کارزار تبلیغاتی «بیدار شو»ی شرکت RIM

4

مدتی پیش در کنار اپل استور شهر سیدنی، اتفاق عجیبی رخ داد، جمعی از مردم سیاهپوش در حالی که پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود: «بیدار شو» از اتوبوسی پیدا شدند.

بیدار شو,معترض

بیدار شو,معترض

بیدار شو

بیدار شو

خیلی‌ها تصور می‌کردند که قرار دست‌جمعی برای این کار که اصطلاحا flash mob نامیده می‌شود را سامسونگ ترتیب داده است و بخشی از برنامه تبلیغاتی این شرکت پیش از رونمایی از گوشی گلکسی اس ۳ است.

اما برخلاف انتظار این کارزار تبلیغاتی ویژه را شاخه استرالیای شرکت RIM ترتیب داده بود.

مدتی بعد هم این تبلیغ در روزنامه‌های محلی استرالیا دیده شد:

بیدار شو

شرکت RIM مدتی است که به تکاپو افتاده است که از ورطه سقوط نجات پیدا کند، ما البته تلاش‌های خوبی را از جانب این شرکت شاهد هستیم، مثل همان دوربین گذشته‌نگر یا کیبورد جدید برای گوشی‌های بلکبری.

اما راستش را بخواهید، برنامه‌های تبلیغاتی این شرکت هم تصنعی و ملال‌آور به نظر می‌رسند. برای اثبات این ادعا بد نیست به سایت کارزار تبلیغاتی «بیدار شو» نگاهی بیندازید.

در این سایت RIM به اپل طعنه می‌زند که متفاوت فکر کردن کافی نیست، بلکه متفاوت عمل کردن است که اهمیت دارد.

ما فعلا اندیشه راهبردی متفاوت و عملکرد متفاوتی از RIM ندیده‌ایم، شخصا برای من جالب‌تر بود که آن فلش موب را نه افرادی اجیرشده بلکه مثلا جمعی از فعالین برای Tizen ترتیب می‌دادند!

شرکتی که تعصب خاصی روی گوشی‌های با صفحات نمایش کوچک، کیبوردهای فیزیکی و سیستم عامل تاریخ‌گذشته‌ای دارد، باید غیر از ترتیب دادن کارزارهای تبلیغاتی جالب به یک سری تحولات ریشه‌ای تن دردهد تا دیگر شاهد زیان‌هایی مثل زیان ۱۲۵ میلیون دلاری مطابق آخرین گزارش سه‌ماه‌اش نباشد.

 
4 نظرات
 1. علی.ب می گوید

  به شخصه تبلیغات سامسونگ رو خیلی حرفه ای تر از اینا می دونم با این که طعنه هایی هم به شرکت های دیگه میزنه اما معنای عمیق تری در اونا نهفته هست. اگر کنفرانس سامسونگ رو هم دیده باشید کلیپ هایی که نمایش داده میشه خیلی حرفه ای ساخته شده!
  تنها گوشی که کیبردی مثل بلک بری داشته و من استفاده کردم از گوشی های I-mate بوده اونم به خاطر اینکه ویندوز موبایل ۵ هیچ سازگاری با صفحات نمایش لمسی نداشت. اما بلک بری ها بیشتر فضای گوشی رو کیبردشون اختصاص داده شده! اون هم زمانی که خیلی از شرکت ها دارند قید کیبرد رو می زنند مثل HTC .
  با سیستم عاملش من کار نکردم نمی تونم نظری بدم!

 2. Alpha می گوید

  یه ۵ ماهی میشه که از بلک بری استفاده می کنم… خیلی هم راضیم … احتمالا گوشی بعدی ام هم بلک بری خواهد بود…
  از منظر شخصی اسمارت فون + کیبورد رو بیشتر ترجیح میدم… 😀

 3. بهزاد می گوید

  شما که از مریدان بی چون و چرای استیو فقید هستید و مسلما هرگونه اعتراض به هر شکل رو به ساحت اپل بر نمیتابید.
  انسان,بنده برند یا بلعکس؟;)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.