افتضاح نقشه اپل، جستجو برای مقصر

21

تا به حال به احتمال زیاد اخبار زیادی درمورد نقشه پراشکال اپل خوانده‌اید، چیزی که باعث شد تیم کوک رسما عذرخواهی کند.

اما چیزی که مایه شگفتی است، این است که چرا اپل قبل از پیش آمدن این فاجعه متوجه مشکل نشده بود؟ در شرایطی که با چند دقیقه کنجکاوی در نقشه می‌شد متوجه مشکلات اساسی شد، چرا مسئولان اپل به موقع جلوی فاجعه را نگرفتند؟

وجهه یک شرکت و یک برند به تدریج در طی سال‌ها ایجاد می‌شود و یکسری راهبرد غلط و اشتباه پشت سر هم می‌توانند باعث سقوط ناگهانی شرکت و اعتبارش شود.

در مورد نقشه گوگل، مهندسی کانادایی به نام جیسون متاسون، توانسته است به سادگی اسکریپتی بنویسد، با استفاده از این اسکریپت او 2048 محل را در نقشه اُنتاریو در نقشه اپل چک کرد و متوجه شد که در این نقشه تنها 20 موقعیت‌ها درست بودند، 19 درصد موقعیت‌ها تقریبا به درستی نشان داده شده بودند، 27 درصد موارد نقشه اپل کاملا اشتباه بود و در 34 درصد موارد، جستجو هیچ نتیجه‌ای در بر نداشت!

در اینجا می‌توانید نتیجه کامل تست این مهندس را ببینید.

حالا سؤالی که مطرح می‌شود این است که در شرایطی که هر کاربر ساده موبایل می‌تواند در چند دقیقه متوجه ابتدایی بودن و پراشتباه بودن نقشه اپل شود و در حالی که یک مهندس با کمی وقت توانسته نشان بدهد که این نقشه اصلا در خور اعتماد نیست، چرا خود اپل متوجه نشده بود.

در حال حاضر نوک پیکان اتهام‌ها متوجه اسکات فورستال است، او مدیر ارشد بخش نرم‌افزارهای iOS است، از یاد نبرده‌ایم که او در همایش اپل، دموی نقشه اپل را در حالت دوبعدی، سه‌بعدی و در هنگام راهبری نشان می‌داد، او اصلا هیچ صحبتی در مورد اینکه این نقشه در مراحل ابتدایی است نکرد.

ارائه او در این همایش ما را آنقدر مشتاق کرده بود که هنگام ارتقای iOS آی‌دیوایس‌های خود، هیجان‌زده بودیم که هر چه زودتر و پش از هر چیز نقشه اپل را آزمایش کنیم! چیزی که باعث ناامیدی ما شد.

اما نقشه اپل تنها چیزی نیست که باید مایه سرافکندگی اسکات فورستال و اپل شود، اگر یادتان باشد سال پیش زمانی که فروستل دموی سیری -دستیار صوتی شخصی- را نمایش می‌داد، توقعاتی در ما ایجاد کرد.

بله! اشاره شده بود که سیری در مرحله بتا است، اما به عنوان یک کاربر وقتی در آی‌فون 4S سیری را تست کردم، متوجه شدم، این دستیار در بهترین شرایط باید پروژه‌ای در مرحله آلفا باشد. موقع کار با سیری، شما باید لهجه بسیار غلیظ انگلیسی داشته باشید، وگرنه سیری اصلا متوجه حرف شما نمی‌شود، انتظار هوشمندی زیادی هم نباید از سیری داشته باشید.

چیزی که نمک روی زخم می‌پاشد، آگهی‌هایی است که در این مدت اپل در تبلیغ سیری پخش کرده است، گویا اپل اصلا متوجه نشده است که سیری چیز جذابی نیست، مانور اپل روی سیری به گمان من درست مثل این می‌ماند که شما وصله ناجوری روی لباس شیک خود داشته باشید و تازه به این وصله بخواهید مفتخر هم باشید.

در این مدت اپل نه‌تنها در مورد افتضاح سیری سکوت نکرده است، بلکه از بابا نوئل و حتی مارتین اسکورسیزی هم در تبلیغات سیری دعوت کرده بود که قابلیت‌های اپل را نمایش دهند، چیزهایی که البته فاصله زیادی با واقعیت دارند!

