بوتاکس و سیاست: سیاستمدارانی که با صورت صاف می‌خواهند محبوب شوند!

هفته پیش خانم کریستینا فرناندز ، عنوان اولین رئیس جمهور زن در انتخابات ریاست جمهوری آرژانتین را از آن خود کرد. اما ، بسیاری از کارشناسان این پیروزی او را نه به واسطه اینکه همسر رئیس جمهور کنونی و عضو مجلس سنای این کشور است ، بلکه به دلیل ظاهر آراسته‌اش می‌دانند.

کفش پاشنه بلند ، بینی جراحی‌شده ، آرایش فوق‌العاده گران‌قیمت، مدل موی بسیار جذاب و تعداد دیگری جراحی‌های کوچک ، همگی عواملی هستند که همسر رئیس جمهور آرژانتین را رئیس جمهور کرد.

مخالفان فرناندز این خانم 52 ساله را ، «ملکه بوتاکس » نامیده‌اند. این لقب به آن معناست که او به قدری روی صورتش کار شده که حتی یک چین و
چروک ندارد.

ظاهرا ، سیمای خوب عکاسی شده و لبخند فرناندز در جلب آرای روستاییان فقیر آرژانتینی از ایالت پاتاگوئیا تا آماوزن بسیار مؤثر بوده است. وقتی از وی پرسیدند فکر نمی‌کنی ظاهر آراسته‌ات نقش مهمی در جلب آرای شما داشته باشد ، پاسخ داد:

«رونالد ریگان هم موهایش را رنگ می‌کرد ، سیلویو برلوسکونی هم جراحی بینی داشته و هم مو کاشته است. در ضمن بسیاری از رهبران مطرح دنیا در معرض شایعه‌های این چنینی قرار داشته‌اند.»

علاوه بر این موارد ، خانم فرناندز ویژگی‌های دیگری داشته که بسیار به چشم می‌آمده است. از جمله اینکه مانند شوهرش زیاد از جواهرات استفاده می‌کرد و بعضا کلاه‌های شیک قرمز بر سر می‌گذاشت. خبرنگاران آرژانتینی می‌گویند به محض اینکه زمزمه فرناندز برای ریاست جمهوری مطرح شد ، یک‌باره فرم لب و همه زوایای ظاهری او تغییر پیدا کرد.

گفته می‌شود او بدون چند چمدان لباس مسافرت نمی‌کند و روزی حداقل چهار بار لباس عوض می‌کند و در دوران انتخابات تلاش زیادی کرد تا شبیه اویتا پرون ، یک شخصیت سیاسی جوان و زیبا باشد که در سن 32 سالگی فوت کرد.

اما کریستینا فرناندز تنها کسی نیست که به نقش ظاهر در جلب آرای عمومی پی برده است. یک سال پیش روزنامه نیویورک تایمز در مقاله‌ای به مسئله استفاده سیاست‌مداران از «بوتاکس » پرداخت:

چندی پیش یک نامزد جمهوری‌خواه سنای آمریکا اظهار نظر جنجال‌برانگیزی در مورد رقیبش -خانم هیلاری کلینتون- انجام داد. او گفت که هیلاری کلینتون با پول و بوتاکس ، از حالت یک جوجه اردک زشت به یک خانم 59 ساله قابل اعتنا درآمده است.

آمریکاییِ‌ها سالانه 12 میلیارد دلار صرف تزریق بوتاکس و جراحی‌های زیبایی می‌کنند و چرا باید عالم سیاست از این مسئله به کنار باشد؟

هنگامی که در انتخابات سال 2004 آمریکا افشا شد که کاندیدای دموکرات –جان کری– بوتاکس تزریق کرده است ، او این مطلب را پذیرفت و به صورت تلویحی گفت که چنین مسئله‌ای اهمیت ندارد.

