سندرم چارلز بونت چیست و در چه کسانی ایجاد می‌شود؟

8

50 سال طول کشید، ولی آهسته آهسته «دیوید استیوارت» کور شد. دیوید استیوارت که یک مدیر اجرایی رادیوی ملی در واشنگتن دی سی بود، از جوانی مبتلا به یک بیماری ارثی به نام رتینیت پیگمنتوزا (1) بود. این بیماری سلول‌های گیرنده نور مخروطی و استوانه‌ای شبکیه چشم را از بین می‌برد. از 20 سالگی دید استیوارت محدود شد، ولی وقتی او به 80 سالگی رسید، دیگر تقریبا به طور کامل نابینا شده بود.

روزی او مشغول گوش کردن به یک کتاب ضبط شده با عنوان 1776، نوشته «دیوید مک‌کولو» بود. او می‌شنید که چگونه ملوانان آمریکایی به جورج واشنگتن کمک کردند که توپ‌ها و اسب‌ها را به صورت پنهانی از عرض رودخانه هودسون عبور دهد و از دست انگلیسی‌ها بگریزد.

اما در حالی که استیورات مشغول فکر کردن به ملوانان بود، ناگهان اتقاق عجیبی رخ داد، او یک ملوان را با همه جزئیات ، به صورت زنده و واضح دید. تصویر ملوان اصلا شبیه یک رؤیا نبود، بلکه شبیه یک توهم واقعی بود.

«او یک کلاه داشت، یک کلاه آبی با بدنه جلادار مشکی، او همچنین پیپی به دهان داشت.» ملوان مستقیما به استیوارت خیره شده بود، ‌او سپس به استیوارت چشمک زد. استیوارت از دیدن این صحنه متحیر شد.

استیوارت در ان زمان کاملا نابینا بود و حافظه‌اش را در مورد رنگ‌ها از دست داده بود و در یک دنیای سیاه و سفید به سر می‌برد. بعد از 30 دقیقه تصویر ملوان محو شد، اما او همچنان چیزهای دیگری می‌دید و نقاشی‌ها و کاغذدیواری‌ها و پرده‌های عجیبی در پیش چشمش بود.

استیوارت هرگز از دیدن این صحنه نترسید، ولی متحیر بود که چه چیزی باعث این تجربه عجیب شده است.

سندرم چارلز بونت
سندرم چارلز بونت

یکی از پسران استیوارت که پدیده مشابهی را تجربه کرده بود، ‌توضیحی برای سؤال پدرش پیدا کرد. استیوارت دچار سندرم چالز بونت Charles Bonnet شده بود، سندرمی که در بیماران نابینای مبتلا به بیماریهایی مثل دژنراسیون شبکیه (2) یا افراد مبتلا به بیماری شبکیه ناشی از دیابت تظاهر پیدا می‌کند.

چارلز بونت یک فیلسوف سوئیسی قرن هجدهمی بود که برای نخستین بار این سندرم را توصیف کرد. پدربزرگ 89 ساله او به خاطر ابتلا به کاتاراکت، نابینا شده بود، ولی ادعا می‌کرد که چهره مردان و زنانی را می‌بیند و تصاویر پرنده‌ها و ساختمان‌هایی پیش چشمش می‌آید.

تا مدت‌ها تصور می‌شد که سندرم چارلز بونت، سندرم نادری است. تا اینکه در سال 1980 پژوهشی در این مورد انجام شد که نشان داد که این سندرم شیوع
زیادی در افراد نابینا دارد. تقریبا 10 درصد کسانی که دید چشمانشان را از دست می‌دهند ، چنین سندرمی را تجربه می‌کنند. جستجویی در اینترنت، موارد زیادی از گزارش این سندرم را هم در مجلات پزشکی و هم در روزنامه‌ها و نشریات با مخاطب عمومی به دست می‌دهد.

