13 صدای مرتبط با فناوری که دیگر کمتر آنها را می‌شنوید!

27

چقدر زمان زود می‌گذرد، زمانی در منزل اینترنت نداشتم، اوایل ورود اینترنت به ایران بود، با پنج شش فلپی دیسک به کافی‌نت‌ها می‌رفتم و برای اینکه در وقت و هزینه صرفه‌جویی کنم، صفحات مورد نظر را سریع باز می‌کردم و در فلاپی دیسک ذخیره می‌کردم.

اگر جزو خوانندگان نوجوان «یک پزشک» باشید، شاید اصلا تجربه کار زیاد با فلاپی دیسک‌ها را نداشته باشید، اما آنهایی که مجبور بودند زمانی فلاپی دیسک‌ها را تحمل کنند، می‌دانند که چقدر کار کردن با آنها دشوار بود.

اگر صفحات اینترنت را به صورت کامل می‌خواستم ذخیره کنم، کلی ذخیره شدن صفحات طول می‌کشید، بنابراین مجبور بودم خیلی وقت‌ها صفحات را به صورت HTML تنها و بدون عکس و حواشی ذخیره کنم.

بعد از اینکه فلاپی دیسک‌ها را به خانه می‌بردم تا با پی‌سی بخوانمشان باید یک مرحله دیگر باز شدن اطلاعات و صفحات و صدای ناهنجار فلاپی درایو را تحمل می‌کردم، تازه در بعضی از اوقات متوجه می‌شدم صفحات به خوبی سیو نشده‌اند.

دوره عجیبی بود، فلاپی‌دیسک و سرعت‌هایی که گاهی به زیر یک کیلوبیت هم می‌رسید (این دومی البته هنوز خاطره نشده!)

اگر با خواندن این تجربه شخصی من، دچار نوستالژی سال‌های پیش شده‌اید، بد نیست، در ادامه پست، با هم 13 صدایی که احتمال کمی دارد این روزها باز هم به صورت روزمره آنها را بشنویم، با هم مرور کنیم!

1- صدای بعضی از ارورها: صدای اروری که بعضی از کاربران مک یا نرم‌افزار Icq دریافت می‌کردند، ممکن بود زمانی آزاردهنده بوده باشد، اما حالا خاطره‌انگیز است. بشنوید (از اینجا یا اینجا)

2- آخرین باری که از VHS استفاده کردید، چه زمانی بود؟ یادتان می‌آید مجبور بودید کلی برای اینکه نوار به ابتدا برگردد، صبر کنید؟ یادتان می‌آید وقتی نوار در حال برگشت به اول بود و به ابتدای نوار نزدیک می‌شدید، سرعت کار بالاتر می‌رفت و صدای بیشتری هم از دستگاه بیرون می‌آمد؟

VHS

بشنوید (اینجا یا اینجا)

3- صدای فلاپی دیسک: فایل مورد نظر باز نمی‌شد و ما دعا می‌کردیم که فلاپی دیسک ضربه ناجوری نخورده باشد یا میدان مغناطیسی‌ای رویش اثر نگذاشته باشد و فایل ما باز شود.

فلاپی دیسک

بشنوید (اینجا یا اینجا)

4- صدای مودم دیال آپ، متأسفانه هنوز به کلی از ایران رخت برنبسته است و هنوز بسیاری از کاربران ایینترنت ایران از مودم‌های دیال آپ استفاده می‌کنند.

بشنوید (اینجا یا اینجا)

5- این روزها کمتر مجبور هستیم که صدای اشغال بودن خط تلفن را تحمل کنیم، چون ویس‌میل‌ و سیستم انتظار تماس call waiting را داریم.

بشنوید (اینجا یا اینجا)

6- هنوز تلفنی قدیمی با شماره‌گیر دوار دارید؟

تلفن قدیمی

اگر دلتان تنگ شده، صدایش را از اینجا یا اینجا بشنوید!

7- صدای بوت شدن کامپیوتر، آن تک‌بوقی که حکایت از بی‌مشکل بودن روند بوت هنگام فشار دادن دکمه پاور است، در کامپیوترهای مدرن، در حال حذف شدن است.

8- زمانی AOL تنها ISP بزرگ در آمریکا بود، برخلاف این روزها که هر روز کلی ایمیل اسپم و ایمیل‌های دیگر می‌گیریم، وقتی کاربران در آن زمان ایمیلی می‌گرفتند، صدای مردی را می‌شنیدند که می‌گفت، ایمیلی گرفته‌ای!