در مورد نقشه اپل و سیری، مقصر اصلی در اپل کیست؟ تیم کوکی که مثل جابز وسواسی روی کیفیت سخت‌افزار و نرم‌افزارها ندارد، به اندازه کافی ایده‌آلیست نیست؟ تیم کنترل کیفیت پروژه‌ها؟ یا باید همه مصائب اپل را به اسکات فورستال نسبت بدهیم؟

اسکات فورستال همراه جابز از شرکت NeXT به اپل آمد، او نخست در نسخه لئوپارد مک خودی نشان داد، اما چیزی که باعث رسیدن او به جایگاه برجسته‌اش در اپل شد، مدیریت ایجاد سیستم عامل iOS‌ شد، پلتفرمی که در حال حضر بیش از نیمی از درآمد اپل را سبب می‌شود.

فورستال با 42 سال سن، جوان‌ترین مدیر ارشد اپل است، روابط نزدیک او با جابز بر کسی پوشیده نیست، بعد از مرگ جابز هم اعتبار او در اپل بیش از قبل شد. در 50 پتنت اپل، نام فورستال است که می‌درخشد، پتنت‌هایی که اپل از آنها به مانند اسلحه‌هایی علیه شرکت‌های دیگر استفاده می‌کند.

خیلی‌ها  فورستال را یکی مینی‌استیو می‌دانند، او سخت‌کوش و وسواسی است، حتی سلیقه خودرویی او درست مثل جابز است و یک مرسدس بنز نقره‌ای SL55 دارد و اگر خوب دقت کرده باشید حتی در لباس پوشیدن هم از جابز تقلید می‌کند.

اما در حالی که برخی تحت رهبری فورستال بی‌وقفه کار می‌کنند، برخی هم کار کردن با او را دشوار می‌دانند، برخی‌ها هم مانند جانی آیو و باب منسفلد اصلا دل خوشی از فورستال ندارند و فقط در جلسات مشترکی که تیم کوک حاضر است، با او دیدار می‌کنند.

اداره کردن یک شرکت بزرگ دردسرهای خاص خودش را دارد، روابط بین‌فردی پرتنش، جاه‌طلبی‌های فردی خارج از تعادل یا بی‌مسئولیتی‌ها گاهی می‌توانند یک شرکت را به زیر بکشد.

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

محصولات رادیواکتیوی که در قرن بیستم در قالب کالاهای مصرفی عادی به مردم فروخته می‌شدند

پیش از درک خطراتی که قرار گرفتن در معرض تابش‌های رادیواکتیو برای انسان به همراه دارد، مردم و حتی دانشمندان می‌پنداشتند که مواد رادیواکتیو ترکیبات جالبی برای درخشان و نورانی کردن اشیا هستند. در ادامه چند مورد از عجیب‌ترین کاربردهای مواد…

منتخبی از تصاویر تاریخی کمتر دیده شده

با اینکه دسترسی به مستندهای خوب این روزها خیلی زیاد شده و به سبب وجود اینترنت (یا شبحی از اینترنت!) ما عکس تاریخی بسیار زیاد می‌بینیم (و می‌توانیم حدس بزنیم که که کئام عکس‌های معاصر روزی تبدیل به عکس تاریخی خواهند شد)، اما باز هم حجم…

سری جدیدی از عکس‌های جذاب مقایسه‌ای زمان قدیم و جدید مکان‌ها و شهرها

عکس‌های «قبل و بعد» یا عکس‌های یک مکان بعد از گذشت زمان مدید، به چند دلیل جالب از آب درمی‌آیند:دگرگونی دیداری: انسان‌ها به طور طبیعی به سمت تغییرات و دگرگونی‌های بصری گرایش دارند. عکس‌های قبل و بعد تصویری واضح و قابل توجه از پیشرفت،…

فهرست چیزهایی که تا همین 20 – 30 سال پیش در ایران و جهان معمولی بودند، اما الان کارها و خریدها…

اوضاع اقتصادی کلی دنیا خوب نیست. از یک سو میل و اشتیاق همه به کمتر کار کردن و بیشتر داشتن و به خصوص سخت گرفتن به هم بیشتر شده و از سوی دیگر، درآمدها آنچنان افزایش نیفتاده‌اند. در این میان برخی کشورها با تورم‌های باورنکردنی دست به گریبان…

روجلدهای خاطره‌انگیز مجموعه کتاب های طلایی که کودکی‌مان را رنگی می‌کردند!

عبدالرحیم جعفری، پایه گذار انتشارات امیرکبیر و کتاب های طلایی، است. او ۱۲ آبان ۱۲۹۸ در تهران زاده شد. عبدالرحیم جعفری در سال ۱۳۲۸ انتشارات امیرکبیر را پایه گذاشت. و در سال ۱۳۴۰ انتشار مجموعه ی کتابهای طلائی را آغاز کرد. کتابهای طلایی مجموعه…

عکس‌های ساده‌ای که به خاطر پرسپکتیو و زاویه دید، گیج‌کننده و تفکربرانگیز شده‌اند!

