fMRI : ماشینی که تشکیل فرایند دروغ در داخل مغز را می‌بیند!

از دیرباز آدمیان در فکر این بودند که روشی برای شناسایی دروغ از راست پیدا کنند. در زمان‌های مختلف و به تناوب آنها از ترفندهای بازجویی ، شکنجه ، روبرو کردن ، دقت در ظاهر و لحن صدا و روش‌های روانشناسانه برای این کار استفاده کردند. اما هیچ یک از این روش‌ها مستقیما ما را به حقیقت نمی‌رساند و با هیچ کدام نمی‌توانستیم اندرون افراد را ببینیم.

بازتاب آرزوهایمان را برای داشتن یک روش آسان و مستقیم کشف حقیقت ، می‌توانیم در برخی از داستان‌های طنز و همچنین علمی تخیلی ببینیم ، اما شاید واضح‌تر از هر جای دیگر، این آرزو در بینی پینوکیو تظاهر یافته باشد!:

«هاروی ناتان» یک اغذیه‌فروشی در چارلستون داشت. سال ۲۰۰۳ مغازه وی طعمه حریق شد. مغازه آقای ناتان بیمه بود ولی کارشناسان شرکت بیمه‌ای که وی با آن قرارداد بسته بود ، عقیده داشتند که حریق عمدی بوده و ناتان به قصد دریافت پول مبادرت به این کار کرده است.

گرچه قاضی دادگاه ، او را تبرئه کرد ولی شرکت بیمه با گذشت زمان زیاد ، هنوز حرف‌های آقای ناتان را باور نداشت و پولی به او پرداخت نمی‌کرد. ناتان به دنبال راهی بود که ثابت کند دروغ نمی‌گوید بنابراین به شرکتی در سن دیه‌گو با عنوان No Lie MRI مراجعه کرد. این شرکت ادعا می‌کند که امکان تشخیص مستقیم دروغ در ذهن آدمی را فراهم می‌سازد و این کار را با نقشه‌برداری از قسمت‌هایی از مغز که در دروغ و فریب نقش دارند ، انجام می‌دهد.

استاندارد قدیمی تشخیص دروغ پیش از این تستی به نام «چندنگار» Polygraph بود که به ندرت از سوی دادگاه به عنوان یک دلیل و شاهد ، مورد پذیرش قرار می‌گرفت. فشار خون ، میزان عرق و تعداد تنفس افراد مورد آزمایش در طی تست «چندنگار» برای پیدا کردن علایم احساسی دروغ ، اندازه‌گیری می‌شد تا دروغ‌گو بودن افراد اثبات شود.

اشکالی که این تست داشت این بود که افراد خاصی می‌توانستند با آموزش ، این علایم را تحت کنترل خود بگیرند.

مؤسس شرکت No Lie MRI می‌گوید که روش شرکت آنها می‌تواند از همه افرادی که به اشتباه متهم شوند حمایت کند ، خواه این فرد همسری باشد که به خیانت متهم شده باشد و خواه فردی که متهم به سرقت ناکرده باشد.

فناوری‌ای که این شرکت برای تشخیص دروغ از آن استفاده می‌کند سالهاست که در پزشکی برای درمان و پژوهش در مورد بیماری‌های مغز مورد استفاده قرار می‌گرفته است و MRI عملکردی نام دارد.

به صورت ساده مکانیسم کشف دروغ به وسیله MRI عملکردی را می‌توان به این ترتیب توضیح داد : وقتی شخصی دروغ می‌گوید نخست باید مغزش را از گفتن حقیقت بازدارد و در مرحله بعد دروغ بسازد. این کار باعث می‌شود که جریان خون بیشتری به مناطق خاصی از مغز برود. فناوری MRI عملکردی می‌تواند این افزایش جریان خون را شناسایی کند.

برای تشخیص درستی عملکرد این روش برای تشخیص افراد خطارکار و بی‌گناه ، آزمایش‌هایی انجام شد که نشان داد این روش ۹۰ تا ۹۵ درصد ، صحت دارد.

گرچه فناوری MRI عملکردی هنوز از لحاظ قانونی ، مورد پذیرش دادگاه‌ها قرار نمی‌گیرد ولی انتظار می‌رود به زودی در موارد امنیتی و بازجویی از افراد تهدیدکننده امنیت ملی و موارد توهین و افترا بازار قابل توجهی را نصیب خود کند.

منبع : ABC News
سایت شرکت No Lie MRI

 
9 نظرات
 1. وحید می گوید

  اگر یک روز این فن آوری را در ایران برای مغز (…) امتحان کنند، دستگاه از شدت فعالیت منفجر خواهد شد 🙂

 2. سپهر می گوید

  اگه واقعاً عمل کرد، فکر کنم این ماشین زود تبدیل به یک عضو جدانشدنی از جهیزیهء زنان بشه!

 3. خاک می گوید

  قشنگ بود ،مرسی

 4. مخمد رضا از سمیرم می گوید

  ممنون مطالبت باحاله راستی هیچ فکر کردین اگه این دستگاه وارد حونواده ها بشه کار کاسبی کی رونق میگیره ……………………………………………………………………………………………………………………. خوب معلومه محضر دارا چون بیشترشون (زنا یا مردا )به خواطر دروغ) که شنیدن طلاق میخوان

 5. chaparist می گوید

  جالب بود

 6. فلاح می گوید

  اگه بیاد تو ایران از (…) گرفته تا اون گدایی که میشینه کنار خیابون دستشون رو میشه

 7. donya می گوید

  مطالبت واقعا جالب بود مرسی

 8. محمد شكيبا می گوید

  متشکرم از مطلب خوب و جالب شما.
  به نظر من که اصلا نباید این دستگاه وارد ایران بشه چون از پایین تا بالای جامعه رو لو میده… اصلا مگه اینجا کسی دروغم میگه که وقت و پول خودمون رو صرف این چیزا بکنیم!

 9. mohammad می گوید

  Salam Az matalebeton mamnonam MIdoni man mitarsam in dast gah biyad to iran akhe khili kam mishe rast begam:D

نظرات بسته شده است.