عکس‌هایی که دنیا را تکان دادند – قسمت دوم

عکس‌ها برش‌های جاودانه‌کننده‌ای از تاریخ و زندگی هستند ، آدمی بسیاری از حوادث مهم تاریخ را با یک یا دو قطعه عکس به یاد می‌آورد ، در این وبلاگ قبلا چندین بار مجموعه‌ای از عکس‌های به یادماندنی را معرفی کرده بودم. پس از تأخیری طولانی سری‌های جدید عکس‌ها را در اینجا می‌آورم.

در عصر فلیکر و یوتیوب و در شرایطی که موبایل و اینترنت تعداد دوربین‌ به دست‌های همیشگی ارسال‌کننده عکس را به میلیارد رسانده است ، تعداد عکس‌هایی که از هر حادثه غیرمترقبه و یا رخداد مهمی گرفته می‌شود ، غیرقابل شمارش هستند. عکس‌های مگاپیکسلی پروضوح ، به سرعت به مشاهده همگان می‌رسند ، اما نمی‌دانم چرا عکس‌های این سال‌ها تأثیرگذاری عکس‌های قدیمی را ندارند ، شاید این «سوژه‌ها» هستند که دیگر جذابیت جادویی قبل را ندارند ، ما دیگر نه نسل عاصی و سرکش جوانان دهه‌های ۶۰ و ۷۰ را داریم و نه دیگر شرایط روزگار مجال ظهور چهره‌هایی دست کم به فراوانی شخصیت‌های بزرگ قرن بیستم را می‌دهد ، چهره‌هایی که می‌خواستند یک تنه جهان را متحول کنند ، همه چیز در عین فراوانی ، مینی‌مالیستی و حداقلی شده است.

شاید تعبیر من بر اینگونه باشد.

۱۸۲۷ – اصطبل و کبوترخانه : این تصویر مبهم یکی از نخستین عکس‌های گرفته شده به وسیله آدمی است. مخترع فرانسوی به نام نیسه‌فور نیپس Nicéphore Niépce و برادرش کلود از سال ۱۷۹۳ ، روی روش‌های مختلف عکسبرداری کار می‌کردند. آنها چون مواد حساس به نور مناسب نداشتند ، مجبور بودند زمان نوردهی را بسیار طولانی کنند. به عکس‌های اولیه آنها را هلیوگرام می‌گفتند و زمان نوردهی این عکس‌ها ، ۸ ساعت بود. این عکس گرچه نخستین عکس گرفته شده نیست ولی قدیمی‌ترین عکس به جامانده از این مخترع فرانسوی است:

۱۸۵۵ – جنگ کریمه : راجر فنتون Roger Fenton را می‌توان یکی از نخستین عکاسان جنگ دانست. او در سال ۱۸۵۵ با دشواتری فراوان و در حالی که با بیماری وبا مبارزه می‌کرد و درد دنده های شکسته را تحمل می‌کرد ، وسایل عکس‌برداری را بر پشت اسب‌ها به مناطق جنگی کریمه برد و ۳۵۰ عکس از این جنگ گرفت. ولی نه ملکه انگلیس و نه دیگر پشتیبانان مالی وی حاضر نشدند عکس‌های وی را از اجساد و تآثیرات مخرب جنگ را ببینند:

۱۸۹۶ – نخستین عکس اشعه ایکس گرفته شده از انسان: این عکس تصویری است از دست و حلقه ازدواج ویلهلم کنراد رونتگن. شخصی که نخستین بار متوجه شد با اشعه ایکش ساطع شده از سیانید باریم ، می‌توان داخل بدن را مرئی کرد:

۱۷ دسامبر ۱۹۰۳ : اورویل و ویلبر رایت دو مکانیک دوچرخه، برای اولین بار پرواز کردند. گرچه پرواز اول فقط ۱۲ ثانیه طول کشید ولی آغازی شد برای تحولی جدی:

۱۹۱۰ – لوئیس هاینه Lewis Hine با عکس‌هایش همان کاری را انجام داد که چارلز دیکنر با رمان‌هایش. هاینه با سفر به مناطق مخالف کشور عکس‌هایی از زندگی دشوار کارگران کودک گرفت. در این عکس گروهی از کارگران کودک دیده می‌شوند که کارسان جدا کردن زغال‌سنگ از خرده سنگ‌ها است:

