داستان لوگوهای شرکت‌های معروف فیلمسازی هالیوود

کنجکاوی، چیز خوبی است. خیلی اوقات در پشت چیزهای روتینی که هر روز در زندگی‌مان می‌بینیم، داستان‌ها، تاریخ و حتی اسرار جالبی نهفته شده است، اما از فرط تکرار، ما حتی در عصر گوگل، به خودمان زحمت جستجو نمی‌دهیم.

برای مثال ما بارها لوگوهای شرکت‌های معروف فیلمسازی هالیوود را دیده‌ایم، اما به فکرمان هم نرسیده است که در مورد آنها جستجویی کنیم. پیش خودمان گفته‌ایم، اینها لوگو هستند دیگر! چه جایی برای کنجکاوی وجود دارد!

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که: پسربچه‌ای که در لوگوی دریم‌ورکس دیده می‌شود، چه کسی است؟ اصلا او کاملا تخیلی است یا وجود خارجی هم دارد؟ کوهی که در لوگوی پارامونت دیده می‌شود، چه کوهی است؟ زن مشعل به دست لوگوی شرکت کلمبیا چه کسی است؟

داستان لوگوی دریم ورکس: پسربچه‌ای که روی هلال ماه، رؤیا به قلاب می‌گیرد
در سال ۱۹۹۴، سه نفر دریم‌ورکس را بنیان نهادند. این سه نفر اینها بودند: استیون اسپیلبرگ (کارگردان معروف)،  جفری کاتزنبرگ (رئیس استودیوی دیسنی) و دیوید گفن (تهیه‌کننده). اگر به لوگوی دریم‌ورکس دقت کنید، می‌بینید که در زیر اسم شرکت، سه حرف
SKG، نوشته شده است، SKG در واقع از کنار هم نهادن حرف اول نام خانوادگی بنیان‌گذاران دریم‌ورکس ایجاد شده است.

وقتی قرار شد لوگوی دریم‌ورکس طراحی شد، ایده اسپیلبرگ این بود که این لوگو یادآور دوران طلایی هالیوود باشد. لوگوی اولیه به وسیله کامپیوتر طراحی شد و مردی را نشان می‌داد که روی ماه ماهیگیری می‌کند. ولی شخصی به نام «دنیس مورن» که یک ناظر جلوه‌های ویژه بود و در بسیاری از فیلم‌ها با اسپیلبرگ همکاری کرده بود، نظرش این بود که اگر لوگو با دست طراحی شود، چیز بهتری از آب درخواهد آمد. به همین خاطر مورن، از دوست هنرمندش، «رابرت هانت» خواست که کار طراحی لوگو را بپذیرد.

هانت قبول کرد،‌ او لوگو را مجددا با دست کشید و در کنار لوگو، لوگوی دیگری را که همان لوگوی کنونی دریم‌ورکس باشد را هم به اسپیلبرگ تحویل داد. اسپیلبرگ از لوگوی دوم خوشش آمد. هانت با کمک چند نفر دیگر لوگوی نهایی را تکمیل کردند و از ان زمان لوگوی معروف دریم‌ورکس در آغاز همه فیلم‌های این شرکت دیده می‌شود.

اما پسری که در لوگو دیده می‌شود، چه کسی است؟ او کسی نیست، جز ویلیام، پسر همین آقای هانت!

شیری که در تبلیغ مترو-گلدوین-مایر دیده می‌شود
این شیر ملقب به لئو است و نخستین بار «هووارد هایتز» در سال ۱۹۲۴ آن را کشید. جالب اینجاست که بدانید کلا ۵ شیر تا به حال در لوگوی این شرکت مورد استفاده قرار گرفته‌اند. یکی از آنها نامی ندارد، نام ۴ تای دیگر اینهاست: اسلتس، جکی، تنر و لئو!

لوگوی فاکس قرن بیستم: نورافکن‌هایی که فونت لوگو را روشن می‌کنند:
این لوگو در سال ۱۹۳۳ به وسیله هنرمند به نام امیل کوسا طراحی شد.

لوگوی پارامونت: کوه باشکوه
در سال ۱۹۱۲، پارامونت به وسیله آدولف زوکر و دو برادر به نام‌های دانیل و چارلز فرومن تأسیس شد. پارامونت باسابقه‌ترین استودیوی فیلمسازی فعال محسوب می‌شود. کوه باشکوهی که در لوگوی این شرکت فیلمسازی دیده می‌شود، نخستین بار به وسیله شخصی به نام «هاکینسون» در جریان ملاقاتی که با زوکر داشت، طراحی شد. او کوه «بن لموند» را که در زادگاهش یوتا قرا داشت، مدل خود قرار داده بود. کوهی که ۲۹۶۰ متر ارتفاع دارد. در جریان این ملاقات، او طرح اولیه‌اش را یک دستمال سفره کشید.

