عکسی که یک زندگی را نجات داد

31

وبلاگ Kevin MD در بین وبلاگ‌های پزشکی غربی،‌ وبلاگ شناخته‌شده‌ای است، این وبلاگ بیش از آنکه، وبلاگی درباره تازه‌های پزشکی باشد، وبلاگی است که در آن می‌توان تحلیل‌ها و بازتاب‌هایی را در مورد اخلاق پزشکی و سیاست‌گذاری‌های سامانه‌های بهداشتی – درمانی خواند.

چند روز پیش روزنامه نیویورک تایمز مقاله بسیار تأثیرگذاری منتشر کرد، عنوان این مقاله «کمبود دختر»! بود. چکیده این مقاله این است که در هند و چین و کشورهای آسیای جنوب شرقی، اختلاف معنی‌داری بین تعداد دختربچه‌ها و پسربچه‌ها وجود دارد و ترجیح والدین برای داشتن فرزند پسر، از طرق مختلف باعث شده، که تعداد پسرها بیشتر از تعداد دخترها شود.

به صورت متناقضی، حتی در بین والدین تحصیل‌کرده ساکن در مناطق با سطح اقتصادی -اجتماعی بالا هم همین پدیده مشاهده می‌شود.

پیشنهاد می‌کنم این مقاله را به صورت کامل بخوانید و اگر توانستید ترجمه‌اش کنید.

اما در یکی از تازه‌ترین پست‌ها، وبلاگ Kevin MD ، نوشته یک پزشک خانواده را به نام «لیندا لی»، به صورت پست مهمان منتشر کرده است، ترجمه این مقاله را بخوانید:

به عنوان یک پزشک خانواده می‌توانم تصدیق کنم که شاهد مواردی از خشونت علیه زنان جه به صورت فیزیکی و چه به صورت روانی بوده‌ام. عبارت «آنها به خاطر زن بودنشان مورد حمله قرار می‌گیرند»، مخصوصا برایم، دلسرد کننده و تکراری است. موردی که مقاله نیویورک‌تایمز به آن اشاره نکرده است، این است که این حملات حتی از هنگام زندگی جنینی و از زمان آبستنی شروع می‌شوند.

ه تازگی یکی از مقاله‌های نیویورک‌تایمز را خواندم که عنوانش این بود: «کمبود دختر، جایی که والدین مشتاقانه فرزد پسر را ترجیح می‌دهند، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟»

این مقاله به چند دلیل، قلبم را به درد آوررد:
۱- من تبار آسیایی دارم و تصدیق می‌کنم که در فرهنگ من، داشتن فرزند پسر، اندکی ترجیح دارد.
۲- من مادر سه دختر زیبا هستم.
۳- به تقدس حیات از زمان جنینی اعتقاد دارم.

خواندن این مقاله من را به یاد بیماری انداخت که در زمان دوره دستیاری دیده بودم. یک زوج آسیایی برای ویزیت به مطب من آمد بودند. زن، حدودا سه چهار ماه حامله بود و این زوج بعد از انجام دادن یک سونوگرافی حاملگی برای ویزیت پیش من آمده بودند. هدف آنها این بود که جنسیت جنین را از من سؤال کنند. بعد از اینکه با خوشحالی به آنها گفتم یک نوزاد دختر خواهند داشت، آنها به سرعت نگاهی به هم انداختند و به من گفتند که می‌خواهند به حاملگی پایان دهند، متعجب شدم، ولی شگفتی‌ام وقتی بیشتر شد که دلایلشان را شنیدم.

«ما دو دختر داریم و یک پسر می‌خواهیم. ما بیش از حد دختر داریم.» وقتی به سرنوشت شوم این موجود بی‌دفاع مظلوم که نه صدایی داشت و نه حق و حقوقی، فکر کردم، چشمانم پر از اشک شد. او «به خاطر زن بودن، مورد حمله قرار می‌گرفت.»

عکس سونوگرافی را برداشتم و قلبم به تپش افتاد. عکس، نمای واضحی از یک دختر کوچک را نشان می‌داد، در حالی که داشت شستش را می‌مکید. زمان برداشته شدن عکس، عالی بود.

من با غرور عکس را برداشتم و به این زوج نشان دادم و از روی تغییر حالت جهره‌شان متوجه تغییر احساساتشان شدم. آنها پرسیدند: «این بچه ماست؟ فکر نمی‌کردیم به این شکل باشد و بتواند شستش را بمکد.»

من به آنها توضیح دادم که فرزندشان کاملا شکل گرفته و یک قلب در حال تپش دارد و البته شستش را می‌مکد و همچنین درد را هم می‌تواند احساس کند. هنگامی آنها از مطب خارج می‌شدند، برای آنها و سرنوشت این دختر کوچک دعا کردم.

خوشبختانه این مورد پایان خوشی داشت. این زوج بعد از دیدن آن عکس سونوگرافی، تصمیم گرفتند که بچه را نگه دارند. شش ماه بعد کمک کردم که بچه به دنیا بیاید و باعث شدم که سومین دختر سالم و زیبا، به این خانواده اضافه شود.

