کتاب معجزه شکرگزاری – قسمت پانزدهم

10

کتاب معجزه شکرگزاری
نوشته «راندا برن»
مترجم: وامق عسکری
ویراستار: «غلامحسین سالمی»
نشر صدای معاصر

معجزه شکرگزاری

روز بیست و هفتم :
آیینه‌ی شگفت‌انگیز

ظاهر موجودات هماهنگ با احساسات‌شان دچار دیگرگونی می‌شود و از این روست که ما افسون و زیبایی را در آنها می‌بینیم، حال آن که در حقیقت افسون و زیبایی در درون ماست.
جبران خلیل جبران (1883 – 1931)
شاعر و هنرمند

شما می‌توانید بقیه‌ی عمرتان را در شرایطی بگذرانید که برای دیگرگونیِ دنیای اطراف‌تان تلاش داشته باشید و آن را به همان شکلی که دوست دارید تغییر دهید، مشکلات را یکی پس از دیگری پی بگیرید و آنها را سامان ببخشید، از افراد یا شرایط شکایت کنید و هیچ‌گاه در زندگی‌تان به موفقیت نرسید و آرزوهاتان برآورده نشده است. ولی وقتی قدرشناسی را سرمشق زندگی قرار می‌دهید، همه چیز در زندگی‌تان به صورت شگفت‌انگیزی تغییر می‌کند. دنیای شما به صورت فوق‌العاده‌ای دیگرگون خواهدشد چراکه شما تغییر کرده‌اید و چیزی هم که جذب می‌کنید عوض می‌شود.

در واژه‌های الهام‌بخش گاندی و در شعرهای ترانه‌های مایکل جکسون به ما الهام می‌شود که بخش «مردی در آینه» که صدها میلیون نفر را تحت تأثیر قرار داد، یکی از پیام‌های قدرتمند در تمام دوران دریافت می‌شد:

کسی را که در آینه است عوض کنید و دنیای شما عوض می‌شود.

اگر تاکنون 26 تمرین را دنبال کرده‌اید، شما تغییر یافته‌اید! ولی با این حال گاهی اوقات کشف تغییرات در خودتان سخت است، لابد پیش از رفتن جلو آیینه، این تغییرات را در شادی‌تان احساس کرده‌اید، یا بهبود شرایط زندگی‌تان و یا دیگرگون شدن دنیای اطراف‌تان را دیده‌اید.

شما تاکنون نیروی قدرشناسی را برای خانواده‌تان یا دوستان، کار، پول، سلامتی،‌ آرزوها یا افرادی که روزانه در کنارشان قرار می‌گیرید به کار گرفته‌اید. ولی کسی که بیش از هر شخص دیگری به قدرشناسیِ شما نیازدارد خودتان هستید.

وقتی برای انسانی که در آیینه‌ی مقابل‌تان است، شکرگزاری می‌کنید، احساس قدرناشناسی، ناخشنودی، یا اینکه من به اندازه‌ی کافی خوب نیستم به تمامی از بین می‌رود و با اینها هرگونه نارضایتی، ناخشنودی و شرایط ناامید کننده به صورت شگفت‌آوری از زندگیِ شما رخت برمی‌بندد.

داشتن احساس بد درباره‌ی خودتان سبب بروز بزرگترین مشکلات در زندگی‌تان می‌شود، چراکه از احساس شما راجع به هر چیز یا هر کس دیگر قوی‌تراست. هرکجا که می‌روید یا هر کاری که می‌کنید این احساس منفی را در تمام لحظه‌ها به همراه دارید و این احساسات بر هر آنچه که لمس می‌کنید تأثیر می‌گذارد. آنها به مانند یک آهن‌ربا عمل می‌کنند که باعث جذب نارضایتی، ناخشنودی و ناامیدیِ بیشتر در هر کاری می‌شود که به آن دست می‌زنید.

وقتی از آنچه که هستید شادمان باشید، شرایطی را به دست می‌آورید که نسبت به خودتان احساس بهتری داشته باشید. شما باید نسبت به خودتان سرشار از احساسات مثبت باشید تا از این نوع احساسات سرشارتر شوید. قدرشناسی نسبت به آنچه که هستید، شما را از احساسات سرشار می‌کند.

