آن 33 نفر: چگونه در سال 2010 معدنچی‌های شیلیایی گرفتار شدند و سپس عملیات نجات آنها طراحی شد

57

به شما قول می‌دهم که حداکثر تا دو سه سال بعد، هالیوود فیلمی با عنوان «33 نفر» نمایش خواهد داد! از کجا می‌دانم؟!

خوب اگر این پست را تا آخر بخوانید، شما هم تصدیق خواهید کرد که چنین داستان شگفت‌انگیزی یا حاشیه‌های جالبش واقعا سوژه خوبی برای فیلم شدن است.

حدود یک ماه پیش، یعنی در پنجم آگوست، یک معدن در شیلی دچار حادثه شد و ریزش کرد، این معدن مس و طلا در نزدیکی سن خوزه قرار دارد. در نتیجه این حادثه 33 نفر از معدنچیان گرفتار شدند. 32 نفر از آنها شیلیایی بوند و یک نفر هم ‌اهل بولیوی بود.

عملیات نجات شروع شد، اما تا روز هفدهم هیچ نتیجه‌ای در برنداشت، در این زمان تیم نجات با کمال تعجب صدای ضربه‌های چکش را روی یک مته حفاری شنیدند، ساعاتی بعد وقتی مته بیرون کشیده شد، کاغذی را دیدند که روی مته چسبانده شده بود، روی کاغذ نوشته شده بود: «هر 33 نفرمان در پناهگاه، خوب هستیم.» معلوم شد که معدنچی‌ها زنده و سالم در عمق 700 متری زمین گرفتار شده‌اند.

خبر زنده بودن آنها، آنقدر مهم بود که سباستین پینه‌را -رئیس جمهور شیلی- شخصا در محل حاضر شد و نوشته را به رسانه‌ها نشان داد. بلافاصله همه شیلی این پیروزی را جشن گرفت.

معدنچیان، شانس آورده بودند که کانال‌های هوارسانی در جریان ریزش مسدود نشده بود، خوشبختانه آنها در این 17 روز ذخیره کافی آب در اختیار داشتند، اما از لحاظ غذا در مضیقه بودند، و در این مدت هر کدام 10 کیلوگرم وزن کرده بودند. هوای پایین گرم بود و آنها مجبور شده بودند، برهنه شوند، اما خوشبختانه نشت گازهای سمی‌ای مثل متان جان آنها را تهدید نکرده بود.

پس تیم نجات باید تا عملی کردن عملیات نهایی نجات، راه عاجلی برای زنده نگاه داشتن معدنچیانی که در عمق 700 متری زمین گرفتار شده بودند، پیدا می‌کرد. بنابراین آنها در مرحله نخست کانال‌های باریکی حفر کردند تا از طریق آنها، غذا و تجهیزات ضروری را به پایان بفرستند. این کار هم یک هفته وقت گرفت.

وسیله فلزی‌ای به طول 1.6 متر که ظاهری شبیه موشک داد، وظیفه حمل و نقل غذا در این کانال‌ها را بر عهده دارد. برای ارسال غذا، هر بار باید یک ساعت وقت صرف شود.

غذای ارسالی برای آنها در روزهای اول تنها شامل ژل‌های غذایی غنی‌شده، ویتامین، قرص‌های گلوکز و شیر غنی از پروتئین  بود، اما بعد از روز، غذای گرم هم برای آنها ارسال شد. برای معدنچیان دارو هم فرستاده می‌شود چرا که یکی از معدنچیان، مبتلا به دیابت است و دیگری ناراحتی ریوی به نام سیلیکوزیس دارد.

از طریق کانال‌های باریک ارتباطی که بعضی‌ها به آنها لقب «بند ناف» هم داده‌اند، فیبرهای نوری هم به پایین فرستاده شده‌اند تا معدنچی‌ها بتوانند ارتباط ویدئویی با دنیای خارج داشته باشند. البته آنها می‌توانند از طریق نامه هم با آشنایان خود ارتباط تماس برقرار کنند.

اشتهار و حاشیه‌های ناخواسته!