اما کوهی که بعدا الهام‌بخش، طراحی لوگوی پارامونت شد، کوهی واقع در پرو به نام Artesonraju است. در این عکس می‌توانید، کوه واقعی را ببینید. این کوه نزدیک به شش هزار متر ارتفاع دارد و نخستین بار شخصی در سال ۱۹۳۲ موفق به فتح آن شد.

لوگوی اولیه پارامونت ۲۴ ستاره داشت، که نشان‌دهنده تعداد بازیگرانی بود که با این شرکت قرارداد بسته بودند، لوگوی کنونی پارامونت ۲۲ ستاره دارد، به درستی مشخص نیست که چرا دو تا از ستاره‌ها کم شده‌اند!

برادران وارنر: سپر منقش به آرم WB
شرکت برادران وارنر به وسیله ۴ برادر یهودی مهاجر از لهستان، در سال ۱۹۱۴ تأسیس شد. طراحی کلی لوگوی این شرکت از زمان تأسیس تا به حال از لحاظ کلی، تغییر نکرده است و در همه لوگوها سپری دیده می‌شود که روی آن WB یعنی حروف اول وانر برادز، حک شده است. البته تغییرات جزئی لوگوی شرکت برادران وارنرز، به کرات اتفاق افتاده است. در این صفحه می‌توانید، سیر این تغییرات را مرور کنید.

شرکت فیلم‌سازی کلمبیا:‌بانوی مشعل‌دار
این شرکت در سال ۱۹۱۹ تأسیس شد. زنی که در لوگوی این شرکت دیده می‌شود، تجسمی از آمریکا است. به درستی مشخص نیست که زنی که مدل طراح لوگوی اولیه بوده، چه کسی بوده است، البته ادعاهای بسیاری در مورد این مدل ناشناس بوجود دارد. بت دیویس در اتوبیوگرافی خود، ادا کرده است که این زن، «کلودیا دل» بوده است. ولی مجله پیپل در مطلبی که در یکی از شماره‌هایش به چاپ رسید نام این زن را «آملیا بچلر» دانسته است. شیکاگو سان تریبون هم او را زن گمنامی به نام «جین بارتلومیو» می‌داند.

خوشبختانه لوگوی اولیه تغییر کرده است و بنابراین حالا دیگر این بحث‌ها اصلا موردی ندارد. در سال ۱۹۹۳ به طراحی به نام Michael J. Deas مأموریت داده شد که لوگوی کلمبیا را به حالت کلاسیکش برگرداند.

با اینکه بسیاری تصور می‌کنند که «انت بنینگ»، مدل این طراحی نو است و شاید هم به خاطر شباهت چهره، حق داشته باشند، اما در حقیقت یک زن خانه‌دار اهل لوئیزیانا به نام «جنی جوزف»، مدل این طراح بوده است. البته طراح ترجیح داد که به جا اینکه کاملا صورت این خانم را مدل قرار بدهد، چهره زن مشعل به دست را به صورت ترکیبی و با استفاده از کامپیوتر، ایجاد کند.


جنی جوزف

منبع

نظرات

 1. خوبه که این غربیا واسه همه چی یه خروار تاریخ می سازند…

 2. ای بابا همش تقصیر احسان بود :)))) یک پستم پرید 😀

 3. راستی برا دلت خودت می نویسی؟ خیلی سخته یه سایت رو به تنهایی بروز نگه داشتن! ترجمه و تایپ و … . به هر حال خسته نباشی.

 4. جالب بود، مرسی‌.

 5. خیلی جالب بود دکتر..

 6. خیلی جالب بود.مرسی.به اطلاعاتمون اضافه شد.

 7. سلام دکتر جان ، شما هم مطالب خیلی جالبی رو پیدا میکنی.

  اگر مایل هستی در مورد خبر مرگ پسر جان تراولتا هم مطلبی رو قرار بدید که گفته میشه مبتلا به بیماری سندرم کاوازاکی بوده!

 8. دکتر جان فکر کنم اشتباهی در متن رخ داده… کمپانی وارنر براز یا برادران وارنر صحیح باید باشه به گمانم که شما وارنز نوشتید… فک کنم تلفظش هم صحیح تر این باشه که بنده نوشتم 🙂

 9. لوگوی همراه اول هم هست یکی دو تا بیضی تو در تو کشیده!

