بنیان‌گذار وردپرس: مت مولنوگ – چگونه این ایده بزرگ را انجام داد؟

وردپرس ، یک نرم افزار کدباز است و بنابراین به همین دلیل و تصور ذهنی ، ممکن است هیچگاه به فکر نیفتاده باشیم که پایه‌گذار این سیستم محبوب وبلاگ‌نویسی چه کسی بوده است. چیزی که من هم به فکرش نیفتاده بودم و برایش گوگل نکرده بودم!

اگر در وردپرس می‌نویسید ، این پست را به شما تقدیم می‌کنم:

اگر در اینترنت «مت» Matt را گوگل کنید به جای اینکه صفحات مربوط به هنرپیشه مشهور هالیوود -مت دیمن- را ببینید ، در صدر نتایج جستجو سایت «مت مولنوگ» Matt Mullenweg را به عنوان نخستین نتیجه جستجو خواهید دید.

اما این مت مولنوگ کیست؟! این جوان ۲۳ ساله ، پایه‌گذار وردپرس است ، همان نرم‌افزار کدبازی که به طور گسترده از سوی وبلاگ‌نویسان برای نوشتن وبلاگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

«مت چارلز مولنوگ» ، ۱۱ ژانویه ۱۹۸۴ در هوستون تگزاس به دنیا آمد و در حال حاضر در سانفرانسیسکوی کالیفرنیا زندگی می‌کند.

مولنوگ در ابتدا مدتی به مطالعه ساز ساکسیفون ‌پرداخت و در آموزشگاه بازیگری و هنرهای نمایشی حضور می‌یافت.

اولین سیستمی که مولنوگ برای وبلاگ‌نویسی از آن استفاده کرد ، سیستم b2/cafelog بود. او برای نخستین بار برای انتشار عکس‌هایی که در سفر به واشنگتن گرفته بود از این سیستم استفاده کرد. همین تجربه باعث شد که به این فکر بیفتد که خود ، برای وبلاگ‌نویسی نرم‌افزاری به‌روز و سازگار با استاندادهای وب که نیازهایش را برآورده کند ، بنویسد. او در ژانویه ۲۰۰۳ ، در وبلاگش این مطلب را اعلام کرد.

مولنوگ به سرعت با شخصی به نام «مایک لیتل» تماس گرفت و با کمک هم ، این دو شروع به نوشتن وردپرس با استفاده از b2 کردند. توسعه دهنده اصلی b2 یعنی Michel Valdrighi هم به زودی به جمع دو نفره آنها اضافه شد.

در مارس ۲۰۰۳ او Global Multimedia Protocols Group را تأسیس کرد که در آن نخسیتن «میکروفرمت‌ها» نوشته شد.

او در آوریل ۲۰۰۴ ، سرویس نام‌آشنای Ping-O-Matic را تأسیس کرد که همانگونه که از نام آن برمی‌آید ، سرویسی است که با آن می‌شود پینگ کرد و موتورهای جستجویی مانند تکنوراتی را از به‌روز شدن وبلاگ ، آگاه کرد. اگر با این سرویس جالب کار کرده باشید ، می‌دانید که به یاری آن می‌شود ، به صورت بسیار ساده سرویس‌های بسیار زیادی از جمله بلاگرولینگ محبوب وبلاگ نویسان ایرانی را پینگ کرد.  در حال حاضر Ping-O-Matic روزانه یک میلیون بار پینگ می‌شود.

در می ۲۰۰۴ ، رقیب وردپرس یعنی مووبل تایپ ، اعلام کرد که قیمت‌هایش را تغییر داده است. مسئله‌ای که باعث شد هزاران کاربر مووبل تایپ به فکر استفاده از نرم افزاهای جایگزین بیفتند. وردپرس به خوبی از این فرصت استفاده کرد.

در اکتبر ۲۰۰۴ ، CNET وی را استخدام کرد تا در آنجا ، روی وردپرس کار کند و در اداره وبلاگ‌ها و رسانه های جدید به آنها کمک کند.

عکس جدید از مولنوگ:

در دسامبر ۲۰۰۴ ، مولنوگ bbPress را عرضه کرد ، سیستمی که وی در طی چند روز تعطیلات نوشته شده بود.

