Qwiki، موتور جستجوی سخنگو!

9

در فیلم‌های علمی- تخیلی که در زمان کودکی می‌دیدیم، کامپیوترهای دستگاه‌های دانا و همه‌چیزدانی بودند که می‌شد با آنها صحبت کرد و از آنها به صورت شفاهی سؤال پرسید و پاسخ گرفت.

اما با گذشت این همه سال و پیشرفت‌های خیره‌کننده در زمینه آی‌تی و در عصر گوگل، هنوز همه آرزوهای دوران کودکی‌مان برآورده نشده است.

بله! با گوگل می‌توان جستجوهای دقیقی انجام داد، اما گاهی حوصله آدم از نتایج متنی جستجوها سر می‌رود، طوری که دوست داریم، ای کاش کسی بود، به جای ما جستجو می‌کرد و آنچه را که پیدا می‌کرد، بلند بلند برایمان می‌خواند.

Qwiki، سایتی است که به این آرزوی شما جامعه واقعیت می‌پوشاند. برای راه‌اندازی این سایت بیشتر از ۸ میلیون دلار صرف نشده است، اما آینده‌ای درخشان برای آن پیشبینی می‌شود.

بعد از اینکه به Qwiki رفتید، کافی است یک کلیدواژه را جستجو کنید، Qwiki با استفاده از تصاویر و اطلاعات ویکی‌پدیا، یک اسلایدشو می‌سازد و به صورت مختصر و مفید با صدای صناعی زنانه که البته بسیار شبییه صدای واقعی است، متن را بلند بلند برایتان می‌خواند.

خوشبختانه استفاده از این سایت احتیاج به اینترنت بسیار سریع ندارد.

کاربران این سایت می‌توانند، هر جا که صلاح دانستند، خود اطلاعاتی به هر مبحث اضافه کنند. یک ویژگی جالب دیگر، امکان «امبد» کردن نتایج جستجو است.

مثلا فرض کنید، من آپاندیسیت را جستجو کرده‌ام، می‌توام به راحتی با قرار دادن کدهایی که این سایت به من می‌دهد، نتایج جستجو را در وبلاگم، بگنجانم.

بعد از پایان نمایش اسلایدشو، موضوعات مربوط به جستجوی اصلی هم نمایش داده می‌شوند و به شما اجازه می‌شود که جستجوی خود را بسط دهید.

 
9 نظرات
 1. وحید می گوید

  متاسفانه خیلی ضعیفه
  خیلی دیتا بیس کوچیکی داره

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   هر چی باشه آلفاست ولی ایده‌اش عالی است.

 2. جمشید می گوید

  من که عاشقش شدم!
  ۳ سوته یه ارائه آماده می کنه! (فقط حیف که خیلی کوتاهه)

 3. مسعود زمانی می گوید

  دامنه محدودی از کلمات رو جستجو میکنه… ولی ایده خوبی هست

  این موتور جستجو بیشتر شبیه نرم افزارهایی مثل انکارتا و بریتانیکا کار میکنه

  خود شما موقع سرچ اغلب سرتیتر ها رو میخونید و بعد در صورتیکه لینکش معتبر باشه روش کلیک میکنید… بهتر این بود که ۱۰ گزینه گوگلی رو لیست میکرد و گزینه ها (شاید یک پاراگراف اول یا بصورت هوشمند چکیده اش رو) رو بصورت منظم همراه با سایت ارجاع دهنده برامون میخوند تا بهتر به مفهوم موتور جستجو نزدیک بشه…

  برای من جذابیتی نداشت حقیقتاً… البته بعنوان موتور جستجو

  ممنون که همیشه ما را به روز نگاه میداری دکتر

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   کار دشوار، همین هوشمند کردنه. اگه امکان مطالعه ده نتیجه جستجو و خلاصه کردنش را داشت، که می‌دادیم برامون بلاگ بنویسه!!

 4. میم خ می گوید

  خیلی خوشم اومد … یه خلاصه مختصر و مفید میده … مخصوصاً اگه کشورها رو جستجو کنید… خیلی جالب بود … یاد فیلم Hitman افتادم … که لپ تاپش تقریباً با همین لهجه و صدا باهاش صحبت می کرد…

 5. Med Apple می گوید

  به نظر میاد در زمینه جغرافیا و اماکن دیدنی بیشتر وارد هست (فعلا) و تا جایی که من جستجو کردم با زبان فارسی هیچ ارتباطی برقرار نمی کنه

 6. مه سا بادوم می گوید

  تجربه ی جالبه!
  واقعا بعضی وقت ها آدم حس و حال خوندن نداره!
  به نظرم ایده ی جالبیه!

 7. فرناز می گوید

  سایتتون فوق العادس، من که کلی استفاده کردم, لینک سایتتون رو تو فیس بوک گذاشتم تا دوستانم هم از مطالب سایتتون استفاده کنن.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.