گجت پرتابلی که خونریزی مغزی را تشخیص می‌دهد

1

ظاهرا جنگ‌هایی که دنیا را فراگرفته یا تهدید می‌کنند، در کنار همه بدبختی‌هایی که برای نوع بشر فراهم آورده‌اند، باعث پیشرفت‌هایی در فناوری پزشکی شده‌اند، ظهر امروز برایتان از فناوری‌ای نوشتم که می‌تواند به کنترل خونریزی مصدومان کمک کند و ابداع آن، به خاطر نیازهایی بود که سربازان در شرایط دشوار میدان‌های نبرد داشتند. در این پست می‌خواهم برایتان در مورد گجت جالبی بنویسم که کاری دشوار را انجام می‌دهد: تشخیص خونریزی مغزی!

اگر سربازی صدها کیلومتر دورتر از یک مرکز مجهز به سی‌تی اسکن دچار ضربه مغزی شود، چطور می‌توان تشخیص داد که او خونریزی مغزی کرده است یا نه؟ مشکل البته محدود به میدان‌های جنگ نیست، در آمریکا سالانه ۱.۴ میلیون نفر به خاطر ضربه مغزی به اورژانس‌ها آورده می‌شوند که از این میان پنجاه هزار نفر فوت می‌شوند. تشخیص سریع بیماران مشکل‌دار از آنهایی که مشکلی ندارند، در ساعت اول که موسوم به «ساعت طلایی» است، اهمیت زیادی دارد.

برای رفع این مشکل، شرکتی به InfraScan گجت قابل حملی به نام Infrascanner ساخته است، این وسیله پروبی دارد که نور نزدیک به فروسرخ از خود ساطع می‌کند، برای تشخیص کافی است که وسیله را روی چند نقطه جمجمه بگذارید و هر بار چند ثانیه صبر کنید، اینفرااسکنر با نشان دادن رنگ‌ قرمز روی صفحه یک PDA به شما نشان می‌دهد که خونریزی وجود دارد و با رنگ سبز نشان می‌دهد که احتمالا مشکل وجود ندارد، به علاوه اندازه نقاط رنگی، نمایشگر وسعت خونریزی خواهد بود.

تبلیغ: رایگان: تست MBTI + تفسیر ویدیویی تیپ شخصیت و سازگاری شغلی

اما مکانیسم کار این وسیله چیست؟ خونی که در رگ‌ها در حال گردش باشد به میزان متفاوتی از خون ساکن ناشی از خونریزی، نور اینفرااکسنر را جذب می‌کند و با اندازه‌گیری همین تفاوت، دستگاه پی به وجود خونریزی می‌برد.

البته اینفراسکنر، بیشتر یک وسیله ابتدایی برای غربالگری بیماران است و جای سی‌تی اسکن را نمی‌گیرد، در تحقیقاتی که انجام شده، حساسیت این وسیله ۸۸ درصد و اختصاصی بودن آن ۹۱ درصد تعیین شده. (+)

این فناوری از چند سال پیش در حال تکمیل است و در دسامبر سال میلادی گذشته سازمان غذا و داروی آمریکا FDA، آن را تأیید کرده است.

منبع


 
ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. اشکان افشار می گوید

    جای این گجت در اینجا هم خالی است. این گجت در لحظاتی می‌تواند سرنوشت دیگری برای فرد مصدوم رقم زند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.