پیراهنی برای اندازه‌گیری عملکرد و شاخص‌های زیستی ورزشکاران

2

به تازگی یک شرکت، برای کمک به ارزیابی توان بدنی و ویژگی‌های ورزشکارانی که مستعد راهیابی به لیگ فوتبال آمریکایی هستند، پیراهن ویژه‌ای ساخته است که از جهات بسیاری جالب است.

این پیراهن تنگ ورزشی، بدن ورزشکار را احاطه می‌کند و در عین حال که به سادگی رطوبت را از بدن او دور می‌کند، حس‌گرهایی دارد که تعداد ضربان قلب، تعداد تنفس و دمای سطح بدن را می‌سنجند. به علاوه این پیراهن مجهز به یک شتاب‌سنج سه‌محوری است که میزان نیرو و جهت آن را اندازه‌گیری می‌کنند. این شتاب‌سنج به صورت یک دکمه برجسته در امتداد جناغ سینه قرار می‌گیرد و ظاهری شبیه واکنشگر (رآکتور) مرد آهنی دارد! این قسمت با بقیه حس‌گرها ارتباط برقرار می‌کند و اطلاعات را به صورت بلوتوث ارسال می‌کند. همچنین همین قسمت یک پردازشگر مرکزی برای تحلیل کردن اطلاعات و یک حافظه دو گیگابایتی دارد.

بسته حس‌گرها توسط شرکتی به نام Zephyr Technology ساخته می‌شود که پیش از این خدمات مشابهی را برای نیروهای ویژه ارتش آمریکا هم ارائه کرده بود، جالب است که حتی برای پایش علایم حیاتی معدنچی‌های گرفتاری شیلی هم، از حس‌گرهای همین شرکت استفاده می‌شد.

منبع: Medgadget

 
2 نظرات
  1. مسعود زمانی می گوید

    بطور کلی با پیشرفت فناوری نانو (بخصوص در حوزه الیاف رسانا)، از این به بعد بیشتر شاهد چنین نوآوریهایی در بخش smart Fibers خواهیم بود…
    مثل همیشه ممنون آقای دکتر

  2. مسعود می گوید

    لباس رو ول کن ! :دی بدن رو بچسب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.