«هرکس برای آنچه که هست قدرشناس باشد، بیشتر و در حد فراوانی به او ارزانی می‌شود. کسی که برای آنچه که هست شاکر نباشد، حتی هر آنچه که دارد از او بازستانیده خواهد شد.»

برای تمرین آینه‌ی شگفت‌انگیز، همین الان بروید جلو آینه. به کسی که توی‌ آینه می‌بینید چشم در چشم نگاه کنید، با صدای بلند و از صمیم قلب به او بگویید، سپاسگزارم. این را بیش از هر زمان دیگری احساس کنید. برای آن چیزی که هستید، بگویید سپاسگزارم. این تشکر را دست کم با همان احساسی انجام دهید که در سایر موارد و برای دیگران انجام دادید. از خودتان همانگونه که هستید، قدرشناس باشید.

تمرین آیینه را با تشکر کردن برای فرد زیبایی که در آینه می‌بینید، ادامه دهید و هر بار که چشم‌تان در آیینه به خودتان می‌افتد، از خودتان متشکر باشید. اگر در شرایطی نیستید که سپاسگزارم را بلند بگویید، اشکالی ندارد آن را در ذهن‌تان بگویید. اگر به راستی شجاع هستید، می‌توانید در آینه‌ی شگفت‌انگیز بنگرید و سه چیزی را بگویید که درباره‌ی آن از خودتان متشکرید.

اگر در آینده به هر دلیل، با خودتان مهربان نبودید، درخواهید یافت که باید نسبت به کسی که بیش از همه لیاقت قدرشناسی را دارد بهای بیشتری بدهیدو او کسی نیست جز همان کسی که توی آینه می‌بینید، یعنی خودتان!

وقتی قدرشناس باشید، هنگام مرتکب اشتباه شدن، خود را سرزنش نمی‌کنید و وقتی به اندازه‌ی کافی کامل نباشید، از خود انتقاد نمی‌کنید. وقتی برای آنچه که هستید قدرشناس باشید، شاد خواهید بود و جذب کننده‌ی انسان‌های شاد، موقعیت‌های شاد، دارای شرایط فوق‌العاده خواهید بود که این‌ها در هر زمان و در هر مکانی که بروید شما را احاطه خواهند کرد. وقتی قدرشناسی را در آن شخصی که در آینه است می‌بینید، تمام دنیای شما تغییر می‌کند!

تمرین شماره 27
آینه‌ی شگفت‌انگیز

1- موهبت‌های خود را بشمارید: لیستی از ده موهبت‌تان تهیه کنید و بنویسید که چرا احساس می‌کنید که برای آنها سپاسگزارید. لیست خود را از نو بخوانید و در پایان هر مورد، سه بار کلمه‌ی سپاسگزارم را بگویید و تا آنجا که می‌توانید برای موهبت‌هایی که دارید قدرشناس باشید.
2- هر زمان که در آیینه به خودتان نگاه می‌کنید، بگویید سپاسگزارم، و آن را عمیق‌تر از هر زمان دیگری بر زبان آورید.
3- اگر به راستی شجاع هستید، هنگام نگاه کردن به آیینه، سه خصوصیتی را که به دلیل آن از خود متشکرید نیز بگویید.
4- پیش از آنکه بخوابید، افکارتان را متمرکز کنید و کلمه‌ی سپاسگزارم را برای بهترین اتفاقی که در آن روز برای شما رخ داده، بر زبان آورید.


روز بیست و هشتم :
قدرشناسی را به خاطر بسپارید

در قدرشناسی رازی نهفته است. شما باید بدانید که مواهب همواره اینجاست، پیرامون ما، یا تنها برای شما نادیدنی‌ست.
چارلز دولنیت (متولد 1951)
شاعر و استاد موسیقی فولکلورسلتی

