معرفی کتاب: داریوش و ایرانیان

21

«در جهان هیچ چیز تازه‌ای وجود ندارد ، مگر تاریخی که شما چیزی درباره‌اش نمی‌دانید.»
هری ترومن

داریوش و ایرانیان، عنوان کتابی است که توسط والتر هینتس – مورخ آلمانی ایرانی و ایلامی‌شناس نوشته شده است. هینتس در مقدمه کتاب نوشته است که این کتاب حاصل 35 سال تحقیق او بوده است و در آن برای نخستین بار از همه منابع موجود به همه زبان‌ها استفاده شده است. کتاب اصلی دوجلدی بوده است، اما برگردان آن به فارسی توسط «پرویز رجبی» -یکی از شاگردان هینتس- در یک جلد به چاپ رسیده است.

برای ایرانیان که از دیرباز علاقه‌ای به ضبط و ثبت تاریخ ندارند، انتشار ترجمه فارسی این کتاب و مطالعه آن می‌تواند غنیمتی باشد. در هیاهوی کتاب‌های شبه‌تاریخی غیرمستند که در مواردی می‌توان آنها را با مجله‌های تابلوئید قیاس کرد و غالبا علاقه زیادی به روایت داستان‌گونه روابط جنسی و افسانه‌های پیرامون حاکمان گذشته دارند، غیاب چنین کتاب‌های معتبری واقعا احساس می‌شود. اما مثل همیشه چنین کتاب‌های ارزشمندی به هر دلیل، شاید به خاطر تبلیغ نامناسب، قیمت گران و نثر دشوار، مهجور می‌مانند.

به نظر می‌رسد ترجمه بسیار وفادارانه انجام شده باشد، تا حدی که گاهی از روانی جملات هنگام مطالعه می کاهند. کتاب، چاپی بسیار خوب و باکیفیت دارد و مملو از تصاویر سیاه و سفید و رنگی است.

حجم اطلاعات کتاب واقعا زیاد است و گزافه نیست اگر به کتاب دانشنامه هخامنشی لقب بدهیم. در کتاب اطلاعات کم‌نظیری در مورد دربار و دیوان شاهنشاهی، سیستم دادگستری، نیروی نظامی، وضعیت اقتصادی و اجتماعی ، باورهای دینی، آدب و رسوم مردم و هنر هخامنشی می‌توان خواند.

برای آشنایی بیشتر، بریده کوتاهی از این کتاب را که درباره ساخت کانال سوئز باستانی به وسیله داریوش است، با هم می‌خوانیم:

DARIUS 1.jpg

داریوش و ایرانیان: تاریخ فرهنگ و تمدن هخامنشیان (کتاب اول و دوم)
والتر هینتس
ترجمه پرویز رجبی
نشر ماهی ۱۳۸۶، ۶۴+۴۹۳ صفحه، ۱۵۰۰۰ تومان

ساخت کانال سوئز

در تابستان 512 داریوش از کاخ کوروش در پاسارگاد، دیدن کرد. ظاهرا در اینجا ناخدا اسکولاکس که از سوئز آمده بود، گزارش کار خود را از کاوش کرانه‌های دریا تقدیم او کرد. به این ترتیب شاهنشاه دریافت که ار راه دریا می‌توان از ایران به مصر سفر کرد. در پیش چشم دلش جلوه‌هایی از امکانات بازرگانی جهانی و در نتیجه رونق اقتصادی فرمانورایی پهناورش پدیدار شد که تا آن زمان به فکر کسی خطور نکرده بود، و بدین ترتیب به این فکر افتاد که کانال سوئز را که فرعون نخو (595- 610) آغاز کرده، اما بعد نیمه‌تمام رها کرده بود، به انجام برساند.