اما دردسر این 33 نفر، آنها را مشهور هم کرده است، آنها دیگر جزئی از شوی واقعی تلویزیونی یا reality TV show شده‌اند. توجه همه رسانه‌ها به آنها جلب شده‌ است، طوری که شبکه ABC‌ مدتهاست که گروهی خبرنگار در بیرون معدن مستفر کرده است تا برایش گزارش روزانه ارسال کنند. مردم همه دنیا توجه زیادی به این واقعه دارند، حتی اگر در فیس‌بوک جستجو کنید، می‌توانید گروه‌های مربوط به این معدنچیان را بیابید. پاپ ببندکیت هم شخصا برای آنها دعا کرد است.

رسانه‌های دیگر هم سعی می‌کنند، با برجسته کردن حاشیه‌ها تیراژ خود را بالا ببرند. مثلا بعد از مدتی معلوم شد که یکی از معدنچیان یک فوتبالیست بازنشسته است که در جریان بازی‌های انتخابی المپیک 1984 لوس آنجلس تیم ملی کشورش را همراهی می‌کرده است.

اما در میان معدنچیان، یکی از آنها به نام  «یونی باریوس» بیش از همه در مرکز توجه قرار گرفته است. این توجه رسانه‌ای روی او، به دو دلیل صورت گرفته است:

باریوس 50 ساله، در جوانی علاقه داشت پزشک شود و حتی بعد از عدم موفقیت این علاقه را با خواندن متون پزشکی در خود حفظ کرد. به خاطر دانش ابتدایی او از امورات پزشکی، خیلی از کارهای پزشکی مربوط به گروه به او سپرده شده است. مثلا او بود که اعضای گروه را واکسن زد و همچنین اوست که نمونه خون از معدنچیان می‌گیرد تا برای آزمایش به بالا فرستاده شوند.

اما دلیل مهم‌تر و جالب‌تر اشتهار آقای باریوس، دردسری است که چند ماه بعد، گریبان او را بعد از نجات یافتن خواهد گرفت! قضیه از این قرار است که یک روز، وقتی همسر باریوس در محل معدن حاضر شده بود و برای نجات شوهرش دعا می‌کرد، متوجه شد، زن دیگری هم نام همسرش را زمزمه می‌کند. اینجا بود که وی فوری مطلب را پی گرفت و متوجه شد، وی معشوقه شوهرش است. این قضیه بلافاصله در روزنامه‌های تابلویید، بازتاب پیدا کرد. شاید باریوس تنها معدنچی‌ای باشد که عجله‌ای برای نجات نداشته باشد!

عملیات اصلی نجات:

برای نجات معدنچی‌ها، باید کانالی به قطر 75 سانتیمتر در دل صخره‌های سخت به درازای 700 متر حفر شود. این کار اصلا ساده نیست و با مشکلات فنی زیادی همراه است و تخمین زده می‌شود 3 تا 4 ماه طول بکشد. بعد از حفر شدن کانال نجات، از طریق بالابرهای هیدرولیکی که در آفریقای جنوبی تولید شده است، اعضای گروه نجات داده می‌شوند. نجات هر نفر نیم ساعت طول خواهد کشید. برای احتیاط دو پروژه نجات هم به طور موازی در حال اجرا شدن هستند.

اهمیت پزشکی این حادثه:

اما از دید پزشکی هم گرفتاری این معدنچیان جالب است. آنها بر علیه کزاز، دیفتری، آنفلوانزا و پنومونی واکسینه شده‌اند تا در این وانفسا دچار بیماری نشوند.

اما عمده خطری که آنها را دنبال می‌کند، مشکلات روانی است. در پنج نفر از معندچی‌ها، نشانه‌های افسردگی مشاهده شده است که علایم آن به صورت تغذیه ناکافی و عدم تمایل برای حضور جلوی دوربین است.

مشکل این معدنچیان را می‌توان مشابه فضانوردان در مأموریت‌های طولانی، سرنشینان زیردریایی‌ها، زندانی‌ها، دانست.

