کتاب معجزه شکرگزاری – قسمت دوم

23

کتاب معجزه شکرگزاری
نوشته «راندا برن»
مترجم: وامق عسکری
ویراستار: «غلامحسین سالمی»
نشر صدای معاصر

معجزه شکرگزاری

قسمت دوم (شامل روز اول و روز دوم)

قسمت‌های پیشین را از اینجا بخوانید.

روز اول ‌:
مواهب‌تان را بشماريد
وقتي شمارش مواهبي را شروع كردم كه در زندگي نصيب‌ام شده بود، كل زندگي‌ام تغيير كرد.
بيلي نلسون (۱۹۳۳) – موزيسين

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

بي‌ترديد شنيده‌ايد كه ديگران از عبارت «مواهب‌ات را بشمار» استفاده مي‌كنند. وقتي به چيزهايي مي‌انديشيد كه براي‌شان سپاسگزاريد، در حقيقت شما در حال شمارش آنها هستيد. ولي چيزي كه امكان دارد از آن آگاه نباشيد آن است كه شمردن موهبت‌هاتان يكي از مهم‌ترين تمرين‌هايي‌ست كه تاكنون انجام داده‌ايد، و در حقيقت به گونه‌اي جدي زندگيِ شما را تغيير خواهد داد و ديگرگون خواهد كرد.

وقتي در مقابل چيزهايي كه داريد سپاسگزار باشيد، صرف‌نظر از هر اندازه كوچك بودن‌شان، درخواهيد يافت كه روند افزايش آن چيزها خيلي زود شتاب مي‌گيرد. اگر براي پولي كه داريد سپاسگزار باشيد، هر چقدر كه باشد، آن گاه خواهيد ديد كه پول شما به صورت غيرقابل باوري افزايش خواهد يافت، اگر براي ارتباط‌هاتان قدرشناس باشيد، آنگاه خواهيد ديد كه اگر روابط شما تاكنون خوب هم نبوده به گونه‌ي معجزه‌آسايي بهتر مي‌شود. اگر براي كاري كه داريد سپاسگزار باشيد حتي اگر كار رويايي‌تان نيز نباشد متوجه خواهيد شد كه شرايط آن‌چنان پيش خواهد رفت كه از كارتان لذت مي‌بريد و موقعيت‌هاي كاريِ بهتري به سراغ‌تان مي‌آيد. وقتي موهبت‌هاي داشته‌ي خود را درنظر نمي‌گيريم و آن‌ها را سبك سنگين نمي‌كنيم، آن گاه به صورت ناخودآگاه به شمارش و درنظر گرفتن نقاط منفيِ كار مي‌پردازيم. هنگامي كه درباره‌ي نداشته‌هامان صحبت مي‌كنيم، ما نكات منفي را مي‌شماريم. هنگامي كه به دنبال تقصير و اشتباه در ديگران مي‌گرديم، منفي‌ها را ‌شمارش مي‌كنيم يا وقتي كه درباره‌ي ترافيك يا معطل شدن و ايستادن در صف، يا تأخيرها، مشكلات دولت‌ها يا نداشتن پول كافي و يا حتي وضع هوا غُر مي‌زنيم، وقتي جنبه‌هاي منفي را مي‌شماريم ناخواسته مقدارشان افزايش مي‌يابد ولي در عين حال موهبت‌هاي در راه نيز از بين مي‌رود. من هر دو روش را امتحان كرده‌ام، موهبت‌هايم را شمرده‌ام و گاهي نيز بدهي‌ها را. من مي‌توانم شما را مطمئن كنم كه برشمردن موهبت‌ها تنها راهي است كه مي‌توانيد در زندگي از فراواني برخوردار شويد.