 10. بیکاری؟
  که چی ؟
  برو زندگی در لحظه اکنون را تجربه کن
  وقت خودت و مردم رو با چی گرفتی؟
  آزاد و رها باش
  در ضمن این نظر رو حذف نکن تا دیگران هم بخوانند
  مرسی

 11. ممنونم
  شاید همیشه به این لوگوها بی توجه بودم
  ولی حالا دیدم عوض شده
  با با من دیگه کی هستم؟

 12. واقعا جالب بود!
  خیلی خوشم اومد دستت درد نکنه…

 13. جالب بود بحث لوگو از اون مواردیه که تو تجارت ایران خیلی به اش توجه نمیشه ولی دارای اهمیت زیادیه در واقع یک برند اصلی ترین قسمتش مربوط میشه به لوگوی اون برند چیزی که یک محصول رو با همه محصولات مشابه متمایز میکنه

 14. پاسخ: شیاطین کوچک » Blog Archive » شروع یک متد جدید
 15. بارها و بارها به این فکر کرده بودم که این طرح ها بر چه اساس به وجود آمده است . ممنون یکی از بهترین مطالبی بود که تا بحال اینجا خوانده بودم ( از نظر فهم یکی از بزرگترین کنجکاویهایم :))

 16. ممنون ازشما
  استفاده مبسوطی کردیم کلی چیزیادگرفتم

 17. جالب بود.
  مرسی

 18. ممنون بسیار به درد بخور بود عین همیشه

 19. عالی بود دکتر باز هم یک کار زیبا

 20. مثل همیشه عالی بود.مرسی

 21. مرسی دکتر جان. مطلب خیلی جالبی بود. خودم اصلا بهش فکر نکرده بودم 🙂
  حدود یک سال که نوشته‌های مفید شما رو دنبال می‌کنم؛ البته این اولین نظریه که می‌ذارم. ببخشید دیگه 😉

 22. آقای مجیدی وارز و وانرز !!!!!

 23. چه کامل و جامع بود ممنون.

 24. بعد از مدت ها یه متن رو بدون حواس پرتی خوندم، انصافا برا من جالب بود.
  ممنون

 25. نکته‌سنجی و ظریف‌بینی‌تان ستودنی است. مطالب جالبی تهیه و منتشر می‌کنید.

 26. چه دکتر نویسنده و مترجم خوبی هستی! روزی چنتا مریض ویزیت میکنی؟ پزشک چی هستید؟

 27. واقعا عالی بود، من که تا به حال دقت نکرده بودم!

 28. بسیار عالی 🙂
  از اونجایی که حوصله ندارم بگردم دنبالش، ای کاش مینویشتی که قضیه این پارامونت چیه که در گذشته مینوشت A Gulf Western Company ولی الان مینویسه A VIACOM Company
  در کل خیلی حال کردم با این پستتون. تشکر به حد خیلی زیاد D:

 29. خیلی جالب بود دکتر.
  به (خانوم/اقا) یک انسان: خیییلللی بی ذوقی

 30. تکراری ولی باحال

 31. عالی بود و جالب ممنون خیلی لذت بردم
  در جواب بعضی هم باید بگم یکم ذوق چیز خوبی هستش و چه جالب که این غریبه ها برای یک لوگو چه تاریخی مینویسن که خوندنش حداقل برای من و ظاهرا خیلی از دوستان خیلی جالب بوده و ما و سرانمون با داشتن تاریخ کهن جوری وانمود میکنیم که انگار تاریخ کشورمون و تمدنمون ۳ ساله
  بازم ازت ممنونم بابت پست باحالت
  پایدار باشی

 32. طبق معمول غنی وعالی.
  خسته نباشی.

 33. پاسخ: داستان لوگوهای شرکت های معروف هالیوودی از وبلاگ یک پزشک « به رنگ اکسیژن
 34. سلام بر عزیز دلم . با دو تا مطلب جدید و خواندنی به روزم . یکی “خدای من گوسفند” و دیگری : “چرا رهبران مسیحی این روزها راحت می خندند؟”
  http://100soal.wordpress.com/

  از دست ندیشون.

 35. پاسخ: The Stories Behind Hollywood Studio Logos | open WORLD for open MIND
 36. ایولا دارییییییییییییی
  در زمینه های دیگه هم تحقیق کن ، واقعاً اطلاعات جالبی بود که خیلی ها مثل خودم بهش توجه نمی کردن. خوبه … نادون از دنیا نمیریم.. هه هه هه . موفق باشی

 37. ممنون از شما.خلی خـــــــــــــــــــــــــوب بود!!!!!!!!!!!!!!!!

 38. در مورد شرکت یونیورسال ویونایتد ارتیست چیزی ننوشتید

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.