هر روز یگانه است؛ هیچ روزی مثل روز دیگر نیست. چیزهای خوبی که هر روز اتفاق می‌افتد برای همیشه متغیر و متفاوت است. از این روی هنگامی که شما قدرشناسی را با شمارش موهبت‌های دیروزتان به یاد می‌آورید، گذشته از اینکه این کار را چند بار انجام می‌دهید، هر بار متفاوت خواهد بود. این یکی از همان دلایلی است که همواره شکرگزار باشید و قدرشناسی را به یاد بیاورید. این تمرین یکی از قدرتمندترین تمرین‌های جاری است برای آنکه نیروی عظیم قدرشناسی را در زندگی‌تان حفظ کنید.مهم نیست که آرزوهای شما اکنون چه هستند یا در آینده چه آرزوهایی خواهیدداشت، این تمرین قدرتمندترین تمرین برای تمام زندگیِ ‌شماست.
آسان‌‌ترین راه برای به یاد آوردن موهبت‌های روز گذشته آن است که با آغاز روز، شروع کنید. زمانی که از خواب برخاستید، در ذهن‌تان رخدادهای روزتان را مرور کنید و رخدادهای اصلی و عمده‌ی صبح، ظهر، عصر تا وقت خواب را به یاد‌آورید. به خاطر آوردن موهبت‌های روز گذشته به تلاش چندانی نیاز ندارد؛ تنها لازم است که رخدادهای دیروز را به صورت سطحی مرور کنیم، در حین این کار، موهبت‌ها به صورت حباب به سطح خاطره‌های ذهن شما می‌آید. می‌توانید این تمرین را با این پرسش آغاز کنید:
دیروز چه چیزهای خوبی اتفاق افتاد؟

هرگاه شما سؤالی می‌پرسید، ذهن‌تان به صورت خودکار و سریع به دنبال جواب می‌گردد. آیا به شما خبر خوبی رسید؟ آیا یکی از آرزوهاتان به صورت فوق‌العاده برآورده شد؟ آیا به طرز خاصی خوشحال شدید؟ آیا از یک دوست قدیمی که مدت‌ها بود چیزی از او نشنیده بودید خبری به شما رسید؟ آیا اتفاق بسیار خوشایندی برای شما رُخ داد؟ آیا یک ایمیل یا تماس تلفنیِ عالی دریافت کردید؟ آیا درجایی مورد تفقد قرار گرفتید و یا کسی از شما تشکر ویژه‌ای کرد؟ آیا کسی در حل مشکلی یاری‌تان داد؟ آیا شما به کسی کمک کردید؟ آیا پروژه‌ای را به اتمام رساندید و کار هیجان‌انگیز جدیدی را آغاز کردید؟ آیا غذای مورد علاقه‌تان را خوردید یا به تماشای یک فیلم عالیِ تماشایی نشستید؟ آیا یک هدیه گرفتید؟ گره‌ی مشکلی را گشودید یا یک ملاقات خوب یا اوقات دلچسبی را کنار دیگران گذراندید یا یک مکالمه عالی داشتید و یا برای چیزی که به راستی موردنظرتان است و می‌خواهیدش برنامه‌ریزی کردید؟

همه‌چیز را به یاد آورید و لیستی از موهبت‌های روز گذشته تهیه کنید. رخدادهای روز گذشته را بکاوید تا این که متقاعد شوید که به اندازه‌ی کافی موهبت‌های آن روز را بررسی کرده‌اید. ممکن است اینها چیزهای بزرگ یا کوچک باشند، چراکه این تمرین به دنبال بزرگی یا کوچکیِ موهبت‌ها نیست؛ این تمرین در این باره است که شما چند موهبت را می‌یابیدو چه قدر برای هر مورد شادمان و شکرگزار می‌شوید. همین‌گونه که هر مورد را به یاد می‌آورید و یادداشت برداری می‌کنید، خیلی ساده قدرشناس باشید و به خاطرش، آن کلمه‌ی معجزه‌آسا را بگویید: سپاسگزارم!

از امروز به بعد وقتی می‌خواهید این تمرین را انجام دهید، می‌توانید آن را ترکیب کنید. بنابراین بعضی از روزها موهبت‌ها را می‌نویسید و روزهای دیگر آنها را به یاد می‌آورید و آنها را بلند می‌گویید و یا در ذهن‌تان می‌گویید. می‌توانید یک لیست کوتاه از موهبت‌ها تهیه کنید یا می‌توانید با ذکر علت شکرگزاری‌تان نسبت به آن مورد لیست‌تان را طولانی‌تر کنید.

