یک فضانورد قدیمی جواب می‌دهد: واقعا خوابیدن در فضا چگونه است؟

این فضانورد ۵۲۰ شب در فضا بوده و کاملا تجربه خوابیدن در این وضعیت را دارد

0

آیا چیزی خوش‌آیندتر از خوابیدن در رخت‌خواب پس از یک روز طولانی و پرکار وجود دارد؟

پایان روز، پاهای خود را دراز می‌کنید و سر بر بالشتی از پر می‌گذارید و زیر پتو می‌خزید و کاملا غرق در لذت می‌شوید.

متاسفانه، فضانوردان وقتی در فضا هستند؛ از لذت خوابیدن راحت در یک تخت‌خواب محروم بوده و در زمین هم امکانات زیادی برای تمرین خوابیدن در فضاهای بدون جاذبه ندارند.

اینجا است که گپ زدن با یک فضانورد قدیمی درباره خوابیدن در فضا بسیار مفید و هیجان‌انگیز خواهد بود؛ فردی که واقعا این تجربه را دارد.

فضانورد سابق، اسکات کلی (Scott Kelly) حدود ۵۲۰ روز در فضا زندگی کرده است و تجربه خوابیدن در فضا را دارد. به علاوه، او در چندین جای غیرمعمولی دیگر هم خوابیده است. در زیر دریا و یک آزمایشگاه زیرآبی، در یک ایستگاه بالای کوه اورست و حتی در کابین خلبان یک هواپیمای جنگنده!

او درباره تجربیات خود پیرامون خوابیدن در مکان‌های غیرعادی یک کتاب هم برای کودکان نوشته است: «Goodnight, Astronaut»

ما با این فضانورد درباره خوابیدن در فضا گفت‌وگو کردیم تا وقتی نوبت به شما برسد؛ کاملا آماده باشید (البته زمانی که سفر به ماه رایگان شده باشد). در ادامه چیزهای مهمی که باید بدانید را آوردیم:

۱- مکان‌های خواب تنگ هستند

فضا آن‌قدر که فکر می‌کنید جادار نیست؛ به‌ویژه وقتی صحبت از اتاق خواب شما باشد. در ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS)، در محوطه خدمه می‌خوابند که به اندازه یک کیوسک تلفن است. همین کابین خواب در مقایسه با محل خواب در شاتل فضایی مانند یک هتل لوکس است.

اسکات کلی پیش از عزیمت به ایستگاه ISS، دو بار با فضانورد شاتل ماموریت فضایی داشته است. او می‌گوید در فضاپیمای شاتل محل خصوصی برای خواب ندارید و شما باید هر کجا که هستید؛ در کنار دیگر همکاران بخوابید. بنابراین اگر کسی بلند شود تا به دستشویی برود؛ شما متوجه می‌شوید.

۲- احتمالا عادت به داشتن پتو و بالشت را ترک می‌کنید

وقتی در فضا هستید؛ با توجه به اینکه جاذبه کافی برای صاف نگه داشتن شما در رخت‌خواب وجود ندارد؛ نمی‌توانید از احساس آرامش در حالت افقی لذت ببرید. فضانوردان در کیسه‌های خوابی که به دیوار بسته شده‌اند؛ می‌خوابند و در نیمه شب روی هوا شناور نیستند.

اما روش‌هایی وجود دارد که می‌تواند تجربه خواب شما را تا حدی شبیه به آنچه در زمین است؛ پیاده‌سازی کند. اسکات کلی می‌گوید در زندگی روی زمین همیشه با پتو می‌خوابیم و اگر نباشد؛ کمی عجیب است ولی در فضا خبری از پتو نیست و شما باید از قلاب‌ها و گیره‌های کشی برای نگه داشتن خود به جای ثابتی استفاده کنید.

برای اینکه سرتان را روی بالشت بگذارید؛ راه‌حل‌های مختلفی وجود دارد. اسکات کلی می‌گوید از هدبندها و بالشتک‌های پشت سری که می‌توانند به دور سر جفت شوند استفاده کرده تا احساس استفاده از بالشت را داشته باشد.

