معرفی سه کتاب در مورد تاریخ جهان، ایران و فلسفه

7

فلسفه همیشه نماینده انسانی‌ترین بخش وجود ما بوده است. شاید آنچه به آن نیاز داریم، فرهیخنگی بیشتر نیست، بلکه فراخ‌اندیشی است. نیازی نیست باهوش‌تر از اینی که هست باشیم، نیازمندیم که شنونده‌های بهتری باشیم. فلسفه، بیش از هر چیز، فراخ‌اندیشی عمیق درباره دنیاست، شور خرد است.

در کتاب شور خرد، مؤلفان تفکر و تحولات فرهنگ‌های مختلف را در طول دوره‌ای نزدیک به ۴۰۰۰ سال بررسی کرده‌اند. چنین کتابی، به ضرورت، باید ساده باشد، که این کتاب نیز چنین است، اما خوشبختانه ساده‌انگارانه نیست. در این کتاب تفکر مقدم بر زندگی‌نامه متفکران است.

کتاب‌هایی که به اختصار به تاریخ فلسفه می‌پردازند، معمولا دست کم به یکی از معایب زیر دچارند: بعضی از فلاسفه یا جنبش‌های فلسفی مهم را در کنار می‌گذارند، چون سعی دارند به دامنه بسیار گسترده‌ای از تفکرات فلسفی بپردازند دچار ساده‌انگاری می‌شوند، بخشی از فلسفه را که در سنت غربی جای ندارد، به کلی نادیده می‌گیرند.. خوشبختانه سالمن و هیگینز در شور خرد، به خوبی از همه این معایب اجتناب کرده‌اند. بخش اول کتاب نه فقط به بررسی ریشه‌های یونانی فلسفه غرب می‌پردازد، بلکه به سنت‌های فلسفی هند و دیگر نقاط آسیا و نیز آفریقا و قاره آمریکا نظر دارد.

بخش دوم کتاب به دوره‌ای می‌پردازد که ابتدای ان خاستگاه مسیحیت است و بعد به ظهور اسلام و سپس به مطرح شدن اندیشه‌های آدام اسمیت می‌رسد.

بخش سوم کتاب با کانت آغاز می‌شود و با نگاهی اجمالی به پسامدرنیسم پایان می‌یابد.

با توجه به وسعت چشم‌اندازی که در این کتاب کوچک ارائه شده، سالمن و هیگینز توانسته‌اند تاریخ فلسفه را به شکلی واضح و روشن نشان دهند و در این کار نیز بسیار موفق بوده‌اند.  چنان که حتی تازه‌واردان حوزه فلسفه نیز به کمک این کتاب می‌توانند سیر تحولات فلسفی را به آسانی پی بگیرند.

رابرت سالمن (۱۹۴۲ – ۲۰۰۷) در دانشگاه تگزاس استاد فلسفه بود. او بیش از ۴۰ کتاب در زمینه فلسفه چاپ کرد که بسیاری از آنها با همکاری همسرش، کتلین هیگینز، نوشته شده است. سالمن جوایز متعددی از دانشگاه‌های آمریکا دریافت کرد و سخنرا‌نی‌هایش درباره نیچه و فیلسوفان اگزیستانسیالیست شهرت بسیار داشته است.

کتلین هیگینز (متولد ۱۹۵۲) نیز در دانشگاه تگزاس استاد فلسفه است. پژوهش‌های او درباره نیچه بسیار مورد توجه بوده است و کتاب زرتشت نیچه که در سال ۱۹۸۹ چاپ کرد، یکی از کتاب‌های مهم دانشگاهی آمریکاست.

شور خرد را نشر اختران با ترجمه کیوان قبادیان در ۲-۹ صفحه . به قیمت ۳۵۰۰ تومان منتشر کرده است. کتاب همانطور که گفته شد، نثری ساده دارد و اگر شما احساس می‌کنید که معلومات فلسفی‌تان پایین است، به مطالعه آن می‌توانید، نیاز اولیه خود را برطرف کنید.