اما حقیقت داستان این کانال ناتمام چه بود؟ داریوش، خشنود از برنامه تازه خود با متخصصان مصری مشغول در پاسارگاد گفت و گو کرد، اما نتیجه‌ای نگرفت. از این رو، به طرف تخت جمشید حرکت کرد، یا چنان که یک نبشته مصری می‌گوید به «شهری که بیش‌تر از همه جا دوست می‌داشت». در اینجا نیز داریوش معمماران و هنرمندان بی‌شمار مصری را که در کار ساخت کاخ او شرکت داشتند،‌ گرد آورد و درباره وضع کانال ناتمام سوئز پرسید. اما سخنگوی آنها در پاسخ گفت که آنها نه این کانال را دیده‌اند و نه چیزی درباره‌اش شنیده‌اند. از این رو، شاهنشاه بر آن شد که یک کشتی اکتشافی به دریای سرخ بفرستد، تا محل دقیق کانال نخو و همه مسائل جانبی آن را معلوم کند.

در سال 510، ناخدای کشتی اکتشافی‌ای که به دریای سرخ فرستاده شده بود، گزارش خود را درباره وضعیت کانال ناتمام نخو به شاهنشاه داد. متأسفانه این گزارش به صورت ناقص به ما رسیده است. در هر حال در آن سخن از شن بسیار است و ضرورت حفر چاه‌ها برای تهیه آب آشامیدنی. اما مهم این گفته بود که برای به پایان رساندن کانالی که نخو آغاز کرده بود، بادی هنوز مسافتی در حدود 84 کیلومتر کنده می‌شد.

پس از آن داریوش فرمان مناسب را برای اجرای این برنامه که در آن روزگاران واقعا غول‌آسا بود، صادر کرد. داریوش با این کار تنها به اثرات اقتصادی مسرت‌بخش راهی آبی از دریای مدیترانه به دریایی عمان، خلیج فارس و اقیانوس هند فکر نمی‌کرده است، ‌بلکه پایان فرخنده این کار اثر شگرفی بر رعایای او می‌گذاشت و خاطره لشکرکشی ناموفق علیه سکاها به جنوب روسیه را کمرنگ می‌کرد.

در این کانال دو کشتی با سه ردیف پاروزن می‌توانستند پهلو به پهلوی هم حرکت کنند. در نتیجه عرض آن را می‌توان در حدود 45 متر حساب کرد. اگر عمق کانال را اندکی بیش از سه منر بدانیم، باید برای کندن مسیر 84 کیلومتری کانال، دوازده میلیون متر مکعب خاک برداشته می‌شد!

ساتراپ اریاونده می‌بایستی برای برآوردن فرمان شاه لشکری عظیم از کارگران مصری را به کار گرفته باشد. کارگران موفق شدند این کار را ظرف ده سال به پایان برسانند. در سال 498 کار نخستین کانال سوئز به پایان رسید. سال بعد شاهنشاه با همه درباریان خود از شوش عازم سومین سفرش به مصر شد، تا با جشن و سرور کانال را افتتاح کند …

بنابراین در بهار 497 داریوش از شوش به مصر رفت، تا کانال سوئز را افتتاح کند. مسیر این کانال رادر نقشه زیر می‌توانید ببینید. کانال از نیل و کنار بوباستیس (امروز زقازیق) در شمال قاهره کنونی، و نه مثل امروز از مدیترانه، شروع می‌شد و نخست کانال قدیم نخو را به سوس شرق تعقیب می‌کرد، تا حوالی اسماعیلیه امروز. اما به دریاچه تمساح نمی‌ریخت، بلکه پیش از دریاچه به سمت جنوب شرقی می‌رفت و دریاچه بزرگ تلخ را دور می‌زد و بعد از غرب کانال امروزی به طرف جنوب می‌رفت، تا برسد به سوئز و دریای سرخ. بدین ترتیب کانال داریوش برخلاف کانال کنونی، که از دریاچه تلخ می‌گذرد، ظاهرا فقط آب شیرین نیل را در خود داشت، که کار کشتیرانی را آسان می‌کرد. در آن روزگار از بوباتیس تا سوئز چهار روز طول می‌کشید.

DARIUS SUEZ CANAL.jpg

درباره جزئیات این کار بزرگ از خود داریوش اطلاعات بیش‌تری به دست می‌آوریم. داریوش در بلندی کنار کانال، کاملا در میدان دید کشتی‌ها، سنگ‌نبشته‌های قائمی با بلندی بیش از سه متر از گرانیت صورتی برپا کرده بود. یک روی این سنگ‌های قائم نبشته های میخی فارسی باستان و ایلامی و بابلی داشته و در روی دیگر نبشته‌ای بوده به خط هیروگلیف مصری. امروز فقط بقایای سه سنگ قائم در دست است و چهارمی گم شده است و البته ممکن است زمانی شمار این سنگ‌ها بسیار بیش از این بوده باشد.

