وب‌کمی که خبر از تعداد ضربان قلب شما می‌دهد

2

در دنیای فناوری همواره باید انتظار شنیدن خبرهای عجیب و غریب را داشت. به احتمال زیاد در آینده نزدیک شما خواهید توانست دوربین گوشی‌تان را به سمت خودتان بگیرید تا به کمک یه اپلیکیشن، تعداد ضربان قلب، فشار خون و میزان اکسیژنه بودن خونتان به شما نشان داده شود.

برای ثبت دقیق تعداد ضربان قلب، میان اکسیژناسیون خون و فشار خون، باید حس‌گرها و ابزارهایی به بدن ما متصل شوند. نوار قلب یا ECG دقیق‌ترین شیوه ثبت ضربان قلب و امواج قلبی است.

اما گاهی نیاز پیدا می‌شود که یک بیمار به صورت مداوم، اطلاعات حیاتی خود را اندازه بگیرد و ثبت کند تا در مدارک پزشکی الکترونیکی‌ یا EMR ثبت شود، در این صورت همراه داشتن همیشگی فشارسنج یا شمارش معمول تعداد ضربان قلب ممکن یا میسر نیست.

به تازگی یک دانشجوی فارغ‌التحصیل از دانشگاه MIT شیوه جدید برای اندازه‌گیری و ثبت تعداد ضربان قلب ابداع کرده است که در صورت تکمیل می‌تواند تحولی در این زمینه ایجاد کند. در شیوه ابداعی او با استفاده از یک وب‌کم می توان با دقت بالایی تعداد ضربان قلب یک فرد را اندازه گرفت!

تجهیزات او اصلا پیچیده و عجیب و غریب نبودند، او از یک مک‌بوک پرو و نرم‌افزار iSight camera، استفاده کرد و برای آزمایش سامانه‌اش ۱۲ نفر را جلوی لپ تاپ برد، از آنها خواست که یک دقیقه آرام جلوی لپ‌تاپ بمانند و برای یک دقیقه دیگر هم به آنها اجازه داد که در حد معمول انجام فعالیت‌های کامپیوتری شت وب‌کم لپ تاپ حرکت کنند.

نرم‌افزاری که او با MATLAB نوشته بود، با اندازه‌گیری اطلاعات پلتیسموگرافی و نوسانات رنگ چهره افزاد توانست با دقت بالایی تعداد ضربان قلب افراد فرد آزمایش را اندازه‌‌گیری کند. برای تعیین میزان دقت شیوه او، تعداد ضربانات حاصل از شیوه او با اندازه‌گیری‌های یک حس‌گر انگشتی مقایسه شد.

اگر کنجکاو هستید، مقاله کامل او را می‌توانید با فرمت PDF‌ در اینجا بخوانید.

 
2 نظرات
  1. محمد می گوید

    چه میکنند 🙂

  2. farshid می گوید

    خوبه بابا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.