در این گزارش نور شدید فلش دوربین مشاهده می‌شود! چرا تلویزیون هشدار تشنج ناشی از نور می‌دهد

11

«در این گزارش نور شدید فلش دوربین مشاهده می‌شود.»

این هشداری است که بعضی وقت‌ها قبل از پخش برنامه‌های تلویزیونی داده می‌شود. شاید بعد از شنیدن این جمله، با خود گفته باشید که چرا این هشدار داده می‌شود، مگر چند فلش ناقابل، چه آزاری به ما می‌رسانند.

دلیل این هشدار، آگاهی دادن به دسته‌ای از بیماران مبتلا به تشنج برای پرهیز از دیدن این صحنه‌هاست، چون بعضی از مبتلایان به صرع، به نورهای فلش حساس هستند و همین نورها می‌تواند تشنج را در آنها برانگیزد. البته طرح‌های خاص یا حرکت اشکال خاص هم علاوه بر نور فلش می‌تواندن منجر به برانگیخته شدن صرع‌های حساس به نور یا Photosensitive epilepsy شود.

نوع محرک دیداری صرع و همچنین شدت تشنج ناشی از تحریک نوری، در هر شخص نسبت به شخص دیگر متفاوت است، بنابراین ممکن است، شخص حساس به نور، اصلا روی زمین نیافتد و هیچ تظاهر حرکتی تشنج نداشته باشد و صرفا عضله حرکت‌دهنده کره چشم‌اش بپرد (صرع absence یا petit mal ) یا ممکن است مبتلا به صرع به صورت حرکات شدید و واضح اندام‌ها شود (صرع tonic–clonic)

بسیاری از کسانی که صرح حساس به نور دارند، قبل از رخ دادن تشنج، پیش‌درآمد تشنج یا aura را تجربه می‌کنند، به این صورت که حس‌های عجیب و غریبی پیدا می‌کنند که به آنها می‌فهماند که به زودی دچار تشنج خواهند شد. این پیش‌درآمد می‌تواند به آنها فرصت بدهد که از محرک تشنج اجتناب کنند.

محرک‌های نوری تشنج معمولا چه خصوصیاتی دارند؟

این محرک‌های نوری، معمولا به صورت دوره‌ای و تکرارشونده هستند و طرح‌های منظم از نظر زمانی یا فضایی ایجاد می‌کنند.

نورهای فلش یا تصاویری که به سرعت تغییر می‌کنند (مثلا نورهای رقصان کلوپ‌ها یا نور وسایل نقلیه آمبولانس‌ها یا خودروهای پلیس یا فیلم‌های اکشن یا برنامه‌های خاص تلویزیونی) مثال‌هایی از انواعی از محرک‌ها هستند که فرکانس بالای تکرار نور، می‌تواند منجر به تشنج شود.

اما تصاویری ثابت فضایی یا سه‌بعدی مثل خطوط راه‌راه، حتی اگر حرکت نکنند، می‌توانند محرک تشنج شوند. گاهی هم محرک دیداری تشنج هم باید طرحی فضایی داشته باشد و هم حالت تکرارشونده داشته باشد، مثلا وقتی خطوط موازی حرکت کنند.

خصوصیات مشترک این محرک‌ها این است که کنتراست بالا و شدت بالایی دارند مثلا به صورت نور سفید بسیار درخشان در یک زمینه سیاه هستند.

کنتراست (تباین)، به تنهایی بدون همراهی با شدت بالای نور، بسیار به ندرت منجر به تشنج می‌شوند.

بعضی از بیمارها به رنگ‌های خاصی حساس‌تر هستند.

تواتر یا فرکانس نور فاکتور مهمی است، مثلا یک بیمار ممکن است بلافاصله بعد از دیدن نورهایی با فرکانس هفت در ثانیه، تشنج کند ولی با فرکانس دو بار در ثانیه مشکلی نداشته باشد.

محرک‌های دیداری که همه میدان بینایی را شامل می‌شوند بیشتر از آنهایی که فقط قسمتی از میدان بینایی را مشغول می‌کنند، تشنج‌زا هستند. پس اگر بیمار فقط با یک چشم به محرک‌ها نگاه کند احتمال تشنج‌اش پایین می‌آید، بنابراین پوشانیدن یک چشم در هنگام مواجهه غیرمترقبه با محرک‌ها در بیماران مبتلا به صرع حساس به نور، می‌تواند یک ابزار ساده حفاظتی باشد.

مصرف الکل، محرومیت از خواب و استرس‌های دیگر می‌توانند احتمال تشنج به دنبال تحریک بینایی را تشدید کنند.