در متن‌ها میخی بعد از ستایش اهورامزدا و نام و نشان شاه می‌خوانیم: «داریوش شاه گوید من پارسی هستم. مصر را از پارس گرفتم. این جوی (کانال) را دادم، از رودی به نام نیل که در مصر جاری است تا دریایی که از پارس می‌رود. پس از آنکه این جوی به همان‌گونه‌ای که فرمان داده بودم کنده شد، کشتی‌ها از مصر از میان این جوی به سوی پارس می‌رفتند. همانگونه که مرا میل و کام بود.»

داریوش برای افتتاح کانال سوئز شاهزادگان و بلندپایگان بیشماری را فراخوانده بوده است. جشن یک سال پس از اتمام کار کانال در تابستان 497 برگزار شد… می‌توان حدس زد که پس از پایان سخنرانی (اففتاح) شاهنشاه همراه با ولیعهدش خشیارشا شوار نخستین کشتی اولین کاروان دریایی‌ای شده است که در کانال سوئز شراع کشید. سپس کاروان دریایی‌ای که متشکل از 24 کشتی بود پشت سر کشتی پرچمدار به سوی شرق به حرکت درآمد. احتمالا داریوش با کشتی سه‌ردیفه‌ خود تا سوئز همراه آنها بوده است.

داریوش به هنگام افتتاح کانال سوئز 53 سال سن داشت . در این زمان او باید احساس کرده باشد که در اوج قدرت و توانایی است، چیزی که از نوشته‌های سنگ‌نبشته‌های قائم پیداست.

لینک‌های مرتبط:
کانال سوئز در ویکی‌پدیا

داریوش در ویکی‌پدیا
بی‌بی‌سی: روایتی شورمندانه از ‘داریوش و ایرانیان’


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

دو اینفلوئنسر سفر در واقع با یک تلویزیون ساده، سفر جعل می‌کردند و هیچ خبری از عکس واقعی در محیط…

دو عکاس به نام مانوئل بختر و و مانوئل رومز رام تصاویر خیره کننده‌ای خلق کردند که آنها را در حال پیاده‌روی در برف، کمپینگ در کوه‌ها و پرواز با هواپیما به سوی مقصدی دور نشان می‌دهد. اما در واقع آنها از در هنگام ثبت همه این عکس‌ها از اتاق…

۱۰ واقعیت جذاب درباره جی رابرت اوپنهایمر -پدر بمب اتمی و سوژه فیلم جدید کریستوفر نولان

جولیوس رابرت اوپنهایمر بیشتر به عنوان فیزیکدانی شناخته می‌شود که به ساخت اولین بمب اتمی کمک کرد. اما سنگ‌ها و کانی‌ها عشق اول او بودند و او همچنین شاعرمسلک بود.اوپنهایمر آزمایشگاهی را رهبری کرد که اولین بمب اتمی را ساخت و با موفقیت…

تاریخچه جذاب تلفن‌های خودرو با مرور عکس‌های قدیمی دهه 1940 تا 1980

ماشین و تلفن، زمانی دو اختراع پیشگامانه بودند. جالب است که این دو تنها یک دهه از یکدیگر جدا بودند. خودرو و تلفن به ترتیب در سال‌های 1885 و 1875 اختراع شده بودند. اما اگر فیلم‌های قدیمی را دیده باشید می‌دانید که خیلی‌ها پیش‌تر از موبایل‌های…

برای جبران خطرات سلامتی ناشی از نشستن در طول روز وجود باید تحرک متناوب انجام بدهید. اما هر چند دقیقه…

برای کاهش اثرات مضر نشستن بر سلامتی، هر نیم ساعت یکبار 5 دقیقه پیاده روی سبک داشته باشید. این یافته کلیدی مطالعه جدیدی است که در مجله Medicine & Science in Sports & Exercise منتشر شده است.محققان نوشته‌اند:«ما از 11 فرد سالم…

