داستان لوگوهای شرکت‌های معروف فیلمسازی هالیوود

45

کنجکاوی، چیز خوبی است. خیلی اوقات در پشت چیزهای روتینی که هر روز در زندگی‌مان می‌بینیم، داستان‌ها، تاریخ و حتی اسرار جالبی نهفته شده است، اما از فرط تکرار، ما حتی در عصر گوگل، به خودمان زحمت جستجو نمی‌دهیم.

برای مثال ما بارها لوگوهای شرکت‌های معروف فیلمسازی هالیوود را دیده‌ایم، اما به فکرمان هم نرسیده است که در مورد آنها جستجویی کنیم. پیش خودمان گفته‌ایم، اینها لوگو هستند دیگر! چه جایی برای کنجکاوی وجود دارد!

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که: پسربچه‌ای که در لوگوی دریم‌ورکس دیده می‌شود، چه کسی است؟ اصلا او کاملا تخیلی است یا وجود خارجی هم دارد؟ کوهی که در لوگوی پارامونت دیده می‌شود، چه کوهی است؟ زن مشعل به دست لوگوی شرکت کلمبیا چه کسی است؟

داستان لوگوی دریم ورکس: پسربچه‌ای که روی هلال ماه، رؤیا به قلاب می‌گیرد

در سال 1994، سه نفر دریم‌ورکس را بنیان نهادند. این سه نفر اینها بودند: استیون اسپیلبرگ (کارگردان معروف)،  جفری کاتزنبرگ (رئیس استودیوی دیسنی) و دیوید گفن (تهیه‌کننده). اگر به لوگوی دریم‌ورکس دقت کنید، می‌بینید که در زیر اسم شرکت، سه حرف SKG، نوشته شده است، SKG در واقع از کنار هم نهادن حرف اول نام خانوادگی بنیان‌گذاران دریم‌ورکس ایجاد شده است.

وقتی قرار شد لوگوی دریم‌ورکس طراحی شد، ایده اسپیلبرگ این بود که این لوگو یادآور دوران طلایی هالیوود باشد. لوگوی اولیه به وسیله کامپیوتر طراحی شد و مردی را نشان می‌داد که روی ماه ماهیگیری می‌کند. ولی شخصی به نام «دنیس مورن» که یک ناظر جلوه‌های ویژه بود و در بسیاری از فیلم‌ها با اسپیلبرگ همکاری کرده بود، نظرش این بود که اگر لوگو با دست طراحی شود، چیز بهتری از آب درخواهد آمد. به همین خاطر مورن، از دوست هنرمندش، «رابرت هانت» خواست که کار طراحی لوگو را بپذیرد.

هانت قبول کرد،‌ او لوگو را مجددا با دست کشید و در کنار لوگو، لوگوی دیگری را که همان لوگوی کنونی دریم‌ورکس باشد را هم به اسپیلبرگ تحویل داد. اسپیلبرگ از لوگوی دوم خوشش آمد. هانت با کمک چند نفر دیگر لوگوی نهایی را تکمیل کردند و از ان زمان لوگوی معروف دریم‌ورکس در آغاز همه فیلم‌های این شرکت دیده می‌شود.

اما پسری که در لوگو دیده می‌شود، چه کسی است؟ او کسی نیست، جز ویلیام، پسر همین آقای هانت!

شیری که در تبلیغ مترو-گلدوین-مایر دیده می‌شود

این شیر ملقب به لئو است و نخستین بار «هووارد هایتز» در سال 1924 آن را کشید. جالب اینجاست که بدانید کلا 5 شیر تا به حال در لوگوی این شرکت مورد استفاده قرار گرفته‌اند. یکی از آنها نامی ندارد، نام 4 تای دیگر اینهاست: اسلتس، جکی، تنر و لئو!

لوگوی فاکس قرن بیستم: نورافکن‌هایی که فونت لوگو را روشن می‌کنند:

این لوگو در سال 1933 به وسیله هنرمند به نام امیل کوسا طراحی شد.

لوگوی پارامونت: کوه باشکوه

در سال 1912، پارامونت به وسیله آدولف زوکر و دو برادر به نام‌های دانیل و چارلز فرومن تأسیس شد. پارامونت باسابقه‌ترین استودیوی فیلمسازی فعال محسوب می‌شود. کوه باشکوهی که در لوگوی این شرکت فیلمسازی دیده می‌شود، نخستین بار به وسیله شخصی به نام «هاکینسون» در جریان ملاقاتی که با زوکر داشت، طراحی شد. او کوه «بن لموند» را که در زادگاهش یوتا قرا داشت، مدل خود قرار داده بود. کوهی که 2960 متر ارتفاع دارد. در جریان این ملاقات، او طرح اولیه‌اش را یک دستمال سفره کشید.

