آیا واقعا سرم حقیقت وجود دارد؟ چطور کار می‌کند؟

0

انسان‌ها از زمان امپراتوری روم می‌دانستند که ما در حالی که تحت تأثیر چیزی باشیم، صادقانه‌تر و راحت‌تر سخن میٰ‌گوییم. این همان جایی است که ایده  اصطلاح «سرم حقیقت» از آن سرچشمه می‌گیرد.

سرم حقیقت به تعدادی از داروهای تغییر دهنده ذهن اشاره دارد که در ظاهر شخص را از دروغ گفتن بازمی‌دارد یا به عبارت دیگر از او اعتراف می‌گیرد، اما واقعیت این است که هیچ دارویی آنقدر قدرتمند نیست که ذهن انسان را چنان تحت تاثیر قرار بدهد که دروغ گفتن را غیر ممکن کند.

برخی از سرم‌های حقیقت، مانند تیوپنتال سدیم، سرعت ارسال پیام‌های بدن از نخاع به مغز را کاهش می‌دهند. در نتیجه، انجام وظایفی عصبی سطح بالا، مانند تمرکز بر روی یک فعالیت واحد مثل راه رفتن در یک خط مستقیم یا حتی دراز کشیدن، دشوار می‌شود. این دارو دروغ گفتن را مشکل می‌کند، اما آن را غیرممکن نمی‌کند. مخصوصا اگر دروغگوی مادرزاد نباشید، احتمالاً دروغ گفتن برای شما دشوارتر از گفتن حقیقت می‌شود.

نویسنده مشهور آمریکایی در دفتر یادداشت مارک تواین (که پس از مرگش در سال 1935 منتشر شد) نوشت : «اگر حقیقت را بگویید، لازم نیست چیزی را به خاطر بسپارید.»

این داروها عوارض جانبی دیگری نیز دارند. نگران‌کننده‌ترین آنها این است که ممکن است شما را وادار کنند چیزی برای خوشحال کردن دیگران بگویید، حتی اگر درست نباشد.

علاوه بر این، داروهای سرم حقیقت نه‌تنها چندان مفید نیستند، بلکه برای بازجویی غیرقانونی استفاده می‌شوند.

اولین داروهایی که سیا، پلیس و بازجویان نازی در دهه‌های 20، 30 و 40 برای اعتراف‌گیری استفاده می‌کردند، امروزه نیز وجود دارند، اما کاربردهای دیگری نیز دارند، از جمله برای بیماری حرکتی و یا برای تزریق کشنده. (اعدام در ایالت‌هایی که اعدام قانونی است یا مرگ از روی ترحم)

در اینجا لیستی از رایج‌ترین داروهای تغییر دهنده ذهن و دستکاری مغز که به عنوان سرم حقیقت استفاده می شود آورده شده است:

سدیم پنتوتال

سدیم پنتوتال نوعی باربیتورات است که تضعیف‌کننده سیستم عصبی مرکزی است. این داروها سرعت انتقال اطلاعات در مغز را کاهش می‌دهند و داروهای تجویزی رایجی برای تسکین درد، آرام بخشی، آرامش عضلانی و کاهش فشار خون هستند.

مصرف بیش از حد باربیتورات‌ها می‌تواند کشنده باشد و منجر به مرگ تعدادی از افراد مشهور از جمله مرلین مونرو، جودی گارلند و جیمی هندریکس شده است. این دارو همچنین یکی از اولین داروهایی بود که در ایالات متحده در تزریقات کشنده استفاده شد و اغلب به صورت داخل وریدی تجویز می شود.

تا سال 2011، گاهی اوقات از آن به عنوان بیهوشی استفاده می‌شد زیرا بیماران معمولاً در عرض 30-45 ثانیه پس از مصرف دارو از هوش می‌روند. اما ایالات متحده استفاده از این دارو را متوقف کرده است.

گاردین در آن زمان گزارش داد که در سال 2011، شرکت ایتالیایی تولید کننده دارو اعلام کرد که تولید آن را متوقف می‌کند. این شرکت نگران بود که مقامات ایتالیایی از آن در اعدام‌ها استفاده کنند و در نتیجه، ایالات متحده تنها تامین کننده این داروی خود را از دست داد.