در طی مبارزات انتخاباتی سال 2003 ، شایع شد که نامزد انتخابات فرمانداری کالیفرنیا –آرنولد شوارتزنگر– عمل جراحی زیبایی انجام داده ، چیزی که در سایت‌هایی مثل awfulplasticsurgery.com منعکس شد ، ولی توسط خود وی تکذیب شد.

هیلاری کلینتون هم مانند آرنولد ، هر گونه عمل زیبایی را تکذیب کرده است.

سیاستمداران همیشه به ظاهر خود اهمیت می‌داده‌اند ، سناتور اسبق ستیزه‌جوی تگزاس –فیل گرام– که قصد نامزدی ریاست جمهوری در سال 96 داشت یک بار در اظهار نظر جالبی گفته بود :«آیا یک مرد زشت می‌تواند به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود؟»

اگر به گذشته برگردیم میِ‌بینیم که این مسئله سابقه‌ای طولانی داشته است ، مشاوران جرالد فورد هم از او خواسته بودند ، فکری به حال موهای
خاکستری‌اش بکند.

Richard Gephardt یک دموکرات عضو میسوری که به مدت سه دهه در کنگره حضور داشت ، ابروهایش را مداد می‌کشید.

البته گریم سیاستمداران چیز پیش و پا افتاده‌ای است ، در واقع هر سیاستمداری که قرار است در یک مصاحبه تلویزیونی شرکت کند ، قبل از برنامه مقداری
گریم می‌شود.

یک جراح پلاستیک به نام Cap Lesesne می‌گوید که از 5 سال پیش تا به حال دست کم 18 مقام فدرال ، دولتی و محلی را جراحی کرده است و شخصا 6 سناتور را می‌شناسد که جراحی پلاستیک کرده‌اند.

سیاستمداران می‌خواهند که جوان‌تر و سالم‌تر به نظر بیایند ولی در عین حال نمی‌خواهند که اعمال زیبایی‌شان به گونه‌ای باشد که همگان متوجه تغییر چهره ناگهانی‌شان بشوند و مسئله به  رسانه‌های عمومی کشیده شود. جراح پلاستیکی که صحبتش شد می‌گوید که یک بیمار سیاستمدار داشته که هر 6 ماه یک بار به او مراجعه می‌کرده تا به صورت تدریجی و غیرمحسوس ، اعمال زیبایی‌اش را به صورت چند مرحله‌ای انجام دهد.

گاهی جراحی‌های زیبایی واکنش منفی مردم را در پی دارد. شاید مورد سیلویو برلوسکونی ، مثال خوبی برای این نوع واکنش باشد. نخست‌وزیر سابق و
میلیاردر معروف ایتالیایی که مالک باشگاه فوتبال آث میلان  و چندین شبکه رادیو تلویزیونی در ایتالیاست ، اعمال متعدد کشیدن پوست صورت و همچنین کاشت مو انجام داده بود که شاید یکی از علل اقبال کم رأی‌دهندگان ایتالیایی به وی بود.

اما شاید اشتیاق و وسواس سیاستمداران برای جوان و زیباتر شدن ، قابل درک باشد وقتی بدانیم که از سال 1909 که یک فرد چاق 145 کیلوگرمی -ویلیام هوارد تافت- رئیس جمهور آمریکا شد ، رأی‌دهندگان آمریکایی به نامزد چاق دیگری رأی نداده‌اند و همچنین بعد از «دوایت آیزنهاور» ، آمریکا دیگر رئیس جمهور طاسی نداشته است!

بوتاکس و مشاهیر دیگر

بسیاری از مشاهیر و افراد معروف از بوتاکس استفاده کرده‌اند و یا اشیعاتی در موراستفاده آنها در رسانه‌ها منتشر شده است : شر ، الیزابت هرلی ، جری هالیول ، آنی پاتس ، الیزابت تیلور و مدونا از جمله این افراد هستند.

زیبایی با بوتاکس

بوتاکس همان سم بوتولینوم است که از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم که مسئول بیماری مهلک بوتولیسم است ، به دست می‌آید. بوتولیسم یک نوع مسمومیت غذایی شدید است.