مجموعه عکس‌های چیزهای عجیب و ترسناکی که مو بر تن راست می‌کنند

چرا گاهی دوست داریم داستان‌ها یا فیلم‌های ترسناک را ببینیم؟ خود آزاری؟!در این پست که تعدادی عکس نستا ترسناک (بیشتر عحیب) خواهید دید، می‌خواهم نخست کمی در این مورد حرف بزنم.دلایل لذت بردن افراد از وحشت می‌تواند از فردی به فرد دیگر…

صخره‌های عجیب فنلاندی موسوم به کوماکیوی – هزاران سال تعادل و مبارزه با جاذبه

کوماکیوی Kummakivi یک کلمه فنلاندی است که در انگلیسی به معنی "سنگ عجیب" است. این کلمه اغلب برای توصیف نوعی تشکیل سنگ که شکلی عجیب یا غیرعادی دارد استفاده می‌شود. این نوع سنگ‌ها در سرتاسر فنلاند یافت می‌شوند و به دلیل ظاهر منحصر به فردشان…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF / خرید نهال گردو / کاشت مو / مجتمع فنی تهران /دندانپزشکی شبانه روزی /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /محصولات بهداشتی ایرانی / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /لیزر فوتونا /داروخانه تینا /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
21 نظرات
 1. علی فخاری می گوید

  من کتاب پنجاه سال تاریخ تمدن ایران رو خوندم
  خیلی وقت بود و الان کنارم نیست که ببینم اما نمیدونم چرا فکر میکنم اونجا نوشته شده بود خشایار شاه اون کانال رو ساخته بود

  بعد هم اینکه این کانالی که حالا یکی از این دو نفر ساخته این کانال سوئز امروزی نیستا

 2. حمید میداف می گوید

  در بلاگ نیوز لینک شد

 3. maryam می گوید

  سلام فکر می کنم بد نباشه کمی هم تاریخ بدون غلو بخونیم

 4. مجید می گوید

  سلام دوست عزیز
  تقریبا همیشه بهت سر می زنم و لذت می برم. واقعا که استفاده می کنم خسته نباشید . متاسفانه تو سایت های ایرانی به اصطلاح کپی و پیست راجه هر وقت می خوام مطلب جدید ببینم می ام اینجا.
  می خواستم بدون روزی چند ساعت رو به وب و نوشتن اختصاص میدین؟ ممنونم. کلا بیوگرافی تون رو می خواستم بدونم.

 5. هاتف می گوید

  سلام آقای مجیدی.
  به تعریف و تمجید از بلاگتان نیازی نمی بینم خودتان می دانید و هر کس که به وبلاگ سر می زند پس دیگر نیازی به تکرار دوباره ی آنها نیس. خرسندم از اینکه وبلاگی هست به نام یک پزشک!

  اما هدف اصلی من از این کامنت چیز دیگری است. من وبلاگی در سال گذشته افتتاح کردم( البته تجارب بلاگینگ من به خیلی قبل تر از این حرفا برمیگرده!)
  ولی تفاوت این وبلاگ با سایر آنها در اینه که این وبلاگو به زیان انگلیسی بسیار خاصی منتشر می کنم و در اون به شرح بسیاری از مسائل در خاورمیانه نه به طور سیاسی بلکه به طور تجربی و حسی برای مخاطب بین الملل می پردازم و البته بدیهیه که به خاطر عدم توجه من در سال گذشته به علت مشغله شدید تحصیلی و البته عدم توجهی که امسال هم به این وبلاگ مبذول خواهم داشت! این وبلاگ ساکت مونده و خواهد موند و البته باید بگم که روش کسب هیت و وزیت رو به صورت تخصصی بلدم و مشکل من این مسئله نیس!

  تنها یک درخواست از شما دارم: اینکه به عنوان یک وبلاگ نویس حرفه ای نظرتان را راجب این استایل خاص وبلاگ نویسی بدونم و نظرتونو در مورد اینکه اصلا برای این تیپ وبلاگ نویسی آینده خاصی پیش بینی می کنید یا نه داشته باشم! (به خصوص نوشتن برای مخاطب خارجی که تجربه جدیدی برای من به حساب میاد!) منتظر پاسخ شما در قسمت نظرات وبلاگ یا آدرس ایمیل یا توییتر
  ( http://twitter.com/hatef_dm) هستم.