اما کوهی که بعدا الهام‌بخش، طراحی لوگوی پارامونت شد، کوهی واقع در پرو به نام Artesonraju است. در این عکس می‌توانید، کوه واقعی را ببینید. این کوه نزدیک به شش هزار متر ارتفاع دارد و نخستین بار شخصی در سال 1932 موفق به فتح آن شد.

لوگوی اولیه پارامونت 24 ستاره داشت، که نشان‌دهنده تعداد بازیگرانی بود که با این شرکت قرارداد بسته بودند، لوگوی کنونی پارامونت 22 ستاره دارد، به درستی مشخص نیست که چرا دو تا از ستاره‌ها کم شده‌اند!

برادران وارنر: سپر منقش به آرم WB

شرکت برادران وارنر به وسیله 4 برادر یهودی مهاجر از لهستان، در سال 1914 تأسیس شد. طراحی کلی لوگوی این شرکت از زمان تأسیس تا به حال از لحاظ کلی، تغییر نکرده است و در همه لوگوها سپری دیده می‌شود که روی آن WB یعنی حروف اول وانر برادز، حک شده است. البته تغییرات جزئی لوگوی شرکت برادران وارنرز، به کرات اتفاق افتاده است. در این صفحه می‌توانید، سیر این تغییرات را مرور کنید.

شرکت فیلم‌سازی کلمبیا:‌بانوی مشعل‌دار

این شرکت در سال 1919 تأسیس شد. زنی که در لوگوی این شرکت دیده می‌شود، تجسمی از آمریکا است. به درستی مشخص نیست که زنی که مدل طراح لوگوی اولیه بوده، چه کسی بوده است، البته ادعاهای بسیاری در مورد این مدل ناشناس بوجود دارد. بت دیویس در اتوبیوگرافی خود، ادا کرده است که این زن، «کلودیا دل» بوده است. ولی مجله پیپل در مطلبی که در یکی از شماره‌هایش به چاپ رسید نام این زن را «آملیا بچلر» دانسته است. شیکاگو سان تریبون هم او را زن گمنامی به نام «جین بارتلومیو» می‌داند.

خوشبختانه لوگوی اولیه تغییر کرده است و بنابراین حالا دیگر این بحث‌ها اصلا موردی ندارد. در سال 1993 به طراحی به نام Michael J. Deas مأموریت داده شد که لوگوی کلمبیا را به حالت کلاسیکش برگرداند.

با اینکه بسیاری تصور می‌کنند که «انت بنینگ»، مدل این طراحی نو است و شاید هم به خاطر شباهت چهره، حق داشته باشند، اما در حقیقت یک زن خانه‌دار اهل لوئیزیانا به نام «جنی جوزف»، مدل این طراح بوده است. البته طراح ترجیح داد که به جا اینکه کاملا صورت این خانم را مدل قرار بدهد، چهره زن مشعل به دست را به صورت ترکیبی و با استفاده از کامپیوتر، ایجاد کند.


جنی جوزف

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

250 فیلم برتر imdb به همراه معرفی و خلاصه و بررسی آنها + 23 فیلمی که حیف بود در این فهرست نباشند

مسلم است که آرای IMDB به خصوص از دید فیلم‌بین‌های حرفه‌ای فقط چیزی نسبی برای پی بردن به محبوبیت نسبی فیلم‌ها هستند. چه بسیارند فیلم‌هایی که نمره بالای 7 دارند، اما ارزش واقعی‌شان خیلی کمتر است و چه بسیارند فیلم‌هایی که آدم درمی‌ماند چرا…

تصور کنید که این شخصیت‌های مشهور سینمایی توسط بازیگر مشهور دیگری بازی می‌شدند – پاسخ میدجرنی

در حاشیه فیلم‌های بزرگ همیشه می‌خوانیم که قرار بوده که نقص اصلی یا یک نقش فرعی مهم را کس دیگری بازی کند و آن بازیگر به سبب اینکه فیلم را کم‌اهمیت تلقی کرده یا درگیر پروژه دیگری بوده یا مثلا دست‌آخر ترجیح کارگردان، هرگز به نقش رسیده است.…

خرابی چون‌ که از حد بگذرد آباد می‌گردد! – گالری عکس‌های قبل و بعد این مکان‌های زشت یا مخروبه

