جزئیات بیشتری درباره خودروی سدان تارا اتوماتیک ایران خودرو منتشر شد

یک سدان کلاس C ملی با قیمتی گران‌تر از دنا پلاس اتوماتیک

0

چند ماه پیش ایران خودرو از سدانی در قالب پروژه K132 رونمایی کرد و برخی مشخصات و تصاویر آن در فضای مجازی منتشر شد. سدان K132 نسخه ایرانی از خودروی پژو ۳۰۱ و نام ایرانی «تارا» برای آن انتخاب شده است.

از نظر ظاهری، پژو ۳۰۱ و تارا مشابهت‌های ظاهری زیادی در نمای بیرون و داخل کابین دارند. ایران خودرو، با تغییر الگوی چراغ‌های جلو و عقب، قالب درها، کاپوت، در صندوق عقب، سپرها، غربیلک فرمان و چند تغییر ظاهری دیگر، سعی کرده این شباهت را تا حدودی از بین ببرد.

دیروز، ایران خودرو همزمان با بازدید وزیر صنعت از مجموعه این خودروساز، اینفوگرافی مشخصات خودروی تارا را به همراه تصاویر جدیدی منتشر کرد. اگرچه هنوز تصاویر رسمی از این خودرو نداریم؛ اما می‌توانیم درباره جزئیات آن صحبت کنیم.

ایران خودرو تمرکز خود را بیشتر روی نسخه دنده اتوماتیک این خودرو گذشته است تا قدرت و توانایی خود در تولید خودروهای جدید را به نمایش بگذارد. تارا در دو مدل دنده‌ای و اتوماتیک با پیشرانه TU5 پلاس عرضه می‌شود ولی شاهد یک مدل از آن با پیشرانه EF7 نیز خواهیم بود. در گذشته شایعه شده بود این خودرو با موتور EC5 تولید می‌شود ولی اکنون پیشرانه TU5 توی ذوق می‌زند.

اگرچه بسیاری از ویژگی‌های موتور EC5 را در پیشرانه TU5 شاهد هستیم ولی باز یک پیشرانه جدیدی نیست و اکنون در بازار به تولید انبوه رسیده است. TU5 پلاس مانند EC5 به زمان بندی متغییر سوپاپ ها مجهز بوده و برخی از اجزای داخلی آن تغییر کرده است.

در خودروی تارا اتوماتیک، پیشرانه TU5 پلاس دارای ۱۱۰ تا ۱۱۵ قدرت اسب بخار و گشتاور ۱۵۰ تا ۱۵۲ نیوتن متر است. این قدرت توسط جعبه دنده‌ای ۵ سرعته در مدل دستی و ۶ سرعته سه حالته در مدل اتوماتیک به چرخ‌های جلو منتقل می‌شود.

نسخه تارا اتوماتیک از رینگ‌های بزرگ‌تری نسبت به نسخه دنده‌ای دارد. شاهد رینگ آلومینیومی ۱۶ اینچی به همراه سانروف در این مدل ایران خودرو هستیم.

امکانات تارا اتوماتیک

این خودرو از نظر امکانات وضعیت نسبتا بهتری نسبت به دیگر خودروهای این شرکت دارد.

۴ کیسه هوا، استارت دکمه‌ای، کروز کنترل و محدودکننده سرعت، فرمان کمکی برقی، تریم داخلی چرم و پارچه، سنسور نور و باران، آینه‌های تاشو برقی، تهویه الکتریکی و اتوماتیک، صندلی‌های برقی جلو، چراغ روشنایی روز، نمایشگر لمسی با قابلیت اشتراک‌گذاری صفحه تلفن همراه، سنسور پارک و دوربین عقب، سامانه کنترل پایداری و پیش‌گیری از هرزگردی، سامانه کنترل شروع حرکت در سربالایی، حالت برفی و اسپرت جعبه دنده و قابلیت تیپ ترونیک جعبه دنده از جمله امکانات ایران خودرو تارا اتوماتیک است.

برخی از این ویژگی‌ها مانند استارت دکمه‌ای، تهویه اتوماتیک و صندلی‌های جلوی برقی، امکانات بیشتری نسبت به پژو ۳۰۱ داشته باشد.

براساس گفته‌های مدیران ایران خودرو، تولید انبوه تارا اتوماتیک از پایان سال جاری آغاز می‌شود و در ابتدا سال ۱۴۰۰ به اولین مشتری‌ها تحویل داده خواهد شد. البته، پیش‌فروش این خودرو از چند ماه پیش آغاز شده است.

هنوز قیمت نسخه دنده‌ای و اتوماتیک خودروی تارا نیز اعلام نشده است ولی قابل حدس است که قیمت بیشتری نسبت به دنا پلاس داشته باشد تا شاهد گران‌ترین سدان ملی در کلاس سی بازار باشیم.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.