بازخوانی حرف‌هایی که سیاستمداران سعی در پنهان کردن آنها داشته‌اند

4

در دنیای سیاست بسیار پیش می‌آید که کسی حرفی را بزند و بعد از مدتی بنا به ملاحظاتی به کلی منکر حرفش شود. استفاده از توییتر در غرب آنقدر معمول است که سیاستمداران اگر خودشان هم میانه‌ای با توییت کردن نداشته باشند، ناچارند اکانت توییتری برای خود دست و پا کنند تا بقیه چیزهای مهم را برایشان توییت کنند.

از آنجا که شفافیت و اظهارنظرهای صریح و بر زبان آوردن افکار تکانه‌ای در عالم سیاست، هیچ وقت به صلاح نبوده است، بسیار پیش می‌آید که سیاستمداری توییتی بکند و بعد از چند دقیقه بر اساس مصلحتی تصمیم به پاک کردنش بگیرد.

اما به تازگی بنیاد Sunlight کار جالبی کرده است و سرویسی به نام  Politwoops راه انداخته است، کار این سایت این است که توییت‌های حذف‌شده سیاستمداران را پیدا کند و منتشر کند. این سایت فعلا سیاستمداران کشورهای محدودی مثل آمریکا، بریتانیا، هلند و اسپانیا را دنبال می‌کند.

مثلا سه ماه پیش جان‌ مک‌کین در توییتی، گریستن پوتین بعد از مطلع شدن از برنده شدنش در انتخابات ریاست جمهوری روسیه را مسخره کرد:

جان‌ مک‌کین

ولی بعد از دو دقیقه به پیامدهای سیاسی این توییت فکر کرد و این توییت را حذف کرد.

اما این توییت از چشم تیزبین Politwoops دور نماند.

پوتین

در آمریکا سایت Politwoops اکانت‌های توییتر اعضای کنگره، باراک اوباما و نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را رصد می‌کند.

در این سایت می توانید توییت‌های حذف‌شده شش ماه اخیر سیاستمداران را که بیش از سه هزار توییت می‌شود، ببینید.

بعضی از توییت‌های حذف شده، اهمیت زیادی ندارند، اما پاک شدن برخی دیگر از آنها، ما را متوجه بازی‌های پشت پرده یا خبرهایی می‌کند که از آنها مطلع نبودیم.

 
4 نظرات
 1. shirin می گوید

  خسته نباشید . همیشه از خوندن مطالب وبلاگتون لذت میبرم.

 2. مجله اینترنتی بازتاب می گوید

  خــــیلی باحاله این سرویس!
  تصور نمیکردم سیاستمدارهای بزرگ هم حرف دهانشان را مزه مزه نکنند!

 3. سعید می گوید

  باید تشکر کنم از اطلاع رسانی شما چون قبل از این نمی دونستم امکانش هست که بشه توئیت های حذف شده رو برگردوند؛ به هرحال از این به بعد باید بیشتر مواظب توئیت های خودم باشم ….

  در ضمن به نکته جالب برخودرم این بود که پیج رنک گوگل ۹ هست اما پیج رنک توئیتر ۱۰ و این یعنی اینکه شبکه های اجتماعی و رسانه های کاربر محور حتی از غول های بزرگی مثل گوگل هم می تونن پیشی بگیرن…

  برای شما آرزوی موفقیت دارم…

 4. مرتضی می گوید

  خیلی باحاله ولی خب مطمئنا از این به بعد دیگه بیشتر مراقب میشن و کمتر پاک می کنن توییت هاشون رو

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.