زاویه دید خیلی مهم است. این موضوع در زندگی هم صادق است. ما گاهی عادت نگاه کردن از یک زاویه دید خاص و گسترده نکردن نگاه خود را پیدا می‌کنیم و در نتیجه برداشت خیلی عجیبی از چیزهای ساده می‌کنیم. این طوری می‌شود که کارهایمان اشتباه از آب…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
21 نظرات
 1. ahmadalli می گوید

  دکترجان عنوان‌تون غلطه!
  افتضاح نقشه‌ی اپل!
  نه گوگل!

 2. شیما می گوید

  تو تیتر نوشتین گوگل؟!
  تو متن اپل!

 3. احمد شریف پور می گوید

  نکته مهم چیزی است که در آخر متن گفتید. اداره کردن یک شرکت بزرگ و مشهور کار بسیار سختی است.
  دیگر این که اپل در طول سالهای گذشته، توقع کاربران را بالا و بالاتر برده است. حالا دیگر یک اشتباه جزیی هم (البته فارغ از مساله نقشه ها که خیلی فراتر از یک اشتباه جزیی است) در میان کاربران سروصدای زیادی برپا خواهد کرد.
  آخر از همه اینکه کاربران هم (در عین محفوظ بودن حق اعتراض‌شان) در چنین شرایطی بهتر است با تولید بازخورد به بهتر شدن این نقشه ها کمک کنند.
  نکته آخر آخر، چرا عنوان پست را گذاشتید «افتضاح نقشه گوگل» ؟

 4. شیما می گوید

  پراشکال رو بدون فاصله نوشتین، اولش خوندم preshkal!!!!!!!!!

 5. رسول می گوید

  چه عجب آقای دکتر بالاخره شما هم لب به انتقاد گشودی.

 6. مسعود بُربُر می گوید

  سلام
  تیتر در مورد افتضاح نقشه گوگل هست که به شدت کنجکاوم کرد و تا آخر هم منتظر بودم که بعد از فاجعه نقشه اپل چیزی در مورد نقشه گوگل رو بشه … تازه بعد از این که به کامنت‌ها رسیدم دیدم باید بپذیرم اشتبا از تیتر بوده و نه من!

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   یک لحظه وقتی تیتر می‌زدم اشتباه کردم و نقشه گوگل نوشتم. باید قبول کنید که اینقدر نقشه گوگل معروفه که هنوز عادت نداریم بنویسیم نقشه گوگل. اشتباه را بالافاصله تصحیح کردم اما گویا مدتی طول کشید تا در فید هم اصلاح بشه.

 7. Hamid می گوید

  من فکر میکنم اپل خیلی وقته اعتبارش رو از دست داده
  اگه سری مک بوک ها رو بزاریم کنار
  اپل توی ایفون 5 و ایپد 3 هیچ چیز تازه ای نداشت
  من قبل عرضه خوندم ایفون 5 پس از اومده اس 3 رو خجالت زده میکنه
  الان خودش هم از خجالت دور نیست
  و با این اشتباه قطعا دیگه اپل اینقدر با عجله کار نمیکنه
  البته این اشتباه ها همه جا بوده

  1. شهرام می گوید

   در جواب به آقای حمید باید بگم شما اگر یک برنامه نویس و یا طراح و یا نویسنده ی بازی های کامپیوتری باشید خیلی خوب و دقیق میتوانید تفاوت های فاحش میان IPH5 , IPA3 را با نسل های قبل Apple و همچنین محصولاتی که شرکت های دیگر ادعای مشابهت با این دو را دارند درک و لمس نمایید. کافیست benchmark های این دو را در زمینه شفافیت و کیفیت صفحه نمایش در ازای مصرف باطری و نیز سرعت پردازشگر اصلی دستگاه و پردازشگر جانبی مختص به گرافیک را مطالعه نمایید. تمامی موارد ذکر شده در صفحه و نیز موارد مشابه ای از جمله عدم امکان جیل بریک در iOS جدید، عدم امکان نصب وایدجت در لاک اسکرین و رسم پترن دلخواه و…. همگی نرم افزاری هستند و با بروز شده نسخه ای جدید از iOS امکان رفع آنها براحتی وجود دارد.
   با تشکر از مطالعه این کامنت

 8. پرویز می گوید

  خب به خاطر همین هست که من همیشه توی کار هایم گیتس و سر ریچار رابینسون رو الگو قرار می دهم و ازشون تقدیر می کنم.
  چون اونها کاری کردن که جابز بلد نبود اونها شرکت و مفهوم شراکت رو تأسیس کردن و پس از خودشون شرکتهاشون با قدرت به جا خواهند ماند اما متأسفانه اپلی ها خیلی چیزها بود که باید از شرکتهایی مثل سامسونگ، مایکروسافت، ویرجین و … یاد می گرفتند که خودخواهی‌هایشان نگذاشت….