بهتر است هنگام شمردن موهبت‌ها، شمارش از دست‌ات خارج شود تا اينكه به خاطر شمردن مشكلات ، موهبت‌ها از دل‌ات خارج شوند.
مالتبي. د. باب كوك (نويسنده و كشيش)

نخستين كاري كه هر صبح يا در اولين فرصت در اين روز بايد انجام دهيد آن است كه موهبت‌هاي خود را بشماريد. شما براي اين‌كار مي‌توانيد از كامپيوتر يا كتاب مخصوص يا يك دفترچه استفاده كنيد تا تمام قدرشناسي‌تان را در يك جا قرار دهيد. قرار است امروز شما ده موهبتي را ليست كنيد كه در زندگي داشته‌ايد و براي آن قدرشناس هستيد.

هنگامي كه انيشتين سپاسگزاري مي‌كرد، مي‌انديشيد كه چرا بايد قدردان باشد. هنگامي كه شما علت آنچه را بدانيد كه برايش قدردان هستيد، آنگاه مرتبه‌ي قدرشناسي را بهتر احساس خواهيد كرد. به خاطرداشته باشيد كه عملكرد قدرشناسي به توجه و ميزان احساس شما بستگي دارد بنابراين براي هر مورد روي ليست‌ تهيه شده علت قدرداني‌تان را نسبت به آن بنويسيد.

در اينجا چند روش نمونه براي ليست‌تان ارائه شده است:
– من بسيار خوشبختم كه —– را دارم زيرا —– .
– من بسيار راضي و خوشحالم از داشتن —– چرا كه —– .
– من بسيار راضي و خوشحالم از داشتن —– چرا كه —– .
– من به راستي براي —– سپاسگزارم زيرا —– .

پس از آنكه تهيه و تنظيم ليست خود را به پايان برديد، به ابتدا برگرديد و هر مورد را بخوانيد، يا آرام يا با صداي بلند. هنگامي كه به پايان هر موهبت رسيديد، كلمه‌ي سپاسگزارم را سه بار تكرار كنيد. سپاسگزارم، سپاسگزارم، سپاسگزارم. و حس قدرشناسي را براي آن موهبتي كه نصيب‌تان شده به شدت احساس كنيد. براي آنكه حس سپاسگزاريِ بيشتري داشته باشيد مي‌توانيد نسبت به خداوند، جهان، خوبي‌ها، روح، زندگي، نيكي و يا هر مفهومي كه به آن اعتقادداريد احساس سپاسگزاري كنيد. هنگامي كه حس سپاسگزاريِ خود را بي‌واسطه نسبت به كسي يا چيزي بيان مي‌داريد، آن را بيشتر احساس مي‌كنيد و قدرشناسي‌تان نيروي بيشتري خواهدداشت و موهبت بيشتري براي‌تان خلق خواهد كرد! در حقيقت به همين سبب بوده كه بومي‌ها و فرهنگ‌هاي قديمي نشانه‌هايي مانند خورشيد را برمي‌گزيده‌اند تا قدرشناسيِ خود را نسبت به آن نشان دهند. آن‌ها نشانه‌ها و نمادهاي فيزيكي را انتخاب مي‌كرده‌اند تا آن را به عنوان منشأ جهاني نيك فرض كنند و با تمركز بر آن نشانه، قدرشناسيِ بيشتري را احساس مي‌كرده‌اند.

تمرين شمارش موهبت‌هاي زندگي بسيار ساده و در عين حال قدرتمند است و مي‌تواند زندگيِ شما را ديگرگون كند. بنابراين از شما مي‌خواهم هر روز ده موهبت تازه را به ليست خود بيافزاييد تا در پايان ليستي داشته باشيد از 280 موهبتي كه شامل حال‌تان شده. شايد ده موهبت در روز به نظرتان زياد بيايد ولي اگر به دقت به زواياي زندگي‌تان توجه كنيد مي‌توانيد آنها را به راحتي بيابيد و برشماريد. به دقت به زندگي‌تان توجه كنيد. شما موهبت‌هايي را دريافت كرده‌ايد و هر روز موهبت‌هاي بيشتري به دست مي‌آوريد. به راستي چيزهاي زيادي هست كه انسان بايد براي آنها سپاسگزار باشد.

