«گوگل ویو»، پایان عصر حکمرانی ایمیل

61

تا به امروز ایمیل‌، اصلی‌ترین راه ارتباط ما در اینترنت بود، اما به نظر می‌رسد که رفته‌رفته این دوره، در حال سپری شدن است. در این پست، ابتدا ایمیل را با شیوه‌های نوین ارتباطی مقایسه می‌کنم و سپس در مورد گوگل ویو Google Wave و تفاوت آن با سایر شیوه‌های ارتباط آنلاین صحبت خواهم کرد.

نسل جدیدی از سرویس‌های اینترنتی، عرصه را بر ایمیل تنگ کرده‌اند، شاخص‌ترین آنها فیس‌بوک و توییتر هستند. چنین تغییر رویکردی در عرصه ارتباطات آنلاین، شیوه ارتباط ما را به اندازه زیادی دستخوش تغییر کرده‌اند.

گرچه در حال حاضر هنوز هم بر تعداد کاربران ایمیل افزوده می‌شود، اما شتاب رشد کاربران سرویس‌های دیگر ارتباطی، آهنگ سریع‌تری دارد. در آگوست سال ۲۰۰۹، بیش از ۲۷۶ میلون نفر در آمریکا، چند کشور اروپایی، استرالیا و برزیل از ایمیل استفاده می‌کردند که نسبت به آگوست سال ۲۰۰۸، ۲۱ درصد بیشتر بود. اما در مقام مقایسه، میزان رشد کاربران شبکه‌های اجتماعی، در همین بازه زمانی، ۳۱ درصد بود و به بیش از ۳۰۱ میلیون نفر رسید.

نیازها و توقعات بشر، محدوده خاصی ندارند. چند سال پیش ممکن بود، نیم ساعت طول بکشد، تا ایمیل به گیرنده، برسد. اما امروز، اگر پیامکی، با تأخیر چند ثانیه‌ای به دست گیرنده‌اش برسد، شاکی می‌شویم. چند سال بعد هم ممکن است شکایت ما این باشد که چرا وقتی در مکانی نزدیک دوستمان قرار داریم، از موبایلمان پیامکی به طور خودکار فرستاده نمی‌شود، مبنی بر اینکه ما همان نزدیکی هستیم!

ویژگی‌ها و کاربردهای سرویس‌های جدی ارتباطی:

۱- ارتباط در همه جا و هر زمان: شاید ایمیل بیشتر مناسب روزهایی بود که همیشه و همه جا به اینترنت متصل نبودیم، در آن روزها که خبری که از اینترنت موبایلی نبود، ما هر روز، در ساعت مشخصی به اینترنت متصل می‌شیدم، وارد حساب کاربری ایمیل‌ خود می‌شدیم و بعد از خواندن و جواب دادن به ایمیل‌ها، دیس‌کانکت می‌شدیم. اما اتصال بی‌وقفه کاربران به اینترنت، مستلزم ایجاد سرویس‌های جدیدتری بود، سرویس‌هایی که رفته‌رفته سرو کله‌شان پیدا شد.

۲- ارتباط بی‌درنگ: زمانی برای اینکه بفهمیم دوستمان کجاست، در حال انجام چه کاری است و یا چه حال و هوایی دارد، مجبور بودیم، ایمیلی بزنیم و منتظر پاسخ بمانیم، اما حالا به یاری فیس‌بوک و توییتر، حتی لازم نیست، چنین سؤال‌هایی پرسیده شود، چون می‌شود، پاسخ این سؤال‌های ذهنی را در status یا توییت‌های دوستان دید.

۳- سرویس‌های جدید ارتباطی، هم بر کمیت ارتباط می‌افزایند و هم ارتباط را از حالت خشک و رسمی در می‌آورند. چند وقت پیش اگر به سفری می‌ر‌فتیم، ممکن بود با ایمیل برای تعداد محدودی از دوستانمان در مورد چیزهایی که دیده‌ایم و تجربه کرده‌ایم، توضیحاتی بدهیم و احیانا عکس‌هایی برایشان بفرستیم. اما امروز در همان لحظه، تعداد بیشتری از دنبال‌کنندگان ما در توییتر، می‌توانند بخوانند که کجا هستیم و چقدر با مقصد نهایی فاصله داریم، آنها حتی می‌توانند عکسی را که چند ثانیه پیش با موبایل گرفته‌ایم و به اشتراک گذاشته‌ایم، ببینند! البته همین فاش‌گویی جمعی ، ممکن است مجبورمان کند که اندکی ملاحظه‌گری را هم وارد نوشته‌ها و اشتراکاتمان کنیم.