بشنوید (اینجا یا اینجا)

9- احتمالا صدای «شان داون» شدن ویندوز 95 را فراموش کرده‌اید!

ویندوز 95

بشنوید (اینجا یا اینجا)

10- پرینتر لیزری دارید و صدای پرینترهای سوزنی یا ماتریکسی را فراموش کرده‌اید؟

بنوشید (اینجا یا اینجا)

11- تلویزیون‌های LED یا LCD که ما داریم، موقع خاموش یا روشن شدن صدایی نمی دهند، اما زمانی ما تلویزیون‌های با لامپ تصویر داشتیم که موقع خاموش یا روشن شدن صدای «پاپ‌» از خود بیرون می‌دادند!

تلویزیون قدیمی

12- این روزها استفاده ما از خطوط ثابت تلفن در حال کم شدن است. در خطوط ثابت، بعد از برداشتن گوشی، صدایی می‌شنویم که حاکی از برقرار بودن ارتباط با مرکز تلفن است، شاید چند سال دیگر این صدا هم برایمان خاطره شود.

بشنوید (اینجا یا اینجا)

13- شخصا ترجیح می‌دهم که کیبوردی که از آن برای تایپ مطالب طولانی استفاده می‌کنم، صدای واضحی هنگام فشار دکمه‌ها بدهد، این طوری من که عادت ندارم به کیبورد نگاه کنم، در صورتی که انگشتم به درستی روی صفحه کیبورد قرار نگیرد، متوجه می‌شوم و حس و حال بهتری هم دارم. درست به همین خاطر است که وقتی با لپ‌تاپ کار می‌کنم زیاد راحت نیستم!

کیبرد قدیمی

اگر جزو آن دسته از آدم‌هایی هستید که کیبورد لمسی دارند یا از کیبوردی با صدای خیلی کم استفاده می‌کنند، می‌توانید صدای کیبورد را از اینجا یا اینجا بشنوید.

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عکس‌های قدیمی از کلاس‌های تایپ دهه 1950 تا 1970 – زمانی که تایپ یک مهارت پایه بود و چه بسا با…

در تاریخ آموزش آمریکا، در یک برهه دبیرستان‌های آمریکا برای آموزش یک مهارت ضروری برای ورود به دنیای مدرن تجهیز شدند: تایپ کردن. ظهور کلاس‌های تایپ در دبیرستان‌های ایالات متحده، فصلی جذاب در تاریخی آموزش بود.شروع  آموزش تایپ را می‌توان در…

عکس‌های قدیمی از یخ‌فروش‌های آمریکایی

یخ‌فروش‌ها در دوران قدیم اهمیت زیادی داشتند. قبل از رواج یخچال‌های مدرن، زندگی بدون آنها مختل می‌شد.عکس‌های این نوشته نگاهی اجمالی به دوران گذشته می‌اندازند، زمانی که صدای یخ‌فروش‌ها و شکستن بلوک‌های یخی در خیابان‌ها طنین‌انداز می‌شد.…

خوشمزه‌ترین غذاهای کشورهای مختلف دنیا از دید میدجرنی- قسمت دوم

در قسمت دوم خوشمزه‌ترین غذاهای کشورهای مختلف ما باز غذاهای لذیذ و گاه عجیبی از کشورهای مختلف می‌بینیم. این تصاویر توسط میدجرنی با اطلاعاتی که به آن داده‌اند، بازسازی شده‌اند.قسمت اول این پست را در اینجا ببینید.شیلیبلژیک:…

اگر نسخه پنجابی سریال بریکینگ بد ساخته می‌شد!

بریکینگ بد یک سریال تلویزیونی درام تلویزیونی بسیار محبوب آمریکایی است که از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ از شبکه AMC پخش می‌شد. این سریال توسط وینس گیلیگان ساخته شد و برایان کرانستون در نقش والتر وایت، معلم شیمی دبیرستانی که به سرطان ریه مبتلا است و…

حجم‌ها و مجسمه‌های زیبا ساخته شده با صفحات کتاب‌های قدیمی

ما انسان‌ها استفاد تخیل هستیم، اما در موارد معدودی این تخیل‌های خود را به صورت نقاشی یا حجم، زنده می‌کنیم و در معرض تماشای دیگران قرار می‌دهیم.اِما تیلور، هنرمند مقیم بریتانیا، این تجربه را در مجسمه‌هایی از جنس کتاب به صورت باورنکردنی…

این دانشجوی 18 ساله با هوش مصنوعی 19 شخصیت سیمپسون‌ها را به صورت شخصیت‌های واقعی درآورد!