۳- بسته به فضاپیمای شما می‌تواند محیط پر از سروصدا و دستگاه‌های روشن باشد

در فضا هیچ صدایی وجود ندارد ولی داخل کابین فضاپیما صداهای زیادی می‌شنوید. اسکات کلی می‌گوید «صداهای درون شاتل فضایی بسیار بلند هستند و من به ناچار از ایرفون‌های مسدودکننده مجاری گوش استفاده کردم.»

همین‌طور، ممکن است مجبور شوید از چشم‌بند استفاده کنید؛ چون هرچقدر پنجره‌ها بسته باشند؛ باز هم نور خورشید وارد فضاپیما می‌شود و فراموش نکنیم که به خورشید نزدیک‌تر هستیم و نور بسیار شدیدتری دریافت می‌شود.

به یاد داشته باشید که فضاپیماها با سرعت فوق‌العاده تندی دور زمین می‌چرخند. ایستگاه فضایی ISS با سرعت ۱۷۱۰۰ مایل در ساعت حرکت می‌کند. این بدان معنا است که فضانوردان در طول یک روز می‌توانند ۱۵ یا ۱۶ طلوع خورشید را ببینند. از جمله در مدت زمان خواب شما چندین بار شاهد طلوع آفتاب هستند.

در ISS محدوده‌های مربوط به هر خدمه مقداری خصوصی‌تر است و می‌توان با روش‌هایی ورود نور را مسدود کرد. همین‌طور، این بخش‌ها دارای عایق صدا هستند تا خواب راحت‌تری داشته باشید.

۴- در ارتفاعات، هنگام بسته بودن چشم‌ها؛ ممکن است شاهد آتش‌بازی باشید

در حالی‌که ایستگاه فضایی ISS در ارتفاع ۲۵۴ مایلی از سطح زمین می‌چرخد؛ تلسکوپ فضایی هابل در ارتفاع ۳۴۰ مایلی است. در برخی از ماموریت‌های فضایی شاتل که اسکات کلی داشته؛ ارتفاع بیشتر از این‌ها تجربه شده است.

او می‌گوید در این ارتفاع‌های بالا، شما اشعه‌های کیهانی و کهکشانی بیشتری دریافت می‌کنید و روی شما تاثیر می‌گذارند و حتی با چشمان بسته آن‌ها را می‌بینید. آن‌ها در چشم‌انداز شما همانند نورهای کوچک چشمک‌زنی هستند که باعث حواس‌پرتی می‌شوند.

فضانوردان از دوران آپولو چنین پدیده‌ای را گزارش دادند و اگرچه دانشمندان ۱۰۰ درصد مطمئن نیستند چه چیزی باعث بروز آن می‌شود ولی قطعا روی خواب فضانوردان تاثیرگذار است.

۵- ممکن است هنگام بازگشت به زمین؛ واقعا بخوابید

اسکات کلی می‌گوید شاید شما در تمام دوره‌ای که فضا هستید؛ یک خواب واقعی را تجربه نکنید. یک دلیل آن می‌تواند استرس و فشار ناشی از کار باشد. فضانوردی یک شغل بسیار سنگین است.

خود اسکات کلی می‌گوید وقتی خواب راحتی رفته که از ارتش و ناسا بیرون آمده و برای آن‌ها کار نکرده است.

شما مرتبا باید برای فضانوردی آموزش ببینید و سفرهایی به نقاط مختلف زمین داشته باشید. ساعت خواب شما به طور کامل به هم می‌ریزد و دائما مجبور هستید زمان خواب خود را عقب بیندازید. سفرهای طولانی کم‌کم شما را عادت می‌دهند به بی‌خوابی!

* عکس ابتدای این مقاله، محل زندگی شخصی اسکات کلی در ایستگاه فضایی بین‌المللی ISS است که خود او توسط توییتر روی اینترنت منتشر کرد.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

این دانشجوی 18 ساله با هوش مصنوعی 19 شخصیت سیمپسون‌ها را به صورت شخصیت‌های واقعی درآورد!