در فوریه ۲۰۰۵ ، نسخه ۱.۵ وردپرس آماده شد که نام Strayhorn را بر آن نهاده بودند. این نسخه ۹۰۰ هزار بار دانلود شد.

در آوریل ۲۰۰۵ شخصی متوجه شد که در سایت WordPress.org ، مقاله‌های زیادی به صورت مخفی وجود دارد که با تکنیک cloaking نوشته شده‌اند. در cloaking دارنده یک سایت ، کاری می‌کند که نسخه‌ای از سایت که به عنکبوت‌های جستجو عرضه می‌شود متفاوت از چیزی باشد که به بازدیدکنندگان عادی نشان داده می‌شود. مولنوگ مجبور شد که مطلب را بپذیرد و همه مقالات را حذف کند.

مولنوگ در اکتبر ۲۰۰۵ از  CNET  جدا شد. چند روز بعد او Akismet را معرفی کرد ، سرویسی که جلوی کامنت‌ها و ترک‌بک‌های ااسپم را می‌گیرد

در نوامبر ۲۰۰۵ ، شرکت در پروژه وردپرس از حالت دعوتنامه‌ای درآمد و مشارکت در آن برای همه آزاد شد.

در دسامبر ۲۰۰۵ ،‌او  Automattic را معرفی کرد ، سرویسی که خدمات میزبانی وبلاگ ارائه می‌دهد و نرم‌افزارهای ضد اسپم می‌سازد.اکنون ، بر اساس آمار Comscore ، سایت Automattic ، ماهانه ۱۰۰ میلیون بازدیدکننده دارد و در میان ۲۵ سایت برتر جهان قرار دارد.

در مارس ۲۰۰۷ ، مجله معتبر PC World ، او را به عنوان یکی از ۵۰ فرد مهم در اینترنت برگزید و در رده شانزدهم قرار داد.

در صفحه about ‌وبلاگ آقای مولنوگ می‌توانید اطلاعات جالبی درباره وی ببینید.

در اینجا هم می‌توانید عکس‌های اقای مولنوگ را ببینید.

سری هم به یوتیوب بزنید.

حرف‌های جالب مولنوگ در کنفرانس وبلاگ‌نویسی

روز پنجشنبه او در کنفرانسی با موضوع وبلاگ‌نویسی ، برای صدها نفر از حضار سخنرانی کرد. سخنرانی وی در مورد آینده وبلاگ‌ها و همچنین چگونگی شروع وردپرس بود.

در این کنفرانس وقتی از حضار سؤال شد که آیا از وردپرس برای نوشتن وبلاگ‌های شخصی‌شان استفاده می‌کنند یا نه ، دست اکثر حضار به نشانه تأیید بالا رفت.

نکات برجسته این سخنرانی به شرح زیر است:

– یک چیز فراگیر در مورد وبلاگ‌نویسی این است که وبلاگ‌نویسی تا حد زیادی شبیه موسیقی است ، شما مجبور هستید که منحصر به فرد باشید و عشق و علاقه کاملی به چیزی که انجام می دهید داشته باشید.

وردپرس و اتوماتیک هنوز ۱۸ کارمند دارند.

– وقتی از او در مورد آینده تجارتش صحبت شد ، مولنوگ گفت که وی شیوه سایت Craigslist را دوست دارد ، شرکتی که اندازه کوچکی دارد و آگهی نمی‌پذیرد. در عین حال او گفت که باور دارد راهی برای استفاده از آگهی‌های جذاب وجود داشته باشد.

در صنعت رسانه‌های اجتماعی ، وبلاگ‌ها تنها یک لایه محسوب می‌شوند. سایت‌های مثل فیس‌بوک این لایه را دربرمی‌گیرند.

– مولنوگ گفت که دوست دارد مشارکت بیشتری بین فیس‌بوک و وردپرس به وجود بیاید. او افزود که وبلاگ‌ها بیشتر گویای شخصیت یک فرد هستند و بنابراین وردپرس تبدیل به یک پلتفرم شبکه اجتماعی محبوب‌تر خواهد شد که به مردم اجازه خواهد داد پست‌هایشان را درست مانند ویجت‌های پروفایل فیس‌بوک به وبلاگ‌ها بفرستند و یا کار عکس را انجام دهند.