  با سپاس از توجه شما

 6. ناهید می گوید

  خیلی ممنون از مطالب عالی و تازه…

 7. حکیم باشی می گوید

  سلام .
  چه چیزا که تو تاریخ ادم نمی شنوه
  اما حیف که از این چیزا فقط برای مغرور شدن به گذشته ی پرافتخارمون بهره می گیریم نه به عنوان درسی از گذشته

  راستی آقا مدلاگ رو کنسل کردین ؟
  پاسخ: متأسفانه، بله.

 8. Anastasia می گوید

  be nazar mirese shoma hameye interneto taskhir kardina… ama behetun tabrik migam be khatere site jalebetun…

 9. الهام می گوید

  در اشتیاق معرفی های بیش از این در مورد کتاب های تاریخی هستم. چون یک یار عاشق تاریخ دارم که از بد روزگار یاری به سان من که آن قدرها هم از این مقوله سردرنمی آورد نصیبش شده است. 🙂

 10. Morteza می گوید

  خدا رو شکر که کوروش به داد یهودیها رسید و الا الان همین تاریخی که یهودیها اصرار دارن که تمدن ایران بر میگرده به هخامنشی ها هم نبودش.

 11. sh می گوید

  خیلی متشکرم بخاطر این اطلاع رسانیتون.آیا با گرانی سرسام آور این 3 ماهه اخیر سال 87 قیمت یک چنین کتابی که دست آورد 35سال زحمت نویسنده است واقعا گران است؟ علی الخصوص که کتاب تاریخی و تمام بر مبنای تحقیق است(نمی دونم شاید گران است؟)

 12. ISna می گوید

  ” و گزافه نیست اگر به کتاب دانشنامه هخامنشی لقب بدهیم ”
  I’m wondering how many books you’ve read about history of iran that easily let yourself to decide about validity of a book , and then caling it encyclopedia!!!!
  (I’m not saying this book is not worth reading , but I’m asking u : what is your profession?history or medicine?

 13. رهگذر می گوید

  دیگر زمان آن است که هر آنچه به نام تاریخ به خورد ما داده اند به دور بریزیم
  شما را به تاملی در بنیان تاریخ دعوت میکنم که توسط پورپیرار آغاز شده است.
  http://www.naria.ir

 14. ابوالفضل می گوید

  فکر کنم این بهترین پست شما توی این چند مدت بوده

 15. Sina می گوید

  You haven’t answered me yet … are u scared of the fact that u made a point the u cant support? or u might not be able to read english….
  I dunno why u have so many prais for your bog, but u make points that only a professional can say that…not a doctor!!!
  پاسخ: شایسته نیست دو ایرانی هنگام صحبت به زبان بیگانه تکلم کنند. من نظر خودم را با دانش اندک خودم گفتم. شاید مبالغه کرده باشم ولی کتاب واقعا جامع است. شما خودتان کتاب را دیده‌اید؟

 16. علیرضا می گوید

  ای بابا ، یه عده هستند ، به تاریخشون علاقه دارند ، یه عده هم نه .
  نمونه اش این یکی وبلاگ نویسه که به کوروش کبیر میگه همجنسباز !!! حالا ما بیاییم چه طوری به این ثابت کنیم که بابا این از نیاکان تو هست ، نمیدونم !
  دیگه نتوسنتم تحمل کنم و یه پست زدم در این رابطه ، از شما هم به عنوان یه ایرانی و نه یه وبلاگ نویس معروف و محبوب میخوام شما هم بگید کوروش یعنی تا این حد بد بوده ؟ یعنی اسلام گفته کوروش بده ؟ والله من که زندگیم رو روی تاریخ و فلسفه گذاشتم نشنیده بودم اینها رو !
  از شما هم دعوت میکنم که از این مطلب من دیدن کنید .

  خدانگهدار

 17. مهندس مکانیک آن لاین می گوید

  15000 تومان خیلی گرون نیست؟؟؟

 18. محمد مهدی می گوید

  سلام
  کتابی هست به همین اعتبار که در مورد کوروش بزرگ باشه؟

 19. فواد می گوید

  سلام فقط خواندن این مطالب است که انسان را به شوق میاورد تا بداند خالق ایران ونسل ایرانی که بوده است و با دنبال نمودن خط تاریخ است که نقاط ضعف این تمدن مشخص مگردد با تشکر از نویسنده.