۴- سرریز اطلاعات: اما یک جنبه منفی سرویس‌های جدید ارتباطی، سرریز اطلاعات است. وقتی شما در توییتر یا فرندفید بیش از ۲۰۰ – ۳۰۰ نفر را دنبال کنید، به خوبی متوجه این قضیه می‌شوید. گاهی پیدا کردن پیام‌های مهم در میان انبوهی از پیام‌های کم اهمیت‌تری که مثلا در آنها محتوای نهار و صبحانه یا قطعه شعری توییت شده‌ است، ناممکن می‌شود. اینجاست که گاهی نیاز می‌شود، کاربر به دنبال صافی‌هایی بگردد که پیام‌های باارزش‌تر را برایش جدا کنند، مثلا در توییتر می‌توان تگ خاصی را جستجو کرد، به زودی هم کاربران این سرویس امکان خواهند یافت که کسانی را که دنبال می‌کنند، در گروه‌های مرتب کنند و نظم بدهند.

اما شاید کمتر کسی باشد که از ترس یک سونامی اطلاعاتی، بر وسوسه دسترسی به دریای اطلاعات ارزشمندی که سرویس‌های جدید ارتباطی در اختیارمان قرار می دهند، فائق آید.

۵- هویت‌بخشی: من کی هستم؟! در زمانه ایمیل، ما تنها اسمی بودیم، قبل از یک دات کام. اما در عصر توییتر، فیس‌بوک و فرندفید، کاربران دیگر می‌تواند از کوچک‌ترین علایق و سلایق ما مطلع شوند: چه چیز می‌خوریم و چقدر؟! شب‌بیداری را دوست داریم؟ گیک عشق‌کامپیوتر هستیم یا طرفدار مشتاق یک تیم فوتبال؟ کدام شاعر را دوست داریم؟ ولخرج هستیم یا خسیس؟ انزواطلب و محتاط هستیم یا اجتماعی و رفیق‌باز؟ چه نوع خبرهایی را دنبال می‌کنیم؟ اینها چیزهایی هستند که در عصر ایمیل، هرگز در مورد دوستان آنلاینمان کشف نمی‌کردیم.

۶- وقت‌گیر یا ابزارهایی برای تلف کردن وقت؟ بسته به نحوه استفاده ما از ابزارهای جدید ارتباطی، آنها هم می‌توانند وسیله‌ای برای صرفه‌جویی در وقت باشند و هم ابزارهایی برای تلف کردن وقت.

تصور کنید که مشکل فنی در مورد کامپیوتر یا یک سوال درسی دارید. با پرسیدن سؤالتان در یک شبکه اجتماعی، به احتمال زیاد یک پاسخ مناسب دریافت خواهید کرد و تازه می‌توانید به صورت زنده، سؤال و جواب هم بکنید. به این ترتیب دیگر لازم نیست، به چند نفر ایمیل بزنید و چند ساعت منتظر بمانید، اما از سوی دیگر همین شبکه‌های اجتماعی می‌توانند، خیلی راحت، هر روز دو سه ساعت از وقت با ارزشتان را بگیرند.

———————-

گوگل ویو، تجسم الگوی جدید ارتباط:

 از حدود ۱۰ روز پیش، دعوتنامه‌های سرویس جدید گوگل، یعنی گوگل ویو Google Wave، که البته هنوز در مراحل ابتدایی خود به سر می‌برد، برای تعدادی از کاربران فرستاده شده است و کاربران ایرانی محدودی هم به آن دعوت شده‌اند. کار برجسته گوگل ویو، مهیا کردن امکان ارتباط بی‌درنگ کاربران و تسهیل اشتراک نظرات و فایل‌ها برای آنهاست.