این ماجرا، تأثیر زیادی روی من گذاشت. با لطف خدا، قدرت این عکس که یک جنین را در حال مکیدن شست نشان می‌داد، یک زندگی را نجات داد.

—————-

یادم می‌آید زمانی که در دوران خدمت نظام وظیفه در یک درمانگاه روستایی، مشغول کار بودم، خیلی از موارد، درست به خاطر واهمه داشتن از چنین چیزی، فقط سالم بودن یا نبودن جنین را برای مادر حامله توضیح می‌دادم و  از یاد دادن معنی نشانه‌های ♂ و ♀ به بهورزها طفره می‌رفتم!

پی‌نوشت: معلوم نیست که چرا دسترسی به وبلاگ Kevin MD ناممکن است!

   
31 نظرات
 1. حسین می گوید

  جناب دکتر، روستاها که سهله، بنده نمونه هایی در شهرهای بزرگ مثل مشهد سراغ دارم که به شدت پسر را بر دختر ترجیح می دهند؛ هر چند برعکس این مورد را هم برای کسانی که دختر نداشته اند مثل دایی خودم سراغ دارم!
  فرزند هر چه باشد هدیه ی پروردگار است و هدیه را که نباید رد کرد

 2. مسعود می گوید

  بسیار زیبا بود… دسترسی هم محدوده که محدوده… چی ازاده که این یکی محدود نباشه… خیلی لذت بردم از این پستتون

 3. علی می گوید

  مرسی..جالب بود

  حالا اون علامتها یعنی چی؟یعنی مذکر و مونث؟

 4. manizheh می گوید

  خاطرات تان بسیار جالب بود , موفق باشید

 5. mohammad می گوید

  خیلی تاسف برانگیزه…

 6. mersen می گوید

  من هنوز هم دلیل این احساس رو درک نمی کنم که چرا پسر را ترجیح می دن در کشورهایی مثل ایران. که البته آخرش هم می فهمن که دردسر فرزند پسر در آینده بیشتر از دختره!

 7. zarei می گوید

  ببخشید این نشانه‌های ♂ و ♀ یعنی چه ؟ :؟

 8. زندگی سگی می گوید

  خیلی تاسف برانگیزه…
  حالا اون علامتها یعنی چی؟ :دی

 9. پیام نوروزی می گوید

  هر خواستی برخواسته از نیازی طی شرایطی است و نکوهش آن از دور آسان !

  با پیشرفت تکنولوژی، روزی هم نگران کمبود مردان خواهند بود
  شاید هم والدین برای سنین پیری, بیشتر دختر اندوخته کنند

 10. توحید می گوید

  من هم به تقدس حیات از زمان جنینی اعتقاد دارم و باور دارم این تقدس تا زمان مرگ ادامه داره.
  اول که مقاله رو خوندم فکر کردم این اختلاف جمعیت به خاطر مشکلات ژنتیکیه. باورم نمیشه چطور میشه که یک انسان بخواد با بچش این کار رو بکنه.
  جنسیت هیچ ربطی به دردسر برای والدین نداره چون مشکلات فرزندان چه پسر چه دختر با هم برابره و فقط زمان و سطح این فرق میکنه. حتی اگر هم این مشکل برای یه جنس خواص وجود داشته باشه دلیل نمیشه بخواند این عمل وحشیانه رو انجام بدند.

  در گذشته که تهیه غذا خیلی سخت بود و خانواده ها به فرزندان پسر برای کشاورزی و کار سخت نیاز داشتند که زنده بمونند این عمل خیلی محدودتر بود. حالا چی داره بر سر جامعه متمدن انسانی میاد؟

 11. سیاوش می گوید

  به نظر من تو ایران مادر ها پسر رو ترجیه میدن به این دلیل که خودشون از وقتی به دنیا میان بدبختن و مشکلاتشون دو برابر پسرهاست.
  اما نمیدونم پدرها چرا پسر میخوان! شاید میخوان یه مامور تو خونه داشته باشن که وقتی نیستن جاشون رو پر کنه !
  چه بدبین م منفی حرف زدما!!
  مطلب خوبی بود مرسی

 12. حسين می گوید

  با سلام.این طرز فکر به شدت عقب مانده ی برخی ایرانیان در بسیاری از مسائل واقعا دل هر انسانی را به درد می آورد.و من بیشتر به این موضوع پی می برم که چرا به ما جهان سومی می گویند.
  از شما سپاسگزارم.