تماشای مراحل ساخت هنرهای دستی یا دکوراسیون داخلی و خارجی منزل برای بسیاری جالب و لذت‌بخش است. حتی اگر فعلا یارای تجمل باز اقتصادی خرید و بهسازی و نوسازی منزل نداشته باشند یا عملا در کار هنری نباشند.دست‌کم ایده‌ای در ذهنشان می‌ماند که از…

تصاویر طبقه‌بندی شدن پنتاگون البته «تخیلی» و حاصل میدجرنی از بازیابی یوفوها و برنامه‌ مهندسی معکوس…

بشقاب پرنده مخفف عبارت Unidentified Flying Object است. به هر شیء یا پدیده‌ای اطلاق می‌شود که در آسمان مشاهده شود و به راحتی قابل شناسایی یا توضیح نباشد. بشقاب پرنده‌ها اغلب با ادعا‌های مربوط به فضاپیما‌های فرازمینی مرتبط هستند، اما می‌توان…

۲۵ صدای نوستالژیک فناورانه قدیمی که کودکان امروزی به صورت معمول هرگز نمی‌شنوند!

یک ستاره سینمای کلاسیک را در نظر بگیرید مثلا همفری بوگارت را. تلفن را با یک دست در دست می‌گیرد، سیگاری به لب دارد و بعد با افه خاصی شماره‌گیر را می‌چرخاند و با صدای بم مردانه‌اش می‌گوید که نلفنچی فلانجا را برایم بگیر!چنین منظره‌ای دیگر…

10 عکس بسیار زیبا از درخت – انتخاب شده از عکاسان خلاق

درخت‌ها زندگی‌بخش زمین و مایه زیبایی آن هستند. انسان‌ها هزاران سال است که آنها بهره می‌برند و تا توانسته‌اند پهنه زمین برخوردار از زیبایی‌شان را کمتر و کمتر کرده‌اند. درختان متنوع با شکل و آرایش متفاوت ریشه، تنه، شاخه‌ها و برگ‌ها، چشم‌نواز…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت وازلین ساج / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو / مجتمع فنی تهران /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
45 نظرات
 1. ب.اکستریمنتالیست می گوید

  خوبه که این غربیا واسه همه چی یه خروار تاریخ می سازند…

 2. میلاد می گوید

  ای بابا همش تقصیر احسان بود :)))) یک پستم پرید 😀

 3. Saeed می گوید

  راستی برا دلت خودت می نویسی؟ خیلی سخته یه سایت رو به تنهایی بروز نگه داشتن! ترجمه و تایپ و … . به هر حال خسته نباشی.

 4. muse می گوید

  جالب بود، مرسی‌.

 5. سپهر می گوید

  خیلی جالب بود دکتر..

 6. مهتاب می گوید

  خیلی جالب بود.مرسی.به اطلاعاتمون اضافه شد.

 7. arash می گوید

  سلام دکتر جان ، شما هم مطالب خیلی جالبی رو پیدا میکنی.

  اگر مایل هستی در مورد خبر مرگ پسر جان تراولتا هم مطلبی رو قرار بدید که گفته میشه مبتلا به بیماری سندرم کاوازاکی بوده!

 8. imei می گوید

  دکتر جان فکر کنم اشتباهی در متن رخ داده… کمپانی وارنر براز یا برادران وارنر صحیح باید باشه به گمانم که شما وارنز نوشتید… فک کنم تلفظش هم صحیح تر این باشه که بنده نوشتم 🙂

 9. نرم افزار می گوید

  لوگوی همراه اول هم هست یکی دو تا بیضی تو در تو کشیده!

 10. یک انسان می گوید

  بیکاری؟
  که چی ؟
  برو زندگی در لحظه اکنون را تجربه کن
  وقت خودت و مردم رو با چی گرفتی؟
  آزاد و رها باش
  در ضمن این نظر رو حذف نکن تا دیگران هم بخوانند
  مرسی

  1. sepahan می گوید

   @یک انسان, واقعا که
   ادم حسابی خوب ادم اینا رو میبینه ایده میگیره
   دستت درد نکنه دکتر عالی بود

 11. سعید می گوید

  ممنونم
  شاید همیشه به این لوگوها بی توجه بودم
  ولی حالا دیدم عوض شده
  با با من دیگه کی هستم؟

 12. SpY می گوید

  واقعا جالب بود!
  خیلی خوشم اومد دستت درد نکنه…

 13. زاهدی می گوید

  جالب بود بحث لوگو از اون مواردیه که تو تجارت ایران خیلی به اش توجه نمیشه ولی دارای اهمیت زیادیه در واقع یک برند اصلی ترین قسمتش مربوط میشه به لوگوی اون برند چیزی که یک محصول رو با همه محصولات مشابه متمایز میکنه

 14. M.K_Soft می گوید

  عالب بود. ممنون.