۲۵ مارس سال ۱۹۱۱ : صاحبان یکی از کمپانی‌های تولید لباس زنانه در نیویورک همیشه درهای واحدهای تولیدی‌اش را قفل می‌کرد تا مطمئن شوند زنان جوان مهاجر محل کار را ترک نمی‌کنند و چیزی نمی‌دزدند. وقتی در طبقه هشتم این کارخانه آتش‌سوزی به راه افتاد ، در عرض تنها ۳۰ دقیقه ، ۱۴۶ کارگر مردند. بسیاری از کارگران خود را از بالا به پایین پرت کردند. این حادثه باعث شد توجه بیشتری به امنیت واحدهای تولیدی شود:

۱۹۲۳ : کمال آتاتورک:

۲۱ ژانویه ۱۹۲۴ : مرگ لنین:

۶ اکتبر ۱۹۲۷ : نخستین فیلم ناطق جهان The Jazz Singer:

۱۹۲۸ : الکساندر فلمنیگ کاشف پنی‌سیلین نخستین آنتی‌بیوتیک:

۱۲ مارس ۱۹۳۰ : آغاز راهپیمایی ۲۴۰ مایلی گاندی برای براندازی استعمار:

اعدام سیاهان به وسیله سفیدان : این عکس در سال ۱۹۳۰ گرفته شده است و صحنه اعدام غیرقانونی دو سیاه متهم به جنایت را که اصطلاحا «لینچ» نامیده می‌شد ، نشان می‌دهد. این دو نفر به وسیله انبوهی از مردم از زندان ایالتی به صورت غیرقانونی و به زور بیرون آورده شدند و بعد از شکنجه به دار آویخته شدند. چهره‌های بی‌تناسب شاد مردم ، منقلب‌کننده است:

۲۹ سپتامبر ۱۹۳۲ ، طبقه ۶۹ آسمانخراش در حال ساخت GE Building در منهتن نیویورک – ۱۱ کارگر در حال صرف نهار:

۹ آگوست ۱۹۳۶ : جسی اونز در ورزشگاهی که هیتلر در آن حضور دارد ، برنده دوی ۱۰۰ متر المپیک می‌شود:

۳ مارس ۱۹۳۸ : نخستین چاه نفت عربستان سعودی:

۱ سپتامبر ۱۹۳۹ : رژه سربازان آلمان هیتلری در لهستان:

۷ دسامبر ۱۹۴۱ : حمله به پرل هاربر:

۱۹۴۱ – پرتره وینستون چرچیل : این عکس به وسیه یک عکاس کانادایی هنگانی که چرچیل به اتاوا رفته بود ، گرفته شد. این پرتره یکی از مشهورترین پرتره‌های جهان است و گفته می‌شود پرتیراژترین پرتره دنیاست. علاوه بر این ، از این عکس به عنوان روجلد مجله تایم هم استفاده شد:

۱۹۴۱ – پرتره ان فرانک : هولوکاست قربانیان زیادی گرفت ، ولی این کلمات «ان کرافت» ، یک نوجوان ۱۴ ساله ، در قالب خاطرات روزانه‌اش بود که به این واقعه چهره و رنگ و لعاب ویژه‌ای داد. وی مدتها در آمستردام هماره خانواده‌اش ، در یک اتاقک زیرشیروانی پنهان شده بود ، ولی در سال ۱۹۴۴ ، محل اختفای ان و خانواده‌اش پیدا شد و همگی دستگیر شدند. ان و خواهرش تنها چند ماه قبل از آزادی اردوگاه اسرا ، به علت ابتلا به تیفوس فوت کردند. در این پرتره وی با چشمان درشتش به آینده‌ای خیره شده که هیچگاه برایش رخ ننمود:

۱۹۴۳ – وقتی عکس زیر در یک مجله آمریکایی ، جسد سه سرباز کشته شده را به تصویر کشید این سؤال مطرح شد که این سه سرباز در یک ساحل بیگانه چه می‌کردند و برای چه کشته شدند:

۱۹۴۴ – ساحل اماها ، فرانسه:

برافراشتن پرچم در آیوو جیما : این عکس در تاریخ ۲۳ فوریه سال ۱۹۴۵ گرفته شده است. شاید قبل از دوگانه کلینت ایستوود به درستی با این عکس آشنا نبودیم. ولی «پرچم پدران ما» و نسخه ژاپنی این فیلم  «نامه هایی از آیوو جیما» کاملا ما را با این عکس آشنا کرد:

۱۹۴۵ – وقتی کمپ Buchenwald به تصرف نیروهای متفقین درآمد ، فرمانده نیروهایی آمریکایی از دیدن جسدهای بی‌شمار این کمپ ، آنچنان منقلب شد که دستور داد شهروندان آلمانی را به این کمپ بیاورند تا به چشم خود ببینند که نیروهای میهنشان چه اعمالی انجام داده‌اند:

۱۹۴۵ – هیروشیما سه هفته بعد از انفجار بمب اتمی : آمریکایی‌ها و هر کس دیگری در جهان خبر واقعه را شنیدند و فهمیدند که بمبی قوی هیروشیما را نابود کرده اس. ولی تاوقتی که سه هفته بعد عکس‌های هوایی از شهر ویران‌شده گرفته نشد ، هیچ کس تصور درستی از میزان تخریب نداشت:

۱۹۴۵ – هیروشیما بعد از انفجار بمب اتمی : سرباز ژاپنی در محلی که قبلا سربازخانه در آنجا برپا بوده ، قدم می‌زند:

۱۹۴۵ – یکی از عکس‌های مشهور جنگ جهانی دوم : بعد از اعلام خبر پایان یافتن جنگ جهانی دوم ، هر کسی به نحوی شادی خود را ابراز می‌کرد. این ملوان هم به سبک خود شادی‌اش را با یک پرستار تفسیم کرده است! البته او به خاطر این نوع شادی یک سیلی دریافت کرد!:

دکتر محمد مصدق در بیرون ساختمان مجلس:

اول اکتبر ۱۹۴۹ : مائو تولد جمهوری کمونیستی چین را اعلام می‌کند:

در همین رابطه:

عکس‌هایی که دنیا را تکان دادند – قسمت اول
عکس‌هایی که دنیا را تکان دادند – قسمت سوم
عکس‌هایی که دنیا را تکان دادند – قسمت چهارم
عکس‌هایی که دنیا را تکان دادند – بهترین عکس‌های خبری نیم قرن گذشته

 
33 نظرات
 1. Khashayar می گوید

  In Taraf Che Asabani Bood Bade Jange Jahani Dovom
  Ba Dokhtare Mardom Chi Kar Dasht

 2. سپهر می گوید

  دکتر جون یه جا دیگه این عکسارو دیدم، یه کمی کمتر یا بیشتر. دوست دارم واقعیتو از زبون شما بشنوم. شما از اونجا کپی کردید یا ایشون از اینجا کپی کرده؟ چون متنها دقیقاً عین هم هستن. هر چند حالت سومی هم ممکنه، این که هر دوتون از یه جای ثالث کپی کرده باشید.
  اینم آدرسش : http://www.itclips.net
  پاسخ : دوست عزیز ، سایت آی‌تی کلیپس یک فیدریدر آنلاینه ، یعنی مطالب وبلاگ‌ها را ایندکس می‌کنه.

 3. Amirhosein می گوید

  ممنون
  خیلی جالب بودن…

 4. علیرضا می گوید

  خیلی عالی

 5. parkan می گوید

  بسیار جالب وآموزنده بود

 6. ناصر عبدلي می گوید

  با ابراز تشکر از زحماتت
  توضیحات بعضی از عکسها کافی نبود
  بازم ممنون

 7. آرش می گوید

  فکر کنم عنوان پست مناسب نیست! ما که تکون نخوردیم !

 8. رضا مدهنی می گوید

  خیلی جالب بودند

 9. iran می گوید

  SOGHUTE KARGARAN PAS AZ ATASHSUZIYE KARKHANEYE TOLIDE LEBAS VA EDAME SIYAHAN BESYAR TAKAN DAHANDE VA TAFAKKOR BAR ANGIZ BUD ENFEJARE HIROSHIMA HAM KE NIYAZI BE GOFTAN NADARAD.RASTI TASHBIHE VAHSHIGARIYE ENSAN BE HEYVANATE VAHSHI TOHINE BE HEYVANAT NAKHAHAD BUD?OZR MIKHAM FONTE ENGLISH ESTEFADE KARDAM

 10. arsam می گوید

  takan khordim

 11. mojtaba می گوید

  خیلی عالی بود واقعا واسه من جالب و بود و در بعضی موارد دردناک !!!