شما مي‌توانيد براي خانه‌، خانواده‌، دوستان، كارتان و حيوانات خانگي‌تان سپاسگزار باشيد. شما مي‌توانيد براي خورشيد، آبي كه مي‌نوشيد، غذايي كه مي‌خوريد و هوايي كه تنفس مي‌كنيد سپاسگزار باشيد. بدون هركدام از اينها زنده نخواهيد ماند. شما مي‌توانيد براي درختان، حيوانات، گياهان، اقيانوس‌ها، گل‌ها، گياه‌ها، پرندگان، آسمان آبي، باران، ستاره‌ها، ماه و سياره‌ي زيبا‌مان زمين، خوشحال و شادمان باشيد.

براي احساسات‌تان، براي چشمان‌تان كه با آنها مي‌بينيد، براي گوش‌هايي كه با آنها مي‌شنويد و يا دهان‌تان كه با آن حرف مي‌زنيد و يا بيني‌اي كه با آن بو مي‌كشيد، پوستي كه با آن لمس مي‌كنيد، مي‌توانيد سپاسگزار باشيد. شما مي‌توانيد براي پاهايي كه با آن راه مي‌رويد يا دست‌هايي كه كارهاتان را با آنها انجام مي‌دهيد يا صدايي كه مي‌توانيد با آن ارتباط برقرار كنيد سپاسگزار باشيد. براي سيستم ايمنيِ بدن‌تان كه شما را سالم مي‌دارد و تمام ارگان‌هاي بدن‌تان كه شما را زنده نگه مي‌دارند مي‌توانيد سپاسگزار باشيد. همچنين براي شكوه و عظمت ذهن و انديشه‌ي انساني‌تان كه هيچ تكنولوژيِ كامپيوتري نمي‌تواند رقيب آن باشد، ‌بايد قدرشناس و سپاسگزار باشيد.

در اينجا ليستي ارائه شده است از موضوع‌هايي كه شما را به ياد زمينه‌هاي اصلي‌اي مي‌اندازد كه در آنها موهبت نصيب‌تان شده است و مي‌توان براي آن قدرشناس بود. شما مي‌توانيد هر موضوعي را كه مي‌خواهيد براساس ترتيب اهميت‌شان براي خودتان، به ليست اضافه كنيد.
موضوعات قدرشناسي
سلامت و جسم
كار و موفقيت
پول
روابط با ديگران
شور و هيجان
شادي
عشق
زندگي
طبيعت: سياره‌ي زمين، هوا، آب، خورشيد
اشياء مادي و خدمات
هر موضوع ديگري كه به نظرتان مي‌رسد.
به يقين بعد از هر بار شمارش موهبت‌هاي خود، به شدت احساس بهتري به شما دست خواهد داد. البته ميزان بهتر بودن آن به چگونگيِ سپاسگزاريِ شما بستگي دارد. هرچه نيروي احساس سپاسگزاريِ بيشتري داشته باشيد، روند ديگرگونيِ زندگي‌تان شتاب و شدت بيشتري مي‌گيرد. بعضي روزها شما احساس شاديِ بيشتري داريد و بعضي روزها ديرتر به اين احساس دست مي‌‌يابيد. ولي همين كه هر روز موهبت‌هاي خود را مي‌شماريد متوجه تفاوت‌هاي بيشتري درخصوص احساس‌تان به زندگي خواهيد شد و درمي‌يابيد كه شكرگزاري‌تان بيشترخواهد شد.

يادآوريِ
حتماً تمرين روز بعد را امروز بخوانيد چراكه قرار است كار ويژه‌اي را پيش از تمرين فردا انجام دهيد.

