چگونه مهندس بخت‌برگشته اپل باعث فاش شدن اطلاعات آیفون جدید شد!

10

شرکت اپل، مقررات حفاظت اطلاعات سفت و سختی در مورد محصولات به بازار نیامده‌اش دارد، اما اگر این روزها وبلاگ‌ها و سایت‌های فناوری را بخوانید، عکس‌ها و اطلاعات زیادی در مورد آیفون بعدی، می‌توانید بخوانید، مثلا اینکه این گوشی، دوربین جلو هم خواهد داشت، یا اینکه بدنه آلومینیومی دارد، صفحه نمایشش اندکی کوچک‌تر است ولی وضوح بیشتری دارد و …

برای همین این سؤال برایم پیش آمد که چطور این اطلاعات فاش شده است. البته پیش از این هم قبل از رونمایی از محصولات تازه، اطلاعات ناقض و کمی که در پاره‌ای از موارد تنها حدس‌های صائب بودند، در مورد محصولات اپل فاش می‌شد، گاهی هم خود اپل مخفیانه در دقیقه نود، عمدا اطلاعاتی را به رسانه‌های دوست درز می‌داد! اما هر گاه پای فاش کردن اطلاعات دقیق محصولات پیش بیاید، اپل بیرحم می‌شود، شاید در وبلاگم، پستی را که در مورد سرنوشت آن جوان بخت‌برگشته چینی نوشته بودم، خوانده باشید.

با این مقدمه می‌رسیم به شرح چگونگی فاش شدن اطلاعات آیفون جدید که می‌تواند شوی آینده استیو جابز را بسیار بی‌مزه و قابل پیشبینی کند!

گری پاول ۲۷ ساله، اهل کارولینای شمالی و فارغ‌التحصیل از دانشگاه همین ایالت در سال ۲۰۰۶ است، او مهندس نرم‌افزار اپل و در کنار آن یک عکاس آماتور بااستعداد است. در پروژه آیفون جدید او روی نرم‌افزاری کوچکی که تماس تلفنی را ممکن می‌کرد، کار می‌کرد. به عنوان یک هوادار مشتاق اپل که زمانی آرزوی ملاقات با جابز را در سر می‌پروراند، کار به عنوان یک مهندس در اپل برای او، رؤیایی به نظر می‌رسید.

اما در شب هجدهم مارس همه چیز عوض شد. پاول در این شب به یک بار آلمانی رفته بود و حسابی از نوشیدنی‌ و جو بار لذت می‌برد. طوری که آیفونش را برداشت و تایپ کرد: «من آبج .. وی آلمانی را دست کم گرفته بودم!»

حین تاپ کردن او حسابی موبایلش را استتار کرده بود، چون آیفون او، یک آیفون معمولی نبود، آیفون او یک آیفون جدید بود که برای تست به او سپرده شده بود.

اما این آخرین باری بود که پاول از این گوشی، فیس‌بوکش را به‌روز می‌کرد. چرا که او هنگام خروج، گوشی‌اش را روی یک چهارپایه جا گذاشت.

اینجا بود که یکی از حاضران در آن بار، آیفون را پیدا کرد، از کنار دستی‌هایش پرسید که آیا آیفون مال آنهاست یا نه. کسی مدعی گوشی نشد. شخص ناشناس و دوستانش چند دقیقه منتظر ماندند، شاید مهندس جوان برگردد، اما پاول رفته بود و متوجه جا ماندن آیفونش نشده بود.

ناشناس، کمی با آیفون بازی کرد و فکر کرد که یک آیفون ۳gs‌معمولی است، دوربین را امتحان کرد، اما دوربین سه بار کرش کرد. آیفون ۳ صفحه ایلیکیشن داشت، یکی از آنها اپلیکیشن فیس‌بوک پاول بود.

ناشناش وقتی صبح روز بعد در خانه‌اش از خواب بیدار شد، دید که گوشی از کار افتاده. گوشی با سرویس MobileMe اپل از کار انداخته شده بود، اپل این سرویس را برای ردبایی و از کار انداختن گوشی‌ها گم شده بنا کرده است.

ناشناس کنجکاو شد و بیشتر با گوشی کلنجار رفت، این جا بود که بالاخره متوجه شد ظاهر گوشی با گوشی‌های ۳gs فرق دارد و دوربینی در جلو دارد ، حتی در وهله نخست او فکر کرد با یک گوشی ۳gs تقلبی روبروست.

ناشناس وقتی که سرانجام دریافت، گوشی جدید اپل را در دست دارد، به این فکر افتاد که با تماس با شرکت اپل، به نحوی بتواند با مهندس جوان تماس بگیرد، اما موفق نشد. او چه کار باید می‌کرد؟ اگر گوشی را به یکی از فروشگاه‌های اپل می‌برد و تحویل یک فروشنده عادی می داد، شاید همان فروشنده از آب گل‌آلود ماهی می‌گرفت و گوشی سر از ebay بیرون می‌آورد!