 12. dr.mjy می گوید

  بسیار عالی

 13. سپهر می گوید

  ممنونم. من این موضوع رو نمی دونستم.

 14. sib می گوید

  khoseman amad movafagh bashy

 15. mahnaz می گوید

  The X-ray picture is taken by wilhem rontgen . the hand belongs to Albert von kolliker.

 16. ندا می گوید

  این حرف تان که «نمی‌دانم چرا عکس‌های این سال‌ها تأثیرگذاری عکس‌های قدیمی را ندارند » بوی نوستالژی نسبت به «گذشته» می‌دهد. عکس ها (مثل وقایع) بعد از این که زمانی از پدیدآمدن شان می گذرد مفهوم و ماهیت تاریخی پیدا میکنند. دلیلی ندارد که عکس هایی که همین روزها گرفته شده اند به این سرعت ارزش تاریخی پیدا کنند. زمان تعیین می کند که وزن یک واقعه چه قدر بوده است. گو این که اتفاقا بالا بودن حجم اطلاعاتی که در زمان ما تولید می‌شود خودش باعث می‌شود امکان پالایش همه‌ی آن‌ها و گزینش از میان‌شان را برای مخاطبان این اطلاعات هر روز بیش از پیش ناممکن می‌کند…

 17. human می گوید

  یکی از بهترین مطالبی بو که تا به حال دیده بودم .متشکر

 18. mastaneh می گوید

  Thanks alot for your pictures . But I must notify that the person like me who work at least 9 houre aday they , can not undrestand these thing. I ,myself, when do not have any work can go to these site and see it. I think that you are alittle free . For example at this moment I must go to my manager room and do my work . Good for you that you have some time to do these things.

 19. saed می گوید

  من از عکسها گرفته شده متاثر شدم ولی جالب بودن به امید آینده ای بهتر

 20. طاهره می گوید

  عکسهای بسیار جالب و تکان دهنده ای هستند . کاش همه ما از این عکسها درسهایی را که باید میگرفتیم و میدانستیم که انسان کوچکترین ذره این عالم فانی است و کمتر به خود مغرور میشدیم . از زحمات شما متشکریم .

 21. محمد می گوید

  mamnon az lotfet ali besyar khob

 22. domleh می گوید

  harvagt miyam inja chizi hast ke yad begiram indafe vali vagean halam kharab shod o az khoshi chesham siyahi raft bishtare in axaroo dide boodam o darmoredeshun midunestam ama inke yeki hamashuno ba tozihashun yeja jam kone va manam bizahmat vase khodam copishun konam……
  aga kheyli mamnun

 23. Mohsen می گوید

  واقعا زیبا و دیدنی بودن , مرسی

 24. امیر می گوید

  این ایده و این مجموعه لایق یک عکس جاودانه میباش… چیلیک!

 25. اميرحسين می گوید

  با سلام و تشکر.درج پستی با همین مضمون ولی با تصاویر مربوط به ایران و وقایع معاصر ایده ای ناب برای یک پست پربیننده خواهد بود.موفق باشید و موید.

 26. حسین می گوید

  فوق العاده بود دستتون درد نکنه موفق باشید همیشه

 27. مرجان می گوید

  عالی بود

 28. زارع می گوید

  سلام
  بعضی ار عکسها واقعا انسان را به فکر فرو می برد
  تشکر میکنم

 29. JDN می گوید

  واقعا خسته نباشی ولی کاش آنهایی که باید این عکسها راببینند؛ ببینند و کمی تامل کنند ضمنا در کشور خودمان واقعیتهای تکان دهنده تری هم هست که نیاز به بازگویی دارند تا شاید از سطحی نگاه کردن به مسائل بیرون بیاییم و به گوهر امانت داده شده الهی در خودمان نزدیک شویم باز هم دست مریضاد

 30. yosef می گوید

  واقعا عالى بود دستت درد نکنه ؟ تنکیو

 31. shahab می گوید

  bazam az in kara bokonin

 32. mehdi می گوید

  بسیار علی و جالب بود

 33. daniel می گوید

  hi this page is very very good
  good luck
  bye

نظرات بسته شده است.