تمرين شماره ۱ :
موهبت‌هاي خود را بشماريد
۱- ابتدا ليستي از ده موهبتي را كه نصيب‌تان شده بنويسيد.
۲- بنويسيد چرا براي هركدام از اين مواهب احساس شكرگزاري مي‌كنيد.
۳- به عقب برگرديد و ليست‌تان را بخوانيد، وقتي به پايان هر مورد رسيديد، كلمه‌ي سپاسگزارم را سه بار بگوييد (سپاسگزارم، سپاسگزارم، سپاسگزارم) و قدرشناسي را براي آن موهبت تا آنجاكه مي‌توانيد احساس كنيد.
۴- سه گام نخست را در ۲۷ روز آينده نيز تكرار كنيد.
۵- تمرين فردا را امروز بخوانيد.


روز دوم :
فكر سازنده
به دقت به موهبت‌هايي انديشه كن كه در حال حاضر داري و هر فردي هم مقدار بسيار زيادي از آنها را دارد و هرگز درباره‌ي بدشانسي‌هايي مينديش كه در زندگيِ همه كس يافت مي‌شود.
چارلز ديكنز (۱۸۱۲-۱۸۷۰) – نويسنده

در ابتداي كار با اين تمرين‌ها بايد چند روز اول را به صورت پشت سر هم براي بدل شدن قدرشناسي به يك عادت تمركز كنيد. هر چيزي كه شما را نسبت به قدرشناس بودن تشويق و ترغيب مي‌كند، به شما ياري مي‌دهد تا زندگي‌تان را به طلا تبديل كنيد و اين به درستي همان چيزي است كه اين تمرين شما را براي آن آماده مي‌كند.

لي براور، تمرين قدرشناسي را در فيلم و كتاب راز ارايه كرده است. آنجاكه او درباره‌ي آن پسر مُردني مي‌گويد كه پدرش از نيروي قدرشناسي و شكرگزاري براي بهبوديِ پسرش استفاده كرد و پسر سلامتيِ خود را بازيافت. از آن موقع تمرين قدرشناسي براي بسياري به عنوان عامل موفقيت به حساب آمده كه از آن براي دستيابي به پول و شفا و شادماني استفاده كرده‌اند.

ابتدا يكي از موفقيت‌هاي خود را به ياد آوريد و راهكارهاي رسيدن به آن را در ذهن‌تان مرور كنيد و از اين كه به آن دست يافته‌ايد، شكر خداوند را به جاي آوريد و سپاسگزار باشيد.

سپس هدف ديگري را در ذهن خود متمركز كنيد و به بررسيِ راهكارهاي دستيابي به آن بپردازيد.

امشب وقتي براي خوابيدن به بستر مي‌رويد، افكارتان را متمركز كنيد آنگاه به مرور تمام اتفاق‌هاي خوشايندي كه در طول آن روز براي‌تان رُخ داده بپردازيد. به مرور كلمه‌ي سپاسگزارم را به ياد‌آوريد. سپس چشم‌هاتان را ببنديد و بخوابيد. كار تمام است!

در ۲۶ شب آينده نيز اين كار را تكرار كنيد. پيش از به خواب رفتن، به اتفاق‌هاي خوشايندي كه در طول روز براي شما رخ داده بينديشيد و بهترين اتفاقي را كه براي شما افتاده برگزينيد. در حالي كه افكارتان را متمركز كرده‌ايد، تا آنجاكه مي‌توانيد قدرشناس باشيد و بعد كلمه‌ي سپاسگزارم را بر زبان بياوريد.
اين تمرين ساده به نظر مي‌رسد ولي در حين اجراي آن، درمي‌يابيد كه اتفاق‌هاي خوشايندي در زندگيِ شما رُخ مي‌دهد.

