گرفتند در پی تحریم ایران و عدم همکاری شرکت‌های پژو و سیتروئن برای ساخت پژو ۳۰۱، با ایجاد تغییراتی در پلتفرم PF1 یک پلتفرم جدید به نام IKP1 بسازند.

ایران خودرو می‌خواهد روی پلتفرم IKP1 چهار خودرو بسازد که یکی سدان (سمند جدید با طراحی جتکو)، یک خودروی هاچ‌بک، یک کراس‌اوور تجاری به نام K125 و یک خودروی دیگر به نام K132 است.

هنوز ایران خودرو هیچ‌یک از این اطلاعات را تایید نکرده است و باید منتظر بمانیم تا در ماه‌های آینده جزئیات بیشتری درباره این خودروها منتشر شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.