نوستالژی آنالوگ در عصر دیجیتال

4

در عصر دیجیتال، ابزارهای موبایل، اپلیکیشن‌ها، سرویس‌های ابری و پخش جاری موسیقی و فیلم، هنوز خیلی‌ وقت‌ها دلمان برای سال‌های گذشته که در آن جز ابزارهای آنالوگ ناکارآمد چیز دیگر نداشتیم، تنگ می‌شود.

مدتهاست که می‌شود همه آثار یک خواننده را یک فلش درایو ذخیره کرد، شما می‌توانید فیلم‌های کلاسیکی را که زمانی با کیفیت پایین روی VHS می‌دید، با کیفیت بلو ری ببینید، شما می‌توانید با دوربین موبایل خود خیلی بهتر از دوربین‌های قدیمی عکس بگیرید و بعد به جای آنکه این عکس را فقط چند نفر از دوستان و اعضای خانواده‌تان ببینید، آنها را در یک آن، با دنیا به اشتراک بگذارید.

اما واقعا خیلی وقت‌ها دلمان برای سادگی سال‌های دور تنگ می‌شود،‌ یه یاد بیاورید که برای شیندن قطعه بعدی یک آلبوم در یک نوار کاست، چقدر باید با دستگاه نوار را جلو می‌بردید، گاهی هم اصلا آدم ترجیح می‌داد که اصلا این کار نکند و از اول تا آخر نوار را بی‌وقفه گوش کند، ما حتی از فرط گوش کردن به نوار، صدای پارازیتی که روی نوار بود را هم مثل خود موسیقی به خاطرمان می‌سپردیم!

فیلم‌هایی که در آن دوره می‌دیدیم، به نظرمان ماندگارتر از فیلم‌هایی هستند که این روزها می‌توان با اندک فاصله‌ای از زمان اکرانشان در سینماهیا اروپا و آمریکا دانلود کرد.

همه اینها باعث شده است که در زمانه دیجیتال، شاهد ساخته شدن گجت‌های عجیبی باشیم که می‌خواهند خاطره سال‌های خوش قدیم را برای ما زنده کنند و این کار را با تبدیل محتواهای دیجیتال به آنالوگ یا برعکس انجام می‌دهند.

مثلا این یک مبدل مخصوص نوار کاست به موسیقی دیجیتال برای آی‌فون و آی‌پاد است، این محصول هنوز وارد بازار نشده است، اما قیمت آن حدود ۷۰ دلار خواهد بود.

اما وسیله عجیب و غریب‌تری که درست شده است، شاید مورد توجه علاقه‌مندان عکاسی پولاروید باشد، ای وسیله، ابزاری برای تبدیل عکس‌های دیجیتال آی‌فون به عکس‌های پولاروید است!

کافی است عکس مورد نظر را روی صفحه آی‌فون بیاورید و بعد آی‌فون را روی وسیله بگذارید تا با دوربینش عکسی فوری از صفحه نمایش بگیرد.

معلوم نیست که با وجود امکان پرینت گرفتن از عکس‌های آی‌دیوایس به کمک پرینترهای وای فای یا بلوتوث یا روش‌های آسان دیگر، چه میزان این وسیله محبوبیت پیدا کند.

منبع: + و +

 
4 نظرات
 1. نيما می گوید

  این ها همش از سر خوشی زیادی انگار
  وگرنه فکر نکنم کاربرد خاصی داشته باشه

 2. سامان می گوید

  چه جالب:D

 3. آرش می گوید

  سلام
  به نظر من مورد اولی از سرخوشی نیست.
  به هر حال حداقل برای ما ایرانی ها نیست!
  چون هر طوری که بخوایم به موضوع نگاه کنیم ، گذشته یه جورایی در زندگی ما همیشه هست.
  من که منتظر وسیله ی اولی هستم:)

 4. امین می گوید

  دومی با هر موبایلی کار می کنه دیگه؟ فقط از صفحه نمایش عکس می گیره. چه ربطی به برند گوشی داره؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.