رسانه‌هایی که ناخواسته منجر به تشنج می‌شوند!

بیشترین عامل تشنج حساس به نور، تلویزیون است! بیمارانی که صرح حساس به تشنج دارند نباید تلویزیون را در اتاق تاریک یا از فاصله کم ببینند. آنها همچنین وقتی تصویر تلویزیون تنظیم نیست یا پرش دارد هم باید از دیدن برنامه‌های آن اجتناب کنند.

خوشبختانه تلویزیون‌های مدرن دیجیتال حال حاضر که در آن تصویر بدون پرش و یا سرعت بالا پخش می‌شوند، احتمال تشنج‌زایی کمتری دارند.

جالب است که بدانید که بعضی از بیماران مخصوصا آنهایی که در سنین کودکی هستند، ممکن است به دیدن تصاویری که تشنج برمی‌انگیزند، علاقه پیدا کنند. آنها را باید به صورت فیزیکی از تلویزیون دور نگه داشت. بعضی از بیماران که اختلالات شناختی دارند ممکن است عامدانه با حرکت دادن انگشتها در جلوی چشمها و در برابر نور روشن، تشنج را در خود برانگیزند!

حتی گاهی ممکن است شخصی که هیچ سابقه هیچ وقت تشنجی نداشته به دنبال دیدن یک برنامه خاص تلویزیون، دچار تشنج شود.

بعضی از شبکه‌های و استودیوهای تلویزیونی بریتانیایی استاندارد خاصی را در پخش تصاویر رعایت می‌کنند تا ناخواسته تشنج برنیانگیزند.

فیلم تبلیغی المپیک 2012 لندن، یکی از ویدئوهای جنجالی بود که به دنبال پخش آن عده‌ای از مردم تشنج کردند، طوری که کمیته المپیک مجبور شد، این ویدئو را از سایت‌اش حذدف کند، این ویدئو حتی از یوتیوب هم حذف شد.

لامپ فلورسنتی (مهتابی) که درست کار کند، مشکلی ایجاد نمی‌کند اما لامپ فلورسنتی که مشکل داشته باشد و چشمک بزند می‌تواند باعث تشنج شود.

بازی‌های ویدئویی : نخستین مورد تشنج به دنبال گیم، در سال 1981 گزارش شد و از آن زمان تا به حال، موارد متعددی از تشنج به دنبال انجام بازی‌های ویدئویی که حاوی صحنه‌های با نورهای شدید و فرکانس بالا بودند، گزارش شده است،  طوری که سازندگان این بازی‌ها، مجبور به رعایت یک سری استانداردها شدند. بعضی از کسانی که سابقه قبلی تشنج نداشته‌اند، ممکن است نخستین حمله‌شان را به دبنال یک گیم تجربه کنند.

طراحی وب و صرع!
بارها شده که سایت‌ها و فوروم‌هایی دیده‌ایم که در آنها، تصاویر به سرعت حرکت می‌کنند و عوض می‌شوند. بنرهای چشمک زن و فونت‌های نامنظم هم در آنها غوغا می‌کنند. این دسته از صفحات وب فقط چشم‌ها را نمی‌آزارند، بلکه گاهی باعث تشنج هم می‌شوند! شوربختانه تعداد این سایت‌ها در وب فارسی بسیار زیاد است.

دو راهنما برای طراحان وب در این زمینه وجود دارد، در یکی از آنها توصیه شده که چنانچه کنتراست تصاویر بالا باشد، به هیچ عنوان نباید تصاویر با فراکانس بیشتر از 3 تغییر کنند. وب‌سایت‌های دولت فدرال آمریکا هم مطابق استاندارد دیگر باید از قوانین خاصی پیروی کنند.

ابزار رایگان خوبی هم در اینترنت وجود دارد که با معرفی فلش‌ها و ویدئوها به آن می‌توان از سالم بودن محتوا اطمینان حاصل کرد!

چطور می‌شود اطمینان حاصل کرد که تشنج شخصی به خاطر تحریک نوری بوده یا اینکه یک بیمار صرعی به نور حساس است؟

مسلما همه بیماران مصروع به نور حساس نیستند. پس باید به نحوی متوجه دسته حساس به نور شویم. ابزاری به نام تحریک‌کننده متناوب نوری Intermittent Photic Stimulation  یا IPS وجود دارد. به کمک این ابزار، همزمان با پخش تصاویر، پزشک نوار مغز یا EEG بیمار را پایش می‌کند تا طرح‌های حاکی از مقدمه ایجاد تشنج را ببیند. در صورت دیدن این طرح‌ها آزمایش متوقف می‌شود و درمی‌یابیم که شخص حساس است.