هنوز گزارش‌هایی در مورد استفاده از این دارو به عنوان سرم حقیقت وجود دارد. در سال 2007، پلیس در دهلی نو در هند، سدیم پنتوتال را به یک تاجر ثروتمند، مونیندر سینگ پاندر و خدمتکارش، سوریندر کولی، که مظنون به قتل‌های سریالی بودند، تجویز کرد. آنها در حالی که تحت تأثیر قرار داشتند، اعتراف کردند که کودکان را به خانه خود کشانده ،به آنها تجاوز کرده و سپس آنها را می‌کشتند. برای خدمتکار، کولی، حکم اعدام صادر شد و هنوز در زندان است و پاندر به هفت سال حبس محکوم شده.

اسکوپولامین

اسکوپولامین اولین بار توسط رابرت هاوس به عنوان یک سرم حقیقت در اوایل قرن بیستم معرفی شد و اولین دارویی بود که نام “سرم حقیقت” روی آن گذاشته شد.

در طول دهه‌های 1920 و 1930، برخی از اداره‌های پلیس در ایالات متحده از اسکوپولامین برای مظنونان استفاده می‌کردند و – در برخی موارد – قضات اجازه می‌دادند بازجویی‌هایی که تحت تاثیر این دارو گرفته شده‌ بودند، استفاده شوند.

اسکوپولامین داروی انتخابی برای این کار در گذشته بود، زیرا حافظه سوژه را نیز پاک می‌کرد، بنابراین آنها پس از رفع اثر داروِ یادشان می‌رفت که چه چیز گفته‌اند.

این دارو از دانه‌های درختی به دست می‌آید که محلی‌ها در کلمبیا به آن درخت «مست کن» می‌گویند. نازی‌ها از آن در بازجویی استفاده می‌کردند، امروزه کاربرد آن پیشگیری از بیماری حرکت و بیماری پارکینسون است. و متاسفانه برای تجاوز هم توسط آدم‌های خلاف‌کار استفاده می‌شود.

سدیم آمیتال یا آموباربیتال

سدیم آمیتال نیز نوعی باربیتورات است. این دارو به طور گسترده در طول جنگ جهانی دوم به عنوان یک داروی ضد اضطراب برای سربازان مبتلا به اختلال روانی به نام شوک استفاده می‌شد.

مانند تمام داروهای سرم حقیقت، سدیم آمیتال یک آرام بخش قوی است. عارضه جانبی آن عدم هماهنگی و اختلال شناختی است که باعث شد سربازان استفاده از آن را متوقف کنند.

علاوه بر این، آمیتال سدیم بسیار اعتیادآور است. این دارو گاهی برای درمان بی‌خوابی استفاده می‌شود و اغلب به صورت داخل وریدی تجویز می‌شود، اگرچه می‌تواند به شکل پودر خوراکی هم استفاده شود.

مصرف بیش از حد آن کشنده است.

این دارو دیگر به عنوان سرم حقیقت مورد استفاده قرار نمی گیرد زیرا گاهی اوقات آزمودنی‌ها به جای واقعیت خاطرات نادرست بیان می‌کنند.

الکل اتیلیک

درست است. مشروب الکلی! عبارت ایتالیایی «In vino veritas» که به معنای «در شراب حقیقت است» لاتین است و به فیلسوف رومی معروف به پلینی بزرگ نسبت داده شده.

بنابراین، انسان ها برای حدود 2000 سال در مورد توانایی الکل در فاش‌گویی می‌دانستند.

چه نوشیده شود و چه صورت خالص و اتانول به صورت داخل وریدی مصرف شود، الکل اتیلیک می تواند شخص را مستعد افشای اسرار خود کند.

اما همانطور که احتمالاً می‌دانید، الکل باعث پیشگیری کامل از دروغگویی نمی‌شود.

آیا سرم های حقیقت واقعا کار می کنند؟

دیوید براون، خبرنگار واشنگتن پست در سال 2006 نوشت: «به نظر می‌رسد پاسخ این باشد: خیر. امروزه هیچ ترکیب دارویی وجود ندارد که اثر اثبات شده آن افزایش مداوم یا قابل پیشبینی حقیقت گویی باشد.»