برودی هالبروک دست به کار جالبی زده و جان تازه‌ای به شخصیت‌های محبوب سریال سیمپسون‌ها داده است. او در این مورد نوشته:«من از Midjourney برای تبدیل شخصیت‌های مورد علاقه‌‌ان از انیمیشن‌ها به قالب انسان استفاده کردم. البته برخی از اعضای…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو /پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
27 نظرات
 1. صالح می گوید

  کمودور64، اتاری ، میکرو ، سگا هم جز همین نوستالژی ها هست.

 2. Goldenstarc می گوید

  مودم دیال اپ از همه خاطره انگیزتره
  اون موقع ها خیلی اذیت میکرد

  ولی الان صداش رو چند بار گوش دادم …

 3. abbas می گوید

  صدای بازیهای آتاری و سگا و میکرو هم خاطره انگیزند

 4. محمد می گوید

  و من چقدر ناراحت بودم از اینکه نمیشه با خودکار بیک VHS رو عقب و جلو کرد!!! از این دستگاههای rewinder خریده بودیم براش…

 5. مهران می گوید

  درود
  فوق العاده بود . صدای مودم دیال آپ که هنوز خاطره نشده . درسته همه dsl دارن (البته چه dsl ای !) اما خوب بعضی وقت های برای قطعی یا شارژ مجدد هنوز این صدای زیبا رو میشنوم !
  اما صدای فلاپی دیسک و vhs و پرینتر هیولا بود .

 6. مهدی بردبار می گوید

  یه صدای خاطره انگیز دیگه صدای نوار کاست توی ضبط صوت که گیر می کرد و داستان داشتیم باهاش …

 7. نیما می گوید

  خاطره است دیگه
  چقدر زود همه چی خاطره میشه
  یه روز هم خودمون خاطره میشیم بدون اونکه فرصت بک اپ گرفتن از چیزهایی که مارو به یادگار میزارن داشته باشیم

 8. aliehsan33 می گوید

  وای اجب صداهایی ، بیشترشون جزو خاطرات آزار دهنده من هستند به خصوص صدای مودم دیال آپ 🙁

 9. مهدی غیاثی می گوید

  من با این‌که جزو اون خوانندگان نوجوان «یک پزشک» هستم، (۱۶ سالمه!) فلاپی دیسک و ویندوز ۳.۱ از نوستالژی‌های من در دنیای کامپیوتر هستم.

  البته زمانی که من از فلاپی دیسک استفاده می‌کردم، از اینترنت فقط یه چیز بلد بودم: کره‌ی زمینی که کنار IE می‌چرخید!‌ (توی کامپیوتر عموم اون رو دیدم و کلی ذوق کردم 😀 )

 10. رازخوانده می گوید

  واقعا یاد ویندوز95 و فلاپی بخیر…
  تو دبیرستان وقتی پروژه ای قرار بود خونه انجام بدیم با 4 یا 5 فلاپی باید میرفتیم دبیرستان. یادش بخیر. اولین بار که مجبور شدم ویندوز 95 نصب کنم هیچوقت یادم نمیره!
  شاید خنده دار باشه ولی هم مودم کامپیوتر اولم و هم یکدونه فلاپی مارک سونی (آکبند) واسه یادگاری نگه داشتم!!!
  یادش بخیر واقعا…

 11. میلاد طهرانی می گوید

  منم با اینکه نوجوانم و شاید از برخی از موارد گفته شده استفاده نکردم و در نتیجه خاطره ای ندارم، اما صدای فلاپی دیسک واقعا منو به گذشته ها برد.یادمه اولین باری که فلاپی دیسک خریدم اصلا بلد نبودم که چطور ازش استفاده کنم ولی به هر روشی یه فایل TXT را روش ریختم و دیگه نتونستم ازش استفاده کنم و فقط صدای تلاش فلاپی رو برای باز کردن فای می شنیدم.مودم دیال آپ هم که خاطره (که چه عرض کنم!) خیلی باهاش دارم، اون صبر کردن های طولانی، یافتن راهی برای قطع صداش و…
  یادش بخیر 😐

 12. reza می گوید

  باور نمی کنید من همین الان با دیال آپ کانکت شدم..نوستالژی دیگه صدای بیرون اومدن وی اچ اس از ویدیو و من هنوز ویدیو آیوا 101 رو تو اتاقم دارم

 13. کیوان می گوید

  صدای پرینترهای سوزنی رو خیلی دوست داشتم. الان هم چند باز گوش دادم و خیلی حال داد 🙂
  از صدای کیبورد وقتی یک نفر داره سریع تایپ می کنه متنفرم!