از آنجا که دانشمندان سازمان فضایی آمریکا -ناسا- در این زمینه تحقیقات زیادی کرده‌اند و صاحب تجربه هستند، از آنها تقاضا شد که کمک کنند. یک تیم چهار نفره از این دانشمندان از محل بازدید کرد و توصیه‌هایی سودمندی مثل تنظیم چرخه خواب و بیداری، انجام ورزش روزانه و مصرف ویتامین D و تنظیم وزن کرد. معدنچی‌ها باید مواظب باشند که اضافه وزن پیدا نکنند، چون کانال‌های نجات آنها بسیار باریک است و تنها 75 سانتیمتر قطر دارد!

در عین حال باید اسباب سرگرمی آنها هم با MP3 پلیر، جدول و کتاب مهیا شود. جالب است بدانید که شرکت سونی تعدادی PSP در اختیار این معدنچی‌ها قرار داده است!

بررسی این حادثه از لحاظ شناخت اثرات استرس و انزوای طولانی‌مدت روی سلامت و کارکرد روانی انسان‌ها  سودمند است.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

سخت است باور کنیم که این عکس‌ توهم‌برانگیز، واقعا عکس است و نقاشی نیست – چرا علیرغم هوش مصنوعی…

اخیراً توجه زیادی به جهان‌های فانتزی ایجاد شده در هنر هوش مصنوعی شده است. با این وجود عکاسی هنوز قدرت و تازگی خاص خودش را دارد و می‌تواند جادو کند و صحنه‌های فانتزی خیره‌کننده ایجاد کند.برخی از عکس‌های تارین گلدمن -عکاس آفریقای جنوبی-…

خودکشی دسته جمعی در دمین آلمان در پایان جنگ جهانی دوم

خودکشی دسته جمعی در دمین به رویداد غم‌انگیزی اشاره دارد که در پایان جنگ جهانی دوم در شهر دمین آلمان رخ داد. در اواخر‌آوریل و اوایل ماه مه 1945، هنگامی که نیرو‌های شوروی در حال پیشروی به سمت شهر بودند، بسیاری از ساکنان آن، از جمله زنان،…

تصور کنید که این شخصیت‌های مشهور سینمایی توسط بازیگر مشهور دیگری بازی می‌شدند – پاسخ میدجرنی

در حاشیه فیلم‌های بزرگ همیشه می‌خوانیم که قرار بوده که نقص اصلی یا یک نقش فرعی مهم را کس دیگری بازی کند و آن بازیگر به سبب اینکه فیلم را کم‌اهمیت تلقی کرده یا درگیر پروژه دیگری بوده یا مثلا دست‌آخر ترجیح کارگردان، هرگز به نقش رسیده است.…

کودکی که از کتابخانه عمومی شهر می‌خواستند بیرون بیندازندش، اما فضانورد شد!

دو برادر به نام‌ها رونالد (چپ) و کارل مک نیر (راست) با 10 ماه اختلاف در جنوب جدا شده به دنیا آمدند. این دو در دوران کودکی تا بزرگسالی جدایی‌ناپذیر بودند.در سال 1959، رونالد مک نیر 9 ساله به یک کتابخانه عمومی در لیک سیتی در کارولینای…

آخرین «نمونه» مقاوم – هر یک از اینها، آخرین چیزهای سالم به جا مانده در طول تاریخ هستند

از برخی جنبه‌های تاریخی چیزهای قالب توجهی به جا مانده، مثلا هزاران سکه از یک دوره تاریخ یا ده‌ها زره یا شمشیر یا کتاب‌های پوستی فراوان. اما برخی چیزها هم آنقدر نادر از بلایایی طبیعی و فساد و آتش‌سوزی‌های در امان مانده‌اند که تبدیل به آخرین…

نوستالژی: سیر در لوازم التحریر قدیمی

لوازم التحریر زمان کودکی ما نه کیفیت لازم را داشتند (به جز استثنائاتی) و نه تنوع کافی را. خوبی‌اش این بود که ما اصلا نمی‌دانستیم که لوازم التحریر با کیفیت عالی‌تری هم وجود دارد و فاصله فقیر و غنی در مدارس آنقدرها هم زیاد نبود. یعنی تقریبا…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
57 نظرات
 1. يك دانشجوي پزشكي می گوید

  سلام.خیلی جالب توضیح دادین.ممنون بخاطر این پست

 2. P3Dram می گوید

  نمیدونم چی بگم!
  اراده ی حق بر این بوده که اینها زنده بمونن، در حالی که گاهی اوقات یک پشه، یک لیوان آب یا یک دانه ی شن جان یک نفر رو میگیره.
  دکتر راستش به خاطر همین پست هاست که هیچ وقت از نوشته هات نمیگذرم.