در مقادیر اندک و به صورت رقیق‌شده ، بوتاکس می‌تواند انتقال پیام‌های عصبی را به ماهیچه‌ها مسدود کند و میِ‌توان با تزریق در محل‌های مناسب ، ماهیچه‌های مسئول ایجاد چین و چروک را شل کرد و صورت را صاف‌تر و جوان‌تر نشان داد.

استفاده از بوتاکس برای مقاصد درمانی از سال 1980 آغاز شد. در ابتدا از بوتاکس برای درمان تیک‌ها و چشمک زدن غیر ارادی استفاده می‌شد. جراحان درماتولوژیست از سال 1987 استفاده از بوتاکس را شروع کردند.

سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا FDA ‌در اواخر سال 1980 استفاده از بوتاکس را برای درمان بیماری‌هایی مثل بلفارواسپاسم (چشک زدن غیر ارادی) و استرابیسم (تنبلی چشم) ، تأیید کرد.

در آوریل 2002 ، بوتاکس تأیید FDA را برای از بین بردن خطوط چهره بین دو ابرو موسوم به خطوط گلابلار را به دست آورد.

بوتاکس همچنین در درمان بیماری‌هایی مانند Cervical Dystonia ، ریزش عرق بیش از حد در ناحیه زیربغل Primary Axillary Hyperhidrosis و کرامپ نویسندگان Writer’s Cramp مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بوتاکس بیشتر برای از بین بردن چین و چروک‌های پیشانی ، اطراف چشم و اطراف ابرو استفاده می‌شود. چین و چروک‌هایی که به خاطر آسیب ناشی از تابش نور خورشید و یا جاذبه ایجاد شده باشند به بوتاکس جواب نمی‌دهند.

تزریق بوتاکس تنها چند دقیقه طول می کشد ، ترزیق با سرسوزن‌های ظریف و بدون استفاده از بی‌حسی انجام می‌شود. معمولا 3 تا 7 روز زمان برای تأثیر کامل تزریق ، ‌لازم است.

دو هفته قبل از درمان باید استفاده از آسپرین و داروهای ضدالتهابی قطع شود.

کاهش چین و چروک ناشی از تزریق بوتاکس معمولا 4 تا 6 ماه باقی می‌ماند و بعد از این بازه زمانی ، عضلات مجددا شروع به منقبض شدن می‌کنند ، با این همه معمولا شدت انقباض مجدد کمتر از مرحله قبل از تزریق است.

کبودی موقت شایع‌ترین عارضه جانبی تزریق بوتاکس است. همچنین سردردهایی هم ممکن است متعاقب تزریق رخ دهند ولی معمولا این نوع سردردها نادر هستند و بعد 24 تا 48 ساعت بهبود می‌یابند.

درصد کمی از بیماران ممکن است افتادگی پلک پیدا کنند ، که معمولا این عارضه هم بعد از 3 هفته بهبود پیدا می‌کند. افتادگی پلک به سبب پراکنده شدن بوتاکس از محل تزریقش رخ می‌دهد. به همین خاطر به بیماران توصیه می‌شود که تا 12 ساعت بعد از تزریق از مالش محل‌های تزریق خودداری کنند و همچنین به مدت 3 تا 4 ساعت دراز نکشند.

تا به امروز واکنش آلرژی به دنبال تزریق بوتاکس گزارش نشده است.

بیمارانی که باردار هستند یا در حال شیردهی هستند و یا بیماری نورولوژیک دارند ، نباید از بوتاکس استفاده کنند.

منابع : هفته‌نامه سلامت ، نیویورک تایمز ، ویکی‌پدیا ، سایت revolution health

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
3 نظرات
  1. پیمان می گوید

    در مورد اظهار نظر ، سناتور اسبق ستیزه‌جوی تگزاس -فیل گرام- باید بگویم (…)

  2. علی می گوید

    کاش (…).

  3. میلاد می گوید

    از اون پست های محشر بود

نظرات بسته شده است.