 14. جواد می گوید

  عالی بود . یادش بخیر وقتی ویندوز 95 اومده بود چه ذوقی کردیم

 15. saman می گوید

  عجب ! با این صداها به گذشته سفر کردیم و کمی هم از دنیای مدرن امروز فاصله گرفتیم و خاطرات کار با وسایل مختلف و صداهای ماندگار آنها برایمان تداعی شد.

  تشکر

 16. فولادی می گوید

  یاد دوران داس و ویندوز ۳.۱ به خیر
  فلاپی های کوچیک ۳.۴ که چیزی نیست، یاد اون دیسک های ۵.۲۵ اینچی به خیر
  یادش به خیر تنها منبع صدا اسپیکر داخل کیس بود. چیزی به اسم mp3 نبود.
  یادش به خیر ماوس تازه برا کامپیوتر اومده بود.
  اوه سی دی چه چیز لوکسی بود!

 17. بهزاد می گوید

  صدای سی دی رام ایسوس هم جزو خاطرات منه . یادمه اونقدر سرعتش بالا بود که یکبار سی دی درایور پرینترم توش ترکید . وقتی از 40 به بالا میرفت مثل جارو برقی صدا میداد !

 18. "1 پزشک" یار! می گوید

  دکتر جان!
  باز که تک حال اومدی!…
  آره واقعاً، بخصوص دیال آپ به آخرای صداش که می رسید می دونستیم،که داریم کانکت می شیم!
  ای عقب موندگی یادت بخیر!!!!
  مث اینکه الان خیلی پیش ….رفت کردیم!!!!

 19. آیدین می گوید

  صدای فلاپی خیلی خوب بود! یادمه اون زمانی که خودمون کامپیوتر نداشتیم، می‌رفتم پیش پسرخالم اینا، چند تا فلاپی هم داشتم که رو یکی شون کیو بیسیک بود، با کامپیوترشون کد می‌نوشتم، بعد سیو می‌کردم رو اون یکی ها! همش هم نگران بودم خراب نشن یه وقتی!
  آخی…! یادش بخیر!

 20. سمانه می گوید

  “این دومی البته هنوز خاطره نشده!”

  خیلی باحال بودددددد

 21. سمانه می گوید

  از همه باحال ترش صدای مودم دایل آپ بود……..شبها لحظه شماری می کردم که صداش زودتر قطع شه بقیه بیدار نشن
  موقعی بود که کارت اینترنت میخریدیم 10 ساعت 6 هزار تومن
  اون موقعی که صدا قطع میشد من چقـــــــــــدر نذر و نیاز میکردم تا کانکت بشه
  چقدر استرس داشتم که کارته تموم نشده باشه……..یادش بخیر
  :))))))))))))))

  1. کوثر می گوید

   عاشق مورد 4 بودم !!! با اون کارت اینترنت هایی که همیشه سرشون بین من و برادرم دعوا بود :))))

 22. علی بتاکم می گوید

  من هنوز از نوار کاست های وی اچ اس برای آرشیو بعضی از فیلم های مورد علاقم استفاده می کنم واقعا چه حس نوستالژیکی داره و حس غم که چقدر گذشته شیرین تر از حال بود یادش بخیر.

 23. حمید می گوید

  انگار همین دیروز بود .چه زود گذشت. من که از این ده بیست سال هیچی نفهمیدم.احتمالا ده سال دیگه هم فلش و دیسک بلو ری و adsl و وایمکس و .. برامون خاطره میشه و وقتی بیادشون میفتیم دلمون براشون تنگ میشه. نمودونم چرا حس نوستالژیک حس خوبیه. به قول یکی از بزرگان نوستالژیک غم شیرینه.

 24. یلدا می گوید

  صدای شماره 11 رو نذاشتید

 25. علی می گوید

  واقعاً خاطره انگیز است…
  یادش بخیر ویندوز95-فلاپی-کامپیوتر های قدیمی و…
  من هنوز 3 عدد فلاپی برای یادگاری نگه داشته ام

  1. جابر می گوید

   یادشون بخیر خدایی خیلی خاطره انگیز بودن مرسی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.