 3. مایا می گوید

  حس جالبی داره من حاضر بودم اینجا قرار داشته باشم، اینترنت مجانی، قضا، ورزش، لپ تاپ، مشهور بودن، خلاصه که خیلی عالیه همچین زندگی ای

 4. ardavan می گوید

  درود مثل همیشه عالی

 5. [یک منتقد] می گوید

  خوبی هالیوود اینست که مثل یک حافظه قوی و یک هارد اکسترنال بی نهایت گیگا بایت ، همه اتفاقات و حوادث را در خود save می کند!
  همین چند شب پیش که یک فیلم تاریخی میدیدم با خودم فکر میکردم که این هالیوود تا الان سراغ هر موضوعی که فکر بکنید رفته است و هر ماجرایی را به پرده سینماها گره زده است.
  بعید نیست تا مدتی دیگر ماجرای این 33 نفر را هم در فیلمی هالیوودی زیارت کنیم!

 6. shayan می گوید

  قبل از این که به طور کامل توضیح بدین که هنوز نیامدن بیرون فکر می کردم قضیه ختم به خیر شده چون اول عکس دومی رو دیدم .
  این باریوس همین نفر دوم از سمت چپ نیست که عینکش رو انداخته رو شکمش خوشحالم نیست؟

 7. بابک می گوید

  ممنون بابت این پست
  راستش منم چند هفته پیش باخبر شدم که این اتفاق افتاده و این مسئله 2 3 روز فکرمو مشغول کرده بود حتی یه شب خواب دیدم که خودمم جزو این معدنچیا هستم
  فقط میشه براشون دعا کرد که زودتر آزاد بشن
  راستی اگه این اتفاق خدای نکرده تو ایران خودمون افتاده واقعا کسی به فکرشون بود؟؟؟فقط همون اول همشونو مرده میدونستن و فقط 1 روز عزای عمومی اعلام میکردن شاید….

 8. علی هنرور می گوید

  اصلا بعید نیست که چنین فیلمی ساخته شود… ولی هالیوود قطعا پر رنگ و لعاب ترش خواهد کرد و با فلش بک های متعدد زندگی شخصی هر یک از این افراد رو هم بررسی خواهد کرد!

 9. Bahar می گوید

  در صورت ساخته شدن باید خیلی هیجان انگیز باشه … مرسی از توضیحات جامع
  موفق باشید

 10. manizheh می گوید

  سلام
  پست خوبی بود 😉
  خیلی ممنون

 11. afshin می گوید

  عالی بود

 12. غزل می گوید

  وای حتی تصورشم وحشتناکه
  این همه مدت زیر زمین تو اون گرما و با احتمال اینکه هر لحظه راههای هوا بسته شه .
  خدایا کمکشون کن
  البته فیلمش هم کمتر از این هیجان انگیز نخواهد بود آقای پیشگو

 13. آریا می گوید

  امیدوارم مثل زیر دریایی کورسک روسیه نشه!! نمی شه فهمید پایان ماجرا تلخه یا شیرین! هیچوقت خودتونو جاشون نزارید! شاید3 هفته تحمل کنید ولی ممکنه آدم به جنون بکشه! یا اگه اومد بیرون شبیه فرانکشتاین بی حس و روان پاک بشه!! ببینید جوان های این مملکت چقدر نیاز های اولیشون درست پاسخ داده نشده که بعضی هاشون حاضرن جای اون معدن کارها اون پایین باشن تا یه سری امکانات بهشون برسه بدون دغدغه مالی و استرس!!!

