با گجت خیس‌شده‌مان چه کنیم؟!

9

هر چقدر مواظب گجت‌هایمان باشیم، باز هم ممکن است زمانی پیش بیاید که آنها ناخواسته دچار آسیب شوند. آی‌پد وسیله مناسبی برای مرور اخبار در همه جا و وهمه وقت است، چه چیز دلپذیرتر از مرور اخبار در هنگام صرف چای؟! اما اگر ناگهان لیوان چای از دستتان بلغزد و آی‌پد شما خیس شود، چه؟

شما باید چه کار کنید؟ شاید در اینترنت راهنمایی‌ها برای این شرایط اورژانس خوانده باشید. بعضی از آنها درست هستند و در کمال تأسف برخی از این توصیه‌ها هم کاملا اشتباه هستند. در این پست «باید»ها و «نباید»های برخورد با یک گجت خیس‌شده را مرور می‌کنیم:

نوع مایع مهم است: مسلما ماهیت ماده‌ای که وسیله‌تان را خیس کرده مهم است، یکی از فاکتورهای مهم pH مایع است، همان طور که می‌دانید pH هفت، یعنی ماده خنثی است. موادی که pH بیشتر از 7 دارند، قلیایی هستند، مثل مواد سفیدکننده pH دوازده دارند و pH آمونیک و خون انسان به ترتیب 11 و بین 7 تا 7.5 است.

موادی اسیدی pH کمتر از 7 دارند، مثلا pH آب پرتقال 3.5 است، جالب است بدانید که اسیدها نسبت به قلیاها، آسیب بیشتری به سلامت قطعات الکترونیک وارد می‌کنند. خیلی‌ها تصور می‌کنند که شیر خنثی است، در صورتی که شیر اندکی اسیدی است و pH آن 6.5 است!

گجت خود را در برنج فرو نبرید! بر اساس توصیه‌ مشهوری که در اینترنت و در وب فارسی به دفعات خوانده‌اید، ممکن است تصور کنید که بهترین کار این است که بلافاصله وسیله خود را در برنج فرو ببرید. این بدترین کاری است که می‌توانید بکنید! (البته به اعتقاد نویسنده منبع این مقاله)

بله! با این کار وسیله شما خیلی خوب خشک می‌شود، اما در همین حین قطعات آن دچار خوردگی هم می‌شوند، به علاوه ممکن است دانه‌های برنج وارد جک‌های هدفون، محل اتصال داک و سایر جاهای تنگ شوند و بیرون کشیدن آنها راحت نباشد.

سشوار را فراموش کنید! به هیچ عنوان وسیله خود را با سشوار خشک نکنید، چون مانند برنج باعث تسریع روند خوردگی می‌شود.

وسیله خود را به شارژر نزنید: آب و باتری‌های لیتیومی اصلا با هم سازگار نیستند، با این کار ممکن است مدار کوتاه هم ایجاد شود. بهترین کار خاموش نگاه داشتن گوشی برای یک دوره زمانی است. توصیه می‌شود دست‌کم برای 72 ساعت، وسیله خود را به شارژر متصل نکنید.

واکنش سریع داشته باشید: دستپاچه نشوید، بعد از خیس شدن گجت خود بلافصله آن را از محیط خیس نجات بدهید، هر قدر سریع‌تر این کار را بکنید، میزان آسیب کمتر خواهد بود. شما می‌توانید با دستمال کاغذی سطح وسیله خود را تا حد امکان خشک کنید.

وسیله خود را خاموش کنید: اگر باتری گجت شما، قابل خارج کردن است، این کار را بکنید، اما اگر آی‌دیوایس دارید و از نظر فنی بلد نیستید که باتری‌اش را خارج کنید، تنها کار که از دستتان برمی‌آید، خاموش کردن آن است.

سنسور رطوبت آی‌دیوایس خود را چک کنید: آی دیوایس‌ها حسگر رطوبت دارند، اگر نشانگر آنها سفید باشد، علامت خوبی است، اما اگر قرمز شده باشند، نشانه نفوذ آب به پورت‌هاست. راهنمای سایت اپل در مورد حسگر رطوبت را بخوانید.

در کمک گرفتن تردید نکنید! چیزی را به بخت و اقبال نسپارید، اگر تعمیرگاه خوبی می‌شناسید، بلافاصله وسیله خود را برای تعمیر به آنها بسپارید، ممکن است تعویض باتری یا تعمیر بورد، وسیله شما را کاملا نجات بدهد. بعضی‌ها اشتباه می‌کنند و وسیله خود را به موقع به تعمیرگاه نمی‌برند با این امید که، شانس به یاری‌شان بیاید.

البته تعمیرگاه‌های خوب با افراد کاربلد هم کم پیدا می‌شوند، اگر وسیله خود را برای تعمیر بردید و تعمیرکار، به نگاهی سرسری گفت که وسیله را «حتما» درست خواهد کرد یا از همان ابتدا به شما توصیه کرد که به فکر یک وسیله تازه باشید، بدانید که یک جای کار می‌لنگد، اما بعد از بررسی گوشی، رک و راست به شما گفت که احتمال تعمیر و آسیب رسیدن به قطعات گوش‌تان چقدر است، می‌توانید بیشتر اعتماد کنید.

