فروش پلاک‌های دیجیتالی خودرو در امریکا آغاز شد؛ دیگر نیازی به نوشتن پیام روی شیشه یا بدنه خودرو نیست

0

فروش پلاک‌های دیجیتالی خودرو از این هفته در ایالت کالیفرنیای امریکا به صورت آزمایشی آغاز شده است.

این پلاک‌ها مجهز به یک تراشه کامپیوتری هستند و می‌توانند شماره پلاک خودرو و پیغام‌های دیگری را نمایش دهند. در حقیقت، این پلاک‌ها نوعی نمایشگر محکم هستند که می‌توانند اطلاعات مختلفی از جمله پیغام‌های شخصی صاحبان خودرو را به نمایش بگذارند.

پلاک‌های دیجیتالی راه‌حلی برای پایان دادن به پلاک‌های سنتی زشت و محدودکننده قدیمی ۱۲۵ ساله هستند که سال‌ها است روی خودروها نصب می‌شوند. این پلاک‌ها می‌توانند تحولی در دنیای پلاک‌های خودروها ایجاد کنند و راننده‌ها را از نوشتن پیغام روی شیشه و بدنه خودرو بی‌نیاز کنند.

این پلاک‌ها به طور بی‌سیم با مرکزی در ارتباط هستند که پیام‌ها را مدیریت و نمایش می‌دهد. ابعاد این پلاک‌ها ۶ در ۱۲ اینچ است و توسط شرکت Reviver Auto ساخته می‌شوند.

این شرکت اعلام کرد تا کنون ۴۱۱ پلاک دیجیتالی ساخته و برای فروش آماده هستند ولی به مرور پلاک‌های بیشتری خواهد ساخت در ایالات‌های دیگر امریکا و حتا کشورهای دیگر هم به فروش برسند.

این پلاک‌ها چه کاری انجام می‌دهند؟

روی این پلاک‌ها می‌توان اطلاعات مختلفی مانند شماره پلاک خودرو، اطلاعات هواشناسی، هشدارهای محلی و پیام‌های شخصی را نمایش داد. البته، راننده‌ها تنها در هنگامی که خودرو در حال حرکت نیست اجازه نمایش پیام‌های شخصی را دارند.

این پلاک‌ها چشم‌اندازی گسترده‌تر از صرفا نمایش شماره خودرو را به تصویر می‌کشند. شرکت Reviver Auto می‌گوید در آینده این پلاک‌ها می‌توانند تاریخچه مسافت‌های پیموده شده خودروها باشند. می‌توانند مدت زمان استفاده از خودرو یا مسیرها را نمایش دهند و حتا برای برخی اعلان‌های جاده‌ای استفاده شوند.

یکی دیگر از کاربردهای این پلاک‌ها در هنگام مفقودی یا ربوده شدن خودروها است. اگر یک خودرو به سرقت برود؛ پیامی روی پلاک آن نمایش داده خواهد شد تا سریع‌تر شناسایی و متوقف شود.

در حال حاضر، قیمت هریک از این پلاک‌های دیجیتالی حدود ۶۹۹ دلار است که خریدار می‌تواند به صورت ماهی ۷ دلار هم پرداخت کند. طبیعی است که این پلاک‌ها گران‌قیمت باشند و فعلا هر فردی نتوانت سراغ خریدشان برود.

در میان خبر ساخت و آغاز به کار پلاک‌های دیجیتالی، نگرانی‌هایی هم از بابت هک و امنیت سایبری این پلاک‌ها مطرح شده است. به‌ویژه اینکه این پلاک‌ها به طور بی‌سیم با مرکز کنترل خود در ارتباط هستند و اگر این ارتباط هک شود؛ امکان نمایش داده هر پیغامی روی پلاک خودرو وجود دارد.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.