 14. مهران می گوید

  مطمئن باشید اگه به یک تراژدی ختم بشه این فیلم نه تنها ساخته میشه بلکه فروش خیلی زیاد و سروصدای زیادی هم خواهد کرد البته امیدوارم هرگز اینطور نشه …

 15. شیخ شهر می گوید

  توی یکی از قسمتهای سریال lie to me یک همچین جریانی اتفاق میافته که کارگرای ساختمونی زیر آوار حبس می شن و توی اون مدت معلوم می شه یکی از حبس شده ها معشوقه دیگه ای داشته
  دقیقا خاطرم نیست قسمت چندمش بود

 16. آرمان می گوید

  فیلمش رو باید بدن به من. انقد ایده دارم که …

 17. محمد می گوید

  اگه تو ایران بود چه کاری صورت میگرفت؟!!!!!!!!!

 18. احسان می گوید

  یه ایرانی تو جمع شون بود همه چی حل میشد 🙂

 19. پویا ربانی می گوید

  درود بر دکتر مجیدی عزیز

  گمان کنم دیگر از این کامل تر و زیبا تر نمی توانستید بنویسید . باور بفرمائید با شرح بسیار جالبتان گویی مرا به عمق ماجرا فرو بردید.

  سپاسگزارم از شما و قلمتان .

 20. اردلان می گوید

  واقعا ممنون جناب دکتر
  خیلی زیبا و عمقی نوشته شده بود
  با تشکر و یک سوال:
  دلیل ریزش معدن مشخص نشده؟

 21. حسن می گوید

  سپاس از بیان کامل و جالبتون
  امیدوارم موضوع به خیر و خوشی تموم بشه

 22. مهم نیست می گوید

  سلام
  ممنون از مطلب جالبتون

 23. مرد جوان می گوید

  با خوندن این پست یاد فیلم تکخال در چاه افتادم منتهی توی اون فیلم، کارگر مرد.

 24. رضا مقدری می گوید

  دقیقا هر روز عصر که پای اخبار می شینم و خبری در رابطه با این داستان می بینم به این فکر میکنم ازش میشه عجب فیلم هالیوودی بی نظیری در آورد حتی یکبار داشتم هنرپیشه هم برای نقش ها انتخاب میکردم ^_^!

 25. مسعود می گوید

  فیملم های زیادی در مورد عدد 33 و اعتقاد فراماسونری ساخته شده ! اگه هم بخواهن همچین فیلمی رو بسازند مطمئن باشید که با اعتقادات فراماسونری همراه خواهد بود !

 26. سمیه می گوید

  سلام
  خیلی نگران کننده است من وقتی خبر رو شنیدم شوکه شدم واقعا این همه مدت زنده بودن اون هم در عمق 700 متری! معجزه است

 27. حسن می گوید

  ممنون از مطلب خوبتون
  گویا این معدن از مدتها قبل هم خطراتی داشته که مسئولا بهش ترتیب اثری نمیدادن و همین مسئله هم باعث شده که توجه مضاعفی ( شاید بخاطر وجدان درد!! ) روش داشته باشن

 28. دختر نارنج و ترنج می گوید

  چقدر جالب بود این ماجرا.. البته جسته گریخته شنیده بودم درباره ش اما ماشالله تنبلی اجازه نمی داد دنبال کشف کامل ماجرا برم. ممنونم که اینجا نوشتید این مطلب رو.
  امیدوارم که همه شون سالم از اون معدن نجات پیدا کنن. اما تجربه ی سخت و در عین حال جالبی رو می گذرونن. بیشتر از همه شاید اون آقای باریوس….
  بازم ممنون.