هنگامي كه در جستجوي بهترين چيزي هستيد كه براي‌تان اتفاق افتاده، تمام رخدادهاي خوشايندي را كه آن روز براي‌تان پيش آمده مروركنيد و در روند فرايند جستجو و انتخاب بهترين رويداد روزانه، قدرشناس آنها خواهيدشد. به اين صورت شما هر شب درحالي كه احساس شاكربودن داريد مي‌خوابيد و برمي‌خيزيد.
شمارش مواهب‌تان يكي از تمرين‌هايي‌ست كه اين اطمينان خاطر را به شما مي‌بخشد تا روزتان را با شكرگزاري آغاز ‌كنيد و با شكرگزاري به پايان برسانيد. در حقيقت آنها به قدري توانمند هستند كه زندگيِ شما را در چند ماه تغيير مي‌دهند. اما اين كتاب بر آن است كه زندگي‌تان را در اثر وفور شكرگزاري و تمرين‌هاي آن هرچه سريع‌تر ديگرگون كنيد. زيرا شكرگزاري مانند يك آهن‌رباست و چيزهاي بيشتري را براي شكرگزار بودن جذب مي‌كند. تمركز بر قدرشناسي در مدت 28 روز باعث تمركز و افزايش نيروي شكرگزاري مي‌شود. هنگامي كه شما به قدرت جاذب شكرگزاري مجهز هستيد، هر چيزي را كه دوست داريد و مي‌خواهيد مانند آهن‌ربا به سمت خود جذب خواهيد كرد!

يادآوري
تمرين فردا را امروز بخوانيد چراكه لازم است پيش از آغاز تمرين فردا چند عكس گردآوريد.

تمرين شماره ۲
فكر سازنده
۱- گام‌هاي يك تا سه را در تمرين شماره‌ي يك تكرار كنيد. موهبت‌هاي خود را بشماريد. ليستي بنويسيد از ده موهبتي كه به شما ارزاني شده و در پايان هر مورد سه بار كلمه‌ي سپاسگزارم را بگوييد و تا آنجا كه مي‌توانيد حس سپاسگزاري داشته باشيد.
۲- امشب پيش از آنكه بخوابيد، افكارتان را متمركز كنيد و به بهترين اتفاقي بينديشيد كه در طول اين روز براي‌تان رُخ داده است.
۴- در قبال بهترين اتفاقي كه آن روز براي شما افتاده است كلمه‌ي سپاسگزارم را بيان كنيد.
۵- اين تمرين را در ۲۶ شب آينده نيز تكرار كنيد.
۶- تمرينِ فردا را امروز بخوانيد.


   
23 نظرات
 1. […] متن اصلی مقاله : لینک این نوشته در دسته گوناگون قرار گرفته است و با […]

 2. نسرین می گوید

  ممنون از زحمتی که می کشید . چند سال پیش بصورت اتفاقی در اینترنت یک وبلاگ رو دیدم تحت عنوان دست نوشته های یک جادوگر . به دوستان پیشنهاد می کنم مطالب اونجا رو هم بخونند . خیلی مفیده . بازهم ممنون از اینکه این کتاب رو بصورت رایگان در اختیار ما قرار می دید . از ناشر و ویراستار کتاب هم ممنون

  1. مریم می گوید

   سپاسگزارم از کتاب خوبتنون واز اینکه کتاب رو به صورت رایگان دراختیارمون قرار دادین.من چشمم به زندگی بازشد

 3. آرش می گوید

  سلام
  خیلی ممنون از اینکه دو روز را در یک پست گذاشتید.
  ترجمه اش واقعا عالیه و موافقت اون برای چاپ آنلاین فوق العاده ست. این یکی از بهترین مطالب یک پزشکه 🙂

 4. حمیدفاضلی می گوید

  چقدر عالی بود فوق العاده بود حتمن به دیگر دوستان عزیزم اطلاع میدهم که اولن ازسایت شما بازدید کنند و دومن این کتاب را مطالعه کنند

 5. سحرناز می گوید

  کمی گیج کننده است

 6. مهسا می گوید

  ممنونم.
  واقعا عالیه!

