کلید خوردن کار روی موتور جستجوی ملی در جلسه شورای عالی فضای مجازی عصر سه شنبه

0

جلسه شورای عالی فضای مجازی عصر سه شنبه دیروز برگزار شود و حاوی نکات و توافقاتی بود که بی‌شک روی قشر بزرگی از شهروندان ایرانی تاثیر خواهد گذاشت.

خلاصه خبر:

در جلسه شورای عالی فضای مجازی عصر سه شنبه، اعضا به بررسی پنج دستور جلسه پرداختند.

۱-شبکه ملی اطلاعات ۴۳ درصد پیشرفت داشته و تا آخر سال به پیشرفت ۶۶ درصدی خواهد رسید

در ابتدای جلسه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گزارشی از آخرین وضعیت شبکه ملی اطلاعات ارائه کرد که بر اساس آن مشخص شد این شبکه تاکنون ۴۳درصد پیشرفت داشته است. پس از بحث و بررسی مفصل این گزارش مقرر شد پیشرفت این شبکه تا پایان سال حداقل به ۶۶درصد برسد.

۲-فیبر نوری در همه منازل

در ادامه اعضا به بررسی موضوع گسترش شبکه فیبرنوری در کشور پرداختند و بر افزایش سطح تحت پوشش این شبکه به شکلی که همه منازل بتوانند از خدمات آن بهره‌مند شوند، تاکید کردند.

۴-تمرکززدایی از شبکه

اعضای شورای‌ عالی فضای مجازی در بررسی سومین دستور جلسه امروز، موضوع تمرکز شبکه اطلاعاتی کشور در استان تهران را مورد بحث و بررسی قرار دادند. بر این اساس اعضا تاکید کردند با توجه به اینکه در حال حاضر تمام اطلاعات کشور با مرکزیت استان تهران مبادله می‌شود، برای تمرکززدایی از شبکه، مراکز اطلاعاتی کشور حداقل به هشت واحد افزایش یابد.

شورای‌ عالی فضای مجازی همچنین تصویب کرد که اولین قطب مرکز داده کشور تا پایان سال در منطقه پیام در استان البرز افتتاح شده و در سال‌های بعد سه قطب دیگر مرکز داده کشور در بخش‌های دیگر راه‌اندازی شود.

۴-افزایش ارائه خدمات دولت روی شبکه‌های پیام‌رسان داخلی

در بخش پایانی جلسه امروز نیز اعضای شورای‌ عالی فضای مجازی در بررسی حوزه‌های زیرساختی تصمیم گرفتند که ارائه خدمات دولت روی شبکه‌های پیام‌رسان داخلی افزایش یابد. بر این اساس با توجه به افزایش کاربران شبکه‌های پیام‌رسان داخلی در ماه‌های اخیر مقرر شد ارائه خدمات دیجیتال دولتی روی این شبکه‌ها افزایش یابد.

و سرانجام

۵-راه‌اندازی مرورگرهای داخلی و موتورهای جستجوی داخلی

در مورد لزوم ساخت مرورگرهای داخلی، ماهیت و ویژگی‌های آن و اینکه آیا بر اساس هسته‌هایی مانند کرومیوم هستند یا خیر، هیچ چیز خاصی منتشر نشده است.

همچنین مشخص نیست که آیا موتورهای جستجوی داخلی بر پایه تجارت نه چندان موفق قبلی توسعه خواهد یافت یا کارهای تازه، با راهکار و اهداف جدید مد نظر خواهد بود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.