 15. حامد غفاری می گوید

  ممنون عالی بود

 16. صندوقک می گوید

  بارها و بارها به این فکر کرده بودم که این طرح ها بر چه اساس به وجود آمده است . ممنون یکی از بهترین مطالبی بود که تا بحال اینجا خوانده بودم ( از نظر فهم یکی از بزرگترین کنجکاویهایم :))

 17. مجید هیدی می گوید

  ممنون ازشما
  استفاده مبسوطی کردیم کلی چیزیادگرفتم

 18. مسیح می گوید

  جالب بود.
  مرسی

 19. یاسمن می گوید

  ممنون بسیار به درد بخور بود عین همیشه

 20. نیما می گوید

  عالی بود دکتر باز هم یک کار زیبا

 21. مهرداد می گوید

  مثل همیشه عالی بود.مرسی

 22. سالار می گوید

  مرسی دکتر جان. مطلب خیلی جالبی بود. خودم اصلا بهش فکر نکرده بودم 🙂
  حدود یک سال که نوشته‌های مفید شما رو دنبال می‌کنم؛ البته این اولین نظریه که می‌ذارم. ببخشید دیگه 😉

 23. علی می گوید

  آقای مجیدی وارز و وانرز !!!!!

 24. علیرضا می گوید

  چه کامل و جامع بود ممنون.

 25. مجید می گوید

  بعد از مدت ها یه متن رو بدون حواس پرتی خوندم، انصافا برا من جالب بود.
  ممنون

 26. م.سلطانی می گوید

  جالب بود.ممنون.

 27. نارگل می گوید

  فوق العاده بود.

 28. صادق می گوید

  محشر بود

 29. بوف بصير می گوید

  نکته‌سنجی و ظریف‌بینی‌تان ستودنی است. مطالب جالبی تهیه و منتشر می‌کنید.

 30. sina می گوید

  چه دکتر نویسنده و مترجم خوبی هستی! روزی چنتا مریض ویزیت میکنی؟ پزشک چی هستید؟

 31. آراز می گوید

  واقعا عالی بود، من که تا به حال دقت نکرده بودم!

 32. محمد جواد می گوید

  بسیار عالی 🙂
  از اونجایی که حوصله ندارم بگردم دنبالش، ای کاش مینویشتی که قضیه این پارامونت چیه که در گذشته مینوشت A Gulf Western Company ولی الان مینویسه A VIACOM Company
  در کل خیلی حال کردم با این پستتون. تشکر به حد خیلی زیاد D:

 33. سحر می گوید

  خیلی جالب بود دکتر.
  به (خانوم/اقا) یک انسان: خیییلللی بی ذوقی

 34. مجمد می گوید

  تکراری ولی باحال

 35. sazami می گوید

  عالی بود و جالب ممنون خیلی لذت بردم
  در جواب بعضی هم باید بگم یکم ذوق چیز خوبی هستش و چه جالب که این غریبه ها برای یک لوگو چه تاریخی مینویسن که خوندنش حداقل برای من و ظاهرا خیلی از دوستان خیلی جالب بوده و ما و سرانمون با داشتن تاریخ کهن جوری وانمود میکنیم که انگار تاریخ کشورمون و تمدنمون 3 ساله
  بازم ازت ممنونم بابت پست باحالت
  پایدار باشی

 36. piromid می گوید

  طبق معمول غنی وعالی.
  خسته نباشی.

 37. اميد بارتيمائوس می گوید

  سلام بر عزیز دلم . با دو تا مطلب جدید و خواندنی به روزم . یکی “خدای من گوسفند” و دیگری : “چرا رهبران مسیحی این روزها راحت می خندند؟”
  http://100soal.wordpress.com/

  از دست ندیشون.

 38. heresh می گوید

  goooooooooooooooooooooooood

 39. میعاد می گوید

  ایولا دارییییییییییییی
  در زمینه های دیگه هم تحقیق کن ، واقعاً اطلاعات جالبی بود که خیلی ها مثل خودم بهش توجه نمی کردن. خوبه … نادون از دنیا نمیریم.. هه هه هه . موفق باشی

 40. ًٌH.A.M می گوید

  ممنون از شما.خلی خـــــــــــــــــــــــــوب بود!!!!!!!!!!!!!!!!

 41. نیروانا می گوید

  در مورد شرکت یونیورسال ویونایتد ارتیست چیزی ننوشتید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5