گوگل، چگونه می‌خواهد به حل معضل تغییر آب و هوای زمین کمک کند؟

به احتمال زیاد، خبر کنفرانس بین‌المللی تغییرات آب و هوا را که در کپنهاگ در حال برگزاری است، خوانده‌اید. روز پنج‌شنبه هفته قبل، نوبت به شرکت گوگل رسید تا فناوری تازه‌اش را در این اجلاس معرفی کند، فناوری‌ای که به دانشمندان کمک می کند به صورت آنلاین میزان تخریب جنگل‌ها را در سطح جهان مورد ارزیابی قرار دهند. گوگلی‌ها امیدوارند، این فناوری به توقف تخریب سریع جنگل‌ها کمک کند.

به اعتقاد کارشناسان، حفاظت از جنگل‌ها، بهترین و مقرون به صرفه‌ترین شیوه کاهش دی‌اکسید کربن در جو و تغییرات آب و هوا است.

اما مسلما تا زمانی که هر کشور نتواند میزان تخریب جنگل‌های خود را به درستی ارزیابی کند، قادر به برنامه‌ریزی درست در این زمینه نخواهد بود. متأسفانه بسیاری از کشورها از فناوری لازم برخوردار نیستند. به همین خاطر گوگل در تلاش است که با کمک دانشمندان، دولت‌ها و مؤسسات غیرانتفاعی، این مشکل را حل کند.

گوگل به یاری تصاویر ماهواره‌ای که در اختیار دارد می‌تواند کمک زیادی به حل مسئله کند. مثلا در این تصاویر گوگل ارث، می‌توانید فرایند تخریب جنگل‌ها را در منطقه روندونیای برزیل از سال ۱۹۷۵ تا ۲۰۰۱ به وضوح ببینید.

اما، ارزیابی میزان تخریب بدون استفاده از یک نرم‌افزار مناسب که آمار دقیقی در مورد شتاب تخریب در تک تک مناطق بدهد، عملی نیست. خوشبختانه این نرم‌افزار هم طراحی شده است.

ولی باز هم یک مشکل دیگر باقی می‌ماند که حل آن در جهان امروز فقط از عمده گوگل و با استفاده از یک فناوری داغ برمی‌آید:

دانشمندان کشورهای در حال توسعه به تصاویر ماهواره‌ای دقیق، نرم‌افزار مناسب و همچنین سیستم‌های قوی برای پردازش اطلاعات دسترسی ندارند. پس چگونه می‌توان اطلاعات مهم را به آنها رساند؟

راه حل این مسئله استفاده از فناوری‌ای به نام رایانش ابری یا Cloud Computing‌ است. در این فناوری، ذخیره‌سازی و پردازش اطلاعات و اجرای برنامه‌ها در سطح سرورهای مرکزی انجام می‌شوند و کاربران، از طریق اینترنت، نتایج آنالیزها را دریافت می‌کنند. به عبارت دیگر لازم نیست که هر کاربر، همه حجم اطلاعات خام روی هارد خود داشته باشد، یا عملا برنامه پیچیده تحلیل عکس‌های ماهواره‌ای را در اختیار داشته باشد و یا از سیستم‌هایی با پردازشگرهای گران‌قیمت برای تحلیل اطلاعات استفاده کند، همه این کارها در سطح سرور انجام می‌شوند.

گوگل می خواهد با Google Cloud ‌به یاری دانشمندان اقیلم‌شناس بیاید و پتابایت‌ها اطلاعات آب و هوایی را به کمک این پلت‌فرم برایشان آنالیز کند.


نقاط قرمز نشاندهنده تخریب پوشش جنگلی در ۳۰ سال اخیرند.

به طور خلاصه گوگل با استفاده از رایانش ابری، با دانشمندان امکان می‌دهد به راحتی و با هزینه کم و همچنین با حفظ موازین امنیتی در عین شفافیت، به سرعت به پردازش یکی از مهم‌ترین عوامل تغییر آب و هوا یعنی تخریب جنگل‌ها بپردازند.

گوگل این فناوری را به رایگان در اختیار دانشمندان قرار می‌دهد. این فناوری فعلا به صورت آزمایشی دردسترس تعداد کمی از کاربران است.

اصل مقاله در وبلاگ رسمی گوگل

نظرات

 1. پاسخ: ویکی نویس
 2. سلام

  لطفا این مطلب را بخوانید:
  http://safzav.wordpress.com/2008/12/05/climate-change/
  درباره اشتباه ترجمه ای است که متاسفانه مصطلح است و در نوشته شما نیز هست.

  از مطلبتان لذت بردم 🙂

 3. با سلام
  بدون شک وبلاگ “یک پزشک” بهترین و حرفه ای ترین وبلاگ بوجود آمده توسط یک ایرانیست
  اگر بنده کاره ای در سازمان های دولتی بودم ، شما را بهترین وبلاگنویس و وبلاگتان را بهترین وبلاگ ایران انتخاب میکردم
  واقعا ممنون از این همه تلاش شما
  واقعا صحبتهایتان زیبا و حرفه ای است
  موفق باشید

 4. ممنون علیرضا جان. کار تو و زحماتت در وبلاگستان فارسی کم نظیر است.

 5. تصویر گوگل ارث در سال ۱۹۷۵ یعنی ۳۴ سال پیش!
  جالب است که تنها چند سال از عمر گوگل ارث می گذرد، احتمالا تصویر فوق را از ناسا یا یک جای دیگری گرفته باشند.
  ممنون. به تازگی وبلاگ خیلی سریع آپ دیت می شود. چند وقت بود که به این سرعت کار نمی کردی آقای دکتر!

 6. پاسخ: بهترین های امروز- نود و نه (49 لینک) « لینکهای داغ از سراسر وب
 7. مطلب بسیار جالبی بود. چطور می شود از این تکنولوژی بهره برداری کرد؟ من خبرهای زیادی خوانده ام که مردم با استفاده از گوگل ایرث مثلا آثار باستانی کشف کرده اند و یا کشتی نوح.
  دوستی میگفت که منجمان آماتور ایرانی با همین تصاویر یک دهانه برخوردی ناشی از شهاب سنگ را که خیلی قدیمی است در سیستان و بلوچستان پیدا کرده اند.

  این موضوعات نشان میدهد که اطلاعات وقتی در دسترس همه باشد سیل دانایی همه نادانیها و ناامیدیها را با خود خواهد برد.

  پیروز باشید هم شما و هم دوستان گوگلی

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.