حالا ممکن است، این سؤال برایتان پیش بیاید که آخر در تعمیرگاه‌های چه می‌کنند، این کار را! آنها گوشی شما را کامالا باز می‌کنند، تک تک قطعات آن را تا سر حد امکان خشک می‌کنند و قطعاتی را که به نظر می‌رسد، تخریب شده‌اند، تعویض می‌کنند.

همه این توصیه‌های برای زمانی بود که یک تعمیرگاه خوب در دسترس باشد یا گجت شما آنقدر به‌روز و باارزش باشد که ارش صرف وقت و پول را داشته باشد، اگر گوشی نسبتا قدیمی‌ای دارید یا دسترسی به تعمیرگاه ندارید، شاید انجام برخی از «نباید»‌ها به صورت محافظه‌کارانه زیاد هم بد نباشد!


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

250 فیلم برتر imdb به همراه معرفی و خلاصه و بررسی آنها + 23 فیلمی که حیف بود در این فهرست نباشند

مسلم است که آرای IMDB به خصوص از دید فیلم‌بین‌های حرفه‌ای فقط چیزی نسبی برای پی بردن به محبوبیت نسبی فیلم‌ها هستند. چه بسیارند فیلم‌هایی که نمره بالای 7 دارند، اما ارزش واقعی‌شان خیلی کمتر است و چه بسیارند فیلم‌هایی که آدم درمی‌ماند چرا…

این معماری‌های بسیار عجیب و در مواردی هراس‌انگیز دوران سوسیالیسم در روسیه و کشورهای اقماری آن

شوروی و سوسیالیست‌ها هم برای خود سبک معماری خاصی داشتند. در مواردی باشکوه، در مواردی خشن و در معدودی موارد مفهومی و زیبا.چیز جالب در آنها هدف ساخت آنها بود: بزرگداشت مبارزات میهنی و پیشرفت‌هایی که در سایه دولت‌های چپ به دست آمده بودند.…

چرا غذاها در کتاب‌های مصور و انیمیشن‌ها اینقدر اشتها برانگیزند؟!

دوران کودکی خودم را که به یاد می‌آورم، یاد کتاب‌های داستان مصور می‌افتم که در بعضی از صفحات آن عکس میزهای پر از غذا درج شده بود. نقاشی‌های آنقد آنقدر خوب بودند که تصور می‌کردم میوه‌ها و مرغ و بوقلمون و سوسیس فرنگی‌ها مسلما باید کیفیت…

عکس‌های ساده‌ای که به خاطر پرسپکتیو و زاویه دید، گیج‌کننده و تفکربرانگیز شده‌اند!

زاویه دید خیلی مهم است. این موضوع در زندگی هم صادق است. ما گاهی عادت نگاه کردن از یک زاویه دید خاص و گسترده نکردن نگاه خود را پیدا می‌کنیم و در نتیجه برداشت خیلی عجیبی از چیزهای ساده می‌کنیم. این طوری می‌شود که کارهایمان اشتباه از آب…

سلاح‌های مخفی و شگفت‌انگیز آلمان نازی در طی جنگ جهانی دوم

در طول جنگ جهانی دوم، آلمان نازی سرمایه گذاری زیادی در تحقیق و توسعه تسلیحات مخفی انجام داد تا بتواند بر دشمنان خود برتری یابد. برخی از برجسته ترین سلاح های مخفی که توسط آلمانی ها ساخته شده اند عبارتند از:موشک V-2: V-2 اولین موشک…

این هنرمند با استفاده از هوش مصنوعی به عنوان یک ابزار، نقاشی‌های خود را ارتقا می‌دهد

در حالی که بسیاری از هنرمندان از هوش مصنوعی فرار می‌کنند، هنرمند دیجیتالی به نام Cy Teh از امکانات خلاقانه آن استقبال کرده . او با آمیختن نقاشی‌های دیجیتال خود با هوش مصنوعی، آثار هنری ترکیبی بی نظیری خلق می‌کند که هنر او را به سطح جدیدی…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
9 نظرات
 1. مهدی می گوید

  شما تعمیرگاه مورد اعتمادی می شناسید؟

 2. نیما می گوید

  توصیه کاملی بود دکتر
  مخصوصا که این جنبه قضیه رو هم دیدی
  که اگر گجت دیگه ارزش صرف هزینه تعمیرات بالا رو نداره
  انجام بعضی از این نبای دها هم می تونه به باید تبدیل بشه

 3. وحید می گوید

  این یه مقاله خارجیه به درد ما نمیخوره، کجا از این تعمیرکارا پیدا میشه اخه تو استانها فروشندش کمه چه برسه به تعمیرکارش،لطفا مطالب متناسب با کشور خودمون بزارید