 7. […] کتاب معجزه شکرگزاری – قسمت دوم (یک پزشک) (توصیه میکنم حتما بخونید، قسمت اولشم اگه وقت داشتید بخونید) […]

 8. اعظم می گوید

  قشنگ بود من که تو زندگی ام دارم حس میکنم

 9. سمانه می گوید

  جالب بود. انجام میدم و نتیجه رو میام اینجا می نویسم. منتظر تمرین روزهای بعد هستم. مرسی

 10. هانیه می گوید

  سلام
  جا داره واقعا ازتون تشکر کنم ..
  چند روز بود تو اینترنت دنبال این کتاب بودم اما اصلا ههیییییچ نشونی ازش نبود برای دانلود و ….
  این یه معجزس..مثل همه معجزه ها
  اول از خدا و بعد از شما ممنونم
  مطمئن باشید خدا عوضشو بهتون میده..مطططططططططمئن باشد
  همین امروز با قانون شکر گذاری لپ تاپمو بدون کوچک ترین تعمیر و حتی دست زدنی درست کردم
  سپاسگذارم

  1. سمانه می گوید

   کل کتاب برای دانلود گذاشته شده؟ من فقط تمرینهای دو روز اول رو دیدم

   1. sahel می گوید

    ابجی سمانه من دنبال دانلود این هستم. شما از کجا دانلود کردید؟ اگه از سایت دیگه دانلود کردی ادرس شو برام بذار ممنون.

 11. علی می گوید

  تمرین روز دوم چرا ناقص ترجمه شده؟ چرا خبری از سنگ جادویی نیست؟؟؟ نمی‌شود اسم متن را «ترجمۀ کامل» گذاشت و بعد، متن نویسنده را به‌سلیقۀ خود ترجمه کرد!

  1. خاتون می گوید

   سلام دقیقا سنگ جادویی حذف شده و من فکر کردم من اشتباه میکنم از اینکه کتاب به سلیقه خود و ناقص ترجمه میشه باعث تاسفه و من خودم خود کتاب رو در منزل دارم و این ترجمه پر از تضاد و تناقض و یا دارای کم و کاستی

 12. کیوان می گوید

  سلام از شما سپاسگذارم . از خداوند هم به خاطر وجود انسانهایی که به ما یادآوری میکنند که شکر گذار و قدردان باشیم سپاسگذارم.

 13. مرجان می گوید

  میخوام از شما انسان نازنین که این مطالب زیبا رو در اختیاز همه گذاشتید تشکر کنم

 14. مهديه می گوید

  با سلام و خسته نباشید خدمت تمام دوستان . راستش دیروز صبح که داشتم می رفتم دانشگاه با خودم گفتم مهدیه تو چرا اینقدر ناسپاس شدی ؟چرا انگار برای دیگران دعا می کنی ولی فقط اسم می یاری و یا تو تشکّرات انگار حسّ واقعی قدر شناسی نیست ؟! از خدا خواستم تا راه جزیی تری برای یادگرفتن شکرگزاری جلوی پام بگزارد یک چیزی مثل کتاب به او ( خدا ) گفتم ، باورتون نمی شه ۳۰ دقیقه بعد یک نفر را تو مترو بقل دستم دیدم که کتاب معجزه ی سپاسگزاری را در دست داشت و…….
  به نظرم این خودش یک معجزه است . (( الحمد اللّه رب العالمین ))

 15. عباس می گوید

  با سلام. از اینکه این کتاب را به رایگان در اختیارم قرار دادین سپاسگزارم.واین یکی از مواهب الهی است که مرا به سوی این کتاب رهنمون کرد .اول از همه از خدای بزرگ سپاسگزارم و بعد از شما

 16. sahel می گوید

  من قبلا فیلم این کتاب رو دیدم .واقعا جالب و خوب بود.الان هم که این کتاب را در اینجا می بینم دوباره از روش خوندم.باز چیزهای زیاد یاد گرفتم.تمرینات شو انجام میدم امیدوارم برام کار کنه.یعنی مطمئنم که همین طوره.خدا همیشه بهم لطف داشته.هرجا هرچی ازش خواستم بهم در اون زمان داده. واقعا سپاسگزارم.سپاسگزارم.سپاسگزارم.سپاسگزارم ازت خدا.سپاسگزارم جهان هستی.

 17. یروش می گوید

  بابا دست مریزاد

 18. مهدي می گوید

  خیلی ممنون

 19. Kaenat می گوید

  عالی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.