 13. نرگس می گوید

  من چون رشته ام حقوق بشره و مسئله تبعیض مبتنی بر جنس برام جالبه، تحقیقات جسته گریخته ای در مورد سقط جنین دختر و بچه کشی و … انجام دادم. جریان اون بیمارستان هندی رو یادتونه؟
  بیشتر از دو سال پیش بود… صدها اسکلت نوزاد دختر در حیاط بیمارستانی در هند پیدا شد. کاشف به عمل اومد که پرسنل بیمارستان با خونواده هایی که نوزاد دختر نمی خواستن توافق می کردن و طفلکای بی گناه رو زنده به گور می کردن…

 14. FzerorubigD می گوید

  توی تمام ندگیم،هیچ چیزی یا کسی برام عزیز تر از دخترم نبوده و نخواهد بود. حماقت اینکسایی که فکر میکنن پسر بهتر از دختره رو نمیتونم درک کنم!

 15. رضا حريري می گوید

  من هم از این موارد زیاد دیدم. متاسفم برای خودمان با این فرهنگمان

 16. مهتاب می گوید

  عکسها دیده نمیشه دکتر.

 17. Farzad می گوید

  مطلب خوبی بود.مرسی.
  من امروز چک کردم وبلاگ kevinmd بازه.
  در مورد اون علامت ها هم فکر کنم همون طور که در یه قسمتی از کتاب davinci code نوشته بود، ♂ نماد مرد که یک سپر و نیزه را نشان میدهد و دیگری نماد زن ♀ که یک آینه هست که فکر کنم نماد زیبایی هست. یه نوع نماد هم هست به شکل ^ برای مرد و v برای زن.

 18. Farzad می گوید

  البته می دونم موضوع این مطلب اون نمادها نبودن و مطلب بسیار مهم تری داشت ولی خوب چون اطلاعات در آن زمینهداشتم گفتم share کنم.

 19. عبدي می گوید

  سلامتی نعمتی است که در اول کمتر به آن فکر می کنیم فرزند سالم چه دختر وچه پسر نعمت خوبی است . ممنون از این القا احساس قشنگ .

 20. newseijiro می گوید

  سلام
  عکس لود نمیشه

 21. merdasi می گوید

  باسلام . انسان در دنیا در مقابل خداوند یک سری مسئولیتها داره که با انجام اونا به کمال میرسه . یکی از اون وظائف ازدواج و تولید مثل برای حفظ نسله . مطمئنا فرزند یک هدیه الهی هستش که با ایراد گذاشتن بر روی اون هدیه عملی کفر آمیز انجام گرفته است.

 22. يك دانشجوي پزشكي می گوید

  سلام.مطلب خیلی جالبی بود.

 23. کاوه کیانی می گوید

  این دیدکاه مردم برای اینه که قدرت خودشونو در مقابل جامعه شون کمرنگ میبینن. اون بچه هر جنسیتی که داره میتونه با تربیت و پرورش درست دنیا رو تغییر بده. این رد کردن یک جنس خاص اعتراف پیشاپیش به اینه که اون موجود صرف نظر از اراده خودش یا والدینش بیشتر از ارزشی که جامعه بهش خواهد داد ارزشی نداره.

 24. مژگان می گوید

  من دو تا دختر دارم که خیلی دوستشون دارم اصلا هم پسر نمی خوام.

 25. […] عکسی که یک زندگی را نجات داد […]

 26. حسین فخرایی می گوید

  وبلاگش مشکلی ندارد. کافی است پیغام دریافت مطالب را از طریق ایمیل را ببندید.
  http://www.kevinmd.com/blog/

 27. اسي می گوید

  شرمنده نام انسان شدم.مسلمانان که اعتقاد به روح خداوندی دارن یکی نیست بپرسه خدا روح مونث ومذکر میدمه یا در دختر کمتر میدمه .من دختر دارم عاشقشم دوستش دارم درست مثل حضور عشق الهی .دراعماق اعصاروقرونیم هنوز صدای نیزهها فریاد هابیل

 28. فرزاد می گوید

  ای کاش اون عکس سونوگرافی رو تا الان نگه میداشتید ! (البته اگه این کار اشکالی نداشته باشه)

 29. shima می گوید

  salam v ba tashakor az matalebe khoobetun.
  bale daghighan matlab ine ke rooh jensiyaT nemishnase.
  pirinte tasvire sonogarfi tahvile bimar mishe v negah dashtanesh ham mitune jaleb bashe .
  bazi dar dorane bardari anghadr be sonogeragist morajea mikonand ke mishe albomi dashte bashand.

  in nemad ♀ jense moanas
  in nemad ♂jense mozakar

 30. شیرین می گوید

  سلام.کاش ادما کنار بذارن این حرف ها رو.توی دنیا مهمتر از جنسیت محبت و صداقته.

 31. محمود می گوید

  درکشور ایران درگذشته فرزند پسر نیروی کار وکمک دست پدرمحسوب میشد درمناطق روستایی درزراعت مالداری و……ودر مناطق شهری درکسب وکار بعنوان کمک خرج خانواده بود واینکه فقط باوجود پسر نسل پدر باقی میماند .خانواده بیشتر به داشتن پسر تاکید دارندوگرنه همه میدونند که داشتن دختر نعمت بزرگیه.نظر خودم اینه که هر کدومش رو خداوند به آدم بده سالم باشه ،خدارو شکر میکنم .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.