درمان خاص اختصاصی برای تشنج حساس به نور وجود ندارد، البته شدت آن معمولا با گذشت زمان کاهش می‌یابد. معمولا «والپاروات سدیم» به این بیماران تجویز می‌شود. بهترین توصیه به این بیماران پرهیز از محرک‌های نوری است.

مسئولیت‌های جامعه در قبال این بیماران:

از زمان محبوبیت دیسکوتک‌ها در دهه شصت میلادی در غرب، جامعه متوجه پدیده تشنج حساس به نور شد. در نتیجه تشکیلات وضع کننده قانون، قوانینی در مورد نورهای فلش در امکان عمومی تصویب کردند و به مرحله اجرا گذاشتند.

موارد جالب تشنج حساس به نور!

در سال 1997، زمانی که اپیزودی از سریال انیمیشن Pokémon در ژاپن پخش شد، در صحنه‌ای تصاویری با شدت نوری بالا و فراکانس بالای تغییر تصاویر پخش شد که منجر به ایجاد تشنج در صدها بیمار در سراسر ژاپن شد! میزان حساسیت جامعه به این رخداد، شدید شد و یک هیستری جمعی باعث شد که 12 هزار نفر با ادعای تشنج ناشی از این برنامه به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مراجعه کنند!

اما در سال 2008، گروه ناشناسی از هکرهای بدطینت، به فوروم بیماران مبتلا به تشنج حمله کردند، آنها تصویری با فرمت گیف با سرعت پخش بالا در فوروم گنجاندند تا بازدیدکنندگان را دچار تشنج کنند.

این مورد را نخستین مورد حمله فیزیکی به کاربران از طریق اینترنت در تاریخ اینترنت می‌دانند!

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

اگر گوشی‌های موبایل، دهه‌ها زودتر اختراع می‌شدند

در دوره‌ای پس از همگانی شدن استفاده از گوشی‌های موبایل، تنوع ظاهری آنها بسیار زیاد بود و هیچ گوشی‌ای شبیه گوشی دیگر نبود. اما الان شکل همه گوشی‌ها تقریبا یکی شده است.ما خیلی منتظر گوشی‌های تاشو یا رول‌شونده ماندیم تا این یکنواختی را به…

عکس‌های دلپذیر این سلبریتی‌ها با میدجرنی نسخه پنج و این دستور ایجاد شده که شما هم می‌توانید از آن…

تصور کنید که بخواهید عکس‌هایی از شمار قابل توجهی از سلبریتی‌ها داشته باشید که همه در حال انجام یک کار واحد هستند، آن هم در یک شرایط نوری یکسان.در شرایط عادی که نمی‌شود به همه‌شان دیکته کرد که ژست مورد نظر ما را بگیرند. اما هوش مصنوعی…

داستان تکامل اتاق خواب‌ها از دوران انسان‌های اولیه تا اتاق‌ خواب‌های هوشمند + گالری عکس

تکامل اتاق خواب‌ها تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله تغییرات فرهنگی، فناوری و اجتماعی قرار گرفته است. با گذشت زمان، اتاق خواب‌ها از فضا‌های خواب ساده به پناهگاه‌ها و آسایشگاه‌های چند منظوره و شخصی تبدیل شده‌اند.مروزی کوتاه بر تکامل آنها:…

سخت است باور کنیم که این عکس‌ توهم‌برانگیز، واقعا عکس است و نقاشی نیست – چرا علیرغم هوش مصنوعی…

اخیراً توجه زیادی به جهان‌های فانتزی ایجاد شده در هنر هوش مصنوعی شده است. با این وجود عکاسی هنوز قدرت و تازگی خاص خودش را دارد و می‌تواند جادو کند و صحنه‌های فانتزی خیره‌کننده ایجاد کند.برخی از عکس‌های تارین گلدمن -عکاس آفریقای جنوبی-…

فهرست چیزهایی که تا همین 20 – 30 سال پیش در ایران و جهان معمولی بودند، اما الان کارها و خریدها…

اوضاع اقتصادی کلی دنیا خوب نیست. از یک سو میل و اشتیاق همه به کمتر کار کردن و بیشتر داشتن و به خصوص سخت گرفتن به هم بیشتر شده و از سوی دیگر، درآمدها آنچنان افزایش نیفتاده‌اند. در این میان برخی کشورها با تورم‌های باورنکردنی دست به گریبان…

اگر قرار بود در طراحی بدنه و اجزای داخلی خودروها، فرهنگ و هنر هر کشور در نظر گرفته می‌شد