به گمان من گوگلی‌ها حتما نحوه خاص و منحصر به فرد ارتباطات را در فرندفید، تحت نظر گرفته‌اند و با استفاده از این مشاهدات ایده گوگل ویو را عملی کرده‌اند. اگر کاربر فرندفید بوده باشید، می‌دانید که ارتباط در فرندفید، الگوی خاص دارد:

در ایمیل، ارتباط غیرفعال passive است. به این معنی که وقتی شما ایمیل دریافت می‌کنید، اجباری برای پاسخ دادن به آن در همان لحظه ندارید. توییتر از این لحاظ، نوع غیرفعال‌تری از ارتباط است، چون اکثر توییت‌ها به منظور دریافت پاسخ، ارسال نمی‌شوند.

اما در هنگام چت و استفاده از سرویس‌های پیام‌رسانی بی‌درنگ، نوع ارتباط جبری aggressive است. یعنی شما اگر on  باشید و بعد دوستتان روی چت ظاهر شود و سوالی بپرسد، اجباری برای پاسخ دادن در همان لحظه دارید.

اما گوگل ویو می‌کوشد که الگوی تازه‌تری ار ارتباط را همگانی کند: ترکیبی از ارتباط غیرفعال و ارتباط جبری! از این نظر گوگل ویو دقیقا شبیه فرندفید است.

بگذارید بیشتر برایتان توضیح بدهم، وقتی دعوتنامه گوگل ویو را دریافت کردید، حتما در دقایق ابتدایی گیچ می‌شوید و از خودتان می پرسید که سرویسی که اینقدر حرف و حدیث برایش به پا شده، همین بود؟! این سرویس چه چیز تازه‌ای دارد؟

در گوگل ویو، هر زمان که بخواهید در مورد مسئله‌ای صحبت کنید، باید اصطلاحا یک موج یا Wave درست کنید. به نظر من این اصطلاح بسیار بامسما است. فرض کنید که مثلا هوس کرده‌اید که لپ‌تاپ بخرید، شما می‌توانید یک ویو برای این منظور درست کنید و چند نفر از دوستان را وارد «ویو» مورد نظر بکنید و شروع کنید به بحث. بعضی از دوستانی که وارد ویو کرده‌اید، در آن لحظه آنلاین هستند و در ضمن حوصله بحث دارند، پس تقریبا شبیه یک چت معمول، با شما سوال جواب می‌کنند. اما تعدادی از دوستانی هم که وارد ویو کرده‌اید، در آن لحظه آنلاین نیستند، یا در آن زمان، حوصله بحث در مورد برندهای مختلف لپ‌تاپ را ندارند، آنها می‌توانند هر زمان که دوست داشته باشند، کل گفتگوهای شما را بخوانند و بعد نظرات خود را اضافه کنند.

پس می‌بینید که این گوگل ویو با ترکیب دو شیوه ارتباطی غیرفعال و جبری، شیوه جدیدی از ارتباط را درست کرده است، با تسامح می‌توان گفت: گوگل ویو، ترکیب ایمیل و چت است. گوگلی‌ها قبلا با کنار هم قرار دادن ایمیل و جی‌تاک کوشیده بودند که چت وایمیل را با هم ادغام کنند، اما حالا با ویو، آنها توانسته‌اند، به شیوه مبتکرانه‌تری این کار را انجام دهند.

تا زمانی که ویو در دسترس همه کاربران اینترنت قرار بگیرد، زمان زیادی باقی مانده، باید منتظر ماند و دید که وقتی این سرویس همگانی شود و اپلیکیشن‌های دسکتاپ و موبایل هم برای آن، همچون توییتر ساخته شود، چه میزان محبوبیت خواهد داشت و موفقیت کسب خواهد کرد.

اما چیزی که روشن است این است که ویو، بیش از آنکه یک محصول اختصاصی شرکت گوگل باشد، یک پلت‌فرم است و به عبارت دیگر یک خط مشی و یک تفکر و اندیشه بنیادی برای ایجاد تحول و تولید شیوه جدیدی از ارتباط است.

منابع: وال استریت ژورنال و تک کرانچ (با حذف و اضافه)

پی‌نوشت: متأسفانه دعوتنامه گوگل ویو برای ارسال ندارم.

 
61 نظرات
 1. saeed می گوید

  از همان لحظه دیدن عنوان گفتم آخرش نظر درخواست دعوت نامه میدهم:)
  جناب آقا دکتر جان خان، شما چطور دعوت نامه گرفتید؟

 2. میلاد می گوید

  بسیار عالی.
  برای ایران که ممنوع هست.