 29. زهرا فرشید می گوید

  من این ماجرا رو دوهفته پیش از رادیو شنیدم که اقای مهران دوستی تو برنامه کافه رادیو در موردش حرف زدن تا یه هفته برام کابوس شده بود
  خداکنه زودتر همشون نجات پیدا کنن.قطعا شرایط خیلی سختی دارند.
  خدا کنه اینا زودتر نجات پیدا کنند فیلمشم ساخته بشه ببینیم

 30. lvdl می گوید

  excellent, thanks a lot

 31. ali می گوید

  والا اینکه می گویید چند سال دیگه از این اتفاق که در امور کارگری نادر نیست و در این خراب شده هم هر روز و به شکل های متفاوت روی می دهد فیلم خواهند ساخت قطعی ست…اما حدود پنجاه سال پیش بیلی وایلر با نگاهی انتقادی و موشکافانه فیلمی با همین مضمون ساخته که دیدنش به صد تا از گزارشات بی بی سی فارسی می ارزد…خوب تنها یک چیز باقی می ماند و آن جهانی است که در آن زنده گی می کنیم که نظام سرمایه داری در آن مسلط است و همیشه آژیر کشان به سراغ این اتفاقات می رود که نکند آب توی دل جهانیان تکان بخورد و دست به اعتراض بزنند…و مشکلات و مشقتهای کارگران تا سطح دغدغه ی فکری آنان در مورد معشوقه هایشان پایین آورند این است اکسیر سرمایه داری که جادویی و ماورایی نیست فقط باید خوب دید و طبقاتی تحلیل نمود
  علی سالکی

  1. آریا می گوید

   متاسفانه ما از همین اکسیر سرمایه داری هم محرومیم و جدای از اون وادارمون هم می کنن از جون خودمون هم اکسیر ول کنیم!

 32. mina می گوید

  vaghan vahshadnak vali mohayej bud

 33. mehrdad می گوید

  با سلام
  همانظور که یکی از دوستان گفته دقیقا من را یاد فیلم تکخال در چاه انداخت
  ace in the hole یا The Big Carnival
  در آن فیلم جناب کرک داگلاس و دیگر رسانه ها چنان غرق در پرداخت و سوء استفاده ژورنالیستی موضوع هستند که در واقع برای کش دادن موضوع و استفاده هر چه بیشتر از حادثه راه طولانی تر را برای نجات در پیش می گیرند ودر نهایت هم بنده خدا همان زیر می میرد.
  فیلمی بسیار قوی از بیلی وایلدر
  http://www.imdb.com/title/tt0043338/

 34. علی پرشین می گوید

  دکتر جان من زیاد TV نگاه نمیکنم ولی متوجه شده بودم که چنین اتفاقی افتاده.
  از شما بابت این مطلب کامل متشکرم.

 35. یک وکیل می گوید

  مرسی.
  کامل و زیبا توضیح داده بودید

 36. هادی می گوید

  در جریان این خبر بودم. شما هم بسیار مبسوط توضیح دادین. بعضی مطالب مثل دچار بودن به برخی بیماری در نوشته شما دستگیرم شده.موفق باشید

 37. Alex می گوید

  سلام دوست عزیز
  همه ی دوستان عمده ی نظراتشونو گفتن ولی هیچ کس به خانواده های اونها اشاره نکرد اینکه به چه کیفیتی صبحشونو به شب و شبشونو به صبح میرسونن و فقط کافیه کمی تخیل قوی داشت و اون احساساتو به خونه ی خودمون بیاریم تا به عمق مسئله پی ببریم و فیلم هالیوودی یادمون بره-البته دراین حوادث درسهایی هست به قول معروف وشعرمعروف بنی آدم اعضای یک پیکرند یا یکدیگرند.
  ما و همه ی انسانهای روی کره زمین از یک جنسیم و یک خانواده ایم
  ولی نمیدونم چرا مردم کشور ما خودشونو تافته ی جدا بافته از خلق میدونن. به امید سلامتی برای اونها و خوشبختی برای همه مردم دنیا

 38. رارا می گوید

  ای وای که اگر آقایون دو روز حواسشون به زندگیشون نباشه رسوای عالم می شن
  خیلی دست اول بود تنکس! 