تعداد مشخصی موهبت برای پیداکردن در روز گذشته وجودندارد چراکه هر روز وقایع مختلف و متفاوتی رخ می‌دهد. اما من به شما اطمینان می‌دهم که تک تک روزهاتان سرشار از موهبت است، و هنگامی که شما چشمان‌ خود را بازکنید تا این حقیقت را ببینید، آن‌گاه دریچه‌ی قلب‌تان را بر روی انرژیِ‌ مثبت زندگی گشوده‌اید و زندگی‌تان سرشار از موهبت و عالی می‌شود.

«هرکس که قدرشناس باشد به او بیشتر و در اندازه‌ی فراوانی داده می‌شود. هرکس که قدرشناس نباشد هر آنچه که دارد نیز از او بازستانده خواهد شد.»
قدرشناسی را به خاطر بسپارید زیرا برای شما ساخته شده است!

تمرین شماره 28
قدرشناسی را به خاطر بسپارید

1- موهبت‌های خود را بشمارید: لیستی از ده موهبت‌تان تهیه کنید و بنویسید که چرا احساس می‌کنید که برای آنها سپاسگزارید. لیست خود را از نو بخوانید و در پایان هر مورد، سه بار کلمه‌ی سپاسگزارم را بگویید و تا آنجاکه می‌توانید برای موهبت‌هایی که دارید قدرشناس باشید.
2- با برشمردن موهبت‌های روز گذشته‌ تک تک آنها را به یاد آورید و همه را در جایی بنویسید. این سؤال را از خودتان بپرسید: چیزهای خوبی که دیروز اتفاق افتاد چه بود؟ در سطح رخدادهای روز گذشته جستجو کنید تا به مرز رضایت خاطر برسید که تمام موهبت‌های روز را نوشته‌اید و شمارش کرده‌اید.
3- هر مورد را که به یاد می‌آورید، خیلی ساده کلمه‌ی سپاسگزارم، ‌را برای آن بگویید.
4- از امروز به بعد می‌توانید این تمرین را به عنوان یک لیست نوشتاری، با بلندخواندن یا بازگفتنِ آن در ذهن تکرار کنید. می‌توانید لیستی از چیزهایی تهیه ببینید که در برنامه‌ی دیروز رُخ داده و درباره‌ی آنها احساس شکرگزاری می‌کنید. این لیست می‌تواند لیستی کوتاه باشد یا لیستی طولانی‌تر با ذکر جزییات درباره‌ی چیزی که نسبت به آن قدرشناس و شکرگزار هستید.
5- پیش از آنکه بخوابید، افکارتان را متمرکز کنید و کلمه‌ی سپاسگزارم را برای بهترین اتفاقی که در روز برای شما رخ داده بر زبان آورید.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

سرژ ورونوف: پزشکی که بیضه‌های میمون‌ها را به مردها پیوند می‌زد تا آنها را جوان کند!

یکی از پر شورترین ارائه‌ها و سخنرانی‌ها در کنگره بین‌المللی جراحان در لندن در سال 1923 توسط جراح فرانسوی متولد روسیه به نام سرژ ورونوف انجام شد.سه سال پیش‌تر، ورونوف با آزمایش‌های بحث‌برانگیز پیوند غده‌ که به ادعای خودش آدم‌ها را چند…

نمونه‌هایی از بازسازی و دکوراسیون جدید خانه که می‌توانند الگویی برای ما باشند

به سبب نوع معماری، خانه‌های ما معمولا خیلی زود دمده یا به اصطلاح کلنگی می‌شوند. شرکت‌‌های بازسازی خانه مدتی است بسیار زیاد شده‌اند.اما شک و تردید زیادی در مورد میزان کارایی بسیاری از آنها وجود دارد. برخی از آنها اصلا به تقویم کاری متعهد…

250 فیلم برتر imdb به همراه معرفی و خلاصه و بررسی آنها + 23 فیلمی که حیف بود در این فهرست نباشند

مسلم است که آرای IMDB به خصوص از دید فیلم‌بین‌های حرفه‌ای فقط چیزی نسبی برای پی بردن به محبوبیت نسبی فیلم‌ها هستند. چه بسیارند فیلم‌هایی که نمره بالای 7 دارند، اما ارزش واقعی‌شان خیلی کمتر است و چه بسیارند فیلم‌هایی که آدم درمی‌ماند چرا…

اگر نسخه پنجابی سریال بریکینگ بد ساخته می‌شد!