  راستی: تبلیغات در این حد موردی نداره، من راضیم. با کلاس و منطقی.
  موردی نداره می تونید استفاده کنید ( D: )

 3. پدرام می گوید

  سلام. جالب بود. مخشون کار می کنه هاا!

 4. Arash Hamidi می گوید

  بسیار عالی بود
  به دهها پرسشم پاسخ دادید

 5. احسان دیاری می گوید

  زودتر از این منتظر این پست بودم تو اینجا…
  مرسی

 6. manizheh می گوید

  اطلاعات جالبی بود.
  موفق باشید

 7. هاتف می گوید

  ممنون. مطلب خوبی بود
  ..اگر روزی دعوت نامه به دستتان رسید ما رو هم فراموش نکنید

 8. Dr.Shahram می گوید

  نوشته بسیار خوبی بود . درود

 9. […] رو معرفی کنم. خیلی‌ها اینکار رو قبلا کردن. مثلا وبلاگ یک‌پزشک که میگه گوگل عصر ایمیل رو پایان میده. قبول دارم! البته […]

 10. ali می گوید

  در فروم هایی که از تکنولوژی AJAX استفاده می کنند هم تقریبا به همین شکل عمل می شود. یک نفر یک موج یا یک تاپیک راه می اندازد، دیگران نظرشان را می دهند و در صورتی که بخواهند هم دو نفر می توانند در یک لحظه با هم نبادل پیام کنند البته نه به صورت کاملا اجباری، بلکه به صورت کاملا اختیاری. بد نیست که در مقاله خود اشاره ای هم به فروم ها و نحوه کارکرد آنها و مقایسه آنها با Google Wave ‌داشته باشید.

  با تشکر

 11. داداش هادی می گوید

  ممنون از مطلب آموزندتون

  ولی خب
  یک دعوتنامه برای من هم در صورت امکان البته .

  با سپاس

 12. رضا.ب می گوید

  برای من سوال است که این روش ارتباط جدیدی که همه ازش صحبت میکنند چطور است که مثلا آیا تفاوت فاحشی با کارکرد سایت استریمی دارد؟ (http://www.streamy.com)
  و مثلا فرندفید، آیا ترکیب چت(کامنت گذاری) و ایمیل(دیرکت مسیج) نیست؟ منتها محدودتر. ولی باز هم اگر حدود ارتباط را از اینها فراتر برویم تازه میشود مثل سایت استریمی.
  در کل برایم جالب است ببینم این ایده که به نوعی هنوز برایم مجهول است، چطور است که این همه سروصدا کرده….

 13. حسين می گوید

  او وری good… باید بشینم تخصصی بخونمش… عالی بود… .

 14. […] وال استریت ژورنال ، تک کرانچ و یک پزشک (با حذف و […]

 15. پوریا می گوید

  سلام
  ممنون. خیلی جالب بود.
  راستی اگر دعوت نامه ای در کار هست من هم هستم 🙂

 16. Mehdi می گوید

  سلام عزیز خیلی‌ متن خوبی‌ بود اما چی‌ میشد آخرش اینو نمینوشتی که حد عقل یه امیدی باشه ؟

  زدی زیر همه کاسه و کزمون با اون خط آخر که …

 17. pesarebaleg می گوید

  چه با حال

 18. سینا می گوید

  با آنتی فیـــــل … میشه دعوت نامه رو گرفت … من درخواست دعوتنامه دادم، امیدوارم بفرسته واسم :-؟؟

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   نه، با آنتی فیل.. نمی‌شه دعوتنامه گرفت. من همان اوایل کار ایمیلم را گذاشتم ولی تا زمانی که یکی از دوستان، دعوتنامه نفرستاد، موفق به ثبت اکانت نشدن.

 19. ParsisIT می گوید

  ممنون!

 20. […] «گوگل ویو»، پایان عصر حکمرانی ایمیل […]

 21. mohamad می گوید

  سلام
  تو سایت ebay برای فروش هست ولی من سر در نیوردم چه جوری میشه خرید
  اگر سایتی دیدی که با paypal فروش داشت (یعنی پول رو پرداخت کنی دعوت نامه رو بفرسته ، مزایده …. نباشه ) اطلاع بدید تا خرید کنم

 22. hamid می گوید

  سلام. مرسی بابت مطلبتون. فقط امیدوارم مثل توییتر و … توی کشور عزیزم ایران فیل… نشه. البته زمانیکه اصلاً خود آمریکا به ما اجازه دسترسی داد منظورمه. موفق باشید و سلامت

 23. آيدين می گوید

  بعضی از دوستان به شباهت ویو و فروم اشاره کردند که باید بگم ویو یوزر محور است و فروم تاپیک محور .
  در ضمن باید این را هم در نظر گرفت که قرار نیست هیچ شباهتی بین ویو و سرویسهای دیگر نباشد .