 4. مسعود زمانی می گوید

  جسارتاً من جنازه گجتم رو به هیچ تعمیرکاری در ایران نخواهم داد… کافیه از تجربه یکی از دوستانتان که دچار مشکل شده و اونو به تعمیرکار سپرده سئوال کنید… از دزدی قطعات اصلی تا خرابتر کردن گجت و دزدیدن اطلاعات شخصی گرفته و قص علیهذا

 5. حامد می گوید

  من که از راه برنج راضیم گوشی من نیم ساعت توی ماشین لباسشویی بود 48 ساعت توی برنج بود اونم با قطعات کاملا باز شده الانم مثل ساعت کار میکنه البته باطری رو عوض کردم

 6. شیدا می گوید

  دقیقا یعنی چی که فرو بردن در برنج باعث خوردگی میشه ؟! به نظر راه خوبی میاد هر چند من امتحان نکردم تا حالا.
  در ضمن این مقاله من رو یاد درس آمادگی دفاعی میندازه که میگفت هنگام زلزله خونسردی خودتون رو حفظ کنید … !

 7. افشین می گوید

  بنده خودم تعمیرکارم. اولا دوستان خیلی به صنف بنده عنایت ویژه داشتند و همه رو با یه چوب زدند. ثانیا این مقاله از اساس ایراد داره.
  چه طور برنج و سشوار باعث خوردگی میشه؟ خوردگی دقیقا در چی ایجاد میشه؟ در قطعات داخلی یا در فیشهای ارتباطی خارجی؟ وارد شدن دونه برنج توی جک سه و نیم میلیمتری میتونه کلی مفید باشه و کلی رطوبت جذب کنه. چرا این کار مضر دونسته شده؟ خارج کردن برنج سخت تره یا دور انداختن آی دیوایس؟
  در جای دیگه گفته میشه نوع مایع مهمه و PH پایین مضر تره. و بعد نصف صفحه توضیح داده میشه PH چی بیشتر و کمتره. خوب که چی؟ یعنی اگه آبلیمو ریخت ما فقط میفهمیم دستگاهمون بیشتر از چای ریختن آسیب دیده؟ انتظار میرفت وقتی گفته میشه “نوع مایع مهمه” در ادامه روش خشک کردن نسبت به هر مایع هم بیان میشد.
  احتمالا نویسنده تعمیرکاری چیزی بوده و خواسته با محکوم کردن برنج و سشوار، مردم را ترقیب کنه تا گوشی های خیس شدشون رو به تعمیرگاه بسپارند و این نباشه که با یک برنج و سشوار بی خیال مراجعه به تعمیرگاه بشن.
  مایعات به خاطر “چسبندگی سطحی” ای که دارند به ندرت بیش از 5 میلیمتر در دیوایسها نفوظ می کنند. دیوایسها هم طوری طراحی شده که در صورت مواجه با مایعات به این آسانی نفوظ پذیر نباشند (فیلم آزمایشگاه نوکیا یادتان است؟ دیدید گوشی‌ها را چگونه خیس میکردند؟).
  بهترین را مقابله با خیسی:
  1) اگر خفیف باشد (ریختن یک لیوان مایعات روی دیوایس):
  – فورا دیوایس را عمودی کرده تا مایع لیز خورده و بچکد.
  – دیوایس را با دستمال کاغذی به سرعت خشک کنید (دربش را همان ابتدا باز نکنید)
  – دیوایس را خاموش و باطری را خارج کنید.
  – با دستمال کاغذی همه جای دیوایس را خشک و لبه دستمال را در درزها و سوراخها فرو برده و نگه دارید تا رطوبت نفوظ کرده بیرون کشیده شود.
  – مرور زمان همه رطوبت باقی مانده را از بین خواهد برد. (24ساعت کافیست)

  2) اگر شدید بود (دیوایس در آب فرو رفت و مدتی ماند):
  – سریع دستگاه را خارج کرده و بتکانید و در پارچه یا حوله ای بپیچید و مدتی نگه دارید تا رطوبت از شیارها جذب شود.
  – دستگاه را خاموش کرده و در صورت امکان باطری را خارج کنید.
  – در جک 3.5 میلیمتری یک دستکال کاغذی فرو کرده و دستگاه را در اوراق ترین شکل ممکن (بدون درب و باطری) داخل برنج فرو کنید.
  – برنج باید دانه درشت و بدون گرد باشد (برنج هندی مناسب ترین گزینه است، برنج ایرانی به خاطر دانه های شکسته، تیز و نامنظم و گرد دار اصلا مناسب نیست). بعد از 48 ساعت دستگاه را از درون برنج خارج کرده، تمیز و سپس استفاده نمایید.
  — در اکثر آب خوردگی ها بیشترین آسیب مربوط به باطری است. در باطری هم ممکن است رطوبت نفوظ کرده باشد. باطری را هم جدا از گوشی در برنج فرو ببرید.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   ممنونم از ابراز نظر شما. نظرتان از بسیاری جهات منطقی بود.

  2. سام می گوید

   بهترین راهنمایی افشین داد دست درد نکنه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.