 9. کیان می گوید

  زمانی که معرفی iPhone 5 رو زنده دنبال می کردیم. من هیمنجا گفتم این کار اپله که رو یه قسمت جزیی بسیار زیبا و دلفریب کار میکنه و تمام تمرکز روی همون قسمت میزاره، که تماشاچی نا خودآگاه به این تصور میرسه که اگر در مورد به این کوچکی اینقدر زیبا کار شده، پس ر موارد مهم چقدر خوب خواهد بود!

  دقیقا مثل بالهای پر نقش و نگار طاووس که ما رو جادو میکنه و فراموش میکنیم طاووس پرنده ی بی پروازه.

  1. مجید می گوید

   آقا طاووس پرنده بی پروازه؟ مطمئنید با شتر مرغ اشتباه نگرفتید؟ چون ما هرچی طاووس دیدم پرواز می کرده ها… تمایل داشتید عکس و فیلم هم تقدیم کنیم 🙂

   1. کیان می گوید

    yes, just not very high(maybe up to 15 feet high) and not for very long.

 10. فرشاد می گوید

  یعنی مشتری های اپل انتظار داشتند ویدئوی نمایش داده شده در کنفرانس دقیقاً خود رابط کاربری تلفن باشه؟! کاملاً مشخص بود که یک ویدئوی از پیش ساخته شده (و 100 درصد ادیت شده) در حال پخشه. تا وقتی که شرکت های بزرگ توی کنفرانس هاشون به خودشون اجازه میدن تا این حد اطلاعات غیر واقعی پرزنت کنن نباید انتظار زیادی از کیفیت واقعی محصول داشت

 11. کیان می گوید

  دقیقا در مورد سیری هم همینطوره. سرویس کاربردی نیست. مانور اپل روی اطلاعات بیسبال و بسکتبال بود که شما تا قد بازیکنان رو هم میتونید مقایسه کنید!! در حالی که سیری می تونست خیلی کاربردی باشه. من به Google Now امید بیشتری دارم.

  دقیقا با قسمت وصله ای که گفتید موافقم. البته ممکن هست وصله نباشه و جیبی باشه که روی سینه پیراهن دوخته شده، و این جیب کاربردی هم باشه، اما اپل تمام تمرکز روی نقش و نگار و اندازه جیب میزاره، اینقدر که کلا فراموش میشه پیراهنی هم در کاره.

 12. کیان می گوید

  در مورد اسکات فورستال.

  شباهت های زیادی بین جابز و فورستال هست. شخصیت هردو خیلی قلدرمعابانه است که البته جابز بر خلاف این اخلاق با موفقیت هایی که داشته بسیار محبوب بود.

  اما فورستال از چشم من بسیار منفوره. از نحو صحبت کردن تا نگاه و حرکاتش، همه و همه برام منزجر کنندست

 13. TBOR می گوید

  بزرگی میگفت :اعتماد مثل یک شیشه میمونه از بین بردنش کمترین زمان ، و بوجود آوردنش بیشترین زمان رو میخواد

  شیشه ی اپل گرچه به این زودی ها قابل شکستن نیست اما کم کم داره ترک میخوره

 14. افشین می گوید

  اپل تمام توانش رو گذاشته برای رقابت با گوگل و همین داره نابودش میکنه. یه زمانی همین اشتباه رو در برابر مایکروسافت انجام داد و تا مرز نابودی پیش رفت.

 15. Zoha Nve می گوید

  آقای مجیدی،هیچ وقت در مورد مقاله های پیشنهادی و انتقادیتون نظر مثبتی نداشتم. همیشه یا سفیدین یا سیاه! و با قلم استادانه تون سعی در مجاب و تحمیل کردن ایده تون به خواننده هاتون هستین.
  نه چون اینکه برای دفاع از اپل این حرف رو بزنم…متاسفانه در همه زمینه ها اینطور برداشت میشه!

 16. Tox می گوید

  بارها گفتم ولی معمولا خیلی دوستان یا باور نمیکنن یا لطف زیادی به این شرکت‌ها بخصوص اپل دارند. سیستم بازاریابی و تبلیغات این شرکت به طور کامل مبتنی بر دروغ و تحریف هست.

 17. saeed می گوید

  شما از کجا میگید سیری چیز بدیه و کم استفاده میشه؟
  خیلی کاربردی هست و کاملا هم داره استفاده میشه.ما تو ایران هم خیلی ازش استفاده میکنیم چه برسه به کسایی که نیتیو حرف میزنند.
  لطفا رفرنس حرفتون رو بیان کنید و گرنه از مطلبتون حدفش کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.