توهمات بینایی نابینایان دچار سندرم چارلز بونت، از چند دقیقه تا چند ساعت طول می‌کشند. مبتلایان به این سندرم می‌توانند هم اشیای آشنا و هم چیزی‌های ناآشنا را ببینند. یعضی‌ها هم چیزهایی به شکل فرشته یا جن و پری و یا اشیایی شفاف مشاهده می‌کنند، در مواردی هم آنها اجسام را با ابعاد کوچک‌تر از اندازه واقعی می‌بینند.

بعد از آسیب سلول‌های حسی شبکیه ، دیگر پیام عصبی به سلول‌های بینایی مغز فرستاده نمی‌شود، این جاست که این سلول‌ها شروع به تصویرسازی از اطلاعات بینایی ذخیره شده در مغز می‌کنند و توهمات بینایی ایجاد می‌کنند.

در سال 2004، دانشمندان دانشگاه هاروارد، ‌در آزمایشی چشمان افراد بدون مشکل بینایی را بستند، بعد از چند ساعت بسیاری از آنها شروع به دیدن طرح‌ها و منظره‌های خیالی و حتی چهره انسان‌ها کردند.

افراد نابینای مسن، اغلب از بیان کردن توهمات بینایی‌شان واهمه دارند چرا که فکر می‌کنند خانواده و پزشکشان، وضعیت ذهنی آنها را ناپایدار ارزیابی می‌کنند و یا برچسب داشتن بیماری روانی یه آنها می‌زنند.

اما استیوارت نه تنها از فاش کردن چنین تجربه‌هایی نمی‌ترسد، بلکه سعی می‌کند از این توهمات لذت ببرد و حتی به طریقی آنها را برانگیزد. او متوجه شده است که خوردن نوعی خاصی ماهی به نام Tuna Sashimi در هنگام صرف نهار، موجب بیشتر شدن این توهمات می‌شود.

در نظر داشتن سندرم چارلز بونت در افرادی نابینایی که با شکایت توهمات بینایی به پزشک مراجعه می‌کنند، اهمیت زیادی دارد. پزشکان غالبا در وهله اول تشخیص‌هایی مانند دلیریوم، دمانس، ‌سایکوز یا سوء استفاده داروها را به عنوان تشخیص توهم‌های بینایی در نظر دارند.

اما فقط محرومیت بینایی در افراد نابینا منجر به فعال شدن بدون محرک سلول‌های مغز نمی‌شود، افراد ناشنوا هم تجربه مشابهی دارند، در یک مورد یک خانم مسن ناشنوا، صدای مادرش را که مدت‌ها پیش فوت کرده بود، می‌شنید.

1- رتینتیت پیگمنتوزا، یک بیماری ژنتیکی است. مبتلایان به آن در مراحل اولیه دچار شب‌کوری می‌شوند و در مرحله بعد متوجه می‌شوند که دید قسمت‌های محیطی میدانی بینایی را از دست داده‌اند و اصطلاحا دید تونلی پیدا کرده‌اند. بیماری سیر کندی دارد و سال‌ها طول می‌کشد تا فرد مبتلا کاملا نابینا شود.

2- در بیماری دژنراسیون یا تخریب تخریب ماکولا، دید قسمت مرکزی شبکیه که ماکولا نامیده می‌شود، مختل می‌شود. این قسمت از شبکیه مسئول دید دقیق است و بدون کارکرد صحیح این قسمت از شبکیه فعالیت‌هایی مثل خواندن و نوشتن و رانندگی، خیاطی کردن و تماشای تلویزیون ممکن نیست. این بیماری در افراد مسن‌تر شیوع بیشتر دارد. با این حال در سنین جوانی هم می‌تواند بروز پیدا کند. بیماری به صورت تدریجی و بدون درد پیشرفت می‌کند.

در مراحل ابتدایی تنها علامت بیماری می‌تواند به صورت خمیده یا موج‌دار دیدن خطوط مستقیم باشد، بعضی بیماران اصلا متوجه این علامت نمی‌شوند. تست استاندارد برای تشخیص بیماری استفاده از وسیله‌ای به نام شبکه آمسلر است.