 24. مصطفی می گوید

  سلام. ممنون بابت خبرتون. من ۸۰ نفر میتونم اینوایت کنم. هرکی میخواد درخواست بده به ایمیل زیر تا براش دعوتنامه بفرستم.
  لطفا تو کامنت های اینجا چیزی نگید و فقط ایمیل بدید.
  taxi.service@gmail.com

 25. مصطفی می گوید

  اون ایمیل اشتباه و این درسته شرمنده
  taxi.services@Gmail.com

 26. مصطفی می گوید

  سلام ممنون بابت خبرتون. با اجازه شما من میتونم ۸۰ نفر رو اینوایت کنم. هرکی دعوتنامه خواست فقط درخواست بده به این ایمیل زیر.
  taxi.services@Gmail.com

 27. داستانک می گوید

  صد حیف که دسترسی به این تکنولوژی جدید (در این سایت) توی کشور ما مقدور نیست.
  و گوگل ثبت نام را برای ایراینیان داخل ایران محدود کرده!!

 28. زهرا می گوید

  سلام
  فوق العاده بود؛
  اگه دعوت نامه به دستتون رسید ، منتظریم.

 29. علی می گوید

  سلام
  اطلاعات خوبی بود. اگه مطلب جدید به دستت رسید بزار تا ما هم استفاده کنیم. اگه دعوتنامه گرفتی ما رو هم یادت نره
  ممنون

 30. faiezeh می گوید

  سلام . ممنون از اطلاعات خوبتون.
  فقط اگه دعوتنامه ای به شما رسید ما رو هم فراموش نکنید………

 31. […] یک پزشک (وال استریت ژورنال و تک کرانچ (با حذف و اضافه) […]

 32. Fbodi می گوید

  من الان یک سوال برام پیش اوومد. تفاوتش با فرندفید چیه؟
  من یکی از استفاده کننده های خیلی زیاده فرندفید هستم.این چیزی که شما گفتین، توی فرندفید هم هست.شما خیلی راحت میتونین یک دایرکت مسیج به تعدادی بدین و با اون تعداد در مورد (مثلا همون لپ تاپ)موضوع مورد نظر بحث و تبادل نظر کنید.

  1. Mehdi می گوید

   Fbodi عزیز
   من میتونم یکی از این تفاوتهاشو در کار همزما بگم . ما در فرند فیدز فقط میتونیم همزان یک نظر را پست کنیم اما در ویو این امکان وجود دارد که اسنادی مانند ورد را همزمان ادیت کنی.الان گوگل داک این ساختار را داره که شما میتوانید همرمان یک سند را ویرایش کنید اما در ویو به شکلی متفاوت تر اراeh شده است
   این یک ساختار قوی شده از فرند فیدز هست به نظر من . البته شما در فرند فیدز در جریان یک سری اطلاعات قرار میگیری که امکان داره بعضی از مطالب را از دست بدی اما در ویو این احتمال خیلی کمه . چون شما از تمام مطالبی که خودتون شروع کردید ویا به اون دعوت شدید نسخه ای دارید و شما میتونید ببینید که در چه زمانی چه کاربری نظری داده .

   1. Fbodi می گوید

    مرسی،فکر نمی کردم جواب بدی.ایشالله به همین نتیجه میرسم

 33. ماهان می گوید

  من عین همین پست شما رو تو فارس نیوز دیدم .. کپی برداشتم .. اما حالا می بینم که این پست مال شماست .. میرم که بر دارم .. عذر می خوام

 34. […] – یک پزشک » گوگل ویو : پایان عصر حکمرانی ایمیل […]

 35. اسماعیل می گوید

  “چند سال بعد هم ممکن است شکایت ما این باشد که چرا وقتی در مکانی نزدیک دوستمان قرار داریم، از موبایلمان پیامکی به طور خودکار فرستاده نمی‌شود، مبنی بر اینکه ما همان نزدیکی هستیم!”
  واقعا طرح فوق العاده ایه. اگه ایده ی خودت باشه به نظرم دنبالشو بگیری خیلی عالی میشه.