علیرغم این واقعیت که به نظر می ‌سد قابلیت های جادویی سرم حقیقت عمدتاً تخیلی است، دادگاه های ایالات متحده در موارد خاص استفاده از آنها را مجاز دانسته‌اند.

یک مثال مربوط به مظنون تیراندازی در تئاتر آرورا، کلرادو در سال 2012 بود. یک قاضی اجازه استفاده از سدیم پنتوتال را برای تعیین اینکه آیا ادعای جنون او واقعی است یا خیر، داد.

به گفته مارک ویلیس، استاد و کارشناس تاریخ جنگ‌های زیستی و کنترل سلاح‌های زیستی در دانشگاه کالیفرنیا دیویس، نبود داروی حقیقت در امروز به معنای عدم توسعه آنها در آینده نیست.

دیویس در سال 2006 به واشنگتن پست گفت : «تعداد زیادی از مدارهای عصبی وجود دارد که ما در آستانه توانایی در دستکاری آنها هستیم – چیزهایی که موجب حالت‌هایی مانند ترس، اضطراب، وحشت و افسردگی می‌شوند” هنوز آنها را کنترل نکرده‌ایم، اما پتانسیل آن به وضوح قابل پیش‌بینی است. اگر طیف وسیعی از داروها را که برای بازجویان مفید هستند شناسایی نشوند، شگفتی‌آور خواهد بود.

آزمایش سرم حقیقت

مایکل موزلی، روزنامه نگار تلویزیونی، در سال 2013 برای فهمیدن تاثیر این داروها آن را روی خودش آزمایش کرد.

برای بررسی سدیم تیوپنتال، یکی از محبوب‌ترین داروهای سرم حقیقت، موزلی دو دوز مختلف از آن را مصرف کرد. پس از تجویز اولین دوز، یک پزشک از موزلی پرسید که او برای امرار معاش چه کار می‌کند و او در حالی که به صورت بیمارگونه قهققه می‌زد، موفق شد دروغ بگوید و بگوید او یک جراح قلب مشهور جهانی است.

در کمتر از یک دقیقه پس از مصرف دارو، موسلی به خاطر احساس سبکی و کثیفی که به گفته او از دارو تجربه کرده بود، خنده‌اش گرفت. او گفت این احساس شبیه نوشیدن یک لیوان شامپاین است.

پس از دوز دوم و بیشتر از تیوپنتال سدیم، موزلی چیزی را تجربه کرد که انتظارش را نداشت. وقتی دکتر از او پرسید که چه کار می‌کنی، او بلافاصله حقیقت را گفت که یک مجری و تهیه کننده است و به گفته خودش اصلا به فکرش نرسید که دروغ بگوید.

اما آیا این مدرکی است که سرم حقیقت کار می کند؟ نه دقیقا.

یکی از بزرگترین مشکلات استفاده از سرم حقیقت برای بازجویی، احساس گرم و دوستانه‌ای است که به سوژه نسبت به بازجو م‌ دهد. همراه با حالت سردرگمی شدیدی که دارو می‌دهد، فرد تحت بازجویی می‌تواند آنچه را که فکر می‌کند بازجو می‌خواهد بشنود، به بازجوی خود بگوید، که می‌تواند درست باشد یا نباشد.

همین دلیل است که هر گونه اظهاراتی که تحت تأثیر یک داروی سرم حقیقت باشد در دادگاه های ایالات متحده غیرقابل قبول است و از 60 سال پیش به همین ترتیب بوده است. در سال 1963، دادگاه عالی ایالات متحده حکم داد که اظهارات اعترافاتی که تحت تأثیر داروهای سرم حقیقت انجام می شود، “به طور غیرقانونی اجبار ” تلقی شود و استفاده از آنها به منزله تجاوز به حقوق شهروندان تحت متمم پنجم قانون است و بنابراین غیرقابل پذیرش است.

با سرم‌های حقیقت می‌توان اطلاعات بیرون کشید اما امر مشکل بیرون کشیدن گزاره‌های واقعا درست از چیزهایی است که برای راضی کردن بازجو گفته می‌شود.

آینده داروهای حقیقت گو

یکی از داروهای تازه‌ای که برای حقیقت‌گویی بررسی شده، اکسی توسین است که برای زنان در حال زایمان هم تجویز می‌شود.

