رمزگشایی از نخستین کامپیوتر آنالوگ جهان

خبری که در مورد نخستین کامپیوتر یا محاسبه‌گر آنالوگ جهان در مجله نیچر منتشر شده است ، بازتاب زیادی در سایت‌های دیگر مثل سایت cnet و روزنامه‌هایی مثل نیویورک تایمز داشته است.

گروهی از دانشمندان یونانی و انگلیسی به رهبری Mike Edmunds ستاره‌شناسی از دانشگاه کاردیف ، مکانیسم کار نخستین کامپیوتر آنالوگ جهان را کشف کردند.

در سال ۱۹۰۱ گروهی از غواصان در ساحل جزیره‌ای به نام Antikythera در ۱۸ مایلی شمال جزیره کرت یونان ، وسیله‌ای عجیب را پیدا کردند.این وسیله هم‌اکنون به همان نام محل کشف‌اش Antikythera  نامیده می‌شود.

محققان حدس زدند این وسیله یک ماشین حساب نجومی باشد و از آن برای پیش‌بینی کسوف و خسوف و ماه‌های قمری استفاده می‌شده است. حدس زده می‌شود این وسیله ۱۲۰ تا ۲۰۰ سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده باشد.

تبلیغ: رایگان: تست MBTI + تفسیر ویدیویی تیپ شخصیت و سازگاری شغلی


کارکرد داخلی و مکانیسم کار این وسیله به مدت ۱۰۰ سال شناسایی نشد تا اینکه گروهی از محققان مکانیسم این وسیله را کشف کردند و مدلی هم از روی ان ساختند. آنها برای این کار از روش‌های تصویربرداری پیشرفته اشعه ایکس استفاده کردند و توانستند نمای داخلی این وسیله و چرخ‌دنده‌هایش را ببینند.

اما با کشف رمز از مکانیسم این وسیله ، سؤالات دیگری مطرح شده است ، از جمله اینکه چه چیز جلوی پیشرفت این فن‌آوری و استفاده از آن را در سایر مناطق گرفته است و اینکه چرا این وسیله نتوانسته هیچ تأثیر تاریخی داشته باشد. یک هزار سال طول کشید تا ابزارهای مشابه ساده‌تری به وسیله آدمیان ساخته شود که آثاری از این وسایل در بغداد یافت شده است.

می‌توانید اطلاعاتتان را درباره کامپوترهای آنالوگ با خواندن این صفحه ویکی‌پدیا تکمیل کنید.


 
ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.