طلوع عکاسی رنگی: مجموعه عکس‌های «آلبرت کان» از بشریت

9

نخستین عکس رنگی، ۱۵۰ سال پیش توسط «جیمز کلرک مکسول» گرفته شده بود، پیش از این در «یک پزشک» در این مورد برایتان نوشته بودم.

اما تا پیش از سال ۱۸۹۰، عکس‌های رنگی بیشتر در آزمایشگاه‌ها بودند تا در دست مردم و عکاسان. برادران لومیر در سال ۱۹۰۷، برای نخستین بار توانستند در سال ۱۹۰۷، یک تکنیک عکاسی رنگی را وارد بازار کنند که از لحاظ تجاری موفق باشد.

برخلاف شیوه‌های پیشین عکاسی رنگی که نیازمند سه بار نوردهی با سه فیلتر رنگی مختلف بودند، در شیوه برادران لومیر که به Autochrome Lumière موسوم بود، از یک فیلتر رنگی استفاده می‌شد که موزاییکی از فیلترهای بسیار ریز رنگی بود و به این ترتیب با یک بار نوردهی می‌شد، عکس رنگی گرفت.

در سال ۱۹۰۹، یک بانکدار متمول فرانسوی به نام آلبرت کان Albert Kahn تصمیم گرفت که با استفاده از شیوه عکاسی اتوکروم برادران لومیر، مجموعه عکس‌هایی از آدم‌های کشورهای مختلف بگیرد تا از این طریق صلح و فهم متقابل از فرهنگ‌‌ها را تبلیغ کند.

آلبرت کان به عکاسی به منزله شیوه برای فهرست و آرشیو کردن فرهنگ‌های مردمی از تبارهای مختلف نگاه می‌کرد.


آلبرت کان

به مدت دو دهه، تا پیش از آنکه رکود اقتصادی عرصه را بر آلبرت کان تنگ کند، او عکاسانی را به بیش از ۵۰ کشور دنیا فرستاد. این عکاسان بیشتز از ۱۰۰ ساعت فیلم و ۷۲ هزار عکس از مناظر و شهرها و مردم این کشورها گرفتند.

اما این مجموعه باارزش که با استفاده از آن اطلاعات جالبی از فرهنگ، شرایط زندگی مردم با آداب و سنن و مذهبشان کسب کرد، برای دهه‌ها به فراموشی سپرده شد، تا اینکه در دهه ۱۹۸۰ مجددا کشف شد.

و بسیار جالب است که بدانید که این پروژه جاه‌طلبانه آلبرت کان فرهنگ اصطلاحات عکاسی خبری را تغییر داده است و در دنیای مدرن ما هم اثر کارهای او در فیلترهای اپلیکیشن‌ محبوب اینستاگرام، تجلی یافته است.

آلبرت کان در سال ۱۸۶۰ در یک خانواده یهودی در شهر Marmoutier فرانسه به دنیا آمد، او در ۱۹ سالگی کارمند بانک شد و هزمان زیر نظر «هنری برگسون» فلسفه می‌خواند و به سرعت پله‌های ترقی را پیمود.

خانه و باغ او، محل دیدار هنرمندان و اندیشمندانی مثل آناتول فرانس، رودیارد کیپلینگ، کولت، آلبرت اینشتین، آندره ژید و اوگست رودن بود.

نخستین بار وقتی ایده این پروژه بزرگ به ذهن آلبرت کان آمد که او عکس‌های راننده و عکاسش را از سفر تجاری که به ژاپن داشت، دید.

در این عکس‌ها، آدم‌هایی از کشورهای مختلف از سوریه تا سوئیس، از بنین تا برزیل و از ویتنام تا کانادا را در قریب به یکصد سال پیش می‌توانیم ببینیم.

در تعدادی از این عکس‌ها اثرات جنگ جهانی اول بر سربازان و تمدن‌ها هم مشخصند.

آلبرت کان در زمان اشغال فرانسه توسط نازی‌ها در سال ۱۹۴۰ درگذشت.

با هم تعدادی از عکس‌ها را مرور می‌کنیم.

نخست عکس‌های ایران:

اصفهان ۷ سپتامبر سال ۱۹۲۷:

تهران، زنان ایرانی، سال ۱۹۲۷:

دختر ایرلندی:

عراق:

فرانسه:

سوریه:

یونان:

ترکیه:

مقدونیه:

یونان:

 

 
9 نظرات
 1. محمد امیری می گوید

  واقعا جالب بود،لذت بردم.
  ممنون که به اشتراک گذاشتید.

 2. فرهاد می گوید

  عالی بود

 3. ماهان می گوید

  بسیار زیبا بود دمت گرم اقای مجیدی

 4. ابوالفضل می گوید

  فوق العاده فوق العاده

 5. علیرضا می گوید

  شگفت انگیز بود. ممنون.

 6. زهرااا می گوید

  موفق باشییییید

 7. حسین جاودانی می گوید

  جناب آقای دکتر مجیدی سلام – واقعا مطلب جالب و قابل استفاده ای را انتخاب کرده اید دستتان درد نکند و سپاس بیکران . . .

 8. عمار می گوید

  خیلی خوب

 9. داوود می گوید

  مجموعه آلبرت کان توسط بی بی سی در ۳ دی وی دی منتشر شده است برای خرید آن در ایران می‌توانید از سایت تصویر دانش آن را تهیه کنید. با صدای انگلیس و دوبله فارسی به صورت نسخه اصی
  http://tasviredanesh.ir/fa/persian-subtitle/1144–.html

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.