 20. مظهری می گوید

  آری ! و این آری ما به زبان رسمی تمدن اینکا (از کشور بولیوی گرفته تا پرو و شمال برزیل و جنوب شرقی کلمبیا و اکوآتور) زبان کچوآ رسیده
  اگر امروز از کسی در بولیوی سوال کنید شما بلی یا yes
  را چگونه میگوئید خواهد گفت آری… نمیدانم چرا مردم ما بر اثر آشنائی با حماسه بزرگ خردمند پارسی فردوسی خیال میکنند در باره تاریخ دوران باستان همه چیز میدانند و کنجکاوی کافی درباه واقعات تاریخی شان ندارند. افسوس میخورم چرا وقتی برای سخنرانی در باره کتابم که در بیش از 800 صفحه به زبان فرنگی نوشته شده به ایران رفتم نتوانستم با مترجم اثر بزرگ والتر هینتس ملاقات کنم / د ر گفتگوئی که در دو شماره روزنامه شرق انزمان با عنوان “آثار تمدن هخامنشیان در آمریکای لاتین” منتشر شد (بیست ونه و سیم شهریور گویا هفت هشت سال پیش) آمده است که چگونه ناوگان بزرگ پارسیان در پی شکست داریوش سوم به کرانه های کشور السالوادور میرسد و جهانگشائی تازه ای از سوی شکست خوردگان اغاز میشود که بر اثر آن امپراتوریهای مایا آزتک و بویژه امپراتوری اینکا شکل میگیرند / چکیده این کشف بزرگ را به زبانهای پارسی اسپانیولی فرانسوی و انگلیسی در آورده ام تا هر گاه شوقی و شوری در اینباره بود پیامی بفرستند تا پیرمرد از راه اینترنت برایشان بفرستد… بکوشیم تا شاید بتوانیم بار ذیگر همچنان چون زمان داریوش بزرگ سر فراز باشیم

 21. سعید می گوید

  باسلام به همه
  نقدی داشتم بر این مطالب که امیدوارم پاسخ ملایمی از شما بگیرم.
  -پادشاهان هخامنشی طبق منابع تاریخی , همواره در جنگ و ستیز و یورش به سرزمینهای اطراف خود بودند و امپراطوری بزرگ ایران که نقشه شرق تا غرب آن که زبان زد تمام جهانیان و خصوصا ایرانیان است مؤید هین مطلب است.
  حال سوال این است که فرمانروای یک چنین کشوری که دائم به فکر کشور گشایی و توسعه قلمرو خود می باشد چگونه به فکر مسائل اقصادی نیز بوده.
  طبق متون تاریخی پادشان ایران باستان همواره در تجاوز و غارت دیگر ممالک بودند و از طریق همین غارتها بود مخارج سالیانه خود را تامین میکردند.
  اگر واقعا داریوش شم اقصادی داشته و کانال سوئز به دستور او ایجاد شده پس می باید خشایار شاه که فرزند خلف او بوده , نیز راه پدرش را ادامه می داده.
  لابد هنگامی که خشایار شاه با سپاه عظیمی به قصد روم و اروپا لشکر کشی کرد این لشکر اقصاد دانان و تجار ایرانی بودند که در تمام مسیر خود در حال عقد قراردادهای اقصادی با کشورها بوده.
  و در اصل این یک سفر تجاری و اقصادی بوده در جهت تعامل بیشتر با کشورهای دیگر نقاط جهان , نه یک هجوم ویرانگر و غارتگر و متجاوز به سایر کشورهای جهان.
  و اگر اینطور نبوده باشد مصداق پسر کو ندارد نشان از پسر مطرح میشود که اصلا و ابدا باورش محال است چرا که واقعا پسر نشان از پدر داشته و فقط به قصد تجارت و بازاریابی محصولات صنعتی و کشاورزی و توسعه اقصادی به کشورهای دیگر عزیمت می نمودند هم پدر و هم پسران خلف ایشان .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5