سرانجام ناشناس گوشی را به وبلاگ gizmodo داد، آنها هم در پستی گوشی را کاملا آنالیز کردند!

گیزمودو مطمئن نبود که گوشی واقعا به این مهندس اپل، تعلق داشته باشد تا اینکه خود مهندس با آنها تماس گرفت. او در تماس تلفنی، خسته و درهم‌شکسته به نظر می‌رسید. جای شکرش باقی بود که هنوز زنده بود! ولی به نظر می‌رسد که پاول به خاطر نقص مقررات حفاظتی از کارش اخراج شود.

شما ممکن است با دیدن فروشگاه شیشه‌ای اپل و یا درز کردن اطلاعاتی که اپل عامدانه در اختیار رسانه‌های دوست قرار می‌دهد، تصور کنید که سیستم امنیتی اپل آنقدرها هم سخت نمی‌گیرد! اما واقعیت این نیست، هر گجت و یا کامپیوتری که در مقر اصلی این شرکت، دارای ارزش باشد، در پشت درهای محکم و رسوخ‌ناپذیر حفظ می‌شود. این درها مجهز به قفل‌های امنیتی که هر چند دقیقه به صورت خودکار رمز عوض می‌کنند. حتی نمونه‌های ابتدایی محصولات به میزهای کار پیچ می‌شود. در هر گوشه شرکت اپل، حضور پلیس امنیت داخلی ، پررنگ است. آنها تنها یک هدف دارند: مطمئن شدن از حرف نزدن هیچ کس در مورد اسرار شرکت! اگر کسی حرفی بزند، فورا می‌گیرندش و به بیرون ساختمان اسکورتش می‌کنند!

پی‌نوشت: مدیر عامل گروه رسانه‌ای Gawker که گیزمودو متعلق به آنهاست گفته است که پنج هزار دلار بابات این گوشی پرداخت کرده است.

از سوی دیگر اقدام گیزمودو برای خرید این گوشی از لحاظ قانونی، خلاف محسوب می‌شود. اما ه‌م‌اینک بحث زیادی بر سر گم شدن گوشی یا دزدیده شدن آن سر گرفته.

به علاوه بازار تئوری توطئه هم داغ است و بعضی‌ها عقیده دارند که اپل دانسته، گوشی‌اش را گم کرده است تا بعدا با عرضه یک گوشی به کلی متفاوت، همه را شوک‌زده کند!

باید منتظر ماند و دید چه آیا اپل از گیزمدود شکایت خواهد کرد، هان طور که باید منتظر زمان رونمایی گوشی ماند و مشاهده کرد که تا چه اندازه گوشی جدید شبیه این گوشی گم‌شده خواهد بود.

 
10 نظرات
 1. محمد می گوید

  به عنوان یه برنامه نویس باید بگم فاجعه بوده !
  اما شگردهای اپل برای همیشه بر سر زبان ها بودن را هم فراموش نکنیم 🙂

 2. علی می گوید

  سلام
  با اجازه آقای دکتر
  http://balatarin.com/permlink/2010/4/20/2019261

 3. امیر می گوید

  احتمال اینکه عمدی در این کار بوده هم محتمل هست. هرچند کم. شاید هم جابز به خاطر این رسوایی مجبور بشه واسه چزوندن گیزمودو و دوستانش یه تغییراتی تا زمان معرفی توش بده.

 4. امیر می گوید

  ممنون مطلبتون جالب بود

 5. HodaYa می گوید

  بالاخره با این پاول بدبخت چه کردن ؟ اخراج؟

 6. یک شیرفروش می گوید

  بیچاره مهندس مست !
  ولی در کل این اتفاق ها طبیعی هست
  برای خود مایکروسافت هم مواردی پیش اومده

 7. پدرام می گوید

  تا اون باشه آب ج.و نخوره!

 8. فقط صدا می گوید

  آبج .. وی آلمانی را دست کم نگیرید!

 9. […] مهندس ۲۷ ساله اپل، گری پاول این گوشی رو گم کرده[داستان کامل ماجرا از یک پزشک] و بعد کسی که […]

 10. علی می گوید

  بیچاره مهندس کم تجربه اپل . احتمالا تا حالا گوشیه رو کردن تو حلقش
  ولی
  من
  میدونم
  همه مردم رو سر کار گذاشتن
  شما می دونستید که اپل برای ایفون در سال ۲۰۰۶ حدود ۴۹ طرح پیشنهادی ساخت که طرح نهایی انتخابی ایفون که الان توی بازاره با ۲۹۳ امتیاز اول شد و طرح دوم شده ظه ول شد حدود ۱۱۷ امتیاز برده بود
  ولی این رو بدونید که اپل این ایفون جدیدش را تا قبل از معرفی رسمی در یک مراسم ویژه با کلی رسانه عمومی حتی نسخه الکی اش را بدست اونم یک مهندس کم تجربه اونم خارج از شرکت با دادن مجوز اونم بدون امنیت خاص غیر ممکنه !

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.