یرواند آبراهامیان، در ارزیابی ریشه‌ای تاریخ معاصر ایران مدرن، افزون بر بررسی جامعه سده بیستم، موضوعاتی نظیر اکتشاف نفت، دخالت خارجی، نقش دودمان پهلوی و همچنین انقلاب ۱۳۵۷ و زایش جمهوری اسلامی را مورد واکاوی دوباره قرار داده است. ایران در این بین تجربیات دیگری را نیز از سر گذرانده است که از جمله می‌بایست به جنگ خانمان‌سوز عراق اشاره کرد.

نویسنده که یکی از ممتازترین تاریخ‌نویسان ایران کنونی به شمار می‌رود، در این اثر همزمان با بررسی فراز و نشیب‌های سیاست‌های بین‌المللی و منطقه‌ای کشور، با چیزگی هر چه تمام‌تر مردم ایران را در کانون توجه اش قرار داده است.

کتاب «تاریخ ایران مدرن» را نشر نی با ترجمه محمد ابراهیم فتاحی در ۳۵۲ صفحه و به قیمت شش هزار تومان منتشر کرده است.


«تاریخ جهان»، تحولات و رخدادهای بشر را در چهل فصل از عصر حجر تا عصر اتم با زبانی بسیار ساده و صمیمی، بی‌تکلف، شیرین و جذاب روایت می‌کند، چنان که کثیری از خوانندگان آن، در گروه‌های سنی و سطوح آموزشی مختلف گفته‌اند از مطالعه این کتاب نه‌تنها لذت برده‌اند، بلکه آن را دریچه نونی به جهان تاریخی و تاریخ جهان یافته‌اند و بر آن شده‌اند که با کتاب‌های دیگری، مطالعه تاریخ را پی بگیرند. مفسر لوس آنجلس تایمز می‌گوید گامبریچ به تاریخ جان می‌بخشد و خواننده را همراه خود در سفینه‌ای زمان‌پیما بر فراز تاریخ جهان به پرواز درمی‌آورد و او را همواره در طول کتاب به سیر و سلوکی فکری و عاطفی میان گذشته و حال وامی‌دارد.

کتاب تاریخ جهان را نشر نیبا ترجمه علی رامین در ۴۰۴ صفحه و به قیمت ۶۸۰۰ تومان منتشر کرده است.

 
7 نظرات
 1. pouria می گوید

  سلام
  مرسی دکتر بابت کتابهایی که معرفی کرده بودید.
  یه سوال داشتم :
  برای خرید اینترنتی کتاب چه سایتی رو پیشنهاد میدی؟
  بازم مرسی.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   شور خرد را سایت آدینه داره. اون دو تای دیگر را نداره. سایت هزار کتاب را هم ببینید. شاید داشته باشه.

 2. مسعود زمانی می گوید

  ممنون مثل همیشه
  یک سری کتابهای کوچک و جیبی بود نوشته “پل استراترن” که فوق العاده بودند… هر جلدش در ۷۰ صفحه شرح حال و چکیده زندگی هر فیلسوف و آرای اون رو بازگو میکرد… نثر طنز و بسیار روان و البته ترجمه بسیار قوی هم داشت… فکر کنم آقای “جوادزاده” به فارسی برگردونده بودند… به همه دوستان پیشنهاد میکنم اگر وقت خالی خارج از منزل دارند حتماً تهیه اش بکنند… بهترین گزینه برای تاکسی و اتوبوس و مترو و البته هواپیما!!!
  بازهم ممنون از کتابها… رفت تو لیست خرید هفتگیم

 3. احمدک می گوید

  سلام وممنون

 4. امید می گوید

  با سلام و تشکر،

  احیانا” شما نام انگلیسی کتاب اول رو می دونید؟

  من تلاش کردم ولی نتونستم پیدا کنم.

 5. مهسا می گوید

  ممنون ار معرفی کتابها
  چه سایتی برای خرید اینترنتی کتاب های تاریخی وجود دارد؟ لطفا راهنماییم کنید.
  ممنون

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   در پستی با عنوان چرا آنلاین کتاب نمی‌خرید، قبلا در مورد خرید اینترنتی کتاب توضیح داده‌ام.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.