در سال 2005، دو محقق در دانشگاه زوریخ با مطالعه 128 دانشجوی کالج، که به برخی از آنها اکسی توسین و به بقیه دارونما دریافت کردند، اثرات تقویت کننده اعتماد دارو را بررسی کردند.

از آنها خواسته شد که یک بازی سرمایه‌گذاری انجام دهند که در آن باید به یک غریبه اعتماد می‌کردند تا بخشی از بردشان را به آنها پس دهد. دانش آموزانی که اکسی توسین گرفته بودند اعتماد بیشتری داشتند و به طور متوسط ​​پول بیشتری منتقل کردند. مهمتر از آن، 45 درصد از دانش‌آموزانی که اکسی توسین دریافت می‌کردند، تمام پول خود را انتقال دادند و حداکثر اعتماد را نشان دادند، یعنی دو برابر دانش‌آموزانی که دارونما مصرف کردند.

داروهای جدید که اعتماد را افزایش می‌دهند، می‌توانند پیشرفتی در  در سرم‌های حقیقت باشند – آنها در واقع به جای اینکه فقط گوینده را وادار کنند هر چیزی را که سؤال کننده  را خوشحال می‌کند، بگویند، حقیقت گفتن را تشویق کنند.

منبع:  Business Insider


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

پرتره خانواده‌های روتین از کشورهای مختلف به کمک هوش مصنوعی ایجاد شد

هوش مصنوعی مدتی است که ما را شگفت زده کرده است. اخیراً با قابلیت‌های هوش مصنوعی در ساخت متون و درک زبان طبیعی برای پاسخ به بسیاری از سؤالات میزان تعجب ما پیشتر شده است.س از ChatGPT،  مایکروسافت هوش مصنوعی خود را همراه با مرورگر Edge و…

نقشه واقعی جهان: این نقشه‌های هوشمندانه، اندازه واقعی کشورهای روی کره زمین را نشان می‌دهند

وقتی به نقشه جهان نگاه می کنید، منطقی است که فرض کنید گرینلند و آفریقا از نظر اندازه مشابه هستند. اما در واقعیت، قاره آفریقا 14 برابر وسعت خشکی یخی شمال است.با احتساب تعدادی از جزایر فراساحلی، مساحت کل گرینلند 2.16 میلیون کیلومتر مربع…

شوخی با بناهای معروف و عجائب معماری دنیا یا میدجرنی – گمشده در ترجمه!

کاریکاتور شخصیت‌های مشهور را بسیار کشیده‌اند و دیده‌ایم، اما کشیدن کاریکاتور بناهای معروف زحمت بیشتری دارد. اما میدجرنی می‌تواند این زحمت را بسیار کمتر کند.کاربر شبکه اجتماعی دریت به نام mossymayn به تازگی این کار را کرده است:دروازه…

این دانشجوی 18 ساله با هوش مصنوعی 19 شخصیت سیمپسون‌ها را به صورت شخصیت‌های واقعی درآورد!

برودی هالبروک دست به کار جالبی زده و جان تازه‌ای به شخصیت‌های محبوب سریال سیمپسون‌ها داده است. او در این مورد نوشته:«من از Midjourney برای تبدیل شخصیت‌های مورد علاقه‌‌ان از انیمیشن‌ها به قالب انسان استفاده کردم. البته برخی از اعضای…

روش‌های بد نشستن روی صندلی و شیوه نشستن سالم روی صندلی در محیط کار

در موقعیت‌های مختلف یا در هنگام خستگی، روش‌های مختلفی برای نشستن روی صندلی از سوی ما استفاده می‌شود که برای بدن مفید نیستند. برخی از این موارد عبارتند از:خم شدن روی صندلی: وقتی روی صندلی خمیده می‌شوید، ستون فقرات شما به درستی حمایت…

لوگو‌های جالب و دیدنی بر اساس ابرقهرمانان و تبهکاران محبوب که این طراح ایجاد کرده

طراح گرافیک، سرگئی کرمانوف، طرح‌های لوگوی برخی از محبوب‌ترین ابرقهرمانان، تبهکاران و دیگر شخصیت‌ها را ایجاد کرده که تایپوگرافی را به طرز شگفت‌آوری در خود جای داده‌اند.«برای من جالب بود که تصاویر شخصیت‌ها را با متن نوشته‌هایشان ترکیب…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.