– وردپرس کوچک‌تر ، سریع‌تر و سبک‌تر می‌شود ولی میزان کاری که با آن می‌توانید انجام دهید ، بیشتر می‌شود.

– مولنوگ گفت که دوست دارد وب آینده کدباز open source باشد. او آرزو می‌کند که افراد بیشتری از پلتفرم‌های کدباز برای نوشتن وبلاگ‌هایشان استفاده
کنند حتی اگر آنپلتفرم ، وردپرس نباشد.

– البته شاید دلیل اصلی اینکه رنک بالای سایت آقای مولنوگ این باشد که به طور پیش‌فرض هنگامی که کاربری وبلاگی را با وردپرس درست می‌کند ، لینک
وبلاگ آقای مولنوگ در ستون کناری اضافه می‌شود. تا به حال لینک‌های پیش‌فرض دقت نکرده بودید؟

– مولنوگ می‌گوید که اخیرا نتایج یک تحقیق جالب گوگل را دیده است. گوگل قسمت بالا یا headers  همه صفحات اینترنت را مورد بررسی قرار داده و آشکار شده که ۰.۸ درصد کل صفحات وب ، تحت سیستم وردپرس هستند.

– راه زیادی را طی کرده‌ایم ولی کارهای زیادی برای انجام دادن داریم.

منابع : ویکی‌پدیا و CNET

 
8 نظرات
 1. حاج واشنگتن می گوید

  دکتر عزیز واقعا در مقابل چنین جوانانی چه میشود گفت؟
  نزدیک ۶ ماه است که از سرویس وردپرس برای پلاتفرم انتشار روی محیط دات نت استفاده میکنم. بدون اغراق هیچ ابزاری نبوده است که لازم داشته باشم و این وردپرس عزیزم نداشته باشد. از مقاله زیبای شما ممنونم که باعث شد وقتی به محیط زیبای ورد پرس نگاه میکنم چهره زیبای این جوان را همیشه در مقابل ببینم.
  سپاس بیکران

 2. وبخوان می گوید

  سلام
  دکتر خیلی خیلی ممنون .برای خودم سوال بود که پشت این وردپرس (محبوب دکتر مزیدی ) چه تیم یا شخصی نشسته

  ممنون

  موفق باشی

 3. سهیل می گوید

  خیلی قشنگ بود.
  ولی به نظر من ام تی یه چیز دیگس!
  یه چیز هایی میشه ازش دراورد که آدم تو تعجب میمونه!!!
  ولی ورد پرس هم خوبه ها … …

 4. hossein mazidi می گوید

  مرسی دکتر جان از بابت انتشار این مطلب.
  فقط دقت کردی چقدر شباهت هست بین مت بزرگ و پیشوا زوکربرگ؟؟ هر دو ۲۳ ساله هر دو بوهمی.. هر دو زشت هر دو باحال هر دو ….:)
  امیدوارم موویبل‌تایپ نیز هرچه زودتر نسخه ۴ خود را نهایی کند و آن را به صورت اوپن سورس منتشر کند(همانطور که قولش را داده )

 5. مانی می گوید

  فقط یه چیزی …

  وردپرس حدود ۸ دهم درصد صفحات وب رو در بر می گیره ، فکر می کنم یک صفر جا افتاده تو نوشته شما.

 6. ایه می گوید

  میشه لطفا در باره ajax یا نرم افزارهایی که سایت های قوی تری می سازند و در ایران در دست رس هستند مطلبی بنویسید
  ممنون از سایت خوبتون

 7. یک فتحی می گوید

  دکتر واقعا به فکرم هم نرسیده بود.

  راستی یک سوال : من وردپرسی هستم ولی شمای مویبل تیپی به فکر هستی؟ عجب 🙂

 8. محمد می گوید

  سلام
  خیلی عالی بود
  مطمئنا برای جمع آوری این مطلب زحمت زیادی کشیدید که به شما خسته نباشید میگم و از شما تشکر میکنم .
  من هم مدت کوتاهی هست که از این سیستم استفاده میکنم و از امکانات و سرعت عالی اون لذت میبرم .
  راستی یه سوال matt الان ۲۳ سالشه یا سال ۲۰۰۳، ۲۳ سالش بوده ؟!

  باز هم ممنون

نظرات بسته شده است.