این بیماری درمانی ندارد. با این وجود، با لیزر، یک سری از داروها و رژیم غذایی غنی از سبزیجات می‌توان پیشرفت بیماری را کند کرد.

منابع: NPR، ویکی‌پدیا، Fortean Times،  BMJ

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

وقتی به رویدادهای تاریخی مهم و مکان‌های مشهور از زاویه دید متفاوتی بنگریم (گالری عکس)

همیشه زاویه دید خیلی مهم است. ما در مورد برخی از رخدادهای مهم تاریخ، همیشه یک یا چند عکس شاخص در ذهنمان است، در صورتی که همان عکس‌ها پشت صحنه‌های جالبی داشته‌اند که از آنها غافل شده‌ایم.به صورت مشابهی روتین‌ترین عکس‌های از بناهای مشهور،…

نقشه واقعی جهان: این نقشه‌های هوشمندانه، اندازه واقعی کشورهای روی کره زمین را نشان می‌دهند

وقتی به نقشه جهان نگاه می کنید، منطقی است که فرض کنید گرینلند و آفریقا از نظر اندازه مشابه هستند. اما در واقعیت، قاره آفریقا 14 برابر وسعت خشکی یخی شمال است.با احتساب تعدادی از جزایر فراساحلی، مساحت کل گرینلند 2.16 میلیون کیلومتر مربع…

داستان تکامل اتاق خواب‌ها از دوران انسان‌های اولیه تا اتاق‌ خواب‌های هوشمند + گالری عکس

تکامل اتاق خواب‌ها تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله تغییرات فرهنگی، فناوری و اجتماعی قرار گرفته است. با گذشت زمان، اتاق خواب‌ها از فضا‌های خواب ساده به پناهگاه‌ها و آسایشگاه‌های چند منظوره و شخصی تبدیل شده‌اند.مروزی کوتاه بر تکامل آنها:…

داستان واقعی اسکینر: روانشناس مشهور دهه ۱۹۴۰- آیا او واقعا دخترش را در داخل یک جعبه برای آزمایشاتش…

بوروس فردریک اسکینر معروف به بی‌اف اسکینر یک روانشناس، رفتارشناس، نویسنده، مخترع و فیلسوف اجتماعی آمریکایی بود. او در ۲۰ مارس ۱۹۰۴ در Susquehanna در پنسیلوانیا به دنیا آمد و در ۱۸ اوت ۱۹۹۰ در کمبریج، ماساچوست درگذشت.اسکینر بیشتر به خاطر…

آیا واقعا سرم حقیقت وجود دارد؟ چطور کار می‌کند؟

انسان‌ها از زمان امپراتوری روم می‌دانستند که ما در حالی که تحت تأثیر چیزی باشیم، صادقانه‌تر و راحت‌تر سخن میٰ‌گوییم. این همان جایی است که ایده  اصطلاح «سرم حقیقت» از آن سرچشمه می‌گیرد.سرم حقیقت به تعدادی از داروهای تغییر دهنده ذهن اشاره…

خانه‌هایی با طراحی عجیب که باید در مورد فلسفه وجودی‌شان فکر کرد!

سلیقه است دیگر. وقتی که کسی پول کافی داشته باشد و تنها حرف و سلیقه خودش برایش مهم باشد و اعتمایی به مد روز و حرف مردم نکند، ممکن است خانه‌اش را عجیب و غریب طراحی کند.البته گاهی این کاربری‌های متفاوت هستند که باعث ایجاد این خانه‌های عجیب…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / لیفت صورت در تهران / کمربند طبی / زانوبند زاپیامکس / فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن / biniclinic.com / کمربند پلاتینر / مراقبت پوست / مهدکودک فلکه اول تهرانپارس / سایت نوید / روپوش پزشکی / سرور مجازی ایران /بای پپ / ویدیوهای دیدنی /بهترین فیزیوتراپی تهران /خرید سیفتی باکس / کمربند پلاتینر / محصولات پوستی بیوآکوا رو تا 60 درصد تخفیف از فروشگاه رومدباش بخر / ویکی درمان / عمل بینی /خرید پروتز مو /حرف آخر /کاندوم / خرید سرور مجازی / بهترین کلینیک زخم تهران /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی / مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /آموزش تزریق ژل و بوتاکس /چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم /شیشه اتومبیل /درمانکده / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /خرید خودنویس /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /سریال ایرانی کول دانلود /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش /فروشگاه اینترنتی زنبیل /خرید ساعت دیواری /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /چاپ کلاه /کاشت مو /کاشت مو /پزشکا /قیمت ساک پارچه ای /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /مجتمع فنی ونک /داروخانه آنلاین تینا /
8 نظرات
 1. محسن می گوید