طراحی خودرو فرآیند پیچیده ای است که شامل عوامل مختلفی است تا اطمینان حاصل شود که محصول نهایی& ایمن، کارآمد , زیباست و نیازها و خواسته های مصرف کنندگان را برآورده می کند. فاکتورهای زیر برای مثال موثرند:ایمنی: ایمنی در طراحی خودرو از…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
11 نظرات
 1. senaps می گوید

  هو!! همیشه خندم میگیره وقتی تو بی بی سی میگن نور شدید فلاش دوربین!!
  البته میدونستم برا صرعی هاست،ولی نمی دونستم تا این حد،چیزای مختلف روشون تاثیر داره…
  به نظر من،بدترین تجربه ی ادم معمولی،اینه که یه نفر که صرع داره،جلوت بیوفته!!مخصوصا اگر کارگرت باشه،و تو یه لحظه به خاطر گوش نکردن به حرفت،یه جورایی سرش داد زده باشی و دو ثانیه بعد ببینی که یه لیوان گنده چای داغ که همین الان از اب سرد کن!!!!!ریخته رو بریزه رو سرو صورت خودش و محکم بیوفته زمین،کبود بشه و با بدنی به شدت سفت شده،تنها کاری که ازت بیاد،جییییییغ!! کشیدن باشه که مغازه دارهای همسایه برسن به دادت که طرف انگار داره زیر دستت میمیره!!!
  برای من که تجربه ی وحشتناکی بود،مخصوصا به اون شدت کبود شدن چهره ی طرف،و سفت شدن بدنش که هیچ جوری نمیشد جمعش کرد !! خوبیش هم اینه که بعد 2 دقیقه خودش حالش خوب میشه و بلند میشه!! البته،طرف من،همون یه بار اونجوری شد،همون یه بار هم زبون خودش رو برید متاسافنه…

 2. پویا می گوید

  این سه پست آخرت واقعا عالی بودند دکتر (مخصوصا همین پست). دستت درد نکنه!

 3. يك پزشك ديگر می گوید

  سلام،دستتون درد نکنه،خیلى خیلى جالب بود. آقاى دکتر سوالى دارم، منم با دیدن بعضى برنامه هاى تلویزیون دچار هایپرتنشن و فریادهایى از ته دل وحالاتىتشنج مانند میشم! بنظر شما منم همین بیمارى رو دارم یا مشکل جاى دیگه س؟!;-)

 4. مهدی ملک زاده می گوید

  چه جالب !من خودم دارم این بیماری رو!نمی دونستم!

 5. اردلان می گوید

  سلام دکتر جان
  خیلی عالی بود
  لطفا اگه واستون مقدوره اون ویدئو “فیلم تبلیغی المپیک ۲۰۱۲ لندن” و همچنین اگه امکان داره اون اپیزود از اون کارتون رو بگذارید تا افرادی که این مشکل رو ندارند و مثل بنده خیلی مشتاق دیدنش هستند ، بتونند ازش استفاده کنند
  و
  “نخستین مورد حمله فیزیکی به کاربران از طریق اینترنت” واقعا کار ناعادلانه و نامردی بوده ولی به شخصه همچین اطلاعی از همچین هکی نداشتم و برام خیلی جالب بود
  ممنون

 6. وفا می گوید

  اتفاقا چند وقت پیش تلویزیون داشت سریال CSI رو نشون می داد و موضوعش به بازی ویدیویی ربط داشت. این بود که نشستم و دیدم! و چه جالب که استفاده از این موضوع تشنج حساس به نور توی این اپیزود به عنوان یکی از روش های قتل توی یه سری بازی آنلاین مطرح شده بود. دیدنش برای تو که خوره سریالی خالی از لطف نیست. بیشتر توضیح نمیدم که چیزی لو نره. اسم اپیزود هست Hitting For The Cycle

 7. آی رایت می گوید

  خیلی مفید بود.یک چیز جدید یادگرفتیم 🙂
  مرسی .

 8. مصطفی می گوید

  بعد چندین سال، هنوز که هنوزه به این وبسایت سر میزنم، دلیلش هم همین اطلاعات مفید هستش،
  دست شما مرسی!

 9. رضا می گوید

  مطلب مفیدی بود
  دستت درد نکنه همکار عزیز

 10. ندا می گوید

  با سلام میخواستم در این مورد یک سئوال بپرسم.چند وقت پیش خواهرم در یک مراسم عروسی که از نورهای لیزری استفاده می شد دچار تشنج شد تشخیص پزشکش صرع گراندماله حالا من میخواستم بدونم ممکنه فقط حساسیت به نور باشه و اون صرع نداشته باشه؟

 11. حسن می گوید

  مطلب خیلی خوبی بود
  ممنون که زحمت کشیدید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.