برودی هالبروک دست به کار جالبی زده و جان تازه‌ای به شخصیت‌های محبوب سریال سیمپسون‌ها داده است. او در این مورد نوشته: «من از Midjourney برای تبدیل شخصیت‌های مورد علاقه‌‌ان از انیمیشن‌ها به قالب انسان استفاده کردم. البته برخی از اعضای…

سرژ ورونوف: پزشکی که بیضه‌های میمون‌ها را به مردها پیوند می‌زد تا آنها را جوان کند!

یکی از پر شورترین ارائه‌ها و سخنرانی‌ها در کنگره بین‌المللی جراحان در لندن در سال 1923 توسط جراح فرانسوی متولد روسیه به نام سرژ ورونوف انجام شد. سه سال پیش‌تر، ورونوف با آزمایش‌های بحث‌برانگیز پیوند غده‌ که به ادعای خودش آدم‌ها را چند…

نمونه‌هایی از بازسازی و دکوراسیون جدید خانه که می‌توانند الگویی برای ما باشند

به سبب نوع معماری، خانه‌های ما معمولا خیلی زود دمده یا به اصطلاح کلنگی می‌شوند. شرکت‌‌های بازسازی خانه مدتی است بسیار زیاد شده‌اند. اما شک و تردید زیادی در مورد میزان کارایی بسیاری از آنها وجود دارد. برخی از آنها اصلا به تقویم کاری متعهد…

اگر سیمپسون‌ها در دنیا وستروس بودند! گالری عکس

وستروس یک سرزمین یا قاره تخیلی و یکی از مکان‌های اصلی مجموعه رمان‌های فانتزی «آواز یخ و آتش» نوشته جورج آر آر مارتین است. ا نکاتی در مورد وستروس جغرافیا: وستروس در غرب قاره اسوس قرار دارد و با دریای باریکی که به نام دریای باریک شناخته…

تخیل: تصور کنید که یک موجود هوشمند فرازمینی از زمین بازدید می‌کرد و در اینستاگرام پست به سبک…

ما نمی‌دانیم که هیچ وقت بیگانگانی که می‌گویند اینقدر وجودشان محتمل است، از زمین بازدید خواهند کرد یا آیا آشکارا رخ خواهند نمود یا نه. فعلا در حد داستان‌های علمی تخیلی به قضیه نگاه می‌کنیم. اما تصور کنید که یک موجود هوشمند فرازمینی…

موجودات شگفت انگیزی که اکنون منقرض شده‌اند: بقایای باورنکردنی آنها از گذشته‌های طولانی

مادر طبیعت هرگز دست از شگفت زده کردن ما بر نمی‌دارد و در طول میلیون‌ها سال موجودات باورنکردنی، از ظریف گرفته تا خشن زایش کرده است. وقتی تاریخ جانداران را مرور می‌کنیم، حشرات به اندازه یک انسان، خزندگان با ابعاد بزرگ، و جوندگان با شاخ …
منبع travelandleisure

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / توانی نو / تصفیه فاضلاب / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / کمربند پلاتینر / کلینیک درمان دیابت / اسپیدکس / چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / خرید عسل طبیعی / زانوبند زاپیامکس / خرید ویلا در سیسنگان / زانوبند زاپیامکس / کلینیک زیبایی دکتر امانی رشت / کفپوش تاتامی / خرید جم فری فایر / شیشه اتومبیل / ساید چنل / کلاه کاسکت / درمانکده / ثبت برند / خرید سرور مجازی / حمل بار دریایی از چین / سایت نوید / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز / قیمت جاروبرقی وینسنت / تور اروپا ارزان / پزشک زنان سعادت آباد / محصولات زناشویی / لیوان حرارتی / ایمپلنت دندان / خرید گوشی با حکمت کارت / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور - متخصص زنان / خرید خودنویس / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / سریال ایرانی کول دانلود / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / فروشگاه اینترنتی زنبیل / خرید ساعت دیواری / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / چاپ لیوان / خرید از آمازون / بهترین سریال های ایرانی / چاپ کلاه / کاشت مو / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / داروخانه آنلاین تینا /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5