  بلا به دور آدم چه چیزا که نمی شنوه!

 2. theone می گوید

  این بیماری دید تونلی من رو یاده پینک فلوید انداخت 🙂
  beyond your tunnel vision reality fade, likes shadow into the night

 3. sh می گوید

  ممنون از شما بخاطر ترجمه عالیتون.من یکی از نزدیکانم بعلت دیابت نوع 2 به چشمشان آسیب جدی واردشده و از آنجائئیکه ایشان بسیار اهل مطالعه هستند ولی به خاطر این صدمه به سختی مطالعه می کنند و حتما شنیده اید که به چشمها سلطان بدن می گویند ومن چون شاهد این گرفتاری هستم می بینم که فرد مربوطه کم حوصله و بد خلق و خو می شود.امیدوارم هیچکس دچار این مسئله نشود .

  1. Narges می گوید

   با وجود کامپیوتر و امکان تغییر و بزرگ کردن اندازه حروف میتونید این عیب برطرف کنید کمی زمان میبره تا عادت کنند اما امکان مطالعه فراهم می کنید. موضوع افسردگی و ترس از نابینایی…که با لیزر قابل پیشگیری هست….مد نظر قرار بدید.

 4. محدثه می گوید

  در مورد فعال شدن سلولهای مرکز بینائی.بدون محرک .
  ایا در مورد مریضهای اسکیزو هم صدق میکنه؟
  اگر یک اسکیزو کور بشه توهمات بینائیش بیشتر میشه یا کمتر؟
  و خواب؟
  اینکه ما اکثرا تصاویری در خواب میبینیم که در طول روز بیشتر بهشون توجه کردیم(من به خاطر همین مسئله بازی موبایلم را گذاشتم کنار!!!)

  1. Narges می گوید

   زمانی که ذهن برای مدت طولانی درگیر یک موضوع میشه امکان دیدن خواب در موردش وجود داره…مثل بازیها و پرداختن ساعات طولانی به اون و یا موارد کاری که باعث یافتن راه حل در طول خواب میشه. در مورد اسکیزوفرنی محل ایجاد توهمات مختلف منطقه پردازشگر خاطرات هست و توهمات واقعی طولانی و همراه یا بدون صدا ها هست .فرد قادر به قضاوت صحیح و تشخیص غیر واقعی بودن تصاویر معمولا نداره…اما دلیل ایجاد و مرکز ایجاد دقیق این توهمات هنوز بدرستی معلوم نیست. در اغلب بیماریهای روانی و موارد مرتبط با مغز نادانسته ها و سوالات بی پاسخ فراوان وجود داره.اما این سندرم موضوع متفاوت و مانند عضو روح…فانتوم لیمپ در افرادی که دچار قطع عضو شدن اما اون عضو حس می کنند و مثلا پای قطع شده دچار خارش میشه….هست.

 5. ronin می گوید

  سخنرانی OliverSacks درباره سندروم بنه درهمایش تد با کیفیت عالی

  http://www.rapidshare.com/files/416942053/OliverSacks_2009_480.mp4

 6. ایدرم می گوید

  بسیار عالی بود این مقاله. ممنون بابت حسن سلیقه و زحمتی که برای تهیه مطلب کشیدید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5