 39. یک مهندس می گوید

  بسیار عالی بود، هم نوشته شما و طریقه داستان گویی هم عملیان نجات. بیشترین قسمت مهم برای من “اهمیت پزشکی حادثه” بود و اینکه چطور همه فورا اقدام به کمک می کنن بدون چشم داشتی، ناسا کارشناساش رو می فرسته سونی هرچیزی که از دستش بر بیاد (حتی اگر جنبه تبلیغاتی داشته باشه)
  یاد زلزله بم افتادم. اینکه ژاپنی ها اومده بودند، یک دکمه روی یه مکعب 1*1*1 می زدند یه بیمارستان بادی کامل 10 متری بوجود میومد، با تخت و دستشویی و امکانات کامل.
  فرانسوی ها سگ ها رو آورده بودند، بیشتر ربات بودند، تشخیص دقیق. کاملا تمرین دیده شده. البته ایرانی های اصیل سگ ها رو دزدیدند.
  گروه نجات ایرانی اونوقت تراکتور با خودش برده بود داخل آوار برای نجات. در این مواقع آوردن تراکتور و وسایل سنگین 48 تا 72 ساعت ممنوعه، بخاطر ویبره شدیدی که ایجاد می کنن امکان دارد راه کوچک هوای کسی که زیر آوار هست رو مسدود شه.

 40. حمیدرضا می گوید

  ار آنها بپرس چه کسی درماندگان را اجابت میکند هنگامی دست به دعا بلند میکند و خطر را از آنها میزداید؟

  براستی که لطف خداوند شامل حال تمامی آنها شده و امیدوارم که شامل حال ما هم شود اما نکته جالب این ماجرا در جای دیگریست. بیایید شیلی را با کشور خودمان مقایسه کنیم تا ببینیم جان انسانها چقدر با ارزش است. قطعا این کشور پیشرفته ترین کشور دنیا نیست اما جاییست که در آن برای حان انسانها ارزش قائلند. رئیس جمهورش به فکر حتی 33 نفر هم هست. مردمش برای زنده ماندن چند معدنکار شادمان و مسرورند و البته گروه های نجات هم بعد از 17 روز دست از تلاش بر نمیدارند.

  درحالی که (…).

  یاد دارم چند سال قبل در حادثه ای مشابه چندین کوه نورد در همین نزدیکی پایتخت و محل تمرکز امکانات و تجهیزات اسیر بهمن شدند. عده از کوهنوردان نجات یافته ولی چندین تن از آنها هم زیر بهمن اسیر شدند. اما از نیروی امداد خبری نبود لذا دوستان آنها تصمیم گرفتند که شخصا وارد عمل شوند اما متاسفانه آنها هم خود اسیر بهمن دوم شده و جان خود را از دستند. و البته تقریبا 1 روز طول کشید که نیرو های امداد یا بهتر بگویم نعش کش ها در محل حضور یابند.

  و حالا تصور کنید اگر همین حادثه در ایران رخ میداد نعوذ بالله

 41. mahsa می گوید

  سلام خیلی سایت جالبی دارین
  تقریبا بیشتر مطالب سایتتون رو خوندم
  به ما هم سری بزنید

 42. اسام می گوید

  هر وقت گودرمو باز می کنم اول میام 1 پزشک رو می خونم و عادت هم ندارم که نظر بدم ولی در مورد این نوشته ی کامل و زیبات نمی تونستم جلوی خودمو بگیرم ممنون دکتر جان به خاطر این پست زیبات

 43. سمیه می گوید

  من به ندرت سراغ اخبار غیر کاریم میرم ،و اتفاقی سایتتون و دیدم،به قول معروف خوشمان آمد ،شاید یکی از خواننده های سایت شم ،بسیار متشکرم