 36. راشا می گوید

  لطفا بک دعوتنامه گوگل ویو هم در صورت امکلن برای من بفرستید

 37. […] – یک پزشک » گوگل ویو : پایان عصر حکمرانی ایمیل […]

 38. behzad می گوید

  لطفا بک دعوتنامه گوگل ویو هم در صورت امکان برای من بفرستید

 39. samadi می گوید

  سلام
  توضیحات کاملی بود
  ممنون میشم در صورت امکان دعوتنامه ای برام بفرستید
  ُsamadim66@gmail.com

 40. […] در مورد گوگل ویو اطلاعات زیادی (مثل من!) ندارید یک پزشک در موردش خوب نوشته. در ضمن این لینک هم مناسبه. اگر شما اکانت دارید منو add […]

 41. Google Wave : FreeBlog.ir

  […] یک پزشک (وال استریت ژورنال و تک کرانچ (با حذف و اضافه) […]

 42. bardia می گوید

  توضیحات بسیار کامل و خوبی بود

  باعث شد تا با این سرویس بیشتر آشنا بشم.

 43. bardia می گوید

  در ضمن میخواستم بدونم که این امکان یک نرم افزار است و یا یک امکان تحت وب است ؟

  چون تو تصویری که گذاشتید مثل یک نرمافزار است ؟

 44. مانی می گوید

  دکتر جان آدرس ایمیل توی ویو چی هست ، میخواستم اددتون کنم

 45. جیم می گوید

  جهت دریافت دعوتنامه به ادرس زیر بیایید

  http://forum.persiantools.com/t141412.هتمل

  موفق باشید

 46. […] «گوگل ویو»، پایان عصر حکمرانی ایمیل […]

 47. مائده می گوید

  سلام آقای دکتر.
  به نظرم دیگه وقتشه یه پست مفصل‌تر در این مورد بنویسید. پستی که جنبه آموزشیش به جنبه تشریحیش بچربه. من کلی سوال دارم. مثلا آیا این‌جا هم مثل فرندفید صفحات اختصاصی داریم که با مراجعه به اون می‌شه همه ویوهامون رو خوند؟ آیا دیگران هم می‌تونن ویوی رو که من فقط دوستانم رو بهش دعوت کردم ببینن؟ منتظرم
  🙂

 48. mahdi می گوید

  من دعوتنامه دارم امروز از گوگل بدستم رسید

  1. مائده می گوید

   گوگل برای من هم یکی فرستاد اما درست فردای روزی که از طریق دوستام دعوتنامه گرفته‌بودم!

 49. mahdi می گوید

  خوبه

 50. […] صورتی که نمی دونید گوگل ویو چیه به اینجا و اینجا و گوگل سر بزید AKPC_IDS += "82,"; نظر دهید Visited 1 times | برچسب: […]

 51. ساسا می گوید

  با سلام
  اگه براتون مقدوره برا من یک دعوت نامه بفرستید
  ممنون

 52. […] صورتی که نمی دونید گوگل ویو چیه به اینجا و اینجا و گوگل سر بزید AKPC_IDS += "1584,";    برچسب ها: invate googlewave, […]

 53. سادات می گوید

  من زمانی که شروع به جستجو درباره ویو کردم باورم نمی شد این همه مطلب به زبان فارسی پیدا کنم. از همه برام جالب تر این بود که توی سایت bebinim.com برخی مطالب در گوگل ویو نوشته می شه که برای من تمرینی عالی بود. خلاصه امیدوار شدم.

 54. reza می گوید

  خوب بود

 55. reza می گوید

  من میخواهم توراببینم

 56. soheil می گوید

  اشک توی چشمهای آدم جمع میشه وقتی:
  گوگل ویو
  گوگل باز
  گوگل نوت بوک
  گوگل بوکمارکس
  قراره تعطیل شن بعد اینکه این همه اطلاعات روشون ریختیم!:((

 57. اس ام اس جدید می گوید

  مرسی تشکر از وبساتون من کاربر همشکیتون هستم سایتون عالی هست مرسیییییییییییی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.