بریکینگ بد یک سریال تلویزیونی درام تلویزیونی بسیار محبوب آمریکایی است که از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ از شبکه AMC پخش می‌شد. این سریال توسط وینس گیلیگان ساخته شد و برایان کرانستون در نقش والتر وایت، معلم شیمی دبیرستانی که به سرطان ریه مبتلا است و…

عکس‌های قدیمی از یخ‌فروش‌های آمریکایی

یخ‌فروش‌ها در دوران قدیم اهمیت زیادی داشتند. قبل از رواج یخچال‌های مدرن، زندگی بدون آنها مختل می‌شد.عکس‌های این نوشته نگاهی اجمالی به دوران گذشته می‌اندازند، زمانی که صدای یخ‌فروش‌ها و شکستن بلوک‌های یخی در خیابان‌ها طنین‌انداز می‌شد.…

نمونه‌هایی از وندالیسم – البته در شکل نسبتا خفیف آن

وندالیسم به عمل عمدی ایجاد خسارت، تخریب یا اسیب زدن به اموال، اغلب بدون هیچ دلیل یا توجیه قانونی اشاره دارد. این کار شامل اعمالی مانند رسم گرافیتی، برچسب زدن، خراشیدن، شکستن یا نقاشی روی سطوح، از جمله ساختمان‌ها، وسایل نقلیه، فضا‌های عمومی…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
10 نظرات
 1. سپیدار می گوید

  سلام. مرسی از شما آقای دکتر برای نوشتن این مطالب روحیه بخش و موثر.

 2. سارا می گوید

  بسیار سپاسگذارم از این کتاب عالی. وقتی شروع کردم به خواندن این کتاب، حال خوبی نداشتم و این درصورتی بود که میتونم بگم که همه موهبت های خدا رو دارم ولی خیلی کم شکرگذار بودم ولی با انجام تمرین های این کتاب حالم خیلی بهتر شد ولی باز هم مواقعی پیش میاد که افکار منفی به ذهنم هجوم میارن بطوری که بازم حالم بد میشه. امیدوارم تکرر این افکار بد روز به روز کمتر بشه و من به یک بنده 100% شکرگذار تبدیل بشم.

 3. مریم می گوید

  سلام. سپاسگزار. بسیار عالی بود

 4. منیر می گوید

  باسلام
  میشه راهنمایی کنید چطوری تمام کتاب معجزه شکرگزاری را دانلود کنم
  با احترام و تشکر

 5. ليلا می گوید

  سلام بسیار سپاسگزارم از لطف شما که این کتاب رو در اختیارمون گذاشتین حس خوبی که دارم مدیون شما هستم و سپاسگزار میخواستم بدونم این ٢٨روز را بعد از اتمام دوباره از سر بگیریم به فاصله ی زمانی مشخص؟یا طبق تمرین ٢٨دیگه پیش بریم؟ سپاس بیکران

 6. setayesh می گوید

  با سلام و سپاس فراوان میشه کتاب راز راندارو هم زحمت بکشین برامون اینجا بذارید؟ من بهش دسترسی ندارم

 7. setayesh می گوید

  خیلی ممنون

 8. سعيد می گوید

  با سلام. من انسان های زیادی میشناسم حتی یک مرتبه هم شکرکزار هیجی نبودن ولی زندکی عالی دارن دست به هر جیزی میزنن طلا میشه بهترین سلامتی را هم دارن کوجکترین مشکلی در زندکی برایشان وجود نداره بس کی زندکی میخوات ازشون به خاطر شکر نکردن بس بکیره

 9. مهتاب می گوید

  سپاسگزارم از لطف شما که این کتاب رو در اختیارمون گذاشتین .تمرین هر روز با احساسی خوب و ترجمه خوب خانم عسکری : )

 10. اکرم می گوید

  سلام آیا کلمه زیبا تری از سپاسگزارم می توانم بیان کنم از خداوند سپاسگزارم که کلمات را از طریق شما به همه ما انتقال داد همیشه شادباشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.