 44. شیرین می گوید

  خیلی وحشتناکه خیلی. کاملا حسی رو که اون معدن چی ها دارند درک می کنم. چون دیروز با یکی از دوستام رفتیم پردیس سینمایی ملت برای دیدن فیلم. بلیط گرفتیم و سوار آسانسور شدیم تا به دو طبقه پایینتر بریم. ولی آسانسور خراب شد. ما 10 دقیقه تو یه آسانسور کوچیک گیر کردیم. حس سلول انفرادی رو با تمام وجود میشد حس کرد. فقط خدا خواست که تنها نبودیم و با هم حرف زدیم و دکمه الارم رو فشار دادیم تا سیستم درست شد. همه اینا به کنار وقتی اومدیم بیرون اسانسور 2 تا مرد جلوی در بودند که بهشون گفتیم اسانسور خرابه لطفا بگید مرم سوار نشند، فکر می کنید چه جوابی شنیدیم!! فرمودند اسانسور مشکلی نداره و سالم هست!! نه عذرخواهی نه دلداری نه هیچی هیچی هیچی
  در کمال وقاحت و پستی با دو تا ادم 28 ساله این طوری حرف می زنند
  بهشون میگیم اساسنسور یه لحظه سقوط کرد و این رو که دیگه خودمون حس کردیم طوری که حدس زدیم طناب پاره کرد. اما بازم منکر می شند. اینه ارزش جون ادم های یک کشور برای یک کشور

 45. باربا پاپا می گوید

  خیلی جالب بود.
  امیدوارم همشون نجات پیدا کنن.

 46. مریم می گوید

  خیلی مطلب جالبی بوددکتر سوالای شخصی مونو کجا میتونیم ببرسیم

 47. مریم می گوید

  خیلی عالی وجالب بود ادمو به هیجان وامیداره

 48. lida می گوید

  سلام
  در گودر عکسهای مربوط به این مطلب متفاوت از عکسهای وب سایت است.
  دلیل آن چیست؟

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   به علت کپی شدن این پستم از سوی سایت‌ها و وبلاگ‌‌های دیگه مجبور شدم،‌عکس‌های اولیه را تغییر بدم و عکس‌های جدید بذارم.
   برای اخطار به سایت‌های خاطی، عکس‌هایی که رعایت کپی رایت را تذکر می‌دادن گذاشتم.
   منتها، چون فید دیر متوجه می‌شه و به روز می‌شه، اون عکس‌ها در فید وبلاگ شاید دیده بشن.

 49. بابک مهرورز می گوید

  باعرض تشکرکه به تعریف دقیق وهمه جانبه ماجراپرداخته اید.من چنین شرحی راازسایت های خارجی نیزنتوانستم پیداکنم.باتوجه به اینکه این ماجرادرزیرذره بین وافکارعمومی وجهانی است وتوسط اکثررسانه هارصدمی شودوهمه منتظرندکه پایان ماجرابه کجاختم می شودخواهشمندیم مارادرجریان گزارشات لحظه به لحظه قراردهید

 50. مجید می گوید

  راستش چندی قبل فیلمی با همین مضمون دیده ام نمیدانم چرا هیچیک از دوستان به آن اشاره ای نکردند البته مهرداد گفته ولی نمیدانم همان است که من دیدم یا که خیر

 51. مجید می گوید

  چرا خبر یا گزارش جدیدی از این مطلب که اینهمه خبرنگار و گزارشگر آنجا هستند نمیگویید؟

 52. ارزو می گوید

  سلاااااام خیلی خیلی عالی بود. از همه انسان هایی که در این کار یاری کردند ممنونم.من الان حس انسان دوستانه رو دارم با تمام وجودم حس میکنم .خدایا ازت ممنونم. امیدوارم 33مجسمه از این معدنچی ها درست کنن تا همیشه وهر روز یادشان زنده بماند.

 53. علی می گوید

  جالبه بدونین ک تو ایران خودمون(کرمان) معدنی ریزش میکنه و 4 معدنچی در عمق 59 متری گیر میوفتن و بعد از 6 ماه اجساد سوخته آنها که بخاطر خودسوزی ذغال سوخته شده بود بیرون آوردند…

 54. آرتین می گوید

  سلام!
  شاید خودتون از یاد برده باشین دکتر!
  اما این پستتون رو زمونی که خوندم گوشه ای یادداشت کردم که فیلمش هم روزی قراره بیاد و … مثله اینکه دیگه تو راهه!

  http://www.imdb.com/title/tt2006295
  http://en.wikipedia.org/wiki/The_33_%28film%29

  به کارگردانی خانم Patricia Riggen و با هنرمندی آنتونیو باندراس و …

  پایدار باشید..

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.